[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αναλογική & ψηφιακή τηλεόραση.

Μια που φαίνεσαι πιο "ψαγμένος", η ΕΡΤ HD μπορεί να "περάσει" σε χαμηλής ανάλυσης τηλεόραση; Γιατί εγώ στη σύνδεση που έκανα με αποκωδικοποιητή χαμηλής ανάλυσης σε παλιά τηλεόραση είναι το μόνο κανάλι που βλέπω "μαυρό", αν και το βρίσκει.
 
Mitch Bucannon είπε:
Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση τεραστια ολο αυτον τον καιρο είναι οτι δε βρεθηκε ενας να μας ενημερωσσει οτι μπορουμε να συνεχισουμε να βλεπουμε αναλογικά από την παρνηθα. ολες οι διαφημισεις της digea μας ελεγαν ποσο απλο εινια να παρεις συσκευη και ποσο ευκολα θα γινει η μεταβαση αλλά ποιος εχει τα χρηματα να αγορασει δυο-τρεις αποκωδ/τες για το σπίτι του; κι αν εχει και τηλ στο εξοχικο; άλλα εξοδα κι εκει... κι ολα αυτα οταν το 90 τοις εκατο των σπιτιων γύρω από την αθηνα μπορει να συνεχισει να βλέπει αναλογικά από την παρνηθα.
To ειπανε αλλα πολυ μουδιασμενα.

Οπως επισης δεν ειπαν οτι δεν φτανει μονο να γυρισουμε την κεραια προς την Παρνηθα, αλλα να κανουμε και αναζητηση στην τηλεοραση μας για τις νεες συχνοτητες των καναλιων.
 
panp είπε:
Μια που φαίνεσαι πιο "ψαγμένος", η ΕΡΤ HD μπορεί να "περάσει" σε χαμηλής ανάλυσης τηλεόραση; Γιατί εγώ στη σύνδεση που έκανα με αποκωδικοποιητή χαμηλής ανάλυσης σε παλιά τηλεόραση είναι το μόνο κανάλι που βλέπω "μαυρό", αν και το βρίσκει.
Με δέκτη sd βλέπεις μαύρο. Με δέκτη hd συνδεδεμένο μέσω scart το βλέπεις κανονικά, απλά όχι σε υψηλή ανάλυση.
 
Serafeim είπε:
Με δέκτη sd βλέπεις μαύρο. Με δέκτη hd συνδεδεμένο μέσω scart το βλέπεις κανονικά, απλά όχι σε υψηλή ανάλυση.

Και τριτοδεσμίτης!...

....Και γνώστης, και ωραίος!! :thumbup:

Να σε ποιον θα στείλω πμ όταν θα μπω στη διαδικασία να ψάχνω αποκωδικοποιητή! :diablotin:
 
Διαβαζοντας το θεμα εχω σκασει στα γελια :D Οχι με τα προβληματα που εχει ο καθενας με το ψηφιακο σημα και που θα κοψουν το αναλογικο κτλ αλλα με το οτι εδω περα που μενω εγω δεν εχουμε παρει καν μυρουδια απο ψηφιακο σημα :D Ουτε ξερουμε τι ειναι που λεει ο λογος.
 
panp είπε:
Δεύτερον, και σημαντικότερο, που δεν το λέει κανείς : αν η οθόνη σας δεν υποστηρίζει την υψηλή ανάλυση, μην αγοράσετε τον αποκωδικοποιητή "HD", αλλά τον κατά 10 ευρώ φτηνότερο, της πιο χαμηλής ανάλυσης 800dpi (γύρω στα 30 ευρώ).
Μια μικρη διορθωση αν επιτρεπεις. Η αναλυση του "κανονικου" τηλεοπτικου σηματος (standard definition ή SD) ειναι 576i.

Το 576 αναφερεται στις καθετες γραμμες της αναλυσης (οι οριζοντιες ειναι 720) και το i σημαινει interlaced, δηλαδη πλεκτη σαρωση.

Αντιστοιχα, οι HD αναλυσεις ειναι 720p (οπου p=progressive, προοδευτικη σαρωση), 1080i και 1080p

Τα dpi αναφερονται σε εκτυπωση (dots per inch) και οχι σε τηλεοπτικο σημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Serafeim είπε:
Με δέκτη sd βλέπεις μαύρο. Με δέκτη hd συνδεδεμένο μέσω scart το βλέπεις κανονικά, απλά όχι σε υψηλή ανάλυση.
O HD που έχω (σε άλλη τηλεόραση), ρυθμίζεται στο μενού του ως προς την ανάλυση, και μπορεί να "χαμηλώσει". Ο SD "ακυρώνει" αυτόματα ό,τι υψηλής ανάλυσης σήμα του έρχεται, ή μπορεί με μια ρύθμιση τελικά να το "περάσει"; (δεν το έχω ψάξει ακόμα)

Γιατί τελικά αν όλα τα κανάλια γίνουν π.χ. σε 6 μήνες High Definition, ο SD θα είναι πραγματικά κάτι πανάχρηστο, και κακώς τον πήρα...
 
panp είπε:
O HD που έχω (σε άλλη τηλεόραση), ρυθμίζεται στο μενού του ως προς την ανάλυση, και μπορεί να "χαμηλώσει". Ο SD "ακυρώνει" αυτόματα ό,τι υψηλής ανάλυσης σήμα του έρχεται, ή μπορεί με μια ρύθμιση τελικά να το "περάσει"; (δεν το έχω ψάξει ακόμα) Γιατί τελικά αν όλα τα κανάλια γίνουν π.χ. σε 6 μήνες High Definition, ο SD θα είναι πραγματικά κάτι πανάχρηστο, και κακώς τον πήρα...

O SD δεκτης δεν μπορει να λαβει το σημα HD,επομενως αν μια ωραια πρωια τους ερθει να κανουν το σημα HD τοτε οι δεκτες SD θα πανε στον καδο...Και μια που αναφερθηκα στο σημα ΗD να πω εδω πως η γνωστη μου πατεντα που περιγραφω εδω:http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?23202-%C5%DF%F3%F4%E5-%DD%F4%EF%E9%EC%EF%E9-%E3%E9%E1-%F4%E7%ED-%F8%E7%F6%E9%E1%EA%DE-%E5%F0%EF%F7%DE λειτουργει μια χαρα με το HD καναλι της ΕΡΤ..




D@redevil είπε:
Να σε ποιον θα στείλω πμ όταν θα μπω στη διαδικασία να ψάχνω αποκωδικοποιητή! :diablotin:
Μαριαννα!ειμαστε και εμεις εδω!! :)
 
Captain Kal είπε:
Αντίθετα τα λες. Το ψηφιακό σήμα, έχει ανάγκη μικρότερη στάθμη - ισχύ εκπομπής από το αναλογικό. Τι γίνεται όμως: Ή περνάει ή δεν περνάει, οπότε πολλές φορές δημιουργούνται τα γνωστά τετραγωνάκια, ενώ στην αναλογική εκπομπή θα έβλεπες μια χάλια εικόνα (και δεν θα σε πείραζε γιατί το ανθρώπινο μάτι έχει λιγότερες απαιτήσεις στα λάθη της εικόνας. Το αντίθετο συμβαίνει με το αυτί. Δοκίμασε να ακούσεις χαλασμένο CD, και θα δεις πόσο γρήγορα θα σε εκνευρίσει).


Σε αυτό φταίνε οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάσεων, που συνήθως δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Συνδέουν τις πρίζες της κεραίας την μία πίσω από την άλλη, με αποτέλεσμα το σήμα της κεραίας να έχει απώλειες περίπου 1,5 dB ανά πρίζα. Οπότε η π.χ τέταρτη πρίζα κεραίας έχει απώλειες 6 dB. 6dB ΔΕΝ είναι μικρή απώλεια. Στα 3dB απώλειας χάνεις την μισή ισχύ. Στα 6dB έχει μείνει το ένα τέταρτο της αρχικής ισχύος. Do the Math :) .
Εεεε, όχι όλοι οι ηλεκτρολόγοι:) Εγώ δεν βάζω ποτέ πάνω από 2 πρίζες στο ίδιο κύκλωμα (μια διελέυσεως, μια τερματική) χρησιμοποιώ πάντα χάλκινο καλώδιο της Ikusi (χάλκινο αγωγό-χάλκινο μπλεντάζ και χάλκινη ταινία) βάζω πάντα κεντρικό ενισχυτή της IKusi πάλι και μάλιστα τον βάζω σε ένα μεγάλο κουτί το οποίο κλείνει και δεν φάινεται τίποτα:)
 
Εμένα πάντως μου τη δίνει η ψηφιακή! Πρέπει τώρα να δείξω στους δικούς μου πως δουλεύει το μαραφέτι... :(
 
τι να πω δεν ξερω αναγκαστηκα εβαλα και εγω αν και δεν την παω μια εβαλα και στο σπιτι της νονας μου η οποια τωρα με πριζει στα τηλεφωνα γιατι προσπαθηστε τωρα να δειξετε σε ηλικιωμενο ανθρωπο πως θα δουλευει αυτο το μαραφετι για να μην αναφερω οτι το νεο χιονι ειναι το να κολλαει η χειμωνα και ειμαστε ακομα καλοκαιρι φανταστειτε δηλαδη τι θα γινει το χειμωνα....
 
Eγω παντως εχω μια απορια:

ποια ειναι αυτη η digea που λυνει και δενει και μας τα εχουν πρηξει εδω και 3 χρονια περιπου,που την προμοταρουν ολα τα καναλια(ιδιωτικα και δημοσια) και που δεν εχει κανεναν μα κανεναν ανταγωνιστη σε μια "παρθενα" οπως φανηκε αγορα?

Γιατι να μην υπαρχει και μια "migea" ή μια "pigea" απεναντι της,ετσι ωστε να μην παιζει μπαλλα μονη της?
 
Επειδή τα κανάλια αρνούνταν να πληρώσουν το καθένα για ψηφιακούς αναμεταδότες, αναγκάστηκε το κράτος να ζητήσει από ιδιωτική εταιρία να αναλάβει, καθώς η Ευρωπαϊκή Ένωση πιέζει από το 2006.
 
dr_slump είπε:
Επειδή τα κανάλια αρνούνταν να πληρώσουν το καθένα για ψηφιακούς αναμεταδότες, αναγκάστηκε το κράτος να ζητήσει από ιδιωτική εταιρία να αναλάβει, καθώς η Ευρωπαϊκή Ένωση πιέζει από το 2006.
Kαι χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τα κανάλια, ποιό κανάλι με προσωρινή συνεχώς ανανεούμενη άδεια λειτουργίας, όπως είναι οι άδειες όλων, θα έκανε κάτι τέτοιο;
 
Εχω έρθει στην Καρδίτσα εδω και ένα χρόνο περίπου, που έχει μόνο ψηφιακό.

Τα πράγματα είναι άθλια, αναλυτικά¨

1) πρέπει να έχεις πραγματικά καλό σήμα, για να αποφύγεις καθυστερήσεις εικόνας, ήχου, artifacts, ενω με το αναλογικό άντε να είχες λίγο χιονάκι.

2) αν παλιά χρειαζόσουν ενισχυτή σήματος, όπως το 70% της επαρχίας, ατύχησες, ποτέ δεν δουλεύει σωστά.

3) υπερβολικά επιρρεπής σε παρεμβολές, οταν ανάβουμε το μιξερ, κολλάει η τηλεόραση.

4) αν δεν έχεις πάρει tv με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή, ατύχησες, καμία λύση δεν θα σε ικανοποιεί 100%, και θα χρειάζεσαι +1 τηλεκοντρόλ και πρίζα.

5) διαφορετική καθυστέρηση σε κάθε συσκευή, ακόμα και σε διαφορετικά μοντέλα του ίδιου κατασκευαστή. Τουλάχιστον έχει πλάκα να βλέπεις ματς στην πλατεία.

Γενικά, καλή τεχνολογία, χάλια υλοποιήσεις, και κλασική ελληνική αρπαχτή όσον άφορα συσκευές.

Παράδειγμα, οταν δούλευα στο ΡΑΚ, ο κολλητός μου πήρε μια samsung series 6 37", έσκασε κοντά στα 1200?, την έβαλε στον τοίχο και τώρα τραβάει τα βυζιά του, γιατί πρέπει να πάρει ξεχωριστό αποκωδικοποιητή να βρει που να τον βάλει, και να μάθει στους γονείς του πώς δουλεύει για να βλέπει η μάνα του τα τούρκικα.
 
Saulot είπε:
Εχω έρθει στην Καρδίτσα εδω και ένα χρόνο περίπου, που έχει μόνο ψηφιακό.Τα πράγματα είναι άθλια, αναλυτικά¨

1) πρέπει να έχεις πραγματικά καλό σήμα, για να αποφύγεις καθυστερήσεις εικόνας, ήχου, artifacts, ενω με το αναλογικό άντε να είχες λίγο χιονάκι.

2) αν παλιά χρειαζόσουν ενισχυτή σήματος, όπως το 70% της επαρχίας, ατύχησες, ποτέ δεν δουλεύει σωστά.

3) υπερβολικά επιρρεπής σε παρεμβολές, οταν ανάβουμε το μιξερ, κολλάει η τηλεόραση.

4) αν δεν έχεις πάρει tv με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή, ατύχησες, καμία λύση δεν θα σε ικανοποιεί 100%, και θα χρειάζεσαι +1 τηλεκοντρόλ και πρίζα.

5) διαφορετική καθυστέρηση σε κάθε συσκευή, ακόμα και σε διαφορετικά μοντέλα του ίδιου κατασκευαστή. Τουλάχιστον έχει πλάκα να βλέπεις ματς στην πλατεία.
Βασικα ο Saulot με καλυψε με αυτα που ειπε πιο πανω.Γενικως ως retrolover και με ενα μεγαλο αριθμο τηλεορασεων τσεπης στην συλλογη μου αντιπαθω το ψηφιακο σημα.Η δικη μου εμπειρια εως τωρα:

α)Επειδη χρησιμοποιω εσωτερικη κεραια η ληψη χωρις ενισχυτη ειναι σχεδον αδυνατη...εκει που με την απλη rabbit ears κεραιουλα επιανα τα παντα,τωρα χωρις ενισχυτη δεν βλεπω τιποτα :(

β)τα πακετα με τα "μικροτερα" καναλια ειναι χαλια..συνεχη σπασιματα και εικονα που δεν βλεπεται..ευτυχως δεν τα παρακολουθω και δεν με νοιαζει

γ)τα κρατικα επισης χαλια..τα βαζω στο αναλογικο και ησυχαζω..το εχω απορια ομως τι θα γινει μετα τους ολυμπιακους

δ)το πιο εκνευριστικο με το ψηφιακο σημα ειναι οτι ισχυει ο νομος του "ολου ή του μηδενος" δηλ.ή εχεις σημα ή δεν εχεις καθολου..στο αναλογικο ειχες το χιονακι αλλα και ηχο ακουγες και εικονα εβλεπες..γιατι δεν εκαναν κατι τετοιο και με το ψηφιακο??

Saulot είπε:
Παράδειγμα, οταν δούλευα στο ΡΑΚ, ο κολλητός μου πήρε μια samsung series 6 37", έσκασε κοντά στα 1200?, την έβαλε στον τοίχο και τώρα τραβάει τα βυζιά του, γιατί πρέπει να πάρει ξεχωριστό αποκωδικοποιητή να βρει που να τον βάλει, και να μάθει στους γονείς του πώς δουλεύει για να βλέπει η μάνα του τα τούρκικα.
Η λυση ειναι κατι τετοιο: http://www.cryptoelectronics.gr/common/dvbts/el/redi-170-mp.aspx
 
panp είπε:
Kαι χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τα κανάλια, ποιό κανάλι με προσωρινή συνεχώς ανανεούμενη άδεια λειτουργίας, όπως είναι οι άδειες όλων, θα έκανε κάτι τέτοιο;
Δε γνωρίζω το κόστος, αλλά δεν ξέρω άλλη χώρα όπου να έχει αναλάβει ιδιωτική εταιρία και όχι ο κάθε σταθμός ξεχωριστά... ελπίζω απλά η Digea να μην έγινε για ρουσφέτι ή κάτι τέτοιο.
 
angel_grig είπε:
Το πρόβλημα με αυτά είναι οτι πάλι έχεις +1 τηλεκοντρόλ, δέν παίζουν όλα HD και το βασικό, που θα βάλεις το ματάκι για το τηλεκντρολ...

Και κάτι άλλο που ξεχασα να αναφερω, αν καποια στηγμή το digea αποφασίσει οτι δεν γουσταρει πια το Mpeg4 και πάει στο Mpeg4.1 (δεν ξερω αν υπάρχει κατι τετοιο, υποθετικά μιλάω) το 70% των αποκωδικοποιητων πάει εξω απο το παράθυρο.
 
Το DVB-T2 (mpeg4) υποστηρίζει απροβλημάτιστα μέχρι και 1080p, οπότε θα πάρει τουλάχιστον μια δεκαετία μέχρι να αλλάξει πάλι το τηλεοπτικό σήμα. Βασικά νομίζω πως η αλλαγή θα είναι και η τελευταία τώρα που το σκέφτομαι, μιας και καθώς περνάει ο καιρός, θα υπάρχει ενσωμάτωση/απορρόφηση από IPTV.
 
Πίσω
Μπλουζα