[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αναζήτηση κάρτας γραφικών.

Άνοιξα μία σχετική συζήτηση στο Tom's Hardware και απ'ότι φαίνεται προέκυψαν χρήσιμα στοιχεία . Παραθέτω εδώ το σύνδεσμο για την περίπτωση που χρειαστεί σε κάποιον άλλον στο μέλλον . Εγώ είμαι ο τύπος με το παρώνυμο Bubra100 . Παρεπιπτόντως , από πού μου ήρθε το Bubra ; Άσκηση για το σπίτι !

Οπότε μάλλον τώρα το καλλύτερο είναι μία μικρή παύση και βλέπουμε .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θελω την γνωμη σας για καρτα γραφικων για παλαιο μηχανημα που εχει στειθει με περισευματα απο αλλα πισι.
cpu core2duo 3,0gh, μητρικη ASRock GA1C-GS R20, vga asus gt 630
Αλλαξα μνημες απο ddr2/4gb/800 σε ddr3/8gb/1333. Εβαλα κι εναν 120αρη ssd για το λειτουργικο win7. Ενταξει το μηχανακι πηρε τα πανω του. Επιδει μου εσπασε ενα πτερυγειο απο το φανακι της καρτας γραφικων, πρεπει να την αλλαξω, καποια στιγμη θα τα παιξει τελειως. Αξιζει να βαλω μια 1030 κοστος 100-120Ε η να κοιταξω καποια 730? Το μηχανημα χρισημοποιειται για αποθηκη, κατεβαστηρι, αλλα και καμποσα παλαιοτερα παιχνιδια που δεν ειναι συμβατα με win10
 
Προσωπικά θα πήγαινα για μια πολύ φτηνότερη από 100 ευρώ. Μη σου πω και μεταχειρισμένη. Εφόσον το έχεις κατά βάση για downloads, προτείνω να πάρεις μια fanless κάρτα γραφικών με παθητική ψήξη.
 
Αν οπωσδηποτε θες GT1030 θα πας σε μοντελο με GDDR5, γιατι αυτες που ειναι με DDR4 ειναι πεταμενα λεφτα.

Για 100-120€ καλυτερα να ψαξεις για κατι μεταχειρισμενο.
 
παιδια, fanless καρτες ειχα δοκιμασει στο παρελθον και καποιες ειχαν δυνατοτητες, αλλα υψηλες θερμοκρασιες κι αναγκαζομουν να βαλω φανακι με πατεντες. Διαβασα για διαφορα μεταξυ gddr 4/5 οντως οι 5 τρεις φορες καλητερες επιδωσεις με τα ιδια χρηματα η 10Ε φτηνοτερεσ οι 4. Δεν ξερω αν ο core2duo μπορει να υποστηριξει την 1030 η θα την φρεναρει. Ναι ενδιαφερουσα προταση η μεταχειρισμενη γι αυτο το μηχανημα και το κοιταζω, αν βρω καποια ευκαιρια σηγουρα συμφερει. Ευχαριστω για τον χρονο σας παιδια. Στο μηχανημα αυτο παιζω βεβαια και καποια παιχνιδια οπως Drakensang, lotro κ.α. Η 630 τα ετρεχε με medium ρυθμισεις
 
Fanless και εγω ειμαι κατα, ειδικα για μεταχειρισμενη γιατι γερνανε πριν την ωρα τους λογω της διαρκούς υψηλης θερμοκρασιας.

Αυτη την στιγμη στο ebay 75€ GTX 760 που ειναι δυο φορες πιο γρηγορη απο την 1030...
 
Μια ματια σε Σκρουτζομαγαζα ειδα 710/730 να παιζουν στα 80Ε. υπερτιμημενες νομιζω την στιγμη που υπαρχουν gddr5 Zotac στα 100E και Asus στα 115Ε Κοιταζω και για μεταχειρισμενες.
 
Eυρεθει asus gtx 750 ti και ετσιμπιθει, βεβαιως βεβαιως και μαληστα 2 ανεμιστηρακιων. Απο αυριο και οι δοκιμες. Ο core2duo, θα την κοβει βεβαια, αλλα που θα παει θα τσιμπηθει και ο quad. Tωρα που οπως λεν τα νερομινια θα παν καλα και τα οικονομικα (λιγο εκτος θεματος, αλλα εντος σαιτ) ποιος με πιανει
 

Συνημμένα

  • asus-gtx-750-Ti-OC-lead.jpg
    asus-gtx-750-Ti-OC-lead.jpg
    147,6 KB · Προβολές: 1
Πίσω
Μπλουζα