* ΣΤ' Δημοτικού

Επειδη θυμάμαι κι τις "Ευαγγελικές Περικοπές" κι το "Λειτουργική κι Κατήχηση"... είχαμε 2 βιβλια θρηκευτικών στην ΣΤ;;; θυμάστε;; σαν εξωφυλλα πάντως τα θυμαμαι... (1990-91)

4.jpg
 
Το συγκεκριμένο βιβλίο της Γεωγραφίας εκδόθηκε μάλλον γύρω στο 1985. Σε σχέση με το παλαιότερο που αναρτήθηκε εδώ και το οποίο γνώριζα ήδη από τα μεγαλύτερα ξαδέρφια μου, ήταν πιο βατό ως προς τα κείμενα αλλά το περιεχόμενο ήταν πάλι σχετικό με την παγκόσμια γεωγραφία. Όπως και να ήταν, και τα δύο βιβλία τα είχα ξεκοκκαλίσει, αφού η γεωγραφία ήταν και παραμένει από τα πιο αγαπημένα μου μαθήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το συγκεκριμένο βιβλίο της Γεωγραφίας εκδόθηκε μάλλον γύρω στο 1985. Σε σχέση με το παλαιότερο που αναρτήθηκε εδώ και το οποίο γνώριζα ήδη από τα μεγαλύτερα ξαδέρφια μου, ήταν πιο βατό ως προς τα κείμενα αλλά το περιεχόμενο είχε πάλι σχέση με την παγκόσμια γεωγραφία. Όπως και να ήταν, και τα δύο βιβλία τα είχα ξεκοκκαλίσει, αφού η γεωγραφία ήταν και παραμένει από τα πιο αγαπημένα μου μαθήματα.
Το είχα δει @Bajar αυτό το βιβλίο στο #11, αλλά στα δικά μου χρόνια δεν το είχαμε. Η γενιά μου δλδ όσοι πήγαμε Δημοτικό από το 1985-91 στην ουσία είχαμε "τα βιβλία του ΠΑ.ΣΟ.Κ." όπως λέγανε τότε, τα βιβλία που εκδόθηκαν από τον ΟΕΔΒ αρχές των 80s όταν το ΠΑ.ΣΟ.Κ έγινε κυβέρνηση κι έκανε τις μεταρυθμίσεις στην παιδεία.
Με το ίδιο εξώφυλλο ήταν κι η Γεωγραφία στην Ε Δημοτικού (το έχουν ήδη αναρτήσει στο #14 της Ε' Δημοτικού)
 
Το είχα δει @Bajar αυτό το βιβλίο στο #11, αλλά στα δικά μου χρόνια δεν το είχαμε. Η γενιά μου δλδ όσοι πήγαμε Δημοτικό από το 1985-91 στην ουσία είχαμε "τα βιβλία του ΠΑ.ΣΟ.Κ." όπως λέγανε τότε, τα βιβλία που εκδόθηκαν από τον ΟΕΔΒ αρχές των 80s όταν το ΠΑ.ΣΟ.Κ έγινε κυβέρνηση κι έκανε τις μεταρυθμίσεις στην παιδεία.
Με το ίδιο εξώφυλλο ήταν κι η Γεωγραφία στην Ε Δημοτικού (το έχουν ήδη αναρτήσει στο #14 της Ε' Δημοτικού)
Έτσι είναι, αν και πάντα είχα την εντύπωση ότι το βιβλίο στο #11 (που πρωτοεκδόθηκε το 1979) απλώς συνέχισε να υπάρχει μέχρι το 1985 που βγήκε "Η Γη μας" γραμμένο όμως σε μονοτονικό. Δεν ξέρω, θα ρωτήσω τα ξαδέρφια. Πάντως εγώ τη "Γη μας" είχα και στην ΣΤ' δημοτικού και στην Ε' όπως πολύ σωστά επεσήμανες.
 
Έτσι είναι, αν και πάντα είχα την εντύπωση ότι το βιβλίο στο #11 (που πρωτοεκδόθηκε το 1979) απλώς συνέχισε να υπάρχει μέχρι το 1985 που βγήκε "Η Γη μας" γραμμένο όμως σε μονοτονικό. Δεν ξέρω, θα ρωτήσω τα ξαδέρφια. Πάντως εγώ τη "Γη μας" είχα και στην ΣΤ' δημοτικού και στην Ε' όπως πολύ σωστά επεσήμανες.
Η αλλαγή των βιβλίων έγινε στην Α τετραετία του ΠΑ.ΣΟ.Κ. (1981-85) αλλά δεν ξέρω ακριβώς ποια χρονιά (τότε που τα "Αναγνωστικά" αντικαταστάθηκαν απο τη "Γλώσσα", η "Αριθμητική" από τα "Μαθηματικά μου", δημιουργήθηκε το "Εμείς κι ο κόσμος" κλπ.)
Αλλαγή βέβαια όχι μόνο στα βιβλία του Δημοτικού, αλλά κι των Γυμνασίων-Λυκείων (δημιουργήθηκαν οι Δέσμες, τα Πολυκλαδικά κ.α.)
Επειδη όμως είμαστε στο thread για τα βιβλία του Δημοτικού, νομίζω οτι διατηρήθηκαν μέχρι κι αρχες των '00s, με κάποιες αλλαγές στα εξώφυλλα προς τα τέλη των 90s στα Θρησκευτικά κι στην Ιστορία. Εμεις πάντως ήμασταν οι πρώτοι που τα διδάχτηκαμε στα 80s...
 
Η αλλαγή των βιβλίων έγινε στην Α τετραετία του ΠΑ.ΣΟ.Κ. (1981-85) αλλά δεν ξέρω ακριβώς ποια χρονιά (τότε που τα "Αναγνωστικά" αντικαταστάθηκαν απο τη "Γλώσσα", η "Αριθμητική" από τα "Μαθηματικά μου", δημιουργήθηκε το "Εμείς κι ο κόσμος" κλπ.)
Αλλαγή βέβαια όχι μόνο στα βιβλία του Δημοτικού, αλλά κι των Γυμνασίων-Λυκείων (δημιουργήθηκαν οι Δέσμες, τα Πολυκλαδικά κ.α.)
Επειδη όμως είμαστε στο thread για τα βιβλία του Δημοτικού, νομίζω οτι διατηρήθηκαν μέχρι κι αρχες των '00s, με κάποιες αλλαγές στα εξώφυλλα προς τα τέλη των 90s στα Θρησκευτικά κι στην Ιστορία. Εμεις πάντως ήμασταν οι πρώτοι που τα διδάχτηκαμε στα 80s...
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι τα παιδιά που πήγαν στην Α΄ Δημοτικού τη χρονιά 1981-1982 πήραν ως αναγνωστικό τη "Γλώσσα μου", ενώ τη ίδια χρονιά η Β' Δημοτικού είχε ακόμη το αναγνωστικό της Αγγ. Βαρελά, εκείνο που είχε ως κεντρικό ήρωα το Γιάννη. Την επόμενη χρονιά 1982-1983 , η Β' Δημοτικού διδάχτηκε το καινούργιο αναγνωστικό "η γλώσσα μου" ενώ η Γ' Δημοτικού είχε ακόμη το αναγνωστικό με τον Σώτο Σώτο. Υποθέτω λοιπόν ότι η αλλαγή στα βιβλία έγινε σταδιακά όσο άλλαζαν οι χρονιές.
 
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι τα παιδιά που πήγαν στην Α΄ Δημοτικού τη χρονιά 1981-1982 πήραν ως αναγνωστικό τη "Γλώσσα μου", ενώ τη ίδια χρονιά η Β' Δημοτικού είχε ακόμη το αναγνωστικό της Αγγ. Βαρελά, εκείνο που είχε ως κεντρικό ήρωα το Γιάννη. Την επόμενη χρονιά 1982-1983 , η Β' Δημοτικού διδάχτηκε το καινούργιο αναγνωστικό "η γλώσσα μου" ενώ η Γ' Δημοτικού είχε ακόμη το αναγνωστικό με τον Σώτο Σώτο. Υποθέτω λοιπόν ότι η αλλαγή στα βιβλία έγινε σταδιακά όσο άλλαζαν οι χρονιές.
Προφανώς κι έγινε η αλλαγή σταδιακά, η Α τετραετία του ΠΑ.ΣΟ.Κ. ήταν το μεταβατικό στάδιο αλλαγής των βιβλίων. Για αυτό είπα, οτι όσοι πήγαμε Δημοτικό από το 1985 κι μετά ήμασταν οι πρώτοι που διδαχτήκαμε εξολοκλήρου (σε όλες τις τάξεις) τα βιβλία του ΠΑ.ΣΟ.Κ.
Μέχρι κι το 1984, όπως σωστά είπες, ήταν ακόμα "ανάμεικτα", σε άλλες τάξεις τα νέα βιβλία, σε άλλες τάξεις τα παλιά...

Τα "Ερευνώ το φυσικό κόσμο" (Ε, ΣΤ τάξης) αντικατέστησαν την τότε "Φυσική πειραματική & Χημεία".
Το "Εμείς κι ο Κόσμος" (Α, Β, Γ, Δ τάξης) αντικατέστησε την τότε "Πατριδογνωσία";;;;; @Bajar είχαν προλάβει τα ξαδέρφια σου βιβλίο Πατριδογνωσίας;;;;
 
@Bajar είχαν προλάβει τα ξαδέρφια σου βιβλίο Πατριδογνωσίας;;;;
Ναι, τουλάχιστον αυτά που πήγαν δημοτικό μέχρι και το 1984 σίγουρα πρόλαβαν πατριδογνωσία γιατί έφερναν τα βιβλία στο χωριό το καλοκαίρι (καθώς όλοι σχεδόν οι θείοι και οι θείες, οι γονείς τους δηλαδή, ήταν δάσκαλοι και δασκάλες). Αν μπορώ να θυμηθώ σωστά η πατριδογνωσία ήταν κάτι μεταξύ φυσικής ιστορίας της Ελλάδας και γεωγραφίας;
 
Αν μπορώ να θυμηθώ σωστά η πατριδογνωσία ήταν κάτι μεταξύ φυσικής ιστορίας της Ελλάδας και γεωγραφίας;
Από ότι έχω ακούσει ήταν ένα πλήθος στοιχείων, πραγματογνωστικών, φυσιογνωστικών και ιστορικο-μυθολογικών.....μια μίξη Γεωγραφίας, Φυσικής, Ελληνο-Χριστιανικής αγωγής, Ιστορίας, Μυθολογίας...
"Μαθαίνω για την πατρίδα μου" με την ευρύτερη έννοια, όχι μόνο το γεωγραφικό κομμάτι (λίμνες, ποτάμια ,βουνά, μέρη) αλλά κι έθιμα, παραδόσεις, κοινωνία, ιστορία κλπ..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα