[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αναλογική & ψηφιακή τηλεόραση.

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
612
δεν ξερω τι θα γινει με την ψηφιακη μεταβαση πρωτα απο ολα το λαθος που καναν ολοι οταν βγηκαν οι τηλεορασεις και οι δεκτες mpeg-2 που διαφημιστικαν παρα πολυ και πωλουνταν παντου ηταν οτι ετρεξαν να τους προμηθευουν οποτε εμτα μας ηρθε η αλλαγη συστηματος σε mpeg-4 καθιστωντας τις τηλεορασεις και τους δεκτες αυτους αχρηστους θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα ειδικα για τους μεγαλυτερους (πες τωρα στον παππου και την γιαγια οτι για να δει τηλεοραση πρεπει να παρει δεκτη) επισης ενα αλλο μειονεκτημα στο ψηφιακο θα το διαπιστωσετε αν εχετε και μια αναλογικη τηλεοραση διπλα καθυστερει το σημα κατα περιπου 20'' το παρατηρησα πρωτη φορα οταν εβελεπα αγωνα ποδοσφαιρου και ενω στην αλλη τηλεοραση που εχουμε ειχανε δει ηδη το γκολ εμεις περιμεναμε για να το δουμε ακομα
 
Εγώ προσωπικά περιμένω πως και πως να καταργηθεί η αναλογική τηλεόραση και να μπορείς να δεις μόνο μέσω αποκωδικοποιητή. Τουλάχιστον έτσι πολλοί άνθρωποι που δεν έχουν χρήματα/όρεξη/χρόνο να ασχοληθούν με το θέμα θα σταματήσουν, έστω για λίγο καιρό, να βλέπουν τηλεόραση και θα κάνουν ένα διάλειμμα από την πλύση εγκεφάλου και την αποβλακωποίηση. Για λίγο καιρό θα καθαρίσει το μυαλό τους από την σκουπιδο-διάρροια των καναλιών και τις πανηλίθιες διαφημίσεις.

Εγώ έχω 2 τηλεοράσεις στο δωμάτιο, μία LCD (η οποία μάλλον έχει mpeg-4 αλλά δεν με νοιάζει ιδιαίτερα) και μία CRΤ... την μία την έχω για HD gaming και την άλλη για Retro gaming. Το μόνο που δεν θέλω είναι να με πρήζει η μάνα μου να κατεβάσω την LCD στο σαλόνι όταν η κάτω CRT δεν θα δείχνει τίποτα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Εγώ προσωπικά περιμένω πως και πως να καταργηθεί η αναλογική τηλεόραση και να μπορείς να δεις μόνο μέσω αποκωδικοποιητή. Τουλάχιστον έτσι πολλοί άνθρωποι που δεν έχουν χρήματα/όρεξη/χρόνο να ασχοληθούν με το θέμα θα σταματήσουν, έστω για λίγο καιρό, να βλέπουν τηλεόραση και θα κάνουν ένα διάλειμμα από την πλύση εγκεφάλου και την αποβλακωποίηση. Για λίγο καιρό θα καθαρίσει το μυαλό τους από την σκουπιδο-διάρροια των καναλιών και τις πανηλίθιες διαφημίσεις.
:p
Xαχαχαχα....σωστός!!!!
 
θανος είπε:
δεν ξερω τι θα γινει με την ψηφιακη μεταβαση πρωτα απο ολα το λαθος που καναν ολοι οταν βγηκαν οι τηλεορασεις και οι δεκτες mpeg-2 που διαφημιστικαν παρα πολυ και πωλουνταν παντου ηταν οτι ετρεξαν να τους προμηθευουν οποτε εμτα μας ηρθε η αλλαγη συστηματος σε mpeg-4 καθιστωντας τις τηλεορασεις και τους δεκτες αυτους αχρηστους θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα ειδικα για τους μεγαλυτερους (πες τωρα στον παππου και την γιαγια οτι για να δει τηλεοραση πρεπει να παρει δεκτη)
Οντως αυτο ειναι ενα θεμα..η ΕΡΤ εξεπεμπε σε MPEG2 και η DIGEA ξεκινησε με MPEG 4 αχρηστευοντας ενα μερος απο τις τηλεορασεις που ειχαν αγοραστει..Εκτος αυτου δεν αναφερεται πουθενα στα διαφημιστικα οτι μπορει η τηλεοραση μας να εχει μονο εισοδο RF και τι να κανουμε στην περιπτωση αυτη.Να αναφερω εδω οτι στην Αμερικη υπηρχαν ειδικα κουπονια με μεγαλη εκπτωση στην αγορα αποκωδικοποιητη ενω στην πλουσια Ελλαδα ουτε καν αναφερθηκε κατι τετοιο.

θανος είπε:
επισης ενα αλλο μειονεκτημα στο ψηφιακο θα το διαπιστωσετε αν εχετε και μια αναλογικη τηλεοραση διπλα καθυστερει το σημα κατα περιπου 20'' το παρατηρησα πρωτη φορα οταν εβελεπα αγωνα ποδοσφαιρου και ενω στην αλλη τηλεοραση που εχουμε ειχανε δει ηδη το γκολ εμεις περιμεναμε για να το δουμε ακομα
Η καθυστερηση γινεται αντιληπτη μονο αν συγκρινεις το αναλογικο με το ψηφιακο ταυτοχρονα..Αλλα και στην αναλογικη tv υπαρχει καθυστερηση σε σχεση με το ραδιοφωνο..συγκρινε κατι που μεταδιδεται απο την τηλεοραση και ταυτοχρονα απο το ραδιοφωνο και θα δεις...

Imgema είπε:
Εγώ προσωπικά περιμένω πως και πως να καταργηθεί η αναλογική τηλεόραση και να μπορείς να δεις μόνο μέσω αποκωδικοποιητή. Τουλάχιστον έτσι πολλοί άνθρωποι που δεν έχουν χρήματα/όρεξη/χρόνο να ασχοληθούν με το θέμα θα σταματήσουν, έστω για λίγο καιρό, να βλέπουν τηλεόραση και θα κάνουν ένα διάλειμμα από την πλύση εγκεφάλου και την αποβλακωποίηση. Για λίγο καιρό θα καθαρίσει το μυαλό τους από την σκουπιδο-διάρροια των καναλιών και τις πανηλίθιες διαφημίσεις.
Εγώ έχω 2 τηλεοράσεις στο δωμάτιο, μία LCD (η οποία μάλλον έχει mpeg-4 αλλά δεν με νοιάζει ιδιαίτερα) και μία CRΤ... την μία την έχω για HD gaming και την άλλη για Retro gaming. Το μόνο που δεν θέλω είναι να με πρήζει η μάνα μου να κατεβάσω την LCD στο σαλόνι όταν η κάτω CRT δεν θα δείχνει τίποτα :p
Σωστος :D !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πιστεύω πως όλο αυτό γίνεται μόνο για να κερδίσουν κάποιοι λεφτά... Γι' αυτό κιόλας δεν υποστήριξα και δεν θα υποστηρίξω αυτήν την αλλαγή... Αφήστε που είναι και ακριβή γιατί πχ. στο χωριό μου, έχουμε ένα μεγάλο σπίτι και έχει 4 τηλεοράσεις! Ευτυχώς όμως, μπορεί λόγω τοποθεσίας να καταφέρουμε να γυρίσουμε την κεραία στην Πάρνηθα, πράγμα που προτείνω να δοκιμάσουν όλοι όσοι έχουν σπίτι με πολλές τηλεοράσεις...
 
Εγω δεν ξερω τι θα γινει με τα dvd recorders που αν δεν απατωμαι θα καταστουν αχρηστα μιας και γραφουν μονο αναλογικα σημα,το αυτο και για τα vhs.


Οχι οτι εχει και τιποτα αξιο εγγραφης η σημερινη τηλεοραση.
 
Κάνεις μεγάλο λάθος φίλε μου! Πρώτον, οι περισσότεροι αποκωδικοποιητές έχουν ενσωματωμένο HDD ή θύρα USB για να αποθηκεύονται αυτά που γράφεις, ενώ επίσης, στην θύρα RF-OUT που έχουν που τη συνδέεις στην TV για τα αναλογικά κανάλια, μπορείς να συνδέσεις την κεραία με το DVD ή VHS Player με τον ίδιο τρόπο που τα συνέδεες παλιότερα με την τηλεόραση!

Μικρός-ξεμικρός, πέντε πραγματάκια τα ξέρω! ;)
 
Ολα τα video και dvr εχουν scart εισοδους, οπου μπορεις να συνδεσεις αποκωδικοποιητη.
 
Και να τα συνδεσεις εχω την εντυπωση οτι τα αναλογικα dvd-rec δεν γραφουνε ψηφιακο σημα εξου και η πληθωρα τελευταιων μοντελων ψηφιακων dvd recorders με digital High Definition tuners που γραφουν mpeg4 σε αγγλια και αλλου.


Παραδειγμα το ps3 play TV.
 
Aardvark είπε:
Και να τα συνδεσεις εχω την εντυπωση οτι τα αναλογικα dvd-rec δεν γραφουνε ψηφιακο σημα εξου και η πληθωρα τελευταιων μοντελων ψηφιακων dvd recorders με digital High Definition tuners που γραφουν mpeg4 σε αγγλια και αλλου.
Παραδειγμα το ps3 play TV.
Δεν ξέρω... Στις οδηγίες του δικού μου αποκωδικοποιητή πάντως στο RF-OUT έκανε αναφορά για χρήση με DVD & VHS εγγραφής...
 
Ψιλο off-topic. Τα ψηφιακά κανάλια που εκπέμουν απο τις συχνότητες της ΕΡΤ τα βλέπετε κανονικά? Σε εμένα έχω συνεχόμενες διακοπές και παγώματα στην εικόνα/ήχο.
 
Μάλον κακή λήψη! Δοκίμασε να μετακινήσεις τη κεραία σε καλύτερο σημείο (μήπως είναι πίσω από καμιά κολώνα αν είναι εσωτερική).
 
δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο thread αλλα ας πω και εγω το προβλημα μου. ενω στα αναλογικα καναλια δεν εχω κανενα προβλημα, στα ψηφιακα οχι τις ερτ στα αλλα εκτος απο τα πακετα που περιεχουν το mega και τον αντ1 .. τα αλλα μια βλεπω μια δεν βλεπω, καποια πακετα δεν τα βλεπω ποτε σχεδον, γραφει "δεν υπαρχει σημα" . τι μπορει να φταιει;;
 
Aardvark είπε:
Και να τα συνδεσεις εχω την εντυπωση οτι τα αναλογικα dvd-rec δεν γραφουνε ψηφιακο σημα εξου και η πληθωρα τελευταιων μοντελων ψηφιακων dvd recorders με digital High Definition tuners που γραφουν mpeg4 σε αγγλια και αλλου.
Παραδειγμα το ps3 play TV.
Kανονικα γραφουν. Εξαλλου το scart δεν ειναι ψηφιακο σημα. Εννοειται οτι ολα τα προσφατα dvr εχουν ψηφιακα tuners, γιατι ποιος θελει να αγοραζει αλλο ενα πραγμα και να το βαζει κοτσαδορο (συν οτι θελει διαφορετικα τηλεκοντρολ).
 
Μετέφερα την πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα (μιας κι εγώ ακόμα δεν έχω καν μπει στη διαδικασία να το ψάξω το θέμα της μετάβασης) σε νέο θρεντ! :)

Συνεχίζουμε εδώ! :)
 
Η συζήτηση μου θυμίζει έντονα την εποχή της μετάβασης από τις αναλογικές στις ψηφιακές τηλεφωνικές γραμμές. :) Ποιος θα ξεχάσει τις διαμαρτυρίες για την χρονοχρέωση;

Δεν μπορούμε να σταματήσουμε την πρόοδο, και πολύ άργησαν όλα αυτά. Προσωπικά όπως έχω ξαναπεί έχω ψηφιακό σήμα εδώ και 8 χρόνια χάρη στην (ακριβή μεν, αλλά) ευλογία που ακούει στο όνομα NOVA και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή.
 
angel_grig είπε:
Η καθυστερηση γινεται αντιληπτη μονο αν συγκρινεις το αναλογικο με το ψηφιακο ταυτοχρονα..Αλλα και στην αναλογικη tv υπαρχει καθυστερηση σε σχεση με το ραδιοφωνο..συγκρινε κατι που μεταδιδεται απο την τηλεοραση και ταυτοχρονα απο το ραδιοφωνο και θα δεις...
Καλά, με το ραδιόφωνο δεν υπάρχει σύγκριση, δεν το συζητάμε...Μου έχει τύχει να βλέπω τον παραγωγό να μιλάει μέσα από το τζάμι στο στούντιο, και στο αυτί μου να ακούω το ραδιοφωνικό σταθμό από το κινητό. Μιλάμε για delay=0.000000000

Aπό την άλλη, ήμουν κάποτε στο Ολυμπιακό Στάδιο, στα member's καθίσματα, όπου υπήρχαν κει διάσπαρτες οθόνες nova. Έβλεπες τη φάση εκ του φυσικού, και στην οθόνη ερχόταν σε 15-20 δευτερόλεπτα...Δηλαδή την ώρα που πήγαινε ο παίκτης να στήσει τη μπάλλα για να κάνει το κόρνερ, έβλεπες στην οθόνη μια φάση που θα κατέληγε σε κόρνερ...

Σε θέματα λήψης κλπ. να προσθέσω τη δική μου εμπειρία, ότι δηλαδή το ψηφιακό σήμα δε σηκώνει πολλά-πολλά από απώλειες. Έτσι, στο σπίτι μου που υπάρχει καλώδιο κεραίας της όποιας ποιότητας υπήρχε το 1985, αναγκάστηκα στις πολύ απομακρυσμένες πρίζες να αφαιρέσω εντελώς την πρίζα και να συνδέσω τον αποκωδικοποιητή με το καλώδιό του απευθείας πάνω στο καλώδιο της εγκατάστασης (με...κλέμενς) για να μπορέσω να δω όλα τα κανάλια χωρίς σκρατσάκια. Κι αυτό, γιατί και το πολύ μικρό 1 με 2 dB απώλειας σήματος που έχει η ίδια η πρίζα, μπορεί να είναι λόγος να μη βλέπεις... (δοκίμασα και πολύ ακριβές πρίζες TV αλλά τίποτα).

Eπειδή όμως αυτό δε συνέβαινε στο σύνολο των ψηφιακών καναλιών αλλά σε κάποια "πακέτα" κάποιων πομπών (π.χ. έβλεπες Deutche Wellε και TV5, αλλά δεν έβλεπες ΣΚΑΪ ή ΝΕΤ), φαντάζομαι πως όταν πάμε στην πλήρως ψηφιακή εκπομπή, θα ανεβούν οι ισχύες όλων των πομπών στο ίδιο επίπεδο, και το πρόβλημα θα λυθεί. Μέχριτότε πάντως, κάντε αυτό το κολπάκι με την πρίζα...

Επίσης να αναφέρω ότι "μου τη σπάει" ο χρόνος "μαύρου" από κανάλι σε κανάλι, και ότι θα ήταν επιθυμητή σύντομα η high density. Αν και αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί απαιτεί να έχεις πιο μακριά την τηλεόραση ή να είναι λιγότερες ίντσες, αφού από κοντά η ψηλή ανάλυση κυριολεκτικά σου "βγάζει τα μάτια"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πληροφοριακα.. τα καναλια θα συνεχισουν να εκπεμπουν αναλογικο σημα και μετα την εγκατασταση του ψηφιακου, απλα.. σε αλλες συχνοτητες.

Σε καποια απο αυτα το σημα θα ειναι πολυ καλο, σε αλλα, θα εχει εναλλαγες διαθεσης. Οσο περνας ο καιρος δε.. θα καλυτερευει και η ποιοτητα τους.

Το ξερω γιατι εχω μια παλια τηλ που δεν της εβαλα αποκωδικοποιητη και πιανει μια χαρα ολα τα καναλια.

Βεβαια.. δεν ειναι λιγες οι φορες που χαλαει, αλλα δεν με νοιαζει γιατι 1. δεν βλεπω τηλεοραση (αχ.. που πηγαν εκεινα τα παιδικα χρονια που ηταν ανοιχτη ολη μερα..) και 2. φτιαχνει συντομα το σημα
 
Έχει ανακοινωθεί ότι από 20 Ιουλίου τα κανάλια που εκπέμπουν ψηφιακά θα πάψουν να εκπέμπουν αναλογικά.
 
Μακάρι να κόβανε τελείως όλα τα κανάλια ψηφιακά και μη μπας και σηκωνοταν ο κόσμος και λίγο απ' το καναπέ. :)
 
Πίσω
Μπλουζα