Ρετρό τσίχλες !

Στρουμφογαριδάκια,όλα τα λεφτά!!! :thumbup:
 
μπoζo και παλι μπoζo αλλα θα πω τα γαριδακια mister p τα θυμαται κανεις?
 
Παιδιά υπήρχαν και τα γαριδάκια Κατσουλίνο !!!!
 
Αρχές 80, τσίχλες ΜΠΑΖΟΥΚΑ. Μεγάλες, πλατιές, ροζ-άσπρες σε περιτύλιγμα κυρίως μπλε και μέσα είχαν χαρτάκια (σαν λαδόκολλα ήταν) με στρατιωτικά θέματα πχ ένα τανκ με περιγραφή. Τα ίδια σχέδια είχα πετύχει σε αγγλικά βιβλία εκμάθησης της αγγλικής.
 
Aν και μπορεί να κυκλοφορούν ακόμα,θυμάστε τις τσίχλες-μπάλες?Τις πουλούσαν μία-μία και είχαν για περιτυλιγμα σχεδιο μπάλας ποδοσφαίρου και ήταν στρογγυλές και πολύχρωμες..Κάνανε 10δραχμες αρχές 2000 και θυμάμαι αντί για ρέστα στο κυλικείο του σχολείου ζήταγα να μου τα δώσει σε...τσίχλες!!
 
Τις θυμαμαι αυτες. Ηταν σκληρες μεχρι να τις μασησεις λιγο
 
lamah είπε:
μπoζo και παλι μπoζo αλλα θα πω τα γαριδακια mister p τα θυμαται κανεις?
μήπως τα γαριδάκια που λες είχαν στο πίσω μέρος σχεδιασμένο με κόκκινο το πρόσωπο ενός άντρα με ημίψηλο που κρατούσε ένα μπαστούνι και που μας έκλεινε το μάτι; ;)
 
(ο χρηστης που ρωτας εγινε ban πριν 2 χρονια - γιατι εγραφε συνεχως offtopic ποστς σε οσες κατηγοριες και αν ποσταρε :D )

Και φυσικα εχεις δικιο αυτη ηταν η φιγουρα του θρυλικου Mister P ;)
 
sahasrahla είπε:
Aν και μπορεί να κυκλοφορούν ακόμα,θυμάστε τις τσίχλες-μπάλες?Τις πουλούσαν μία-μία και είχαν για περιτυλιγμα σχεδιο μπάλας ποδοσφαίρου και ήταν στρογγυλές και πολύχρωμες..Κάνανε 10δραχμες αρχές 2000 και θυμάμαι αντί για ρέστα στο κυλικείο του σχολείου ζήταγα να μου τα δώσει σε...τσίχλες!!
υπάρχουν ακόμα και είναι όπως τις περιγράφεις...κάνουν όμως 5-10 λεπτά του ευρώ η μία πλέον!
 
Κυκλοφορούν, ναί. Και μάλιστα το ανακάλυψα πρόσφατα το οτι κυκλοφορούν ακόμα, και δεν το πίστευα :p
 
Εγώ θυμάμαι και τις stimorol, οι οποίες τελικά δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο. Επίσης θεωρώ ότι ως πιτσιρίκια φάγαμε πολλές ''σκουπιδονοστιμιές'', αλλά τελικά φάγαμε τις καλύτερες. Ας πούμε τα τελευταία 10 χρόνια το λάδι στα πατατάκια είναι πιο άθλιο από ποτέ. Οι θερμίδες που περιέχουν, περισσότερες από ποτέ...σνιφ σνιφ. Και σνιφ που δεν υπάρχουν πια εκείνα τα ωραία καραμελάκια, τσιχλάκια, γαριδάκια, πατατάκια (με πάπρικα mr. chips), παστάκια (σεράνο και αμυγδάλου) κλπ.
 
Τις τσιχλες "Μπουμ" τις θυμαστε ,εγω αμυδρα.

Ευκαιρια να τις ξαναθυμηθουμε.

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωχ... τις θυμήθηκα!
 
Τσίχλες τσιγαράκια! Δεν μου άρεσαν πολύ στη γεύση αλλά έκανα όπως όλα τα παιδάκια, ότι κάπνιζα. Τι χαζό!
 
exetlaios είπε:
Θυμάστε τις "τσίχλες σε μορφή τσιγάρου" ;Κυκλοφορούσαν και σε συσκευασία πακέτου-τσιγάρων !
Μιλάμε για τις γνωστές τσίχλες τσιγαράκια. Εγώ θυμάμαι και αυτές τις στρογυλές που ήταν τυλιγμένες σε αλουμινόχαρτο με τα τα εξάγωνα τις μπάλας του ποδοσφαίρου σε διάφορα χρώματα, που όταν την δάγκωνες ήταν κούφια στην μέση. Τις ντεντιν που μου χάρησαν τα πρώτα μου σφραγίσματα, ξέρετε τα μαύρα που φαίνονται και κρατάνε ακόμα. κάτι πολύχρωμα καραμελάκια που ήταν περασμένα σε κλωστή σαν βραχιόλι, τα τικ-τακ σε πολύχρωμα διάφανα πλαστικά παραλληλόγραμμα κουτάκια με το άσπρο καπάκι που άνοιγε απο την μία μεριά, υπάρχουν ακόμα όπως και αυτές στα διάφανα σακουλάκια που ήταν σαν ζελεδάκια και καλυμένες με πολύ ζαχαρι..............Αχ τι ωραίες γεύσεις..............
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Adams έτρωγα,και Big Bubble που έκαναν μεγάλες φούσκες!
 
Οι τσίχλες τσιγαράκια αν τις δάγκωνες σου έμενε το δόντι πάνω. Δεν υπήρχαν και κάτι τσίχλες που είχαν μέσα τα στρουμφάκια σε χαρτακια και αν τους έβαζες νερό γινόντουσαν τατουάζ. Θυμάμαι καλά ή με απατά η μνήμη μου?
 
spirtoulis είπε:
Οι τσίχλες τσιγαράκια αν τις δάγκωνες σου έμενε το δόντι πάνω. Δεν υπήρχαν και κάτι τσίχλες που είχαν μέσα τα στρουμφάκια σε χαρτακια και αν τους έβαζες νερό γινόντουσαν τατουάζ. Θυμάμαι καλά ή με απατά η μνήμη μου?
καλα θυμασαι! υπηρχαν οι τσιχλες αυτες σε ροζ περιτυλιγμα.Οι τσιχλες ηταν ροζ σε σχημα ορθογωνιο και ειχαν παραλληλες γραμμες.Πισω απο το χαρτακι της τσιχλας ηταν το τατουαζ με τα στρουμφακια.Θυμαμαι που μια φορα πετυχα τον δρακουμελ..μπορω να πω οτι δε χαρηκα ιδιαιτερα ,προτιμουσα καποιο στρουμφακι

Νομιζω οτι υπηρχε κατι αντιστοιχο και με τσιχλες που ειχαν τατουαζ ροζ πανθηρα;!
 
[edit] dead pic [edit]

για μεγάλα πράγματα! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσίχλες "τσιγαράκια" Αστερίξ, με δώρο αυτοκόλλητο!

DSC06152.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα