Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Από γαριδάκια εκτός από τα θρυλικά "Μπόζο" που αναφέρει

ο Sturbuck, κυκλοφορούσαν ακόμη

α) Χονδρός - Λιγνός

β) Τσιπίτα

και από τσιπς

τα Mr Chip.

(με άλλη συσκευασία από αυτήν που βρίσκουμε τώρα στα σινεμά)

Επίσης, υπήρχαν και κάποια άλλα γαριδάκια (που δε θυμάμαι πως

τα έλεγαν) που σα δώρο είχαν κάτι σαν πλαστελίνη και ένα

σωληνάκι πολύ λεπτό. Έπαιρνες ένα κομματάκι από την πλαστελίνη

φυσούσες μέσα από το σωληνάκι και έφτιαχνες πολύχρωμες φούσκες.

Και κάποια άλλα, που σα δώρο είχαν κάτι σα πλέι μόμπιλ πολύ πολύ μικρά

σε διάφορα χρώματα. Κάποια έβγαιναν σε στάση τζόκεϋ και αν ήσουν

τυχερός έβρισκες και το άλογο.
 
Juanita είπε:
Επίσης, υπήρχαν και κάποια άλλα γαριδάκια (που δε θυμάμαι πωςτα έλεγαν) που σα δώρο είχαν κάτι σαν πλαστελίνη και ένα

σωληνάκι πολύ λεπτό. Έπαιρνες ένα κομματάκι από την πλαστελίνη

φυσούσες μέσα από το σωληνάκι και έφτιαχνες πολύχρωμες φούσκες.
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :animeek: :eek: :help: :eek:

είναι μια σβησμένη ανάμνηση που έχει μερικά χρόνια που με απασχολεί και βασικά και τώρα που είμαι σε αυτό το φόρουμ δεν ήξερα τι να ρωτήσω..!!! τα τοποθετώ κάπου στο δεύτερο μισό του '70..

(επίτρεψέ μου λιγάκι)

ΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΟΧΟΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΧΧΧΧΟΟΟΟΡΓΚ ΓΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΧΧΧΜΠ!!!!

:animeek: :banghead: :help: :eek:

ουφ.. εντάξει.. λίγο καλύτερα..

Λοιπόν λέγε.. τι άλλο ξέρεις γι' αυτά; έχεις φωτογραφίες; έχεις.. βρε μήπως και σου έχει απομείνει κανένα από εκείνα τα καλαμάκια;!!! :animeek:

Juanita είπε:
Από γαριδάκια εκτός από τα θρυλικά "Μπόζο" που αναφέρειο Sturbuck, κυκλοφορούσαν ακόμη

α) Χονδρός - Λιγνός

β) Τσιπίτα
άλλη έκπληξη.. δηλαδή μου λες πως τα Μπόζο κυκλοφορούν ακόμη;! :animeek:

πρόσεξε Χουανίτα..! μην παίζεις με την ψυχική μας υγεία..!
 
Νομίζω πως αναφέρομαι σε παρελθόντα και όχι παρόντα χρόνο...:animrolleyes:
 
δεν γνωρίζω εάν έχουν αναφερθεί ήδη, αλλά υπήρχαν και τα "Pizza Mexicana" (στρογγυλά γαριδάκια με γεύση πίτσας, σε πράσινο σακουλάκι - αν θυμάμαι καλά)... :)
 
Να αναφέρω και τα "Lacasitos" που έμοιαζαν

τρομερά με τα Smarties.

Τα θυμήθηκα πρόσφατα που έβλεπα βίντεο της Κάντυ

από το '87...

΄Ασχετο...

Πόση πλαστικούρα και τοξικίλα έχουμε καταναλώσει...

Ατρόμητοι γίναμε...

Αν το καλοσκεφτούμε το 99% αυτών που έχουμε

σαβουρώσει δεν ξέρω αν θα τα δίναμε με την ίδια

ευκολία σήμερα στα παιδιά μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάστε τα ...φοφικο;;; Πλέον η tasty τα έχει καταργήσει αλλά υπάρχουν υποκατάστατα από άλλες μικρότερου βεληνεκούς εταιρείες...

Να σας θυμίσω και την γρανίτα "χαϊντυ" με σχήμα ...ανδρικού μορίου που όλα τα παιδάκια τσακίζαμε στις εβγα της εκάστοτε γειτονιάς επειδή ήταν φθηνή.
 
Juanita είπε:
΄Ασχετο...
Πόση πλαστικούρα και τοξικίλα έχουμε καταναλώσει...

Ατρόμητοι γίναμε...

Αν το καλοσκεφτούμε το 99% αυτών που έχουμε

σαβουρώσει δεν ξέρω αν θα τα δίναμε με την ίδια

ευκολία σήμερα στα παιδιά μας.
Σε πληροφορώ πως η πλαστικούρα και η σαβούρα είναι σημαντικά μεγαλύτερη τη σημερινή εποχή...Χώρια που σχεδόν ότι τυποποιημένο τρώμε έχει και το μεταλλαγμένο του μέσα...:mad:
 
Juanita είπε:
Νομίζω πως αναφέρομαι σε παρελθόντα και όχι παρόντα χρόνο...:animrolleyes:
χαχα.. μου φαίνεται πως διαβάζω ό,τι θέλω.. :D

εντωμεταξύ εκείνα τα μπαλονάκια με τα καλαμάκια, θυμάμαι να έχουνε ρίγες.. και τα χρώματα μουντά.. καφέ, σκούρο μωβ.. θυμάμαι καλά ο ανόητος;
 
Starbuck είπε:
χαχα.. μου φαίνεται πως διαβάζω ό,τι θέλω.. :D
εντωμεταξύ εκείνα τα μπαλονάκια με τα καλαμάκια, θυμάμαι να έχουνε ρίγες.. και τα χρώματα μουντά.. καφέ, σκούρο μωβ.. θυμάμαι καλά ο ανόητος;
Έτσι... έτσι...

Θυμάσαι πως τα έλεγαν... σπάω το κεφάλι μου εδώ και μέρες και

δεν μπορώ να θυμηθώ το παραμικρό...
 
Juanita είπε:
Έτσι... έτσι... Θυμάσαι πως τα έλεγαν... σπάω το κεφάλι μου εδώ και μέρες και

δεν μπορώ να θυμηθώ το παραμικρό...
εγώ σου λέω πως σπάζω το κεφάλι μου εδώ και χρόνια.. δεν είχα ελπίσει ποτέ πως και κάποιος άλλος θα τα θυμότανε..
 
Starbuck είπε:
εγώ σου λέω πως σπάζω το κεφάλι μου εδώ και χρόνια.. δεν είχα ελπίσει ποτέ πως και κάποιος άλλος θα τα θυμότανε..

Πρέπει να τα είχαν αποσύρει σχετικά γρήγορα...

Δε θυμάμαι να "έπαιζαν" πολύ διάστημα... και ίσως γι' αυτό δεν μας

έμεινε το όνομα...
 
Αναφερω και αλλα

1)Καραμελες PEZ ..ξερεται με την πλαστικη φιγουρα που εβγαιναν κατω απο το κεφάλι (νομιζω ομως οτι υπαρχουν ακόμα)

2) κατι περιεργα γλυφιντζουρια κοκκορακια ανεφ μαρκας χρωματος κοκκινο!

3)καραμέλες BOOM

4)γλυφιντζουρια σφυριχτρες με διαφορες γευσεις! Δεν θυμαμαι τιν μαρκα.Θυμαται κανενας?
 
Οι καραμέλες με τα κόκκινα κοκόρια υπάρχουν ακόμη. Κάπου τα είχα δει στο κέντρο της Αθήνας αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που συγκεκριμένα.
 
Και όπου υπάρχει μάζωξη σε στυλ πανηγύρι-χαπενινγκ υπάρχουν οι γνωστοί πωλητές Μαλλιού Γριάς που πάντα έχουν και κοκοράκια γλυφιτζούρια...
 
θυμάστε τα παγωτά ΑΣΤΥ? η διαφήμηση ήταν μ ένα ζευγάρι σ ένα παγκάκι οπου ο νεαρός προσπαθούσε να αγκαλιάσει την κοπέλα κι αυτή τραβιόταν ανόρεχτα. Εκεί ακουγόταν απ το υπερπέραν μία φωνή "Αστηηη πάρε, ΑΣΤΥ"

επίσης, καραμέλες-μέντες ΜΕΖ (υπάρχουν ακόμα)

προσωπικά ήμουν φαν εκείνης της μίνι βανίλιας με το κουταλάκι (μέγεθος μεριδούλας ΝΟΥΝΟΥ) και ποτέ δεν ήταν αρκετή...
 
Παγωτά ΑΣΤΥ, θυμάμαι οτι όποτε έπαιρνα "πύραυλο" το μπισκότο ήταν μαλακό και σπαζόμουν.

Τώρα που το σκέφτομαι έχουμε φάει πολύ σαβούρα.

Αγαπημένο το Carnation. Μου άρεσε πάρα πολύ η διαφήμιση που ήταν αρκετά ηρωϊκή. 'Επιασε φωτιά η αποθήκη του Σαμ και κινδυνεύει η Λόλα"

Μια φορά στη γειτονιά "αναπαραστήσαμε" με τα παιδιά, τη σκηνή της "διάσωσης". Και επειδή δεν είχαμε καπνό, δημιουργήσαμε νέφος από...χώματα :biglaugh::biglaugh:

Περιττό να πω οτι γίναμε μαντάρα και περιττό επίσης να πω οτι φάγαμε το ξύλο της αρκούδας από τις μανάδες μας. :biglaugh::biglaugh:
 
Ήρα είπε:
προσωπικά ήμουν φαν εκείνης της μίνι βανίλιας με το κουταλάκι (μέγεθος μεριδούλας ΝΟΥΝΟΥ) και ποτέ δεν ήταν αρκετή...

Πωωωωω βανίλια! Γιατί μου τη θύμισες; Που θα βρώ τώρα στο γραφείο να φάω βανίλια; :D
 
telonio είπε:
Πωωωωω βανίλια! Γιατί μου τη θύμισες; Που θα βρώ τώρα στο γραφείο να φάω βανίλια; :D

άντε μέχρι το κοντινότερο σούπερ μάρκετ, έχουν σε βάζα και βανίλια και μαστίχα και φυστικι (εκείνο το πράσινο πράγμα με τα ολόκληρα Αιγινίτικα μέσα) εξίσου ρετρο λιχουδιά! ;)

:D
 
Θυμαμαι με μιση δραχμη αγοραζα κατι μαστιχες που εμοιαζαν με μπαλες ποδοσφαιρου. Ηταν σε κοκκινο, μαυρο, πρασινο ή μπλε περιτιληγμα απο αλουμινοχαρτο.

Τις καραμελες POLO με την τρυπα στη μεση τις θυμαστε?
 
Καραμελωμένο μήλο σε ξυλάκι. Κάτι σαν τεράστιο γλυφειτζούρι :)
 
Πίσω
Μπλουζα