[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Αναλογική & ψηφιακή τηλεόραση.

εμενα μου ετυχε το εξης περιεργο εχω συνδεσει τον δεκτη στο dvd recorder αλλα για καποιο λογο δεν χρειαζεται να εχω ανοιχτο το dvd οταν ανοιγω τον δεκτη ανοιγει αυτοματα και δειχνει στην τν σαν εχω το scart συνδεδεμενο εκει
 
Οφείλω να πω ότι χτες, που ξαναδοκίμασα τις συνδέσεις με την πρίζα στον τοίχο, παρατήρησα ότι όλα τα κανάλια πιάνουν κανονικά. Ακόμα και κάτι δύσκολα, που δεν "έρχονταν" στην περιοχή μου (Blue Sky, Sunny κλπ.) έπιασαν με τέλεια εικόνα, κι ενώ συνέδεσα απευθείας το καλώδιο στην πρίζα tV, καταργώντας την προηγούμενο πατέντα με τη σύνδεση στη γραμμή.

Το γεγονός αυτό με κάνει να υποψιαστώ ότι μετά τις πρώτες μέρες εκπομπής αυξήθηκε η ισχύς, κι έτσι η έπαψε να υπάρχει η απώλεια ισχύος στις γραμμές του σπιτιού μου.

Άρα λοιπόν καλή η συζήτηση περί εγκατάστασης, πριζών σε κάθε γραμμή, ποιότητας καλωδίων κλπ. αλλά αν δε σου στέλνουν δυνατό σήμα...

Προφανώς η DIGEA θέλησε να βρει "ψάχνοντας" την ελάχιστη ισχύ, για να έχει μειωμένο κόστος μετάδοσης...
 
Μία είναι η λύση...

solution.jpg
 
panp είπε:
Οφείλω να πω ότι χτες, που ξαναδοκίμασα τις συνδέσεις με την πρίζα στον τοίχο, παρατήρησα ότι όλα τα κανάλια πιάνουν κανονικά. Ακόμα και κάτι δύσκολα, που δεν "έρχονταν" στην περιοχή μου (Blue Sky, Sunny κλπ.) έπιασαν με τέλεια εικόνα, κι ενώ συνέδεσα απευθείας το καλώδιο στην πρίζα tV, καταργώντας την προηγούμενο πατέντα με τη σύνδεση στη γραμμή. Το γεγονός αυτό με κάνει να υποψιαστώ ότι μετά τις πρώτες μέρες εκπομπής αυξήθηκε η ισχύς, κι έτσι η έπαψε να υπάρχει η απώλεια ισχύος στις γραμμές του σπιτιού μου.

Άρα λοιπόν καλή η συζήτηση περί εγκατάστασης, πριζών σε κάθε γραμμή, ποιότητας καλωδίων κλπ. αλλά αν δε σου στέλνουν δυνατό σήμα...

Προφανώς η DIGEA θέλησε να βρει "ψάχνοντας" την ελάχιστη ισχύ, για να έχει μειωμένο κόστος μετάδοσης...
Όλες οι πρίζες τηλεόρασης γνωστών εταιρειών (Legrand, Siemens, Busch_Jager [ABB]) και συγκεκριμένα οι ακριβές σειρές τους, έχουν μέσα ένα κύκλωμα από πηνία και πυκνωτές, το οποίο αφήνει να περνάει η RF αλλά όχι το DC, δηλ. αν συνδέεις το τροφοδοτικό του ενισχυτή μετά από την πρίζα και πριν την τηλεόραση, τότε για το DC είναι βραχυκύκλωμα, και δεν δουλεύει ο ενισχυτής! Μόνο κάτι φτηνές πρίζες έχουν άμεση σύνδεση του καλωδίου του τοίχου με την πρίζα χωρίς παθητικό κύκλωμα. Οι Siemens super και κάτι φτηνές Century control κλπ. που δεν τις ξέρει ούτε η μάνα τους.
 
Aν και δεν κατάλαβα ακριβώς την επεξήγηση, Legrand ήταν η πρίζα, σειράς Galea και πριν και μετά. Δέκa-δεκαπέντε μέρες είχα το κουτί "με τα άντερα έξω", πετώντας εντελώς την πρίζα και συνδέοντας με κλέμενς τα καλώδια τοίχου και αποκωδικοποιητή, όπως περιγράφω σε προηγούμενα posts. Ενδιάμεσα δοκίμασα και το σασί μιας Siemens, που "φοράει" Televes που θεωρούνται πολύ καλές, χωρίς και πάλι να αποφύγω τα κομμένα κανάλια, και ω του θαύματος χτες, που για κάποιο λόγο "ψυλλιάστηκα" ότι κάτι μπορεί να είχε αλλάξει όσον αφορά στην εκπομπή (για την ακρίβεια παρατήρησα ότι κανάλια που "μοντάρονταν" μετά από ώρα στην οθόνη, άρχισαν να βγαίνουν πιο γρήγορα) έβαλα την παλιά πρίζα στον τοίχο, έκλεισα τα κουτιά, συνέδεσα με κανονικό RF καλώδιο, και επιτέλους πέρασε κι από το σπίτι μου η εποχή της ψηφιακής όπως τη διαφημίζει η DIGEA, δηλαδή χωρίς "μερεμέτια"....

Αν αυτό βοηθάει, βρίσκομαι σε μια περιοχή στα όρια του πεδίου εκπομπής Υμηττού (Ανατολική Αττική προς Ν. Ευβοϊκό), και θεωρώ ότι μάλλον βελτιώθηκε η ισχύς εκπομπής, μετά από κάποια παράπονα...

P.S. : Κι αυτό που διαβάζω σήμερα (και με μπερδύει ακόμα περισσότερο) από το site της Digea, είναι ότι οι περιφερειακοί σταθμοί Αττικής εκπέμπονται μόνο από την Αίγινα. Σαν να λέμε, εγώ με στραμμένη κεραία προς τον Υμηττό για να πιάσω το "βασικό" μπουκέτο, κατάφερα να πιάσω και το περιφερειακό μπουκέτο, που όμως έρχεται από την Αίγινα, προφανώς με αρκετά αυξημένη ισχύ ! Never mind, θα ζήσω κι έτσι !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
P.S. : Κι αυτό που διαβάζω σήμερα (και με μπερδύει ακόμα περισσότερο) από το site της Digea, είναι ότι οι περιφερειακοί σταθμοί Αττικής εκπέμπονται μόνο από την Αίγινα
Απο 20 Ιουλιου οι περιφερειακοι σταθμοι εκπεμπουν ψηφιακα και απο τον Υμηττο. Προφανως το site της Digea δεν εχει ενημερωθει ακομα...
 
A, κατάλαβα. Την εποχή που όλοι ψάχνουν να ενημερωθούν με το τι παίζει, το site θα είναι ενημερωμένο από Σεπτέμβρη...
 
ARETARA είπε:
Μη οχι!Ειναι και vintage η συγκεκριμενη!!!

panp είπε:
Ακόμα και κάτι δύσκολα, που δεν "έρχονταν" στην περιοχή μου (Blue Sky, Sunny κλπ.) έπιασαν με τέλεια εικόνα, κι ενώ συνέδεσα απευθείας το καλώδιο στην πρίζα tV, καταργώντας την προηγούμενο πατέντα με τη σύνδεση στη γραμμή. Το γεγονός αυτό με κάνει να υποψιαστώ ότι μετά τις πρώτες μέρες εκπομπής αυξήθηκε η ισχύς, κι έτσι η έπαψε να υπάρχει η απώλεια ισχύος στις γραμμές του σπιτιού μου.

Άρα λοιπόν καλή η συζήτηση περί εγκατάστασης, πριζών σε κάθε γραμμή, ποιότητας καλωδίων κλπ. αλλά αν δε σου στέλνουν δυνατό σήμα...

Προφανώς η DIGEA θέλησε να βρει "ψάχνοντας" την ελάχιστη ισχύ, για να έχει μειωμένο κόστος μετάδοσης...
Θα συμφωνησω και εγω με τον panp,αφου στην αρχη με εσωτερικη κεραια δεν επιανα ουτε τα "μεγαλα" καναλια χωρις ενισχυτη,ενω τωρα μονο με την κεραια πιανω και τα μικροτερα..Μαλλον η digea δυναμωσε το σημα αφου ειδε οτι δεν την "παιρνει"..
 
panp είπε:
Aν και δεν κατάλαβα ακριβώς την επεξήγηση, Legrand ήταν η πρίζα, σειράς Galea και πριν και μετά. Δέκa-δεκαπέντε μέρες είχα το κουτί "με τα άντερα έξω", πετώντας εντελώς την πρίζα και συνδέοντας με κλέμενς τα καλώδια τοίχου και αποκωδικοποιητή, όπως περιγράφω σε προηγούμενα posts. Ενδιάμεσα δοκίμασα και το σασί μιας Siemens, που "φοράει" Televes που θεωρούνται πολύ καλές, χωρίς και πάλι να αποφύγω τα κομμένα κανάλια, και ω του θαύματος χτες, που για κάποιο λόγο "ψυλλιάστηκα" ότι κάτι μπορεί να είχε αλλάξει όσον αφορά στην εκπομπή (για την ακρίβεια παρατήρησα ότι κανάλια που "μοντάρονταν" μετά από ώρα στην οθόνη, άρχισαν να βγαίνουν πιο γρήγορα) έβαλα την παλιά πρίζα στον τοίχο, έκλεισα τα κουτιά, συνέδεσα με κανονικό RF καλώδιο, και επιτέλους πέρασε κι από το σπίτι μου η εποχή της ψηφιακής όπως τη διαφημίζει η DIGEA, δηλαδή χωρίς "μερεμέτια"....Αν αυτό βοηθάει, βρίσκομαι σε μια περιοχή στα όρια του πεδίου εκπομπής Υμηττού (Ανατολική Αττική προς Ν. Ευβοϊκό), και θεωρώ ότι μάλλον βελτιώθηκε η ισχύς εκπομπής, μετά από κάποια παράπονα...

P.S. : Κι αυτό που διαβάζω σήμερα (και με μπερδύει ακόμα περισσότερο) από το site της Digea, είναι ότι οι περιφερειακοί σταθμοί Αττικής εκπέμπονται μόνο από την Αίγινα. Σαν να λέμε, εγώ με στραμμένη κεραία προς τον Υμηττό για να πιάσω το "βασικό" μπουκέτο, κατάφερα να πιάσω και το περιφερειακό μπουκέτο, που όμως έρχεται από την Αίγινα, προφανώς με αρκετά αυξημένη ισχύ ! Never mind, θα ζήσω κι έτσι !
Αφού τα κατάφερες να πιάσεις καλή εικόνα, no problemo:) Για να στα κάνω λιανά, αν μένεις σε πολυκατοικία που έχει κεντρικό ενισχυτή πριν την πρίζα (συνήθως είναι στο τελευταίο πάτωμα στην έξοδο προς την ταράτσα κοντά στην κεραία) τότε η πρίζα που έχει πηνιάκι αφήνει να περνάει το τηλεοπτικό σήμα κανονικά (η συγκεκριμένη πρίζα σου έχει πηνιάκι). Αν για κάποιο λόγο χρειάζεται να βάλεις ατομικό ενισχυτή (για 2 τηλεοράσεις το πολύ) που το τροφοδοτικό του μπαίνει μετά την πρίζα και πριν τηλεόραση (ξέρεις εκείνο το κουτάκι που μπαίνει στην πρίζα και έχει διακόπτη ον-οφ) δεν θα δουλεύει αυτός ο ενισχυτής, γιατί στέλει συνεχές στον κυρίως ενισχυτή που είναι πάνω στον ιστό της κεραίας, μέσω του καλωδίου της κεραίας, αλλά το πηνιάκι που έχει η πρίζα δεν αφήνει το συνεχές (ρεύμα) να περάσει, γιατί λειτουργεί ως βραχυκύκλωμα! Οπότε ή παίρνεις ενισχυτή γραμμής ή συνδέεις το καλώδιο με κλέμμες (όπως έκανες) ή ψάχνεις να βρεις απλή πρίζα χωρίς πηνιάκι που λειτουργεί όπως οι κλέμμες (δηλ. άμεση σύνδεση αλλά επί το κομψότερον). Το ξανάλεω, πρόβλημα θα έχεις αν έχεις ατομικό ενισχυτή με δική σου κεραία, και όχι αν έχεις κεντρική κεραία και κεντρικό ενισχυτή σε πολυκατοικία.
 
Μάλιστα. Κάτι κατάλαβα. Έχω κεντρικό ενισχυτή γραμμής MISTRAL 132db δύο εξόδων (όπως και πάλι αναφέρω πιο πάνω), αλλά με το ασθενικό σήμα εκπομπής που υπήρχε πριν από λίγες μέρες, δεν κατάφερνε να το "στείλει" ικανοποιητικά στον κάτω όροφο. Νόμισα τότε - αφού στον επάνω όροφο όλα καλά- ότι ήταν θέμα καλωδίου εγκατάστασης, πριζών, συνδεσμολογίας, απωλειών κλπ. Και, να πώ την αλήθεια, παρά λίγο θα έπαιρνα και ενισχυτή πρίζας, για να "υπερενισχύσω" το σήμα μετά την πρίζα του κάτω ορόφου, οπότε και θα έπεφτα στη λούμπα που μου εξήγησες...

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά από μόνα τους...
 
Δεν είναι κεντρικός, είναι ατομικός! (Μόνο για ένα σπίτι). Ο κεντρικός μπαίνει σε πολυκατοικίες ή σε μεζονέτες με πολλές πρίζες. Αυτό που έχει τις δυο εξόδους είναι το τροφοδοτικό, όχι ο ενισχυτής!Αυτό στέλνει DC στην κεραία για να δουλέυει ο πραγματικός ενισχυτής, που είναι πάνω στην κεραία. Αυτο που λες εσύ ενισχυτή πρίζας είναι ο ενισχυτής γραμμής (δεν ξέρω αν στην Αθήνα το λέτε αλλιώς). Το τροφοδοτικό του ενισχυτή πρέπει να είναι συνδεδεμένο σε καλώδιο που πηγαίνει απ'ευθείας στην κεραία, στην τρίτη φίσα του, που λέει προς αντέννα χωρίς να μεσολαβούν πρίζες, διακλαδωτές κλπ. (αν και υπάρχουν διακλαδωτές με DC bypass). (Το τροφοδοτικό είναι αυτό το κουτάκι που γράφει μιστραλ και έχει τις δυο εξόδους και μια άλλη θέση που συνδέεται το καλώδιο που πάει στην κεραία) και μπάινει στην πρίζα, ο ενισχυτής είναι το άλλο κουτάκι που είναι πάνω στην κεραία! Πρίζες με DC bypass δεν υπάρχουν, προφανώς γιατί στην Ευρώπη δεν χρησιμοποιούν ατομικούς ενισχυτές. Κοίτα το κι αυτό, γιατί αν έχεις συνδέσει το τροφοδοτικό του ενισχυτή σε πρίζα Legrand, είναι βραχυκύκλωμα για το DC και δεν λιετουργεί ο ενισχυτής!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτσε, γιατί κάπως περίεργα τα διαβάζω και μάλλον δεν έχω καταλάβει το σπίτι μου;

1. Η κεραία (Televes πορτοκαλί) δέχεται ένα ξερο-ομοαξονικό καλώδιο σε ένα κουτάκι που έχει μόνο τις βίδες να το βιδώσεις. Άντε να έχει και "κάτι σαν πλακέτα", χωρίς τίποτα επάνω βέβαια, απλά για τις κολλήσεις του βύσματος, το είδα πρόσφατα που άλλαξα το καλώδιο καθόδου.

2. Το καλώδιο αυτό κατεβαίνει στο δώμα, και μπαίνει στον επίτοιχο ενισχυτή Mistral με άσπρο μεταλλικό καπάκι, που με συγχωρείς αλλά θα έπαιρνα όρκο ότι λέγεται κεντρικός ενισχυτής. Έχει 2 εισόδους UHF, μια VHF και μια SAT ή κάτι τέτοιο, έτσι κι αλλιώς δε με απασχόλησαν ποτέ, αφού "πιάνω" τη μία UHF όλη κι όλη, με το καλώδιο από την κεραία. Γράφει και κάτι ranges MHz, αλλά ποιος δίνει σημασία.

3. Στο ίδιο σημείο απολήγουν τρεις ομοαξονικές γραμμές, που μοιράζουν τις 9 πρίζες TV της "μαιζονέτας". Eκεί τώρα, επειδή ο Mistral έχει δύο εξόδους UHF, χρησιμοποιώ ένα σπλιτεράκι και ενώνω δύο γραμμές σε μία έξοδο, και την τρίτη μόνη της στην άλλη έξοδο. Δυστυχώς οι γραμμές μοιράζονται κατακόρυφα, και όχι ανά διαμέρισμα, δηλαδή η πρίζα του σαλονιού μου παίρνει από την πρίζα διελεύσεως του επάνω σαλονιού κ.ο.κ.

4. Ο Mistral παίρνει ρεύμα από τη σχετική παροχή που υπάρχει εκεί γύρω, στο ορκίζομαι, ανάβει κι ένα κόκκινο λαμπάκι ! Αν υπάρχει διακοπή ρεύματος ή πέσει η σχετική ασφάλεια στο δώμα, εννοείται ότι όλοι βλέπουνε έναν π...

5. Τον Mistral θα τον έλεγα ενισχυτή, γιατί πάνω στο κουτί γράφει 132dB. Έχει και κάποια "βιδάκια" αυξομοίωσης της ενίσχυσης ανά είσοδο, που τις ρυθμίζεις με το σχετικό μεταλλικό κατσαβίδι ραδιοτεχνίτη.

6. Θέλεις να μου πεις ότι το "κουτάκι" Mistral στέλνει ρεύμα μέσω του ομοαξονικού της καθόδου της κεραίας, και γίνεται η ενίσχυση εκεί επάνω; (Αυτό προσπαθώ να καταλάβω τόση ώρα)

P.S. : Τώρα, αυτό που αποκάλεσα "ενισχυτή πρίζας", αν πρόλαβα να το δω καλά σε ένα μαγαζί μου που το προξενέψανε, ήταν ένα μικρό κουτάκι, σαν εντομοαπωθητικό ένα πράγμα, που έμπαινε αρσενικό-θηλυκό στην πρίζα TV, είχε από μπροστά και πάλι βύσμα RF για να συνδεθεί η TV, και είχε κι ένα καλωδιάκι να πάρει ρεύμα. Τον αποκάλεσα "πρίζας" γιατί "κουμπώνει" κατευθείαν στην πρίζα, χωρίς καλώδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1.Εντάξει, κατάλαβα.

2.Όντως είναι κεντρικός, απλώς εγώ το κατάλαβα λάθος, δεν ήξερα ότι η μιστράλ βγάζει κεντρικούς, γιατί συνήθως βάζω Ikusi, που είναι όλος μεταλλικός.

3. Η μία έξοδος είναι με φουλ ενίσχυση, η άλλη πρέπει να γράφει -40 dB και είναι μόνο για δοκιμές. Αυτό το αποφέυγω στις εγκαταστάσεις που κάνω, δεν βάζω ποτέ παραπάνω απο 2 πρίζες ανα κύκλωμα:)

4.Τώρα κατάλαβα, όντως είναι κεντρικός ενισχυτής, αλλά είναι "όλα-σε-ένα", ενώ ο ατομικός είναι δυο κομάτια!Δηλ το μεταλικό κουτί το βάζεις κατευθείαν στο ρεύμα.

5.Σωστα, συγγνώμη για το λάθος.Όταν παίζεις με τη ρύθμιση τόυ κέρδους, δεν βελτιώνεται η είκόνα; Πάντως ο Ikusi που έβαλα στης αδερφής μου έχει είσοδο για ψηφιακή τηλεόραση, κι έτσι όταν με το καλό έρθει η ψηφιακή στην Κρήτη, το μόνο που έχω να αλλάξω είναι ένα καλώδιο.Α! Και αν θες κεραία FM, μπορείς να την συνδέσεις στην είσοδο VHF, και θα έχεις σε κάθε πρίζα παροχή FM:)

6.Ναι, εφώσον είναι ο κλασσικός ατομικός ενισχυτής, χρησιμοποιεί την κάθοδο για να στείλει ρεύμα, και γίνεται η ενίσχυση εκεί πάνω. Μήπως αφού έβαλες τον κεντρικό ενισχυτή, κράτησες το τροφοδοτικό από κανέναν παλιό ενισχυτη;Αν ναι, δεν χρειάζεται, γιατί ο κεντρικός μπαίνει κατ'ευθείαν στην πρίζα, μπορείς να του κάνεις και ζημιά μάλιστα!

P.S. ναι, αυτό είναι ο ενισχυτής γραμμής.

Ελπίζω να σε βοήθησα...
 
Nα κανω μια χαζη ερωτηση-απορια?

Εχω ενα πιατο της nova μαζι με εναν επισης παλιο αποδικοποιητη της nova.

Γινεται να συνδεσω απ ευθειας το πιατο στην τηλεοραση μου η εστω μεσω του αποδικοποιητη,για να πιανω καλυτερα τα καναλια?Υπαρχει αυτο η λεω βλακειες?Εννοειται βεβαια οτι δεν υπαρχει πλεον η συνδρομη,εχω απλα τα μηχανηματα.
 
Gyubrush είπε:
Nα κανω μια χαζη ερωτηση-απορια?
Εχω ενα πιατο της nova μαζι με εναν επισης παλιο αποδικοποιητη της nova.

Γινεται να συνδεσω απ ευθειας το πιατο στην τηλεοραση μου η εστω μεσω του αποδικοποιητη,για να πιανω καλυτερα τα καναλια?Υπαρχει αυτο η λεω βλακειες?Εννοειται βεβαια οτι δεν υπαρχει πλεον η συνδρομη,εχω απλα τα μηχανηματα.

Aν εννοεις τα καναλια mpeg4,οχι δεν γινεται να συνδεσεις την τηλεοραση ή τον αποκωδικοποιητη με το πιατο..
 
Οχι δεν μιλαω μονο γι αυτα.Εχω τηλεοραση με ενσωματωμενο δεκτη απλα ρωταω καθαρα σαν θεμα κεραιας.Ειναι καλυτερα αντι της κλασσικης κεραιας να εχει κανεις πιατο?
 
Δεν νομιζω να μπορεις να την χρησιμοποιησεις στα ψηφιακα ,το πιατο ειναι φτιαγμενο για να μαζευει τα σηματα απο τον δορυφορο.


Μου θυμιζει μια ερωτηση που ειχα κανει εγω παλιοτερα εδω μεσα,αν μπορω να συνδεσω ενα thinkpad external disk drive στον CPC μου,lol!
 
Πάντως τα ψηφιακά τα περίμενα με μεγαλύτερη ευκρίνεια (ανάλυση)..... τσάμπα οι τηλεοράσεις HD full και HD ready (τουλάχιστον μέχρι στιγμής).... μόνο η ΕΡΤ HD δίνει σήμα 1440x1088!!!! pixels... Οι υπόλοιποι είναι στα 720x576 και κάποιοι ακόμα και στα 320x..... ..... !!!!!!
 
Ναι, θα παρουν καιρο τα HD ιδιωτικα καναλια.
 
Gyubrush είπε:
Οχι δεν μιλαω μονο γι αυτα.Εχω τηλεοραση με ενσωματωμενο δεκτη απλα ρωταω καθαρα σαν θεμα κεραιας.Ειναι καλυτερα αντι της κλασσικης κεραιας να εχει κανεις πιατο?
Οπως ειπε και ο αρχηγος, αλλη η χρηση της κανονικης κεραιας και αλλη του πιατου.

Το πιατο δεχεται σηματα απο εναν ή περισσοτερους δορυφορους, ενω η κεραια δεχεται σηματα απο επιγειους πομπους.

Οι δορυφοροι χρησιμοποιουν τα συστηματα ψηφιακης μεταδοσης DVB-S και DVB-S2, ενω οι επιγειοι πομποι το συστημα DVB-T και σε καποιες χωρες το DVB-T2

greekeagle12 είπε:
Πάντως τα ψηφιακά τα περίμενα με μεγαλύτερη ευκρίνεια (ανάλυση)..... τσάμπα οι τηλεοράσεις HD full και HD ready (τουλάχιστον μέχρι στιγμής).... μόνο η ΕΡΤ HD δίνει σήμα 1440x1088!!!! pixels... Οι υπόλοιποι είναι στα 720x576 και κάποιοι ακόμα και στα 320x..... ..... !!!!!!
Ολα τα καναλια που εκπεμπονται απο την Digea εχουν αναλυση 720x576. Ομως το καθε καναλι, αναλογα με τον εξοπλισμο που εχει (καμερες, συστημα μονταζ, control κλπ) δινει διαφορετικης ποιοτητας εικονα.

Αλλο το 720x576 του Σκαϊ και του Star, αλλο το 720x576 του Ant1 και του HighTV.

Σημαντικο ρολο παιζει και και η εσωτερικη ροη που εχει καθε καναλι, οπως το υλικο που εχουν διαθεσιμο για αναπαραγωγη. Το MTV και το Nickelodeon ας πουμε δουλευουν εσωτερικα σε HD και δινουν εντυπωσιακη εικονα, παρ'οτι αυτη εκπεμπεται τελικα σε κανονικη αναλυση απο την Digea. Ο Σκαι και το Star ειναι εδω και χρονια tapeless, χρησιμοποιουν δηλαδη σκληρους δισκους και οχι κασετες. Παρ'ολα αυτα αν πετυχεις παλια σειρα στο Star (πχ Fresh Prince of Bel Air) η εικονα δεν ειναι καλη και εχει καδρο 4:3 που παιζει "ξεχειλωμενο", ενω αντιθετα στα Friends και Big Bang Theory ειναι αψογη και σε σωστο 16:9. Το ιδιο και στον Σκαϊ που αλλα προγραμματα εχουν εικονα ξυραφι και αλλα τραγικη εικονα σε 14:9. Προφανως εκει παιζει ρολο το διαθεσιμο "master" που υπαρχει για καθε προγραμμα.

Ακουγεται οτι η Digea ζηταει συχνοτητα για HD εκπομπες, αλλα νομιζω οτι εν καιρω κρισης και με τα οικονομικα προβληματα που εχουν τα καναλια δεν θα δουμε συντομα HD απο τα ιδιωτικα.

Το θεμα ειναι οτι πλεον δεν υπαρχει και πολυ προγραμμα στα καναλια, εχουμε πηξει στα τουρκικα και στις επαναληψεις παλιων σηριαλ. Οποτε τι θα δειξουν σε HD, την Φατμε στο Γενι Τζαμί και το Ρετιρε; :)

Ευτυχως που υπαρχει και η ΕΡΤ και βλεπουμε αραιά και που καμια αθλητικη μεταδοση σε HD. Οι Ολυμπιακοι Αγωνες και το Euro ηταν απολαυση φετος, παρα τα μικροπροβληματακια.
 
Πίσω
Μπλουζα