[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αναζήτηση κάρτας γραφικών.

Βοήθεια για αγορά καινούριας κάρτας γραφικών

Το PC μου αγοράστηκε το καλοκαίρι του 2009 και έχει την παρακάτω σύνθεση

Case Thermaltake VI4000BWS M9D WINDOW BLACK 6x5.25¨ External + 3x3.5¨ Internal

PSU Chieftec CFT-750-14C 750W

CPU AMD Phenom II X4 955 3.2GHZ QUAD-CORE BLACK BOX EDITION

M/B Asus M4A78T-E

RAM Corsair TW3X4G1600C9D 4GB (2X2GB) XMS3 DOMINATOR DDR3 PC3-12800 (1600MHZ)

GPU Sapphire Ati 5770 1GB PCIE-2.0

DVD-RW 1 Sony Optiarc AD-5240S DVD-RW

DVD-RW 2 LG GH22LS50

HDD 1 WESTERN DIGITAL WD2500KS-00MJB0 ATA

HDD 2 WESTERN DIGITAL WD6401AALS 640GB CAVIAR BLACK SATA2

FDD Panasonic

Monitor LG 22'' 1680x1050


Keyboard Labtec Wireless



Mouse Labtec Wireless



External HDD 1 WESTERN DIGITAL WD2500BEVS-00UST0



External HDD 2 WESTERN DIGITAL WDBZFP0010BBK 1TB USB3.0


External HDD 3 WESTERN DIGITAL WDBZFP0010BBK 1TB USB3.0

O/S Windows 7 x64 Ultimate

Όπως καταλαβαίνετε έχει αρχίσει να δείχνει τα χρονάκια του, και πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω τουλάχιστον την κάρτα γραφικών. Αυτό που με απασχολεί είναι το αν μια καινούρια κάρτα γραφικών, θα μπορέσει να αποδώσει αρκετά καλά με τα υπόλοιπα υποσυστήματα, ή θα δώσω τσάμπα χρήματα. Για νέα κάρτα γραφικών σκέφτηκα την Sapphire Radeon R9 270X Boost 2GB Dual-X OC, που είναι καινούρια και μπορώ να την αγοράσω στα 190 Ευρώ περίπου. Θα ήθελα τη βοήθειά σας!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προχώρα άφοβα - Έχω την σχεδόν ίδιων επιδόσεων 7870 και ειναι εξαιρετική, ιδιαίτερα μάλιστα για την ανάλυση της οθόνης σου. Στο αντίπαλο στρατοπεδο παίζει η GTX760, ελαφρώς ισχυρότερη αλλά τα 40 ευρώ που κοστίζει παραπάνω καλύτερα να τα δώσεις για να βάλεις αλλα 4GB μνήμη ή να τσοντάρεις για έναν solid state σκληρο...
 
Γνώμες για αγορά κάρτας γραφικών

Για να μην τα πολυλογω θα ηθελα απο τους γνωστες σε τετοια θεματα του forum να με προτεινουν την καλητερη καρτα γραφικων που τυχον μπορει να γνωριζουν μεχρι 100 ευρω το πολυ αντε βαρια βαρια 120 με 130.Επειδη δεν νομιζω να επιτρεπεται να ποσταρουμε Links απο μαγαζια που πουλανε τα εκαστοτε προιοντα βαλτε απλα το ονομα της καρτας γραφικων.
 
Για αρχή για δες κάτι σε Radeon HD 7790.. Στο skroutz βλέπω να αρχίζουν από 108? περίπου.
 
Φιλε cloud ειμαι μεταξυ της 7790 Που ποσταρες της GIGABYTE GEFORCE GTX650 OC GV-N650OC-1GI 1GB PCI-E και βλεπω και την ASUS GTX650TI-1GD5 1GB GDDR5 PCI-E κοντα στα 130 ευρω αλλα δεν μπορω να βρω ακριβως τι απαιτησεις εχει απο τροφοδοσια γιατι συνδεεται απευθειας πανω στο τροφοδοτικο.Καπου ειχα διαβασει για 170w αλλα με φαινεται πολυ υπερβολικο γιατι δεν λεει να περνω και νεο τροφοδοτικο τωρα μιας και με εχουν φυγει 500 ευρω και για αναβαθμηση.
 
Λίγο που το έψαξα, η AMD προτείνει 500άρι και πάνω (Για όλο το σύστημα, όχι μόνο για την κάρτα.. :p ), και θέλει ένα PCI Express βύσμα.. Άρα αν έχεις κάτι τέτοιο, είσαι ΟΚ.

Και για δες και για καμία με 2GB μνήμη.

Υ.Γ.: Ξέχασα να σου απαντήσω στο 7790 vs 650ti.. Θα σου έλεγα μάλλον 7790.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε θα έγραφα εδώ , διότι κοιτάζοντας είδα πως το παρόν θέμα είναι γεμάτο με ερωτήσεις και δε θα ήθελα να μπερδέψω και άλλο την συζήτηση . Όμως βλέπω πως η τελευταία δημοσίευση είναι από τον Ιανουάριο του 2014 (4 χρόνια πίσω ! ) , οπότε πιστεύω πως άφοβα μπορώ να γράψω την αποροία-μου ! :

Σκεύτομαι να αγοράσω μία μεταχειρισμένη GTX 970 (VGA MSI NVIDIA GEFORCE GTX970 GAMING 4GB GDDR5) . Αυτή τη στιγμή έχω μία GTX 580 που μπορώ κάλλιστα να την αξιοποιήσω αλλού . Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω :

(1) Η GTX 970 θα είναι καλλύτερη από την 580 ; Απ'ότι βλέπω εδώ , έτσι δείχνει , αλλά ρωτάω διότι δεν τα κατέχω καλά .

(2) Από θόρυβο ξέρετε πώς πάει ; Έλπίζω ως πιο σύγχρονη να είναι ακόμα καλλύτερη .

(3) Σχετικά με το γεγονός πως είναι μεταχειρισμένη υπάρχει κάτι αξιοπροσέχτο ; Το κατάστημα πάντως δίνει 1 χρόνο εγγύηση .

(4) Η μητρική-μου έχει θύρα για PCI Express 2.0 . Αλλά η GTX 970 είναι φτιαγμένη για 3.0 . Απ'ότι μπόρεσα να βρω , οι κάρτες του 3.0 μπορούν να συνδεθούν στις θύρες 2.0 , όμως δε ξέρω κατά πόσο θα μειωθεί η απόδοσή-της .
 
Εκτος κι αν την βρισκεις για πολυ πιο κατω απο 150 ευρω, θα ελεγα να προτιμησεις μια καινουρια gtx 1050 ti.

H 580 εχει καταναλωση 244w, η 970 145 και η 1050 ti μολις 97!
 
Δεν έχεις άδικο ! Το μόνο που βλέπω είναι πως η GTX 1050 είναι - σε κάποια στοιχεία - υποδεέστερη της GTX 580 . Οπότε , ακόμα καλλύτερα , θα είναι μία GTX 1060 . Αυτή υπερέχει κατά κράτος της GTX 580 . Και φυσικά καινούργια . Βέβαια , επειδή δεν έχω μεγάλη οθόνη (19'') , νομίζω πως η καλλύτερη επιλογή θα είναι κατευθείαν η φθηνότερη των GTX 1050 , αγνοώντας τις υπόλοιπες . Και πολύ πο φτηνή και επαρκής . Τι λες ;

Με αυτόν τον τρόπο τα πρώτα 3 ερωτηματικά παύουν κατευθείαν να υφίστανται . Ωστόσω τι γίνεται με την παλαιότητα της μητρικής ; Θα τρέχει καλά σε PCI-E2.0 ή θα έχει μείωση της απόδοσης ;
 
Κατ' αρχην, αλλο 1050 και αλλο 1050 ti. Εγω μιλαω για ti.

Απο κει περα την προτεινα γιατι λεω οτι για να κοιτας μεταχειρισμενες, πρεπει να εχεις καποιους οικονομικους περιορισμους.

Οσο για την οθονη θα ελεγα, παρε μια 1050 ti και με την οικονομια που θα κανεις να αρχισεις να βαζεις στην ακρη για μια καλυτερη οθονη.
 
Ναι , και αυτό που λες καλό είναι /\. δεν είχα προσέξει τη λεπτομέρεια αυτή . Εντάξει .

Ξέρεις όμως τώρα τι με ανυσηχεί ; Βλέπω σε όλες - μα όλες - τις κάρτες να μιλάνε για ανανέωση 60Hz . Εμένα η οθόνη-μου όμως υποστηρίζει 75 . Οπότε βάζοντας μία καινούργια κάρτα θα έχω 60 αντί για 75 ! ! !

Εκτός και αν δεν είναι ακριβώς έτσι . Διότι ενδέχεται αυτό το 60 να αναφέρεται στη μέγιστη ανάλυση . Διότι παντού όπου έχω κοιτάξει βλέπω κάτι του τύπου :

Μέγιστη ανάλυση : 4096x2160 @60 Hz

Μήπως δηλαδή σε μικρότερες αναλύσεις (π.χ. 1280 x 1024 , που έχει η 19'' οθόνη-μου) ο ρυθμός ανανέωσης να είναι πάλι 75 Hz ; Διότι δε μπορώ να φανταστώ πως μία ακόμα πιο σύγχρονη κάρτα έχει ρυθμό ανανέωσης μικρότερο από τις παλιότερες κάρτες ! Πάντως έψαξα πόσην ώρα και δε βρήκα μία πλήρη κατάσταση των διαθεσίμων αναλύσεων ... Ούτε καν στην ίδια την nVidia .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ελεγα με ποσοστο σιγουριας 99.999% οτι δεν υπαρχει προβλημα.
 
Εντάξει . Μένει τώρα να δούμε τι γίνεται και από θέμα συμβατότητας .
 
Διάβασα πλήθος άρθρων σχετικά με αυτό το θέμα , και απ'ότι διάβασα η μεταβολή είναι αμελητέα . Οπότε αυτό θα αρκούσε για να δώσω το πράσινο φως .

Όμως διαβάζοντας τα παραπάνω , προεκυψε ένα άλλο θέμα ... Συγκεκριμένως , έπεσα σε μία ανάρτηση κάποιου ανθρώπου που είπε πως με τις GTX 1xxx όλα ωραία και καλά , αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα : η κάρτα αυτή δεν έχει καθόλου υποστήριξη σε οδηγούς για τα WinXP . Αν και μία τέτοια κάρτα προφανώς θα μου είναι χρήσιμη στα Win7 και όχι στα WinXP , το θέμα είναι πως έτσι θα δημουργηθεί πραγματικό πρόβλημα , καθώς δε θα μπορώ να μπαίνω στα WinXP ! ...

Ψάχνοντας περισσότερο το θέμα , βρήκα πως εδώ έχουν αναρτηθεί οδηγοί για GTX 1xxx (iCafe Graphics Driver 368.91) . Όμως δεν έχω βρει κάποιον που να τα έχει δοκιμάσει ... Σκεύτομαι μήπως είναι και τυπογραφικό λάθος .

Έτσι λοιπόν , μάλλον υπάρχουν οι εξής εκδοχές :

(1) Χρήση των παραπάνω οδηγών , αλλά είναι άγνωστο αν θα πετύχουν .

(2) Αγορά της μεταχειρισμένης GTX 970 , καθώς η σειρά 9xx υποστηρίζεται στα WinXP (αλλά δε θα είναι ούτε 1xxx ούτε καινούργια) .

(3) Να βγάλω από τη ναυθαλίνη τον πύργο με τον Pentium 4 όπου έχω WinXP και θα τρέχει σίγουρα . Αλλά θα είναι υπερβολικό να έχω επάνω στο γραφείο 2 υπολογιστές !

(4) Μία άλλη εκδοχή που σκεύτομαι , αλλά δε ξέρω αν ισχύει : σκεύτομαι να έχω επί της μητρικής δύο κάρτες γραφικών και σε κάθε ένα από τα δύο λειτουργικά να έχω ενεργοποιημένη μόνο τη μία κάρτα . Αλλά δε ξέρω αν αυτό είναι εφικτό . Εϊναι λοιπόν δυνατόν να έχεις ταυτοχρόνως 2 κάρτες ; Και φυσικά πέραν τούτων , θα πρέπει κάθε φορά να τεντόνομαι και να αλλάζω θέση στο καλώδιο που έρχεται από την οθόνη (και να το συνδέω σε άλλη κάρτα) .
 
windows xp; 7; τι ειναι αυτα; :boss:

Μα καλα τα xp τι τα θες;
 
Talking to me ? You ... You ... You talking to me ?

Μα τι σόι ρετρομανιακος είμαι αν δε θέλω τα WinXP ; :)

You think I am funny ? You think I amuse you ?

Talking to me ? :cool:
 
iliekater είπε:
Μα τι σόι ρετρομανιακος είμαι αν δε θέλω τα WinXP ; :)
Οχι μαζοχιστης;

Οκ οντως καλο ειναι να υπαρχει μια εγκατασταση απο καθε λειτουργικο προχειρη για δοκιμες κλπ, αλλα για αυτη την δουλεια υπαρχει το vmware.

Το να στηριζεις τις αγορες του σε software 15ετιας, ειναι μια πολυτέλεια που δεν εχουμε σε αυτους τους δυσκολους οικονομικα καιρους!
 
Ένα υπολογιστής με δίσκους / λειτουργικά Win10 και Win7 είναι προ 15-ετίας ; Τότε τι κακό έχει να υπάρχει και ένας δίσκος με WinXP ; Βέβαια δε συμαίνει πως πρέπει οπωσδήποτε να γίνει έτσι . Απλώς πριν την τελική απόφαση καλό να γίνεται μία αναζήτηση για το καλλύτερο δυνατόν .
 
Τα XP κυκλοφορησαν πριν 16 χρονια. Κακο ειναι να κανεις χρηματικες αποφασεις για hardware λαμβανοντας υποψη σαν παραγοντα τα xp. Καντα εικονικη μηχανη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!
 
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω . Απλώς προτού κάποιος καταλήξει κάπου , προσπαθεί να δει τι είναι το καλλύτερο . Π.χ. να συνδιάσει όσα πιο πολλά πράγματα .
 
Πίσω
Μπλουζα