Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Υ.Γ. Άσχετο...θυμάστε τους χυμούς ροδάκινο που μας έδιναν στα σχολεία για να μην καταλήξουν στις χωματερές λόγω τότε ΕΟΚ; Ήταν σε μεγάλες αλουμινένιες κυλινδρικές κονσέρβες και παίρναμε όσες μπορούσαμε να σηκώσουμε... Νομίζω ότι αυτό σταμάτησε περίπου το 1985. Μετά τις πέταγαν ή τις πούλαγαν στις εταιρείες "μαύρα"...
wow ναι, δίκιο έχεις! Τέλος της σχολικής χρονιάς μας τα μοιράζανε συνήθως, όπως επίσης και στις κατασκηνώσεις!!

Ζαχαρωτά ευζωνάκια?? Ρε τί θυμάστε!! :D Εύγε Δημοσθένη!! τα θυμάμαι αμυδρά...
 
Allright... δεν είναι να διαβάζω αυτό το φόρουμ...

1) Αρχές 80, παγωτό ΔΕΛΤΑ ή ΕΒΓΑ, σε μπλε ιπτάμενο δίσκο. Τον κρατούσες ανάποδα, έβγαζες το χαρτονένιο καπάκι από το κάτω μέρος του και μέσα είχε κρέμα.

2) Παγωτό ΔΕΛΤΑ ή ΕΒΓΑ, μέσα σε πλαστικό σε μέγεθος μπάλας του τένις αλλά με μορφή μπάλας ποδοσφαίρου. Συνήθως είχε χακί-πράσινο χρώμα. Άνοιγε το επάνω μέρος του και μέσα είχε κρέμα και ίσως και σοκολάτα.

3) Μπισκότα παπαδοπούλου, ποικιλία σε τσίγκινο τετράγωνο κουτί (ό,τι πρέπει για να πεθάνεις από ακατάσχετη αιμορραγία). Ο τσίγκος είχε χαλαρά κολλημένο επάνω του ένα χακί χαρτί με άσπρα και κόκκινα σχέδια και το λογότυπο της εταιρείας. Πρέπει να το πέτυχα και πολλά χρόνια αργότερα σε επανέκδοση.
 
Frank213 είπε:
1) Αρχές 80, παγωτό ΔΕΛΤΑ ή ΕΒΓΑ, σε μπλε ιπτάμενο δίσκο. Τον κρατούσες ανάποδα, έβγαζες το χαρτονένιο καπάκι από το κάτω μέρος του και μέσα είχε κρέμα.
Νομίζω είχε και μια εισοχή στα πλάγια, για να βάλεις ένα λαστιχάκι και να το εκσφενδονίσεις.
 
Θυμάστε κατι γαριδάκια, που ειχαν φιγουρες απο τα στρουμφακια; Από μπροστά τα σακουλακια ειχαν στο στρουμφοχωριό και απο πισω την στρουμφιτα, και ακομη ενα στρουμφακι. Μεσα ειχαν αυτοκολητακια, για να συμπληρωσεις αμπλουμ θυμαμαι.

Επισης τα "μελενια".

Κατι μερεντούλες σε σχημα καρδιας, με εικονες της Μπάρμπι

Υπάρχουν ακομη τα "ποπ-κορν";

Κατι τσιχλες (αναφερθηκαν, αλλά ηταν λατρεμενες) που ήταν σε κοκκους, και εσκαγαν στο στομα, ενώ τις μασουσες.
 
Θυμάμαι επίσης ένα παγωτό "ξυλάκι", αν και το όνομά του μου διαφεύγει.

Η ιδιαιτερότητά του ήταν ότι αντί το "ξυλάκι" να ήταν ξύλινο, ήταν πλαστικό.

Νομίζω μπλε χρώματος, μάλλον όμως είχε και άλλα χρώματα.

Τα πλαστικά αυτά ξυλάκια, είχαν διάφορες εσοχές,

ώστε να έχεις πολλά "ξυλάκια" να τα "κουμπώνεις" μεταξύ τους,

και να κάνεις κατασκευές.

Δε θυμάμαι μάρκα, αλλά μάλλον ήταν κάποια "μικρή". Όχι ΕΒΓΑ ή ΔΕΛΤΑ.
 
exetlaios είπε:
Νομίζω είχε και μια εισοχή στα πλάγια, για να βάλεις ένα λαστιχάκι και να το εκσφενδονίσεις.
Όντως είχε μία εγκοπή! Την είχα ξεχάσει. Δε θυμάμαι να τη πετάω με λαστιχάκι βέβαια.
 
Παιδιά θυμάται/ξέρει κανείς αν υπήρχε κάποιου είδους σνακ το οποίο λεγόταν "ταχτιρντίνια" ή κάπως έτσι και τι ακριβώς ήταν αυτο;
 
papamitsos είπε:
Παιδιά θυμάται/ξέρει κανείς αν υπήρχε κάποιου είδους σνακ το οποίο λεγόταν "ταχτιρντίνια" ή κάπως έτσι και τι ακριβώς ήταν αυτο;
Ωχ. Ναι.

Απαίσια διαφημιστική καμπάνια και ονομασίες. Ταχτιρτίνια, Τσιτσιμπίκια και διάφορα άλλα φριχτά ονόματα. Νομίζω ήταν αρχές 90s. Μια σειρά από κλασσικά γαριδάκια, πακοτίνια, πατατάκια, κτλ. Η εταιρία λεγόταν Αmericαn Snαck...
 
Εγώ πάλι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα με το που είδα τη συζήτηση δεν ήταν κάποιο εμπορικό προϊόν, αλλά οι καταπληκτικές αυγόφετες που μου έφτιαχνε η μάνα μου. Αν δεν ξέρετε τι είναι: βάζετε αυγά στο τηγάνι και βουτάτε φέτες ψωμί και τις γυρνάτε τούμπες έτσι ώστε να τηγανιστούν πάνω στο ψωμί. Όταν είναι έτοιμες και τραγανές λοιπόν, ρίχνετε μπόλικη ζάχαρη και στις δύο πλευρές σε κάθε φέτα. Μου φαίνεται θα φτιάξω μερικές! :dribble:
 
Καπου ειδα οτι αναφερθηκε και η ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ. Παρόλο που κυκλοφορει ακομα σαν προϊον, την κανουν ''ρετρο'' τα αυτοκολλητα που κατα καιρους εδινε.

Να αναφερω οτι καποτε εδινε αυτοκόλλητα '' αγαπη ειναι...'' (π.χ. να κοιτατε το φεγγαρι αγκαλια) και ακομα παλιοτερα ειχε το consept ''νυφη - γαμπρος'' με διαφορα ζευγαρια ζωων (θυμαμαι πολύ καλά κατι ιπποποταμους, ρινοκερους, καμηλοπαρδαλεις...) και ειχε ενα τραγουδακι η διαφημιση που ελεγε

'' Μες την Κουκουρουκου βρες

νυφούλες και γαμπρουληδες,

μεγαλοι και μικρουληδες,

εξυπνοι και χαζουληδες''
 
gapan είπε:
Εγώ πάλι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα με το που είδα τη συζήτηση δεν ήταν κάποιο εμπορικό προϊόν, αλλά οι καταπληκτικές αυγόφετες που μου έφτιαχνε η μάνα μου. Αν δεν ξέρετε τι είναι: βάζετε αυγά στο τηγάνι και βουτάτε φέτες ψωμί και τις γυρνάτε τούμπες έτσι ώστε να τηγανιστούν πάνω στο ψωμί. Όταν είναι έτοιμες και τραγανές λοιπόν, ρίχνετε μπόλικη ζάχαρη και στις δύο πλευρές σε κάθε φέτα. Μου φαίνεται θα φτιάξω μερικές! :dribble:

Ετσι ετσι..

Αλλα πρωτα τις βουταω στο γαλα πριν τις ριξω στο τηγανι. Ενδυκνειται να ειναι ξερο το ψωμι επισης!
 
nasos είπε:
Καπου ειδα οτι αναφερθηκε και η ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ. Παρόλο που κυκλοφορει ακομα σαν προϊον, την κανουν ''ρετρο'' τα αυτοκολλητα που κατα καιρους εδινε.Να αναφερω οτι καποτε εδινε αυτοκόλλητα '' αγαπη ειναι...'' (π.χ. να κοιτατε το φεγγαρι αγκαλια) και ακομα παλιοτερα ειχε το consept ''νυφη - γαμπρος'' με διαφορα ζευγαρια ζωων (θυμαμαι πολύ καλά κατι ιπποποταμους, ρινοκερους, καμηλοπαρδαλεις...) και ειχε ενα τραγουδακι η διαφημιση που ελεγε

'' Μες την Κουκουρουκου βρες

νυφούλες και γαμπρουληδες,

μεγαλοι και μικρουληδες,

εξυπνοι και χαζουληδες''
με την κουκουρουκου (ακου ονομα!!) ειχα φαει ενα σκαλωμα στο δημοτικό γιατι μαζευα τα αυτοκολλητα MAX... ενας τυπακος με safari αμφιεση!
 
medthom είπε:
με την κουκουρουκου (ακου ονομα!!) ειχα φαει ενα σκαλωμα στο δημοτικό γιατι μαζευα τα αυτοκολλητα MAX... ενας τυπακος με safari αμφιεση!
ναι...που εδειχνε και το mega κατι μικρα βιντεακια με αυτόν καθε που αρχιζαν και τελειωναν οι διαφημισεις.

Οπως ειχε και αυτοκόλλητα και Flindstones, Σκουμπι Ντου, Χελωνονιντζάκια κτλ..
 
Εγώ πάλι με την Κουκουρούκου...ξεκίνησα από την πρώτη της σειρά...με τον Γούντυ τον Τρυποκάρυδο! Τέλη δεκαετίας 70 πρέπει να ήταν...δεν πηγαινα σχολείο ακόμα!
 
Tanika Afrika καφές με γεύση ,tanika afrika αυτός μ αρέσει ,

tanika afrika γουλιά και ξανανιώνω,

tanika afrika ΔΕΚΑ ΜΕ ΤΟΝΟ !!!!
 
Stanfromgreece είπε:
Εγώ πάλι με την Κουκουρούκου...ξεκίνησα από την πρώτη της σειρά...με τον Γούντυ τον Τρυποκάρυδο! Τέλη δεκαετίας 70 πρέπει να ήταν...δεν πηγαινα σχολείο ακόμα!


Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά μετά τον Γούντυ, είχε αυτοκόλλητα της Μάγια!!!

Σε όλες αυτές τις ρετρό τροφές που αναφερόμαστε οφείλω το γεγονός πως μικρή

έτσι και γλυστρούσα στη Γκράβα... μόνο η Πατησίων μπορούσε να σταματήσει το (κατρα)κύλισμα... :cry:
 
μα καλά ποιος είσαι? ο ΜΕΡΕΝΤΟΝΑΑΑ?
 
dolca kai carnation σε κουτί..

γιόκο τσόκο..

μερεντάκι σε καρδουλα με την Βarbie..

max algida παγωτο με το λιονταράκι..

και μια γρανιτα μιση λεμόνι μισή φράουλα..

αχ.........
 
morten9836 είπε:
Tanika Afrika καφές με γεύση ,tanika afrika αυτός μ αρέσει ,tanika afrika γουλιά και ξανανιώνω,

tanika afrika ΔΕΚΑ ΜΕ ΤΟΝΟ !!!!
Άψογος!!! :bow:

Είχε διαγραφεί από τη μνήμη μου!!!

(Αυτό μάλλον πάει στο thread με τις ατάκες διαφημίσεων των '80s...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα που είναι και καλοκαίρι, θυμήθηκα το καταπληκτικό παγωτό κυπελάκι BANANA SPLIT.

Με πολύ χαρακτηριστικό άρωμα. Αν θυμάμαι καλά είχε κακάο, βανίλια, κυρίως μπανάνα και κομμάτια τρούφας.

Κρίμα που το σταμάτησαν !
 
Πίσω
Μπλουζα