Ροκ μουσική και σατανάς: μια ρετρό υστερία

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άνθρωποι γύρω στα 30 και πάνω δεν μπορούμε να συζητήσουμε ήρεμα και πολιτισμένα μια ρετρό κατάσταση που να αφορά σε ένα πραγματικό πρόβλημα της 10ετίας του 80 με την οποία υποτίθεται ασχολούμαστε. Απο τη στιγμή που η κοινωνία και ο πολιτισμός τότε είναι το αντικείμενο του φόρουμ...

Απλά σαν μια γενική παρατήρηση μιας και το συγκεκριμένο μου κάνει εντύπωση..
 
Aν καποιος παρεκτραπει μπορουν να σβηστουν συγκεκριμενα ποστ.

ChrisTOS είπε:
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άνθρωποι γύρω στα 30 και πάνω δεν μπορούμε να συζητήσουμε ήρεμα και πολιτισμένα μια ρετρό κατάσταση που να αφορά σε ένα πραγματικό πρόβλημα της 10ετίας του 80 με την οποία υποτίθεται ασχολούμαστε. Απο τη στιγμή που η κοινωνία και ο πολιτισμός τότε είναι το αντικείμενο του φόρουμ...
Απλά σαν μια γενική παρατήρηση μιας και το συγκεκριμένο μου κάνει εντύπωση..
Συμφωνω απολυτως. Νομιζω εχουμε συζητησει μεχρι και ρετρο εκλογες (ατμοσφαιρα και ετσι) εδω θα κολλησουμε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αστείο είναι ότι η χειρότερη παρεξήγηση που έχει γίνει ποτέ στο φόρουμ

(με βρισιές για οικογένειες κλπ) είχε γίνει στο πλέον αθώο θέμα του φόρουμ

(που αφορούσε γνωστή χαριτωμένη ξανθομαλλούσα πρωταγωνίστρια κινουμένων σχεδίων).

Νομίζω ότι ότι η παράβαση κανόνων και η απρεπή συμπεριφορά,

έγκειται περισσότερο στο άτομο παρά στο θέμα.

Ορθώς (ορθότατα θα έλεγα) τότε, ΔΕΝ κλειδώθηκε όλο το θρεντ,

αλλά αφαιρέθηκαν μόνο τα επίμαχα ποστ.

Θα ήταν πράγματι άδικο να τσεκουρωθεί ένα ολόκληρο θρεντ (και ας μην το διάβαζα),

επειδή 1-2 άτομα παρεκτράπησαν.

Κατά τη γνώμη μου, αυτή η αρχή πρέπει να είναι κανόνας.

Αυτή ασφαλώς είναι πρόταση, ο τελικός λόγος ανήκει σε άλλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οποτε τρωει τα ακυρα του ο καθε μυστηριος και τελειωνει η ιστορια. Δεν ειναι αναγκη να κλειδωνονται θεματα.
 
Ακουστε τι εγινε στο rockwave στην Μαλακασα πριν 3 ή 4 χρονια, αν θυμαμαι καλα οταν ηταν headliner την μια μερα οι sabbath με ozzy, και την αλλη οι Slayer.

Απεξω απο την συναυλια, αρκετα μακρια απο την πορτα, καποιοι μοιραζαν καποια dvd (κοπιες) που εγραφαν πανω "Rock Apocalypse". Πηρα 2 διοτι νομιζα οτι ειναι καποιο promotion νεων συγκροτηματων.

Μετα την συναυλια παω σπιτι, βαζω το dvd, που κολαγε κιολας, και τι να δω:

ξεκιναει με εικονες του Χριστου και της Παναγιας, συνεχιζει με αμερικανικες εκκλησιαστικες ψαλμωδιες, και μετα αρχιζει ενα ΑΘΛΙΟ αμερικανικο ντοκυμαντερ του 1988 που προσπαθουσε να μας πεισει οτι ΟΛΑ τα συγκροτηματα ειναι σατανικα, απο τους led zeppelin, alice cooper, ac/dc, iron maiden, μεχρι ακομα και τους Helloween και την madonna και τον Prince. Φυσικα εστιαζε στο metal, διοτι καποια βινυλια οπως των Venom, ειχαν εμφανες "σατανικα" εξωφυλα. Αλλα πως μπορει να αναφερονται στον σατανισμο οι Helloween που ξερω ολους τους στοιχους απεξω, και δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο?

Φυσικα το εχω ακομα το dvd για να αποδεικνυω σε καθε "ειδικο", που μπορει να φτασει η ανθρωπινη αθλιοτητα. Να μοιραζουν "θρησκευτικα?" dvd στο rockwave.
 
Αυτό μπορώ να στο εξηγήσω πάντως, γιατί λειτουργούν έτσι. Η θεωρία είναι ότι ο Εωσφώρος ήταν ο άγγελος της μουσικής. Άρα οποιαδήποτε μουσική γράφεται με σκοπό άλλον πέραν του να εξυμνήσει τον Θεό είναι επηρρεασμένη από αυτόν. Ακόμα και αν αυτός που την γράφει δεν έχει σχέση με το θέμα.
 
Καταρχάς σε ζηλεύω φίλε mike, για το υπερ-καλτ DVD που απέκτησες !

Κατά δεύτερον (όπως σωστά επισημαίνεις) οι Helloween, ουδεμία σχέση είχαν με σατανισμό κλπ.

Αντιθέτως, στο (ρετρό και κλασσικό) άλμπουμ τους KEEPER OF THE SEVEN KEYS,

στο ομόνυμο κομμάτι κάνουν σαφή αναφορά για νίκη του καλού, έναντι του "όξω από εδώ".

"Youre the keeper of the seven keys


That lock up the seven seas



And the seer of visions said before he went blind



Hide them from demons and rescue mankind



Or the world were all in wili soon be sold



To the throne of the evil payed with lucifers gold"
.

Αυτού του είδους τα λάθη, είναι ενδεικτικά

της φοβίας και της άγνοιας που κυριαρχούσαν τότε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλα λοιπον συνεχιζουμε..

665 ...ΤΗΕ NEIGHBOUR OF THE BEAST! :D :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
792,54 = 666 + 19% ΦΠΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D
 
Αν δειτε το dvd στο οποιο αναφερομαι θα πεθανεται στα γελια.

Ειναι το πιο cult πραγμα που εχω.

Αναφερεται σχεδον σε ολα τα rock-metal συγκροτηματα και ιδιαιτερα σε led zeppelin (παιζει τον αυλο στο stairway to heaven, σαν τον σατανα), judas priest (γιατι αν βαλεις αναποδα τους δισκους, ακουγονται διαφορα μηνυματα), alice cooper (το ονομα του προερχεται απο μαγισσες!) iron maiden (το εξωφυλο του number of the beast) και πολλα αλλα. Για του helloween αναφερει το εξωφυλο της δευτερης εκδοσης του keeper of the seven keys II, οπου κατω δεξια γαινεται ο σατανας να κραταει τον μανδυα του Keeper, καθως και στο background του συγκεκριμενου δισκου.

Το καλυτερο ομως ειναι οτι δειχνει σπανια πλανα απο συναυλιες του Ozzy, Black Sabbath, Dio, Alice Cooper, Deep Purple!, Kiss, Accept και αλλα που δεν ειχα ποτε δει και πραγματικα ειναι ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ.

Οποιος το δει, θα με θυμηθει, αναζητηστε το, δεν πρεπει να λειπει απο καμια σωστη συλλογη heavy metal !!!!
 
Η ρίζα του κακού είναι το 25.81! (Σύμφωνα με τον Αρκά)


Δηλαδή η τετραγωνική ρίζα του 666!!!
 
γελάω μόνος μου βραδυάτικα... ΔΑΚΡΥΣΑ από τα γέλια (link)
 
Η κόντρα των "Αιωνίων" ...

Από τη μια οργανώσεις Χριστιανών που βρήκαν "Μαλιά να ξένουν" και από την άλλη συγκροτήματα που παίζοντας το παιχνίδι της πρόκλησης, δημιούργησαν τον ντόρο που ήθελαν, γεμίζοντας τις τσέπες τους με μηδενική διαφήμιση.

Χαρακτηριστική είναι η δήλωση του Adrian Smith κάποτε ...Δεν με νοιάζει εαν καίνε τους δίσκους μας (επί εποχής Number of the Beast), αρκεί να τους αγοράζουν...
 
Ρε παιδια θυμαται κανεις κατι εκπομπες με την...Σεμινα Διγενη και μια αλλη με...τον Ανεξηγητο Χαρδαβελλα που ειχαν μαζεψει παπαδαριο και ενας απο δαυτους κραταγε δισκο των Venom και ουρλιαζε και μετα εκανε αναλυση στο ΜΕΓΙΣΤΟ εξωφυλλο του last in line του DIO?

Και δωσε αναλυσεις για το stairway to heaven δώσε αναλυσεις για το hotel california, δωσε αναλυσεις για pleasure to kill κτλ κτλ...

Πεθαινω να τα ξαναζησω σε επαναληψη.

Ασχετο-σχετικο: Υπηρχε ενα βιβλιο που το εξεδιδαν κατι καλα χριστιανοπαιδα απο θεσσαλονικη πανω στο θεμα και εγραφαν πολυ ωραια πραγματα οπως ΠΙΓΚ φλοιντ, σεξουλιαρικα πιστολια κτλ κτλ. Το θυμαται κανεις? και το κυριοτερο το έχει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
judaspriest, εχω ενα μαγαζι σχετικα κοντα στο σπιτι μου που εχει ολα αυτα τα βιβλια! Ολα!

Ειχε και ενα με οδηγο παιχνιδιων για τα παιδια, οπου στο εξωφυλλο αν θυμαμαι καλα ειχε τον skelletor και τον mumrah. Φυσικα και τεραστια ποικοιλια για οδηγους σε συγκροτηματα rock μεχρι και αφιερωμενα. Εχω την εντυπωση πως ειδα βιβλιο μεχρι και για Ελληνες καλλιτεχνες!
 
judaspriest είπε:
Και δωσε αναλυσεις για το stairway to heaven δώσε αναλυσεις για το hotel california
Ρε παιδιά πάντα είχα την απορία από που κι ως που όλοι οι φίλοι μου ορκίζονταν πως το Hotel California αφορούσε τον σατανισμό, αφού κάτι τέτοιο δεν μου προέκυπτε από τους στίχους. Υπάρχει βέβαια ο στίχος "this could be heaven or this could be hell", αλλά αν αυτό αποτελεί απόδειξη λατρείας του Σατανά τότε να κάψουμε στην πυρά και το "Είσαι η κόλαση και ο παράδεισος μαζί"!

Στο πολύ καλό Snopes.com λέει αρκετά ενδιαφέροντα.
 
Getta Robo είπε:
judaspriest, εχω ενα μαγαζι σχετικα κοντα στο σπιτι μου που εχει ολα αυτα τα βιβλια! Ολα!Ειχε και ενα με οδηγο παιχνιδιων για τα παιδια, οπου στο εξωφυλλο αν θυμαμαι καλα ειχε τον skelletor και τον mumrah. Φυσικα και τεραστια ποικοιλια για οδηγους σε συγκροτηματα rock μεχρι και αφιερωμενα. Εχω την εντυπωση πως ειδα βιβλιο μεχρι και για Ελληνες καλλιτεχνες!
Φυσικά αναμένω οδηγίες για το που ακριβώς είναι το....μαγαζί σε π.μ.

Είσαι τιτανοτεραστιος σε ευχαριστώ!
 
Getta Robo είπε:
judaspriest, εχω ενα μαγαζι σχετικα κοντα στο σπιτι μου που εχει ολα αυτα τα βιβλια! Ολα!Ειχε και ενα με οδηγο παιχνιδιων για τα παιδια, οπου στο εξωφυλλο αν θυμαμαι καλα ειχε τον skelletor και τον mumrah. Φυσικα και τεραστια ποικοιλια για οδηγους σε συγκροτηματα rock μεχρι και αφιερωμενα. Εχω την εντυπωση πως ειδα βιβλιο μεχρι και για Ελληνες καλλιτεχνες!
Φίλε, SOS !

Που είναι αυτό το μαγαζί ! Πρέπει οπωσδήποτε να αποκτήσω αυτά τα βιβλία !

Must have them ! Precious !!!! SLOURRRP !
 
alkis21 είπε:
Ρε παιδιά πάντα είχα την απορία από που κι ως που όλοι οι φίλοι μου ορκίζονταν πως το Hotel California αφορούσε τον σατανισμό, αφού κάτι τέτοιο δεν μου προέκυπτε από τους στίχους. Υπάρχει βέβαια ο στίχος "this could be heaven or this could be hell", αλλά αν αυτό αποτελεί απόδειξη λατρείας του Σατανά τότε να κάψουμε στην πυρά και το "Είσαι η κόλαση και ο παράδεισος μαζί"!
Στο πολύ καλό Snopes.com λέει αρκετά ενδιαφέροντα.
1. Όταν το παίζεις ανάποδα.

2. Από μερικούς στίχους στο κανονικό, θυμάμαι από το σχολείο και τον θεολόγο μας τότε : -Please bring me wine, he said: We haven't had that spirit here since 1969.

Όπου το κρασί είναι αυτό της θείας κοινωνίας

Όπου πνεύμα είναι το Άγιο Πνεύμα

Και το 69 κάτι σατανιστικό έγινε στις ΗΠΑ.

Όσον αφορά στο Snopes...

snopes.png
 
Πίσω
Μπλουζα