Ρετρό τσίχλες !

Θυμάμαι τις κλασικές στρογγυλές και πολύχρωμες (σαν μπίλιες) τσίχλες που συνήθως τις έβρισκες σε μεγάλες γυάλες κερματοδέκτες!

Επίσης θυμάμαι κάτι ψηλό-χάλια τσίχλες μέσα σε πλαστικά φρουτάκια! Κάθε φρουτάκι έκρυβε στο εσωτερικό του και μια τσίχλα.

Κάποτε είχαν βγάλει και εκείνες τις φανταστικές τσίχλες κουφετάκι με γεύση παγωτού!
 
Θυμάστε τις καραμέλες ( ΙΟΝ ; ) με γεύση ΟΥΖΟ ;

Κρίμα που δεν κυκλοφορούν πλέον.

Κόντευα να καταντήσω αλκοολικός, μικρός !
 
Tiς θυμαμαι και μαλλον ειχαν απαισια γευση.:eek:
 
[edit] dead pic [edit]

Προ εποχής Bigbabol, ήμουν δευτέρα δημοτικού όταν κυκλοφόρησαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θυμάμαι τις Bubblicious να κυκλοφορούν πριν περίπου 15 χρόνια, δηλαδή σίγουρα μετά τις Big Babol. Ίσως να είχαν κυκλοφορήσει αρχικά όταν λες εσύ, να διακόπηκαν για κάποιο διάστημα και να επανακυκλοφόρησαν πριν 15 χρόνια. Ακόμα υπάρχουν, ως ατομικές τουλάχιστον σίγουρα.

"...κάνε φούσκα και θα δεις, ότι θ'απογειωθείς!"
 
dim σ'ευχαριστούμε που μπήκες στον κόπο να σκανάρεις αυτήν την ιστορική τσίχλα!!!Θυμάμαι που πολλές φορές ο ψιλικατζής αντί να μας δώσει ρέστα μας έδινε μια από δαύτες!!!(μεγάλη λέρα ο τύπος...:anim-smokin:)

Turrican είπε:
Επίσης θυμάμαι κάτι ψηλό-χάλια τσίχλες μέσα σε πλαστικά φρουτάκια! Κάθε φρουτάκι έκρυβε στο εσωτερικό της και μια τσίχλα.
Αν θυμάμαι καλά ήταν και αυτές με τα πλαστικά κερασάκια;;Μεγάλο κόλλημα!!!:yoyo:
 
exetlaios είπε:
2) Τσίχλες ΙΟΝ με γεύση φρούτων
Ιδού και μια σχετική φώτο, προσφορά του Ιδρύματος Μάστορα στο retromaniax.gr!

[edit] dead pic [edit]

Να θυμίσω επίσης δυο μάρκες τσίχλας που δεν έπαιζαν και πάρα πολύ στις μικρές ηλικίες, αν και ήταν αρκετά γνωστές:

* οι τσίχλες BROOKLYN, οι οποίες ήταν Ιταλικής προέλευσης (φώτο παρακάτω) και στην Ιταλία τουλάχιστον πωλούνται ακόμα,

* η Φυσική Μαστίχα Χίου, σε εκείνη τη φοβερή ρέτρο συσκευασία. Αυτές τις τελευταίες τις αγοράζανε φανατικά οι ηλικιωμένοι, οι οποίοι και καλά απείχαν από το ν' αγοράζουν "ξενόφερτα χημικά".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ION Cola!!!!

Που τι θυμηθηκες αυτη την αθλιοτητα? :D

Συγχαρητηρια!!!
 
Θα διαφωνησω οι cola δεν ηταν και ασχημες. :confused:
 
mastoras είπε:
Ιδού και μια σχετική φώτο, προσφορά του Ιδρύματος Μάστορα στο retromaniax.gr!
[edit] dead pic [edit]
Είσαι αρχηγός !

Μόνο που με έπιασε ... λιγούρα !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mastoras είπε:
... η Φυσική Μαστίχα Χίου, σε εκείνη τη φοβερή ρέτρο συσκευασία.
Θυμάσαι που υπήρχε και μίνι-πακέτο με ΜΟΝΟ ΔΥΟ τσίχλες ;

Το έπαιρνα συχνά.
 
Τσίχλες KOKOS των 5 δραχμών μόνο εγώ κατανάλωνα; 100% ζαχαρότευτλο :eviltongue:
 
exetlaios είπε:
Θυμάσαι που υπήρχε και μίνι-πακέτο με ΜΟΝΟ ΔΥΟ τσίχλες ;
Όντως! Ένα χάρτινο πακέτο, πράσινο, με δύο μόνο τσίχλες! Υποκλίνομαι στη μνήμη σου.

Omenforever, θυμάμαι τις καραμέλες ΚΟΚΟS (καφέ, τυλιγμένες σε χαρτί χρυσού χρώματος με κόκκινα γράμματα), αλλά τσίχλες όχι.
 
mastoras είπε:
Ιδού και μια σχετική φώτο, προσφορά του Ιδρύματος Μάστορα στο retromaniax.gr!
[edit] dead pic [edit]
Σλουρπ,αυτές με το κεράσι και τα διάφορα φρούτα ήταν οι αγαπημένες μου!!Μπράβο βρε mastoras,μας άνοιξες την όρεξη πάλι!!!:hungry:Την φυσική μαστίχα Χίου την αγοράζω ακόμα και είμαι και φανατική οπαδός,μιας και αποτελεί φυσικό προϊόν με προστατευόμενη ονομασία προέλευσης και με ιδιαίτερα ευεργετικές ικανότητες για τον οργανισμό μας (όσοι αντιμετωπίζετε προβλήματα δυσπεψίας και καούρες δοκιμάστέ την :thumbup: ).

Αλήθεια βρε exetlaios που χάθηκε αυτό το μίνι-πακετάκι;Μου άρεσε πολύ...:rolleyes:

Δυστυχώς Omenforever και εγώ τις κατανάλωνα... :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BOJO γαριδάκια και 'ξερό ψωμί'. 5 δραχμούλες η σακούλα και όταν ο ψιλικατζής γυριζε για να μου δώσει ρέστα από το εικοσάρικο που του έδινα, βουτούσα κάμποσες τσιγαρότσιχλες, για μαγκιά. :diablotin:

Εδώ που τα λέμε θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια με τις τσέπες μου γεμάτες πέτρες παρά με τσίχλες

LwLόπαιδο μεγάλο.......:pistolies:
 
teflon είπε:
BOJO γαριδάκια και 'ξερό ψωμί'.
Φίλε teflon καλωσόρισες, αλλά πολύ φοβάμαι πως εδώ θα τα χαλάσουμε. Τα Στουμφογαριδάκια ήταν κατά πολύ ανώτερα των Bojo!
 
Μια ηταν η τσιχλα: Big Babol....αυτη που εκανε και τις μεγαλυτερες φουσκες.

Κυκλοφορουσαν σε 2 συσκευασιες: ολοκληρο πακετο, και μια μια (σαν αυτη της φωτογραφιας του Dim). Θυμαμαι αυτες με γευση φραουλα (ροζ) και μπανανα (κιτρινες). Νομιζω οτι κυκλοφορουν ακομα αυτες στο πακετακι.

Μαστορα, φοβερη η φωτογραφια με τις ΙΟΝ!!!!
 
Εγω παντως θυμηθηκα τις τσιχλες σε νομισμα με ασημενιο και χρυσο περιτυλιγμα καθως και τις τσιχλες που ηταν κλεισμενες σε μια γιαλα που επρεπες να ριξεις 1 δραχμη για να την παρεις παρολο που ηταν τινγκα στην ζαχαρη εξω απο ψιλικατζιδικα με τα μηχανικα ελικοπτερακια και αυτοκινητακια αυτα τα κοκκινα κατα προτημηση και τις καραμελες ΜΕΖ με τα κεφαλια ηρωων του disney
 
Domniki είπε:
Θυμαμαι αυτες με γευση (...) μπανανα (κιτρινες).
Mπλιάχ!! Ακόμα τη θυμάμαι αυτή την απαίσια γεύση!

johnk10 είπε:
...και τις καραμελες ΜΕΖ με τα κεφαλια ηρωων του disney
Έχουν ξανανφερθεί στο φόρουμ αλλά δε θυμάμαι που ακριβώς.
 
mastoras είπε:
Φίλε teflon καλωσόρισες, αλλά πολύ φοβάμαι πως εδώ θα τα χαλάσουμε. Τα Στουμφογαριδάκια ήταν κατά πολύ ανώτερα των Bojo!
Στρουμφογαριδάκια?????????

Είχαν γεννηθεί τότε τα στρουμφάκια?????? :tease:

:whothehell: Αλλά αν έχεις δίκιο, τότε καλά έκανα του μπαρμπαΤΣ........ΑΚΑ του ψιλικατζή και του κλεβα τις τσίχλες, γιατι μας είχε ένα βήμα πίσω.:mad:
 
Πίσω
Μπλουζα