Ρετρό ψυγεία

Ναι ελέφαντα, τέλος πάντων έχεις δίκιο. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιούν αμμωνία τα ψυγεία που χρησιμοποιούν ως πηγή ενέργειας θέρμανση δηλ. αυτά βασικά που λειτουργούν με υγραέριο (οξύμωρο, έτσι); Αυτό που απεχθανόμουν ήταν το συνεχές μπλα-μπλα του καθηγητή και όλα στον πίνακα, αν κάναμε και πειράματα μπορεί να θυμόμουν καλύτερα τη διαφορά μετά από 25+ χρόνια. Μην ανησυχείς πάντως, είμαι αρκετά καλός ηλεκτρολόγος και θυμάμαι καλύτερα ότι έκανα στα ΤΕΙ. Έκανα φανταστικά πειράματα εκεί! Διάβασα πρόσφατα ένα άρθρο στο Spiegel για έναν Γερμανό (προφανώς) που ήταν ο εφευρέτης των φρεον, δηλ. ευλογία και κατάρα μαζί, γιατί ήταν φτηνά, μη τοξικά, άφλεκτα και αδρανή και αποτελεσματικά, και όμως όπως αποδείχθηκε σκέτη καταστροφή για το περιβάλλον. Πάλι καλά που δεν χρησιμοποιούσαν εξαφθοριούχο ουράνιο, ένα από τα πιο απαίσια χημικά, ραδιενεργό και τοξικό. (Δεν ξέρω καν αν υπήρχε αυτό το '20, αλλά λέμε τώρα...)
 
Η εκρηκτική Τσεχοαμερικανή Olga Schoberová (αλλιώς Olinka Bérová) σε ηλικία 26 ετών διαφημίζει το Cyclomatic Eskimo. Περιοδικό Ταχυδρόμος 1969. Πηγή.

olinka.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα