Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα - Next Generation!

Την είδα χθες.Η ταινία είναι απλά Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Η ! ! ! ! !

Μπροστά της ακόμα και το -άθλιο- Νο 4 φαντάζει....οσκαρικό αριστούργημα!

(ΟΚ,υπερβάλλω αλλά θέλω να τονίσω το πόσο κακή μου φάνηκε η ταινία).

Με μια λέξη:Κρίμα....
 
γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να το κλεισουμε εδω,ολος ο κοσμος θα λεει ηταν χαλια και ο βιντεο 80 θα επιμενει οτι ηταν χολυγουντιανη παραγωγη

το μονο που θα καταφερουμε θα ειναι να τσακωνομαστε

απλα λυπαμαι που ο ελληνικος κινηματογραφος πλεον εχει να δωσει πολλα και επρεπε να αφηνε ιστορια το ολο θεμα

δεν το εκανε....ενταξη....ολοι εχουν καποιες αποτυχιες στην ιστορια τους...δεκτο

απλα καλα θα ηταν να μην ξαναγυριζοταν ταινιες με τον τιτλο παλιων επιτυχιων
 
Εδώ σε άλλα topics γίνεται σφαγή με τα στρατόπεδα να χωρίζονται στο 50-50, θα κλείσουμε αυτό που συμφωνούμε όλοι πλην ενός; :)

Δυστυχώς θα ταχθώ κι εγώ με το μέρος εκείνων που το βρήκαν απαράδεκτο. Επιχείρησα να το δω χθες και έφτασα με το ζόρι μέχρι την σκηνή του αγιασμού πριν το κλείσω.

Κατά τη γνώμη μου, το καλτ είναι ελκυστικό διότι οι άνθρωποι που έπαιζαν σε εκείνες τις ταινίες δεν ήξεραν ότι είναι καλτ. Επιχειρούσαν να γυρίσουν κανονική ταινία και επειδή ακριβώς έβγαινε εκείνο το αλλοπρόσαλλο αποτέλεσμα, κέρδισαν τον χαρακτηρισμό του καλτ. Αυτό όμως είναι κάτι που μόνο κατά λάθος μπορεί να γίνει, δεν μπορείς να το επιδιώξεις και φαίνεται πως στο ΡΤΚΚNG αυτό ακριβώς επιχείρησαν να κάνουν: να δώσουν σενάριο και ηθοποιία σε στυλ καλτ και αυτό το προσποιητό κάνει μπαμ.
 
σταματα αλκι ζουζουνι!απλα δεν βγαζει καπου για αυτο το λεω
 
metal kristi είπε:
πρεπει να το κλεισουμε εδω,ολος ο κοσμος θα λεει ηταν χαλια και ο βιντεο 80 θα επιμενει οτι ηταν χολυγουντιανη παραγωγη
Συμφονώ! Απλά δέχομαι οτι άρεσε μόνο σε μένα και σε κανέναν άλλο -και οτι το 99,99 % των εισητηρίων που έκοψε ειταν απο άτομα που κλέγαν τα λευτά τους βγένοντας απο τις αίθουσες- και αποχωρώ απο τα post (ας μου επιτρέψεται να δώ την ταινία σήμερα για 5η φορά!)Απλά καλο θα είταν να αλλάξει ο τίτλος του συγκεκριμένου thread και να γίνει : ''Ροδα τσάντα και κοπάνα 2010'' Γιατί δεν άρεσε σε κανέναν?(δεν το λέω ειρωνικά ) ή μήπος ντρεπεστε τον κ. Ομηρο ,αν κάτσει και διαβάσει το thread ?

Aποχωρώ...
 
1ον μαθε να δεχεσε τα αρνητικα σχολια

2ον ολοι την πατησαν περιμενοντας αλλα γι'αυτο εκοψε εισητηρια

3ον εδω ειμαστε ας τα διαβασει ο ομηρος τον θεωρω αρκετα ταλαντουχο και εμπειρο ωστε να δεχετε κριτικες δεν σημαινει οτι πρεπει να τον χαιδευουμε

4ον ας αλλαξει σε οτι θελει ο τιτλος

5ονμπορεις να την δεις οσο θες γνωμη σου απολυτα σεβαστη και καλα κανεις

6ον και δεν αποχωρουμε απο καπου μονο και μονο επειδη εχουν οι υποληποι αλλη γνωμη εδω εχουμε δημοκρατια και σεβομαστε τους παντες και τα παντα
 
Παρακαλω να αποφυγετε τις προσωπικες αντιπαραθεσεις.

Αν θελετε να γραψετε την γνωμη σας για την ταινια ,τις καλες και τις κακες σας εντυπωσεις ,καλως.

Αν αντεχετε την διασταση των αποψεων και μπορειτε να το κουβεντιασετε μεταξυ σας παλι καλως αλλα σε κοσμια πλαισια αναλογως της ηλικιας μας.

Ευχαριστω.
 
alkis21 είπε:
Κατά τη γνώμη μου, το καλτ είναι ελκυστικό διότι οι άνθρωποι που έπαιζαν σε εκείνες τις ταινίες δεν ήξεραν ότι είναι καλτ. Επιχειρούσαν να γυρίσουν κανονική ταινία και επειδή ακριβώς έβγαινε εκείνο το αλλοπρόσαλλο αποτέλεσμα, κέρδισαν τον χαρακτηρισμό του καλτ. Αυτό όμως είναι κάτι που μόνο κατά λάθος μπορεί να γίνει, δεν μπορείς να το επιδιώξεις και φαίνεται πως στο ΡΤΚΚNG αυτό ακριβώς επιχείρησαν να κάνουν: να δώσουν σενάριο και ηθοποιία σε στυλ καλτ και αυτό το προσποιητό κάνει μπαμ.
Πολύ σωστή παρατήρηση Άλκη! :thumbup: :thumbup:

@exetlaios

Αντικειμενικά μιλώντας (αν και σε αυτές τις περιπτώσεις η αντικειμενικότητα ομολογουμένως είναι μια πολύ μεγάλη ιστορία..),ήταν ελεεινή ταινία ρε φίλε το #4... ;)

@video80

Φίλε,δεν τα έβαλε κανείς μαζί σου,σεβόμαστε άπαντες το ότι σου άρεσε τρελά η ταινία,σεβάσου κι εσύ με τη σειρά σου το ότι σε πολλούς από εμάς φάνηκε άθλια.Τώρα,το ότι αποχωρείς δεν κατάλαβα πρώτον γιατί συνέβη και δεύτερον γιατί μας το ανήγγειλες κιόλας.Δε θες να συνεχίσεις την κουβέντα,δε συμμετέχεις,δε χρειάζεται να το κάνουμε και μελόδραμα το thread,απλά είναι τα πράγματα.Anyway...
 
manos426f είπε:
@exetlaios

Αντικειμενικά μιλώντας (αν και σε αυτές τις περιπτώσεις η αντικειμενικότητα ομολογουμένως είναι μια πολύ μεγάλη ιστορία..),ήταν ελεεινή ταινία ρε φίλε το #4... ;)
Καλά, μόνο μην το ακούσει ο Προύσαλης ! Χα χα !
 
παιδια ηθελα να μην ξαναγραψω εδω ομως θα το κανω ενταξει καταλαβαινω οτι στον φιλο video 80 αρεσε γιατι ειναι μια στροφη προς της παραγωγες της τοτε εποχης ομως ν αθυμισω οτι τοτε οι ταινιες γυριζονταν σε 4 με 5 μερες το πολυ και οντως ειχαν απηχηση καθως τοτε δεν υπηρχε και η ιδιωτικη τηλεοραση και οποιος ηθελε να δει κατι στρεφοταν εκει ετσι παρατηρηθηκε και η αυξηση των εταιριων παραγωγης και των παραγωγων ομως μην ξεχναμε οτι εκεινες οι παραγωγες ηταν αποκλειστικα για την αγορα του βιντεο δεν παιζαν στο σινεμα ποτε εδω υπηρχε χρονος για να γινει κατι σωστα ομως προτιμησαν να το κανουν με βιασυνη εχω το αυθεντικο σεναριο για οποιον ενδιαφερεται που αν το διαβασετε θα καταλαβετε γιατι διαφορα μιλαμε φανταστειτε μονο οτι μας ελεγαν τα λογια που θα πουμε εκεινη την στιγμη και χωρις να εχουμε προλαβει να συνηδητοποιησουμε κατι αρχιζε το γυρισμα κατευθειαν αρκετα πλανα που γυριστηκαν στην αρχη επισης καηκαν γιατι η καμερα ηταν αντεστραμενη στον ηλιο και ετσι τα ξαναγυρισαμε οπως την σκηνη του αγιασμου που ειχε βγει πολυ καλη ομως οπως ειπα χαλασε και αναγκαστηκαμε να την ξανακανουμε πολυ γρηγορα επισης εκει στον αγιασμο που παρατηρειται να γινεται μια εκρηξη αυτο δεν ηταν στο γυρισμα εγινε ατυχημα και τελικα κρατηθηκε αν δεν ημουν μεσα δεν θα ηξερα να πω πολλα ομως επειδη τα εζησα με αυτα που ειδα η ταινια μπορουσε να γινει πολυ καλυτερη
 
Ένα "πουλάκι" μου είπε ότι πριν τα γυρίσματα, έγιναν κρούσεις σε ρετρό ηθοποιούς "είδώλα", με τον όρο όμως να παίξουν δωρεάν ( !!! ).

Τουλάχιστον σε μια περίπτωση, η απάντηση ήταν αρνητική (και σε αυστηρό μάλιστα, τόνο).
 
exetlaios είπε:
Ένα "πουλάκι" μου είπε ότι πριν τα γυρίσματα, έγιναν κρούσεις σε ρετρό ηθοποιούς "είδώλα", με τον όρο όμως να παίξουν δωρεάν ( !!! ).
Τουλάχιστον σε μια περίπτωση, η απάντηση ήταν αρνητική (και σε αυστηρό μάλιστα, τόνο).
αυτο ειναι μια αλλη συζητηση και πολλα δεν ειναι γνωστα ισως τα πουμε σε καποια συναντηση καποτε
 
παντως θανο μου το ξυλο που εφαγες φανταζομε θα το θυμασαι καιρο

εγω παντως ναι το καλητερο κλαμα μεχρι σημερα χαχαχαχα

συμφωνουν μαζι μου αλλα 5 ατομα χαχαχαχαχαχαχα
 
Την είδαμε κι εμείς σήμερα την ταινία - με διαφορά φάσης - και μπορώ να πω ότι μας χάλασε τη διάθεση.

Την περιμέναμε με μεγάλη χαρά. Για να "φτιαχτούμε" είδαμε χθες την πρώτη Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα. Διαβάσαμε μόνο τα πρώτα σχόλια αυτού του thread, αποφεύγοντας κάθε επαφή με αυτά όσων είχαν δει την ταινία για να μην είμαστε προκατειλημμένοι. Διαβάσαμε και τα όσα έλεγε ο Ευστρατιάδης στη συνέντευξή του στους Retromaniax πριν κανένα χρόνο:

"RetroManiaX: Η απόφασή αυτή, έχει προκαλέσει ποικίλες αντιδράσεις. Άλλοι αναμένουν αγωνιωδώς την επιστροφή του «παλιού καλού» ελληνικού κινηματογράφου της δεκαετίας του 80ʼ και άλλοι προβλέπουν μια «ξαναζεσταμένη σούπα». Εσείς, τι προσδοκάτε από την ταινία αυτή ;

ΟΕ: Πιστεύω ότι θα είναι κάτι άλλο. Πιστεύω ότι θα είναι μια ταινία που θα είναι σημερινή. Αυτό θα προσπαθήσω.

RetroManiaX: Παλιό σενάριο δηλαδή, με τωρινές καταστάσεις.

OE: Ούτε παλιό σενάριο. Καινούριο σενάριο, με καινούριους διαλόγους, με καινούριες καταστάσεις και θα προσπαθήσω να κάνω μια σημερινή ταινία. Κι εκείνο που με ενδιαφέρει πάνω απ'όλα είναι να έχει γέλιο χωρίς γαργάλημα!"

Καθίσαμε λοιπόν με τη γυναίκα μου και ένα φιλικό ζευγάρι, όλοι της ίδιας γενιάς, να τη δούμε. Καλά να πάθουμε... Οι μισοί αποχώρησαν πάνω στη μισή ώρα. Εγώ και ο φίλος επιμείναμε μέχρι το τέλος, αν μη τι άλλο, γιατί ελπίζαμε μήπως έφτιαχναν κάπως τα πράγματα.

Η ιστορική ανασκόπηση που κάνει στους τίτλους αρχικά μας ενθουσίασε και είπαμε "για δες που έχουν κάνει σοβαρή ταινία... έχει πλάκα να έχει και περιεχόμενο.". Η εντύπωση αυτή γρήγορα εξανεμίστηκε, αν και στα πρώτα 10-15 λεπτά είχε κάποια ευρήματα. Δυστυχώς η κατάσταση επιδεινωνόταν κατακόρυφα, όσο προχωρούσε η ταινία.

Καμιά σχέση με τη χαλαρότητα, το ρυθμό και το χαβαλέ της πρώτης ταινίας. Και πραγματικά δεν νομίζω ότι αυτό έχει σχέση με το ότι μεγαλώσαμε. Λυπάμαι, αλλά αυτή η ταινία δεν θα γίνει ποτέ "καλτ".

Δεν συνηθίζω να εκφράζομαι άσχημα, αλλά θεωρώ την όλη ιστορία προσβολή για τη γενιά μας. Είναι προφανές ότι εμείς ήμασταν το target group, άλλωστε πόσοι από τους πιτσιρικάδες θα πήγαιναν να τη δουν; Αντί λοιπόν να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία και να κάνουν κάτι αξιόλογο, προτίμησαν να κάνουν μια "αρπαχτή", από αυτές που δυστυχώς χαρακτηρίζουν συχνά το λαό μας και μας έχουν κάνει ρεζίλι διεθνώς, συμπαρασύροντας και τους υπόλοιπους. Ντροπή σας, κύριοι.

Καλά, τόσοι ηθοποιοί με μακρόχρονη εμπειρία, δεν πήραν είδηση του τι εικόνα θα παρουσίαζε η ταινία;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zxspec83 είπε:
Την είδαμε κι εμείς σήμερα την ταινία - με διαφορά φάσης - και μπορώ να πω ότι μας χάλασε τη διάθεση.
Την περιμέναμε με μεγάλη χαρά. Για να "φτιαχτούμε" είδαμε χθες την πρώτη Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα. Διαβάσαμε μόνο τα πρώτα σχόλια αυτού του thread, αποφεύγοντας κάθε επαφή με αυτά όσων είχαν δει την ταινία για να μην είμαστε προκατειλημμένοι.
Νομίζω ότι διαπιστώσατε πως και όλο το θέμα να διαβάζατε δεν θα υπήρχε περίπτωση spoiler!
 
εγω δεν το ειδα στο σινεμα αλλα στο dvd..τι να πω..δεν βλεποταν στην κυριολεξια..κακη σκηνοθεσια απαραδεκτα πλανα και μονταζ..κακοφωτισμενο, χωρις ροη και εναν ρυθμο αλλα και οι ερμηνειες...μου φανηκε λιγο πασαλημα...μονο τα μπινελικια της ματουλας αξιζε!!!!!
 
ChrisTOS είπε:
Νομίζω ότι διαπιστώσατε πως και όλο το θέμα να διαβάζατε δεν θα υπήρχε περίπτωση spoiler!
Τελικά η άγνοια είναι μερικές φορές ευτυχία... Αν μας έβλεπες πριν - καθώς περιμέναμε να δούμε το ρετρογεγονός της χρονιάς - και μετά - όταν το ζήσαμε στο πετσί μας - θα καταλάβαινες...
 
Άστο, εμείς πήγαμε χωρίς μεγάλες προσδοκίες, απλά να γελάσουμε λίγο. Φεύγοντας ρίχνουμε έναν καυγά και πάμε για ποτό να συνέλθουμε το οποίο κατεβάσαμε σε χρόνο dt. Πλέον έχει μείνει ως ατάκα... θα σου φέρω να δεις την ρόδα σε dvd αν δεν ... (όπου ... οτιδήποτε).
 
Πίσω
Μπλουζα