Ρετρό ψέμματα και παρεξηγήσεις

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Υπάρχουν συζητήσεις για το τί πιστέυαμε για τον κόσμο γύρω μας, για το τί πιστεύαμε τότε για τους υπολογιστές, και φυσικά για τις ρετρο ραδιοαρβύλες.

Ας μιλησουμε εδω περα για πραγματα τα οποια τα βλεπαμε μικροι, δεν τα καταλαβαιναμε, αλλα παρολαυτα τα αναπλαθαμε, γεμιζοντας τα κενα με τη φαντασια μας.

Προσωπικα ειχα ακουσει πολλα φουμαρα ειτε απο φιλους, ειτε απο μεγαλυτερα ξαδελφια που με ειχαν στο δουλεμα. Τωρα που μεγαλωσα και τα θυμαμαι, καταλαβαινω οτι καποια απο αυτα που ακουγα ισως ηταν πραγματα που δεν καταλαβαιναμε καλα αλλα και πολλα ηταν για ψαρωμα. Μερικα ομως απορω ακομα πως τους ηρθε να μου τα πουν

  • Ενας φιλος ελεγε οτι τα επεισοδια του Πολεμου των Αστρων 1, 2 και 3 ειχαν γυριστει πολυ παλια και ηταν κακογυρισμενα και γι' αυτο δεν τα θυμάται κανένας. Το επεισοδιο 4 του 1977 ηταν το πρωτο που εκανε επιτυχια, αλλα ειχε δει ενα αποσπασμα απο ενα απο τα πρωτα. Απο την περιγραφη που μου εκανε, σημερα υποψιαζομαι οτι ειχε δει το Star Wars Holiday Special, και το περασε για ταινια της σειρας.
     
  • Αλλος φιλος ελεγε να μη παρω το πρωτο τευχος της Φρουτοπιας γιατι ειναι βλακεια: πρωταγωνιστει ο διευθυντης του Πικου Απικου ο οποιος προσπαθει να παει στη Φρουτοπια, δεν τα καταφερνει και για αυτο στελνει τον Πικο Απικο. Φυσικα οταν αγορασα το τευχος δε συνεβαινε τιποτα τετοιο 8) και απορω τι σκεφτοταν οταν μου το ειπε
     
  • Στο σχολειο κυκλοφορουσε η φημη οτι η Τσιταρα "εχει πεθάνει". Πιθανότατα σε καποιο μελλοντικο επεισοδιο που εχει ηδη προβληθει στην Αμερικη, ή σε καποιο επεισοδιο που ειχα χασει. Φυσικα ενιωσα ευχαριστη εκπληξη οταν στο επομενο επεισοδιο ηταν ολοζωντανη. Υποψιαζομαι οτι καποιο παιδι ειδε αποσπασμα απο ενα επεισοδιο οπου η Τσιταρα να ηταν ίσως πχ σε κώμα, ή σε stasis field.
     
  • Στο σχολειο ηταν ενα παιδι που επειδη ηταν σχετικα δυνατο, του ειχαν βγαλει το παρατσουκλι "Ρομποτάκι". Φυσικά ο κολητος μου επεμενε οτι ηταν πραγματικο ρομποτ, και οταν του ανοιξε η μυτη το εξηγησε πως εσπασε ενα σωληνακι. Φυσικα εγω τον πιστευα. :xm:
     
  • Ενας μισητος ξαδελφος μου επεμενε για μια "παλια ταινια" του Τζωρτζ Λουκας με πρωταγωνιστή τον Βαλ Κίλμερ ο οποιος ταξιδεύει στο μέλλον και βλέπει τα ζώα να κανουν πολεμο μεταξυ τους. Μεχρι και προσφατα εψαχνα στο imdb για καποια τετοια ταινια :p
     
  • Μη ξεχασουμε καποια αλλα αθωα ψεμματακια. Ενας φιλος μου εδειχνε ενα παιχνιδι στον Αμστραντ και ελεγε οτι ο προγραμμάτισε ο ίδιος
     
  • Και φυσικα οι συμμαθητες μου προτειναν να μη ανοιξουμε τον υπολογιστη οταν ειναι Παρασκευη και 13 γιατι ο ομώνυμος ιος θα τον καταστρέψει


Προσωπικα δεν ημουν πολύ του αθλήματος, αλλά... μια φορα προτεινα σε ένα συμμαθητή να κοιταξει στο βιντεοκλαμπ για μια φανταστική ταινία. Του ελεγα διηγησεις και φασεις της "ταινιας", τις οποιες τις ειχα εμπνευστει απο κομικς :tease:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
[*]Ενας μισητος ξαδελφος μου επεμενε για μια "παλια ταινια" του Τζωρτζ Λουκας με πρωταγωνιστή τον Βαλ Κίλμερ ο οποιος ταξιδεύει στο μέλλον και βλέπει τα ζώα να κανουν πολεμο μεταξυ τους. Μεχρι και προσφατα εψαχνα στο imdb για καποια τετοια ταινια :p

Προσωπικα δεν ημουν πολύ του αθλήματος, αλλά... μια φορα μιλούσα σε ένα συμμαθητή μου για μια φανταστική ταινία, την οποία του προτεινα να κοιταξει στο βιντεοκλαμπ. Του ελεγα διηγησεις και φασεις της "ταινιας", τις οποιες τις ειχα εμπνευστει απο κομικς :tease:
Μην ψάχνεις στο imdb, μάλλον ο ξάδερφος σου έκανε αυτό που έκανες κι εσύ :p
 
Rakeesh είπε:
[*]Ενας μισητος ξαδελφος μου επεμενε για μια "παλια ταινια" του Τζωρτζ Λουκας με πρωταγωνιστή τον Βαλ Κίλμερ ο οποιος ταξιδεύει στο μέλλον και βλέπει τα ζώα να κανουν πολεμο μεταξυ τους. Μεχρι και προσφατα εψαχνα στο imdb για καποια τετοια ταινια :p
Ταινια με τον Βαλ Κιλμερ και σεναριο Τζωρτζ Λουκας ειναι το "Willow", στα ελληνικα το λεγανε "Γουϊλλοου, η οργη των θρυλων" αν θυμαμαι καλα.

http://www.imdb.com/title/tt0096446/

Ειναι εποχης/φαντασιας/μαγισσες/ιπποτες/νανοι, κααααααλουτσικο. ;)

Οσο για ρετρο ψεμματα... χμμμ... ειναι και δεν ειναι ρετρο: Η σειρα ειναι του 1983-85, στην Ελλαδα παιχτηκε το '90κατι, "Robin of Sherwood" λεγοτανε, απο τις λατρεμενες μου. Για να μην τα πολυλογω, μια γνωστη επεμενε οτι η πρωτη σαιζον ειχε ενα επεισοδιο πολυ καλο, με την ταδε πλοκη, το οποιο ομως εγω δεν το ειδα οταν παιχτηκε η σειρα σε επαναληψη, αν και δεν εχασα επεισοδιο. Ειχα σκασει απο το κακο μου! Τελικα χρειαστηκε να περασουνε λιγα χρονια ακομα, να αγορασω oλα τα DVD και τελικα να διαπιστωσω οτι επεισοδιο οπως το περιεγραφε μανιωδως η γνωστη ΔΕΝ ειχε η σειρα καθολου. Ή μπερδευτηκε με αλλη σειρα ή με δουλευε κανονικοτατα.

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικα και ξερπουμε το Γουιλλοου. Βασικα με αφορμη το Γουιλλοου, τον Λουκας και τον Κιλμερ, μου ανεφερε και αυτη την ταινια :D
 
Ένας ξαδερφός μου μου είχε πει ότι είχε δει επεισόδιο Thundercats όπου ο Λάιονο έκανε σεξ με την Τσιτάρα. :D
 
Εκείνα τα χρόνια πιστεύαμε ότι νά'ναι !
 
Μωρε τα πιστευαμε... αλλα εγω αναρωτιεμαι γιατι μας τα λεγανε ;) (αθωα περιστερα εγω)

Α ναι, οταν ειχα σπασει το χερι μου στο καρατε και ημουν στο γυψο, πηγαμε επισκεψη σε μια οικογενεια με ενα κοριτσακι 5-6 χρονων. Μου λεει τι επαθα, και της ειπα οτι εσπασε το χερι μου

Εφαγα μια φλασια με το "εσπασε" και της ειπα οτι μου εφυγε εντελως και πεταγοτανε αιματα οποτε μου το κολησανε και το εβαλαν στο γυψο για να γινει καλα. Ταραχτηκε λιγο, και μου ειπε "μη τον βγαλεις!" για να μη δει το φρικιαστικο θεaμα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένας φιλος στο δημοτικό επέμενε πως οι κινέζες εχουν ένα συγκεκριμένο σημείο του σώματός τους στραμένο κατα 90 μοίρες σε σχέση με τις υπόλοιπες γυναίκες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα καλύτερα τα είχε πει ο Ακής ο φούρναρης 16 ετών γνωστός και ως "Ακης ο αλήθειας".

1) Όταν είταν 12 χρονών είχε πάρει κρυφά μια νύχτα την νταλίκα του πατέρα του και είχε πάειι στην Γερμανία. (!!!)

2) Ειχε δεί αυγά φώκιας στην Ζάκυνθο.

3) Είχε Aprilia αλλα ολοι τον βλέπαμε με ενα παπάκι.
 
Fistikis είπε:
Τα καλύτερα τα είχε πει ο Ακής ο φούρναρης 16 ετών γνωστός και ως "Ακης ο αλήθειας".
1) Όταν είταν 12 χρονών είχε πάρει κρυφά μια νύχτα την νταλίκα του πατέρα του και είχε πάειι στην Γερμανία. (!!!)

2) Ειχε δεί αυγά φώκιας στην Ζάκυνθο.

3) Είχε Aprilia αλλα ολοι τον βλέπαμε με ενα παπάκι.
Γερμανια?!!! ΘΕΟΣ χαχαχαχαχαχαχα
 
  • Μη ξεχασουμε καποια αλλα αθωα ψεμματακια. Ενας φιλος μου εδειχνε ενα παιχνιδι στον Αμστραντ και ελεγε οτι ο προγραμμάτισε ο ίδιος :rofl:
  • Και φυσικα οι συμμαθητες μου προτειναν να μη ανοιξουμε τον υπολογιστη οταν ειναι Παρασκευη και 13 γιατι ο ομώνυμος ιος θα τον καταστρέψει.
  • Κι όμως κατά διαβολική σύμπτωση το έπαθα εγώ!!! Ήταν ο ιός Michelangelo!


Προσωπικα δεν ημουν πολύ του αθλήματος, αλλά... μια φορα προτεινα σε ένα συμμαθητή να κοιταξει στο βιντεοκλαμπ για μια φανταστική ταινία. Του ελεγα διηγησεις και φασεις της "ταινιας", τις οποιες τις ειχα εμπνευστει απο κομικς :tease:

Τι αθώο παιδάκι!!! :rofl:
Κι εγώ που δεν ήμουν πολύ του αθλήματος, μια φορά στα 9 μου χρόνια, είχα πάει διακοπές με τους γονείς μου. Λοιπών, σε μια παιδική χαρά βρήκα μια παρέα τριών παιδιών που κατάφερα να ψαρώσω, πως είμαι αμερικάνος, μιλώντας σπαστά ελληνικά! Και πως ο πατέρας μου δουλεύει σε γραφείο σε κάποιον ουρανοξύστη! Ήταν τα πρώτα χρόνια που μάθαινα αγγλικά και μου ήρθε αυτή η φαεινή ιδέα! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο χωριό του πατέρα μου υπαρχει σε κάτι χωράφια μια μικρή σπηλιά που κατεβαίνει προς το υπέδαφος και από κει περνάνε υπόγεια νερά. Κάποτε ο πατέρας μου είχε αναφέρει τη σπηλιά ως " του θεριού η κουφάλα" και ότι υπήρχε ένας δράκος όπου αυτός έκανε θόρυβο. Φυσικά ο θόρυβος δεν ήταν τίποτα άλλο από τα νερά που είπα παραπάνω αλλά εγώ σαν πιτσιρίκι το πίστευα και απέφευγα να περνάω από εκεί.
 
Κάποτε παραμύθιαζα έναν φίλο μου για ένα υποτιθέμενο υπερτεύχος του Ποπάυ. Ολόκληρες ιστορίες κατέβασα από το μυαλό μου. :D Επίσης στην τρίτη δημοτικού, εγώ και ο διπλανός μου λέγαμε σε ένα άλλο παιδί να αποφεύγει μια περιοχή κοντά στο σχολείο, γιατί εκεί κρυβόταν ένας ... δεινόσαυρος. Μάλιστα εκείνος το έχαφτε κανονικά. Αλλά και εμένα μου έριχνε κανονικό δούλεμα ένας οικογενειακός φίλος. Ήξερε ότι μικρός είχα μανία με τα ρομποτάκια και μου έλεγε πως έχε δει μερικά, να κυκλοφορούν στον δρόμο και ότι θα προσπαθούσε να πιάσει κάποιο, για να μου το φέρει. Εγώ περίμενα κάθε φορά με αγωνία... :D
 
Είχα παραμυθιάσει μία πολύ στριμμένη συμμαθήτριά μου που συνήθιζε να καυχιέται για τα παιχνίδια της, λέγοντάς της ότι έχω μία Barbie πριγκίπισσα Σταχτοπούτα με τεράστιο κάστρο που ανοίγει και είναι μέσα σαν κουκλόσπιτο πλήρως εξοπλισμένο με πολλά δωμάτια, κι έχει επίσης γυάλινη άμαξα, λευκά άλογα και πρίγκιπα. Και τι δεν είχα βάλει με τη φαντασία μου. Είχε λυσσάξει και προσπαθούσε να το βρει και να το αγοράσει! Εμένα με παραμύθιαζαν οι γονείς μου όταν ήμουν πολύ μικρή, λέγοντας ότι ένας θείος είναι πολύ κακός κι αν δεν είμαι καλό παιδί θα θυμώσει και θα με κάνει κομμάτια. Στην πραγματικότητα ήταν πολύ γλυκός άνθρωπος, εγώ όμως με αυτά που είχα ακούσει τον φοβόμουν μέχρι που μεγάλωσα. Επίσης, όταν πρωτοάκουσα μικρή την ιστορία του Χριστού, μου την είπαν τόσο μπερδεμένη που νόμιζα ότι εκείνη την εποχή είχε βγει διάταγμα να θανατωθούν όλοι οι άνθρωποι μόλις έφταναν τα 33, επειδή ήταν κακοί κι αμαρτωλοί, αλλά δέχτηκε να πάει ο Χριστός στη θέση τους. Πάλι καλά που δεν το είπα σε κανένα μάθημα Θρησκευτικών να γίνω ρεζίλι.
 
Πίσω
Μπλουζα