Ρετρό φαγάκι

Δεν έχεις φάει ποτέ βρε Λορένα; Από επαρχία δεν είσαι; Εμάς εδώ στην πόλη μας το μάθανε οι παππούδες που ήρθαν απ'έξω... :) Μου άρεσε αρκετά, τώρα δεν το πλησιάζω λόγω των ιδιοτήτων του...
 
Η συχωρεμενη η γιαγια μου μας το εφτιαχνε τα καλοκαιρια. Απαραιτητα συστατικα: κροκος απο αυγο χωριατικο, 6-7 κουταλιες ζαχαρη (ΕΓΚΛΗΜΑ!!!), 1 κουταλια κακαο και πολυ καλο χτυπημα σε (κατα προτιμηση) παλια κουπα τσαγιου. Τελεια γευση βγαλμενη απο τα παιδικα μου καλοκαιρια.

Επισης κατι αλλο που τρωγαμε επισης πολυ πριν το μεσημεριανο ηταν "κολατσιο" με μια φετα χωριατικο ψωμι, ελαιολαδο, τριμμενη ντοματα, ριγανη και αλατι. Γκουρμε δεκατιανο!!!
 
Gryzor είπε:
Δεν έχεις φάει ποτέ βρε Λορένα; Από επαρχία δεν είσαι; Εμάς εδώ στην πόλη μας το μάθανε οι παππούδες που ήρθαν απ'έξω... :) Μου άρεσε αρκετά, τώρα δεν το πλησιάζω λόγω των ιδιοτήτων του...
Αν και απο επαρχια δεν το γνωριζω.

Νομιζω πως το.. ωμο, ειναι αυτο που το αποτρεπει στα μερη μας και δεν το τρωμε. Και γι'αυτον παλι τον λογο, δεν θα το δοκιμασω ποτε.

Παντως αβγα τρωμε σε ολους τους πιθανους συνδυασμους (βραστα, τηγανιτα, σε σουπες κτλ) πλην αυτο.
 
portarinos78 είπε:
Επισης κατι αλλο που τρωγαμε επισης πολυ πριν το μεσημεριανο ηταν "κολατσιο" με μια φετα χωριατικο ψωμι, ελαιολαδο, τριμμενη ντοματα, ριγανη και αλατι. Γκουρμε δεκατιανο!!!
Υπέροχο, μεν, πού είναι η... φέτα δε; Μία μεγάλη φέτα ψωμί, ψιλοψημένη (πάνω στο μάτι της κουζίνας) και φέτα λειωμένη με λαδάκι στρωμένη επάνω του, και ον τοπ η τριμμένη ντομάτα με τη ριγανούλα... αχχχ...
 
Λορένα είπε:
Αν και απο επαρχια δεν το γνωριζω. Νομιζω πως το.. ωμο, ειναι αυτο που το αποτρεπει στα μερη μας και δεν το τρωμε. Και γι'αυτον παλι τον λογο, δεν θα το δοκιμασω ποτε.

Παντως αβγα τρωμε σε ολους τους πιθανους συνδυασμους (βραστα, τηγανιτα, σε σουπες κτλ) πλην αυτο.
Παντως αν σε τρωει η περιεργεια, και θελησεις εκ του ασφαλους ποτε να δοκιμασεις πως ειναι η γευση του ,αν δεν κανω λαθος ,στα περισσοτερα κεικ στο μιγμα στην αρχη, χτυπας τα αυγα με την ζαχαρη (εστω και με τα ασπραδι ) -και μετα βαζεις τα υπολοιπα υλικα για να ετοιμασεις το μιγμα bla bla ..

Ε δοκιμασε τοτε (πριν βαλεις τα υπολοιπα υλικα) λιγο.

Η γευση ειναι 95%(*) η ιδια .

Πολιτικη κουζινα το καναμε το τοπικ ....

(*)πριν βαλεις το κακαο στο χτυπητο αυγο .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
στα περισσοτερα κεικ στο μιγμα στην αρχη, χτυπας τα αυγα με την ζαχαρη (εστω και με τα ασπραδι ) -και μετα βαζεις τα υπολοιπα υλικα για να ετοιμασεις το μιγμα bla bla ..

Ε δοκιμασε τοτε (πριν βαλεις τα υπολοιπα υλικα) λιγο.

Η γευση ειναι 95%(*) η ιδια .

(*)πριν βαλεις το κακαο στο χτυπητο αυγο .
το μιγμα του κεικ το εχω δοκιμασει ναι.. ολο το μιγμα ομως, λιγο πριν μπει στον φουρνο. (καλο ειναι)

Θα.. κανω μια δοκιμη και με λιγοτερα υλικα, να δω.
 
Κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο, μακαρόνια, πατάτες τηγανιτές. Αυτά μετά από κάποια ηλικία. Πριν τίποτα εκτός από γαριδάκια πατατάκια γκοφρέτες σοκολάτες. Σιχαινόμουν την ψαρόσουπα και αν έπεφτε καμιά σφαλιάρα για να φάω, τότε κάθε φορά όλως περιέργως κάποιο κόκκαλο μου καθόταν υποτίθεται στο λαιμό.Υπόθεση μούσι
 
To κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο ήταν η μυρωδιά της Κυριακής στην πολυκατοικία... Αφού και τώρα όποτε το φτιάχνω με γυρίζει πίσω...
 
Αχ βρε Λορένα,...τί ωραίο θέμα! Τί μου θυμίσατε...

Nemo είπε:
Μας κακ(λ)ομαθε η γιαγια μικρους στο χωριο τα καλοκαιρια , η οποια αν και ηλικιωμενη και αν και κουρασμενη απο τις δουλιες του σπιτιου ,οποτε της το ζητουσαμε , δεν μας χαλαγε το χατηρι.Υ.Γ.

Σιγα το πραγμα ,χωριζεις το ασπραδι απο το κροκο προσθετεις 7 κουταλιες ζαχαρη ,9-10 αν ειναι δικροκο το αυγο ή απλα βαλεις 2 αυγα-κροκους !!!
Βρε Nemo πόση ζάχαρη βάζεις;; 2 άντε 3 κουταλιές,...αλλιώς δεν τρώγεται! Τρως ζάχαρη με όλο αυτό το κρατς-κρουτς...

Nemo είπε:
Πολιτικη κουζινα το καναμε το τοπικ ....
:biglaugh:...Απίστευτο σχόλιο!!!

Λοιπόν, το γλυκό με το αυγό μας το έφτιαχνε η γιαγιά μου, με κακάο πάντα και συμπλήρωνε κανονικά με βρασμένο νερό, οπότε ήταν η καλύτερη ζεστή σοκολάτα ever!!! Τώρα, το αυγό μου πέφτει λίγο "βαρύ"...και όντως, δεν το'χα σκεφτεί ότι δεν είναι πια safe!

Είχα, επίσης, αδυναμία στον τραχανά (με ντομάτα). Τον έφτιαχνε η γιαγιά μου ειδικά για την αφεντιά μου...(15 μέρες κοσκίνισμα κλπ κλπ.)

Επίσης, αδυναμία στο κυδώνι γλυκό κουταλιού! Ακόμα το ζητάω και αν φεύγουν ταξίδι, πάντα όλο και κάτι μου φέρνουν :) !

Γαλλικό τοστ με γάλα, κανέλλα και ζάχαρη..Απίστευτο treat της μαμάς, για να μας καλομάθει...Μακαρόνια με κιμά, γιουβαρλάκια λεμονάτα, παστίτσιο με απίστευτη αφράτη μπεσαμέλ της θείας μου, φακές, μακαρονάκι κοφτό με χταποδάκι, σπανακόρυζο, πρασόπιτα, γάστρα στο φούρνο με μοσχαράκι κοκκινιστό και γιουβέτσι...Πωπω πείνασα! Πάω για κινέζικο (πώς αλλάζουν τα χρόνια!)...

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, κι αυτό είναι πια retro. Το πρώτο κινέζικο εστιατόριο στην πόλη μου άνοιξε όταν ήμουν στην 5η-6η δημοτικού!!! Και θυμάμαι πηγαίναμε κάθε Σάββατο βράδυ! Θεσμός :) !!! Παιδί να ήταν,...θα το'στελνα πια φαντάρο! :)

P.S. 1 Το θρυλικό γιαούρτι με 1-2 κουταλιές ζάχαρη που μου ετοίμαζε η γιαγιά μου, μιας και δεν το έτρωγα με τίποτα! Από τότε πολεμούσα τις "ξινίλες"...Αν δεν ήταν γλυκό, δεν το'τρωγα!

P.S.2 Το ζεστό εβαπορέ μισό-μισό με μια κουταλιά μέλι πριν πάω για ύπνο.
 
Γεμιστά κολοκυθάκια αυγολέμονο! :)
 
mfairy_14 είπε:
..
Βρε Nemo πόση ζάχαρη βάζεις;; 2 άντε 3 κουταλιές,...αλλιώς δεν τρώγεται! Τρως ζάχαρη με όλο αυτό το κρατς-κρουτς...
κι ομως απλα θελει οπως ειπα

Nemo είπε:
και υπομονη να εχεις να το χτυπησεις μεχρι να ειναι ετοιμο με το κουταλι
και οταν λεω ετοιμο(100%), ειναι οχι μονο οταν αρχιζει να βγαζει φουσκαλες αλλα να παψει εντελως να κανει κρατς-κρουτς... ,να γινει αλοιφη .

Αυτο θελει υπομονη και χτυπημα ~10 λεπτα με το κουταλι (αντε αν δεν μπορεις να περιμενεις, 5-7 λεπτα γεματα).

Υ.Γ.

Για το θεμα της δοσολογιας (αλλα και της ετοιμασιας) συνηγορει αλλωστε και ο portarinos78

portarinos78 είπε:
Η συχωρεμενη η γιαγια μου μας το εφτιαχνε τα καλοκαιρια. Απαραιτητα συστατικα: κροκος απο αυγο χωριατικο, 6-7 κουταλιες ζαχαρη (ΕΓΚΛΗΜΑ!!!), 1 κουταλια κακαο και πολυ καλο χτυπημα σε (κατα προτιμηση) παλια κουπα τσαγιου. Τελεια γευση βγαλμενη απο τα παιδικα μου καλοκαιρια.
 
Ωμό καλά χτυπημένο αυγό έχει η μους σοκολάτας που παίρνουμε στα ζαχαροπλαστεία (με προσθήκη σοκολάτας-κουβερτούρας και σαντιγί), οπότε μην παραξενεύει κανέναν. Ωμά αυγά χρησιμοποιούνται ευρέως στη ζαχαροπλαστική.
 
Gryzor είπε:
Υπέροχο, μεν, πού είναι η... φέτα δε; Μία μεγάλη φέτα ψωμί, ψιλοψημένη (πάνω στο μάτι της κουζίνας) και φέτα λειωμένη με λαδάκι στρωμένη επάνω του, και ον τοπ η τριμμένη ντομάτα με τη ριγανούλα... αχχχ...
Βασικά καλύτερος είναι ο ντάκος με κρίθινο παξιμάδι αντί για ψωμί. Τη τριμμένη τομάτα τη βάζω από κάτω και από πάνω την τριμμένη φέτα.

Ένα από τα "retro" φαγιά που δεν μου άρεσε ήταν τα μακαρόνια, βρασμένα αλλά Ελληνικά (δηλαδή παραβρασμένα). Ευτυχώς ο πατέρας μου είχε σπουδάσει στην Ιταλία και έφτιαχνε κάτι φοβερές μακαρονάδες al dente (όπως πρέπει δηλαδή) και έτσι είδα το φως το αληθινό! :)

Άλλο "retro χάλι" ήταν η πίτσα (είτε από πιτσαρίες είτε σπιτική) που την έφτιαχναν με χοντρό σαν ψωμί ζυμάρι. :tsktsk:

Διατροφικός θάνατος αλλά απίστευτα νόστιμο ήταν το παστίτσιο με παχιά μπεσαμέλ αλλά και περιχυμένο με κόκκινη σάλτσα. Χωρίς αυτή είναι κάπως στεγνό.
 
Η μανα μου εκανε ενα ρετρο φαγητο : κοτοπουλο με μακαρονια (και τιγκα στο λαδι)

Γενικά.. δεν εχω και τις καλυτερες αναμνησεις απο φαγητα. Δεν μου αρεσε σχεδον τιποτα.
 
Leon είπε:
Ένα από τα "retro" φαγιά που δεν μου άρεσε ήταν τα μακαρόνια, βρασμένα αλλά Ελληνικά (δηλαδή παραβρασμένα).
Όχι "βρασμένα" μακαρόνια, αλλά "μαγειρεμένα"! Σε χαμηλή φωτιά για 20 λεπτά, να γίνουν καλά! Εμένα μου άρεσαν έτσι!!
 
audiodee είπε:
Όχι "βρασμένα" μακαρόνια, αλλά "μαγειρεμένα"! Σε χαμηλή φωτιά για 20 λεπτά, να γίνουν καλά! Εμένα μου άρεσαν έτσι!!

μμμμ ωραία ήταν και τα "τσουχτά"

δλδ παραβρασμένα (αλλά χωρίς να λασπώνουν) χοντρά συνήθως, καμμένα με ελαιόλαδο στο μπρίκι και τα φερναν βόλτα με τριμένο τυρί μέσα στη κατσαρόλα!!!
 
Τα μακαρόνια "μπλουμ" τα γνωρίζει κανείς; Αρβανίτικη συνταγή...
 
audiodee είπε:
Τα μακαρόνια "μπλουμ" τα γνωρίζει κανείς; Αρβανίτικη συνταγή...
εννοείς με το γάλα μέσα?

ή τ άλλα που βράζουν μαζί απ την σάλτσα του κρέατος??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hera είπε:
εννοείς με το γάλα μέσα?ή τ άλλα που βράζουν μαζί απ την σάλτσα του κρέατος??
Εκείνα που βράζουν με τη σάλτσα κάποιου κοκκινιστού κρέατος!

...πατριώτισσα;
 
Πίσω
Μπλουζα