[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αναλογική & ψηφιακή τηλεόραση.

ναι έχεις δίκαιο.... κάποια στιγμή πρέπει να είχα πετύχει το κανάλι της Βουλής με 320x240 αλλά από ότι βλέπω τώρα είναι στο 720x576... ίσως΄έκαναν κάποιες εργασίες.

Μόνο το ΡΙΚ δίνει διαφορετική ανάλυση (χαμηλότερη)

Width : 544 pixels

Height : 576 pixels
 
Ερωτηση (ελαφρως ασχετη)

Η τηλεοραση μου εχει αποκωδικοποιητη MPEG4 και USB θυρα για φωτογραφιες και τετοια.

Με ποιο τροπο μπορω να γραφω τηλεοπτικα προγραμματα σε καποιο ψηφιακο μεσο (σκληρο, USB stick κτλ)?
 
Το υποστηρίζει αυτό η τηλεόραση; Γιατί πολλές έχουν μέν θύρα USB αλλά δεν μπορούν να κάνουν αυτό που ζητάς. Πρέπει να δεις στο manual σου...ή τουλάχιστον πες μας μοντέλο να το ψάξουμε εμείς για εσένα. Τεμπέλη! :p
 
Δεν νομιζω να το υποστηριζει (ειναι media player φαση και ειναι πανω απο 1.5 χρονο παλια) γι αυτο και ρωταω.
 
ποιο μοντέλο εχεις;Γράψε μας για να σου πω! Κανονικά τα μικρότερα μοντέλα των εταιρειών δεν έχουν τέτοιες δυνατότητες
 
Samsung LE37B550

Δεν υποστηριζει PVR

Για να γραψω τηλεοπτικα προγραμματα, πρεπει να συνδεσω καποιο αποκωδικοποιητη με PVR λειτουργια σε καποιο HDMI? Θα δημιουργησει προβλημα απο τη στιγμη που η τηλεοραση μου εχει ηδη αποκωδικοποιητη MPEG4?
 
...είχα πάρει δώρο στον γάμο της αδερφής μου την ίδια b556 στις 46 ίντσες το 2009 οπότε ουσιαστικά ξέρω το μοντέλο!

Λοιπόν...πράγματι δεν έχει pvr ενώ ο media player της περιορίζεται σε απλή θέαση εικόνων και αναπαραγωγή mp3! Δεν μπορείς να κάνεις κάτι σε αυτό! Νομίζω ότι από σειρά 6 και πάνω στο line up 2009 της σαμσουνγκ μπορούσες να το κάνεις

Δυστυχώς πλήρης δυνατότητες mediaplayer σε ταινίες avi-mkv-divx κλπ είχαν τα μοντέλα επόμενης γενιάς (2010) από την c530 (την έχει ο πατέρας μου), μέχρι την ναυαρχίδα της σειρά σε lcd την c750 που έχω εγώ.

Αν αποφασίσεις για εξωτερικό media player στους φθηνούς (κάτω των 90?) πάρε τον crypto redi 250 όπου τον βρεις ή την νεώτερη υλοποίηση του 260 για να παίζει τα πάντα! Στα ακριβότερα μοντέλα βρίσκεις καλές και πλήρεις υλοποιήσεις που θα σε καλύψουν σίγουρα! Ελπίζω να σε βοήθησα.

--------------------

Τώρα για την ερώτηση σου...φυσικά και δεν θα δημιουργήσει αφού αυτός θα παίρνει σήμα από τον δικό του δέκτη...mpeg4! Απλά επειδή θα μοιράζεται το σήμα της κεραίας, ίσως έχεις μικρά προβλήματα αν το σήμα της κεραίας δεν είναι δυνατό ή αν "πάσχουν" οι καλωδιώσεις σου! Θεωρώ ότι το πρόβλημα θα είναι μάλλον υποθετικό απλά στο παραθέτω! Φθηνή και καλή λύση εδώ (αν και εξαντλημένη μέχρι τα μέσα του Σεπτεμβρίου στα περισσότερα μαγαζιά) η crypto redi 215d!(προσοχή μόνο η d!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σβηστε τα παιδιά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παρατηρησα οτι οταν ρυθμιζω την τηλεοραση να κλεισει με χρονοδιακοπτη μετα απο λιγο κλεινει και ο δεκτης :p
 
Εγω με την "Ψηφιακη εποχη":shake: εχω 3 παρατηρησεις-ερωτησεις

1)Αρκετες φορες οταν ενεργοποιω τον αποκωδικοποιητη μου ξερυθμιζει τα καναλια και τα βαζει σε θεσεις που ηταν οταν εκανα την πρωτη φορα αναζητηση καναλιων. Εχω μια υποψια οτι ισως παταω περισσοτερο το κουμπι standby και γινεται καποιο ειδος reset. Aληθευει? Η το φανταστηκα? :banghead:

2)Πηγα να κανω εγγραφη μεσω usb και παρατηρησα οτι για 12 περιπου λεπτα εποιασε χωριτικοτητα γυρω στα 200mb. Δηλαδη αν θελω να γραψω 4 ωρες οπως καναμε με τις vhs (αθανατες :)!!!) τι χωριτικοτητας usb stick θα χρειαστω? Δηλαδη ειναι στανταρ mb και χρονος?

3)Αν θελω να ξαναχρησημοποιησω το αγαπημενο μου vhs recorder θα χρειαστω αποκωδικοποιητη με 2 θεσεις για scart?? Kαι αν ναι,υπαρχουν στην αγορα γιατι συνηθως βλεπω που πουλανε τους απλους-φθηνους.

sorry που σας κουρασα,αλλα μεχρι να συνηθισουμε θελει λιγο! #)

Υ.Γ. Και κατι πολυ σημαντικο που ξεχασα΄ Αυτη η χαζομαριτσα που βγαινει (και κανει αρκετα δευτερολεπτα μεχρι να φυγει) που λεει το προγραμμα,ωρα κτλ. μπορει να αφαιρεθει τελειως??!!!
 
Απαντήσεις:

1) Κάπου στην επεξεργασία καναλιών έχει επιλογή ταξινόμησης με LCN. Αυτό θέλει απενεργοποίηση. (Το stanby δεν παίζει ρόλο)

2) Κάπου στις ρυθμίσεις εγγραφής πρέπει να υπάρχει ρύθμιση για ποιότητα εγγραφής. Αν όχι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. (Κατά μέσο όρο πάντως 1 ώρα προγράμματος είναι 2GB, για 4 ώρες χρειάζεσαι 8GB)

3) Το βίντεο στην TV μέσω scart 1 και ο δέκτης στο βίντεο μέσω scart 2. Δοκίμασε έτσι.

Υ.Γ. Μόνο αν στις ρυθμίσεις έχει (που πρέπει να έχει) ρύθμιση χρόνου infobar.
 
argy είπε:
1)Αρκετες φορες οταν ενεργοποιω τον αποκωδικοποιητη μου ξερυθμιζει τα καναλια και τα βαζει σε θεσεις που ηταν οταν εκανα την πρωτη φορα αναζητηση καναλιων. Εχω μια υποψια οτι ισως παταω περισσοτερο το κουμπι standby και γινεται καποιο ειδος reset. Aληθευει? Η το φανταστηκα? :banghead:
Να ξερεις οτι μερικοι δεκτες εχουν προβλημα στο firmware και ξεχνανε τα καναλια οπως πχ ο F&U TVD2313HDPVR περισσοτερα δες εδω:http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96945-%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82.Διαφορετικα δες το manual του δεκτη σου..




argy είπε:
2)Πηγα να κανω εγγραφη μεσω usb και παρατηρησα οτι για 12 περιπου λεπτα εποιασε χωριτικοτητα γυρω στα 200mb. Δηλαδη αν θελω να γραψω 4 ωρες οπως καναμε με τις vhs (αθανατες :)!!!) τι χωριτικοτητας usb stick θα χρειαστω? Δηλαδη ειναι στανταρ mb και χρονος?
Ισχυουν αυτα που εγραψε ο drspiros

argy είπε:
3)Αν θελω να ξαναχρησημοποιησω το αγαπημενο μου vhs recorder θα χρειαστω αποκωδικοποιητη με 2 θεσεις για scart?? Kαι αν ναι,υπαρχουν στην αγορα γιατι συνηθως βλεπω που πουλανε τους απλους-φθηνους.
Οχι αν εχει 2 scart το video,οποτε ισχυουν αυτα που εγραψε ο drspiros.
 
θανος είπε:
παρατηρησα οτι οταν ρυθμιζω την τηλεοραση να κλεισει με χρονοδιακοπτη μετα απο λιγο κλεινει και ο δεκτης :p
μπορεί να έχει κάποιο σύστημα auto off ο αποκωδικοποιητής...δεν είναι παράξενο. Μάλλον κανόνας είναι στις νεώτερες υλοποιήσεις
 
drspiros & angel_grig σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!! :thanx2:

Θα εφαρμωσω οσα μου ειπατε και αν αποκτησω νεα απορια δεν θα δυστασω!!!

Βεβαια τωρα που τα ξανακοιταω,βαζω το ενα scart σε βιντεο και tv και το αλλο σε δεκτη και βιντεο. Ομως ο δεκτης εχει μια θεση scart οποτε μετα πως θα συνδεεται με την τηλεοραση?!
 
Πίσω
Μπλουζα