[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αγορά Νέου PC

Karnov

Banned
Joined
27 Νοέ 2007
Μηνύματα
283
Αντιδράσεις
9
Αποφάσισα να τα σκάσω για να πάρω καινούργιο μηχάνημα.

Έχω πολύ καιρό να κάνω τέτοια κίνηση και δεν πάει άλλο.

Ο καλύτερος υπολογιστής στο σπίτι είναι έτοιμος να χαρακτηρισθεί retro!

Θέλω να παίζω παιχνίδια όσο γίνεται καλύτερα και να αναπαράγει βίντεο όσο γίνεται καλύτερα (χρησιμοποιείται για αναπαραγωγή ταινιών με προτζέκτορα). Η οθόνη μου από αναλύσεις σηκώνει τα πάντα.

Κοιτάζοντας λοιπόν , έχω κατασταλάξει στα ακόλουθα. Γράφω δίπλα και τις τιμές [edit].

ΚΟΥΤΙ Chieftec Giga GH-01BW-OP Black 49?

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ Chieftec 850W 24pin 139?

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ Intel Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) 250?

ΜΗΤΡΙΚΗ Asus P5E-VM DO (s775, DDR2, Q35) 121?

ΜΝΗΜΗ TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz Dark 129?

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ TwinTech 8800 GT 512MB 230?

ΣΚΛΗΡΟΣ Western Digital 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) 107?

Αν υπάρχει καμιά ιδέα για να ρίξω την τιμή στο κουστούμι , χωρίς να πέσουν οι επιδόσεις , είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη. Αυτά που δεν συζητάω είναι ότι η κάρτα γραφικών θα είναι NVIDIA και συγκεκριμένα το best value/money σήμερα η 8800 GT 512MB και ο επεξεργαστής Intel.

Τροφοδοτικό έβαλα μεγαλούτσικο, γιατί είναι σίγουρο ότι στην πορεία οι δίσκοι που είναι πάνω θα αυξάνονται. Σε μητρική θα έλεγε να κάνω οικονομία για να κόψω 20-30? με το να μη βάλω Asus ή καλύτερα να λείπει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η καλύτερη ιδέα να πέσουν οι τιμές είναι να κοιτάξεις και αλλού μια και το [edit] είναι κατα 99% πιθανός ακριβότερο. Ξεκίνα με ένα και το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις το www.skroutz.gr
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AA+ είπε:
η καλύτερη ιδέα να πέσουν οι τιμές είναι να κοιτάξεις και αλλού μια και το [edit] είναι κατα 99% πιθανός ακριβότερο. Ξεκίνα με ένα και το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις το www.skroutz.gr
Κοίτα πως έχει η κατάσταση. Μόνος που δεν έχω φτιάξει ποτέ μηχάνημα εξ'αρχής για να αγοράσω σε κουτιά επεξεργαστές, μητρικές κτλ και να το φτιάξω μοναχός μου από το 0. Οπότε θα παραγγείλω ολόκληρο μηχάνημα από κάποια μαγαζί , για να έχω και τη σιγουριά της εγγύησης. Στη συνέχεια εγώ μπορεί να αρχίσω να χώνω δίσκους κ.α.

Για το [edit] έχω διαβάσει σε άλλα φόρουμ πολλά παράπονα και έχω ζήσει και ο ίδιος άσχημες καταστάσεις. Για να αλλαχτεί ένας σκληρός που τα έφτυσε, χρειάστηκε ένας μήνας. Οπότε το φοβάμαι για να πάρω ολόκληρο μηχάνημα από αυτούς, έτσι και υπάρξει πρόβλημα ...

Για το [edit] τελευταία ακούγεται ότι είναι καλούτσικοι στο σέρβις, γι'αυτό το σκέφτομαι.

Για CPU το σκέφτομαι. Να βάλω Core 2 Duo 6550 να γλυτώσω 100? ή θα πέσουν πολύ οι επιδόσεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το συστημα που θα εχω σε 2-3 μερες ειναι το εξεις

εαν χρειαζονται αλλαγες..πειτε το

Κώδικας:
θηκες Η/Υ  :thermaltake-VB1000 soprano black
τροφοδοτικο: enermax-650W infinity
επεξεργαστης:(intel) intel-core 2 quad q6600(s775/2.4ghz)
συστημα ψυξης επεξεργαστηεπεξεργαστων) zalman-9700 LED for intel_Amd
motherboard:(intel)-abit-ip35(p35,s775,ddr2)
μνημη: cellshock-ram 2gb kit ddr2 800 4-4-4-12
καρτα γραφικων(pci express)-xtf-8800 gts 320mb htdp
σκληρος δισκος:(serial ata)-western digital-160gb(7200rpm,8mb cache,sata2)
>>>>>>>>2:(HDD 2) western digital-500gb(7200rpm.16mb cache,sata2)
floppy: 3.5 μαυρο (IDE)με 7 in 1 card reader
dvd rom: asus-dvd rom 18x(retail)-black and white)
dvd rw: nec-AD173 labelflash(bulk)-black
πληκτρολογιο: microsoft-wireless optical desktop 5000 GR
 
giorgos_1 είπε:
το συστημα που θα εχω σε 2-3 μερες ειναι το εξεις
εαν χρειαζονται αλλαγες..πειτε το

καρτα γραφικων(pci express)-xtf-8800 gts 320mb htdp

Την κάρτα γραφικών να την αλλάξεις αμέσως!

Σε πιάνουν κορόιδο με την

xtf-8800 gts 320mb htdp.

Έχει τον παλιό πυρήνα.

Η 8800 GT 512MB έχουν τον καινούργιο πυρήνα και με λιγότερα λεφτά ξεπερνούν σε απόδοση και τις παλιές 8800 με 640ΜΒ μνήμης, πλησιάζοντας τις 8800 με 768 μνήμης που κοστίζουν τα τριπλάσια χρήματα.

Άλλαξε την αμέσως με 8800 GT 512MB.

Και μνήμες αντί για 800άρες γιατί δεν βάζεις στα 1066;

Μικρή διαφορά τιμής και είναι πιο γρήγορες.
 
giorgos_1 είπε:
για καρτες γραφικων....βρηκα εδω κατι
το θεμα ειναι, εαν την παραγγειλω..σε ποσες μερες θα ερθει

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_ss_w_h_/026-7429400-4654064?url=search-alias%3Daps&field-keywords=8800+GT+512MB&Go.x=0&Go.y=0&Go=Go
Δεν συμφέρει οικονομικά.Τη φθηνότερη 8800 GT 512MB την έχει

163 British Pound = 228.791 Euro.

ενώ από [edit] εδώ [/edit] σου έρχεται με 215? και έχεις και εγγύηση, ενώ από το amazon άμα πάθει κάτι, χαιρετίσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κοιτα να δεις

για να παρω κομπλε το συστημα απο το [edit], πες μου τη μαρκα γραφικων-μνημων(κατα την γνωμη σου) να παραγγειλω απο αυτους, για να μου ερθει ολο το set σπιτι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giorgos_1 είπε:
ολο το αλλο συστημα ειναι οκ?
Κοίτα αυτό που θέλει οπωσδήποτε αλλαγή είναι η κάρτα γραφικών, γιατί αντικειμενικά η 8800GT 512MB είναι πολύ πιο γρήγορη και από τις 320άρες και από τις 640άρες. Αν διαβάσεις δοκιμές οπουδήποτε , θα το επαληθεύσεις.

Για τα υπόλοιπα τα πράγματα είναι πιο υποκειμενικά.

Για τις μνήμες έκανα λάθος πριν. Η διαφορά τιμής που έχουν οι 800άρες από τις 1066 είναι κάπου 70?.

Εγώ προσωπικά, με τα ίδια λεφτά περίπου, θα έβαζα λίγο φθηνότερο κουτί και λίγο ακριβότερο τροφοδοτικό με περισσότερα Watt , γιατί έχω λίγο λόξα και μπορεί να μου την έδινε σε κάποια φάση να έβαζα επάνω 4-5 σκληρούς.

Ακόμη μπορεί να έβαζα 2 ίδιους σκληρούς , ίσως μικρότερους για να μην ανέβει το κόστος , μαζί με έναν φθηνό Raid Controller , προκειμένου να λειτουργούσαν σε Raid.

Αυτά επαναλαμβάνω είναι πιο υποκειμενικά. Την κάρτα γραφικών να αλλάξεις οπωσδήποτε.

giorgos_1 είπε:
κοιτα να δεις
για να παρω κομπλε το συστημα απο το [edit], πες μου τη μαρκα γραφικων-μνημων(κατα την γνωμη σου) να παραγγειλω απο αυτους, για να μου ερθει ολο το set σπιτι :)
Κάρτα γραφικών 8800GT 512MB από [edit] ...

Αυτή ή αυτή ή αυτή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην βαλεις Quad, αν δεν δουλευεις 3D , δεν θα δεις διαφορα. βασικά, γιατι το θες το μηχανημα και ποσα θες να δωσεις γιαυτο?
 
πανω κατω 1500 ευρω να σκασω

οποτε παραμενει το ζητημα των μνημων και τις καρτας...για να παιζω games...οχι να κανω overclocking...και επισης να μου κρατησει το μηχανημα για 3-4 χρονια πανω κατω :)

συντομα θα απαντησω για το τι παραγγειλα

δυσκολα ειναι αυτα τα ρημαδια...οι καρτες γραφικων 8800GT 512MB πανω κατω οι ιδιες ειναι :confused:
 
ίδιες μου φαίνονται οι 8800 που δείχνεις φιλε giorgo_1 , οποια και να πάρεις δεν βλέπω να έχει διαφορα... άντε να τις φέρει και το [edit]! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ελεγα να κανω παραγγελια απο το [edit] ...αλλα αφου τα υπολοιπα κομματια ειναι απο το [edit] ...που να καθομαι τωρα για να βαζω την καρτα γραφικων στο κουτι

ας παρω μια απο δαυτες...να ξεμπερδευω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η γνωμη μου....

1.Ξεκολληστε ρε παιδια με τις 800αρες και 1066αρες μνημες κτλ κτλ,η ποσοτητα ειναι παντα καλυτερη της διαφορας ταχυτητας και,αν μη τι αλλο,οι 1066αρες δεν αξιζουν για αγορα αυτη τη στιγμη....

Αντι για 2 giga 1066αρες,βαζεις 4 giga 800αρες και καθαρισες...

Εκτος αν ασχολειστε με timings,κουβερτουλες μνημων και λοιπες αηδιες,οποτε σας αρεσει η εθελοντικη "αιμοδοσια" τετοιου τυπου...

2.8800GT νομιζω ειναι πολυ καλο value for money,αν καποιος βεβαια θελει να σκασει 200+ ευρω για GPU....

ΟΜΩΣ,επειδη θα εχουμε συντομα DX 10.1 καρτες,εγω ΔΕΝ θα εδινα αυτο το ποσο για κατι τετοιο και θα επαιρνα μια μεταχειρισμενη 8600GTS (οπως κι εκανα αλλωστε),που εφτασαν να πωλουνται....80 ευρω !!!

3.Quad Core ε...;;Χμμμ...γιατι ρε παιδια;

Εδω τα games δεν αξιοποιουν ακομη τους 2 πυρηνες,πολυ δε βιαζεστε;

ΒTW,ο C2D E6850 ειναι πιο ταχυς για games αυτη τη στιγμη απο τον Q6600,η τουλαχιστον ετσι αναφερεται σε πολλα sites....

4.Παιδια,φτιαξτε το συστηματακι σας μονοι σας,μη πληρωνετε συναρμολογησεις και τετοιες ιστοριες,κριμα λεφτα...!!

Και ξεχωρα απο αυτο,η ικανοποιηση της συναρμολογησης του δικου σας PC απο εσας τον ιδιο ειναι κατι που για μενα προσωπικα,αξιζει τον κοπο...

Εκτος βεβαια,αν δεν κατεχετε το παραμικρο απο κατι τετοια,που μου φαινεται ολιγον δυσκολο....

5.[edit] vs [edit]....

Το πρωτο ειναι πιο φθηνο,το δευτερο θα σε υποστηριξει πολυ καλυτερα σε οποιοδηποτε ενδεχομενο μελλοντικο προβλημα εχει το PCακι σου...

Ενδεικτικα θα πω οτι φιλου μου που η ψυκτρα του Ε6750 που αγορασε απο [edit] και δε δουλευε του ειπαν οτι θελει..... 4 (ΤΕΣΣΕΡΙΣ ) μερες


για αντικατασταση,την ιδια ωρα που απο το [edit] σε τηλεφωνημα που εκανα μου ειπαν 4 ωρες !!

Δε ξερω βεβαια αν οι δευτεροι λεγανε απλα μπαρουφες,αλλα ειναι γνωστο οτι το [edit] καθυστερει σαν χελωνα σε τετοιες περιπτωσεις....

Τελος,νομιζω 1500 ευρω ειναι παντα υπερβολικο ποσο για PC,καθοτι και με 900 ευρω φτιαχνεις ενα αξιολογοτατο PC τωρα και κρατας τα αλλα 600 για μελλοντικες αλλαγες/προσθηκες....

Βεβαια ο καθενας το βλεπει αλλιως αυτο το τελευταιο,οποτε περι ορεξεως....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ με το Μάνο.

1. Μνήμες: Δώστε 80 ευρώ και πάρτε 4 γίγα 677άρες. Αν δείτε διαφορά με τις 1066, διαφορά σε πραγματικές συνθήκες και όχι σε γελοία μετροπρογράμματα να μου τρυπησετε.

2. Κάρτα γραφικών. 3870 ΑΤΙ μονόδρομος. 10.1 συμβατή από τώρα.

3. Επεξεργστής. Quad core = lost money αυτή τη στιγμή. Έναν καλό και γρήγορο dual core ότι μάρκα και να διαλέξετε.

4. Ποσό: Μάξιμουμ 800 ευρώ χωρίς οθόνη. Τα παραπάνω είναι χαμένα λεφτά. Μιλάμε για PCs και όχι για συλλεκτικά αμάξια. Σε ένα μήνα θα κοστίζουν 300 ευρώ ότι και να διαλέξετε. Τα υπόλοιπα χρήματα δώστε τα να πάρετε καμιά κονσόλα.
 
manos426f είπε:
Η γνωμη μου....
1.Ξεκολληστε ρε παιδια με τις 800αρες και 1066αρες μνημες κτλ κτλ,η ποσοτητα ειναι παντα καλυτερη της διαφορας ταχυτητας και,αν μη τι αλλο,οι 1066αρες δεν αξιζουν για αγορα αυτη τη στιγμη....

Αντι για 2 giga 1066αρες,βαζεις 4 giga 800αρες και καθαρισες...
Τα ΧΡ βέβαια δεν βλέπουν 4Gb μνήμης ...
 
ενταξει μωρε....για 2 χρονια πιστευω θα ειμαστε μια χαρα με 32bit
 
Πίσω
Μπλουζα