[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Συμβουλές για αγορά laptop/netbook

Απλά απαράδεκτη οθόνη!
Στα ίδια λεφτά θα σου πρότεινα Acer, όπου οι οθόνες τους είναι διαμάντια.

Φυσικά με επέκταση εγγύησης τριών χρόνων.
Τι εννοείς ότι είναι η οθόνη απαράδεκτη? :what:

Και αυτό της Acer όντως δεν είναι και άσχημο:

Acer Aspire 5930G-844G32BN Plus
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Captain Kal είπε:
Και αυτό της Acer όντως δεν είναι και άσχημο:
Acer Aspire 5930G-844G32BN Plus
Πολυ καλυτερη επιλογη για αυτα τα λεφτα Captain Kal. Μαζι δινουν δωρο και το Αcer Aspire One A110L! Μου θυμισε την διαφημιση της MICROΤEC (αν δεν με απατα το ονομα) στα παλια Pixel που με μια Amiga εδιναν δωρο και εναν Commodore 64!
 
Captain Kal είπε:
Τι εννοείς ότι είναι η οθόνη απαράδεκτη? :what:
Και αυτό της Acer όντως δεν είναι και άσχημο:

Acer Aspire 5930G-844G32BN Plus

Απλά η ποιότητα της οθόνης είναι για τα μπάζα. Δεν είναι απλά προσωπική μου άποψη, όπου και να ψάξεις όλοι το ίδιο λένε για τη σειρά αυτή. Το έχω δει από κοντά δίπλα από Acer των 600 ευρώ (με ανάλυση οθόνης 1366Χ768 ) και ήταν η νύχτα με τη μέρα, μπορούσες άνετα αν δεν ήξερες να νομίσεις ότι κάποιος μπέρδεψε τα ταμπελάκια με τις τιμές.

Συμφωνώ με τη πρόταση του Phil. Αλλά πάντοτε με 3 χρόνια εγγύηση. Βέβαια, εδώ που τα λέμε και η σειρά της HP που αναφέρεις και αυτή με ένα χρόνο δίνεται.
 
Ειδα διαφημιση στα Multirama για 3 μερες 26,27,28 φλεβαρη ολα τα λαπτοπ απο 200-500 ευρω φθηνοτερα.

Εχετε τον νου σας αν ειναι να τρεξουμε. :xm:
 
Ντάξει, καλές οι εκπτώσεις. Εγώ θα περίμενα λίγο ακόμα. (οι εκπτώσεις στα ηλεκτρονικά δεν σταματάνε ποτέ)
 
Οι τιμές μόνο προς τα κάτω θα πάνε. Το εμπόριο έχει σταματήσει παντελώς γιατί οι κάρτες έσκασαν και καταναλωτικά δάνεια (αυτά μέχρι 3000 ευρώ) δεν χορηγεί πια κανένας, οπότε μόνο όσοι έχουν περιθώριο για μετρητά αγοράζουν.

Πάντως μπορείς να πετύχεις καλά deals, έκλεισα από Multirama μηχάνημα για ένα γνωστό και οι τύποι μου έκαναν δώρο ένα 22άρι μόνιτορ. Καλή φάση μια και ο γνωστός δεν ήθελε οθόνη, την οποία και παραχώρησα στη γυναίκα μου σαν δεύτερο display στο laptop της.
 
Pooky είπε:
έκλεισα από Multirama μηχάνημα για ένα γνωστό και οι τύποι μου έκαναν δώρο ένα 22άρι μόνιτορ. Καλή φάση μια και ο γνωστός δεν ήθελε οθόνη, την οποία και παραχώρησα στη γυναίκα μου σαν δεύτερο display στο laptop της.

Aυτό είναι deal,εύγε Γιώργο !!! :thumbup:
 
Αγόρασα το πρώτο μου netbook (δεν ξέρω αν αγοράσω ξανά δηλαδή). Ένα mini laptop το Advent 4211 με κόστος 285 ευρώ. Τα specs του έχουν ως εξης..

cpu intel atom 1.6ghz n270

ram 1024 up to 2gb

hard disk 120gb

monitor 10"

wifi

bluetooth

webcam

3 usb ports

weight 1.2kg

os windows xp home

Τα καλά..

Η cpu γίνεται overclocking στα 2ghz απροβλημάτιστα. Έχει άλλο ένα slot για μνήμη και με 14 ευρώ ανεβαίνει στα 2gb.

Και τα κακά..

Έτρεξα το ubuntu linux μέσω usb και τρέχει κανονικά εκτός του ότι δεν μου αναγνώρισε την ασύρματη κάρτα δικτύου και την κάρτα ήχου (damn! πάνω που έλεγα να του στήσω τα ubuntu μόνιμα). Η μπαταρία δεν κρατάει ούτε 2 ώρες στο economy mode (εδω μου θύμισε λίγο το gamegear).

Γενικά..

Τα εγκατεστημένα xp home τα τρέχει κανονικά σαν νορμάλ pc. Μέχρι και το photoshop cs 8 τρέχει κανονικά - αν και είμαι σίγουρος πως αν ανοίξω ταυτόχρονα πάνω από 2 φωτογραφίες και μερικά layer θα κολλήσει το σύμπαν. Η κάρτα γραφικών όπως είναι αναμενόμενο δεν σηκώνει πολλά πολλά. Έτρεξα το lineage online (!) και χάνει αρκετά frame. Πάντως δεν ήταν και τόσο ενοχλητικό κατά την δική μου άποψη και ενός φίλου μου. Στον zsnes τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν κανονικά εκτός από μερικά σημεία που η κάρτα γραφικών τα βρίσκει ζόρικα αλλά το gameplay δεν χαλάει. Η κατανάλωση της μπαταρίας απλά δεν παίζεται. Μου έφερε στο νου τις παλιές καλές εποχές που έπαιζα στο gamegear συνέχεια με τον φορτιστή. Ο σκληρός δίσκος των 120gb είναι μια χαρά - στο desktop μου είναι 80gb συνεπώς αντιλαμβάνεστε πως νιώθω. Γενικά είναι αθόρυβο μηχανάκι και πανάλαφρο. Θα του βάλω ακόμη 1gb με 14 ευρώ όχι πως το χρειάζομαι δηλαδή απλά έτσι να υπάρχει.

Τώρα πόσο χρόνο θα αντέξει αυτό το μικροσκοπικό netbook δεν ξέρω. Ε όσο αντέξει.

Δίπλα σε ένα κουτάκι coca cola. Πραγματικά μικρό.

picture.php


Photoshop cs 8 χωρίς κανένα πρόβλημα.

picture.php


Τρέχοντας τα παρακάτω παιχνίδια απροβλημάτιστα στον zsnes emulator.

picture.php


picture.php


picture.php
 
Με 'γειες ! :) :)

Δε πιστεύω να έχει SIS για καρτα γραφικών?????????8)

Αν θα βάλεις LINUX, μονο ZENWALK, αλλιώς μην έρθεις πάνω........... !!! :D :D:D:D:D:D
 
Τελόνιε καλορίζικο. Είναι ακριβώς ίδιο με το MSI Wind αλλά με διαφορετική φίρμα και διαφορετικά χρώματα.

Από πλευράς αξιοπιστίας ένα θα σου πω. Έχω δύο από αυτά τα διαόλια, το πιο παλιό το κουβαλάω μαζί μου όπου πάω, ακόμα και για καφέ. Του έχω ρίξει δεύτερο giga και πάει μια χαρά. Το βύσμα τροφοδοσίας έχει μπει και βγει και γω δεν ξέρω πόσες φορές και ακόμα είναι σαν καινούργιο. 8 μήνες εντατικής δουλειάς δεν του έχουν αφήσει κανένα κουσούρι.

Τώρα από πλευράς μπαταρίας δύο ώρες κι με το ζόρι βγάζει, αλλά δεν με νοιάζει μια και το έχω στο ρεύμα όπου πάω, ενώ αν χρειαστεί να κάνω κάτι παραπάνω έχω και τη μπαταρία του άλλου μαζί.

Παιχνίδια μη περιμένεις πολλά, κάτι παλαιότερα θα στα παίξει τζάμι.

Linux απλά δεν με ενδιαφέρει να του βάλω, άλλωστε δεν έχει υποστήριξη το HSPA modem που δίνει η Wind και δεν έχω καμία όρεξη να ψάχνω τα άψαχτα μια και όλα πάνε μια χαρά κάτω από XP.

Όταν έρθει με το καλό το 10άρι Dell εδώ το ένα MSI Wind θα φύγει δωράκι στον ανηψιό μου, αν έχει αντέξει μέχρι τότε.

BTW από το Wind γράφω μια και είμαι στη "δουλειά" και τσακίζω τη γραμμή εδώ.....

Καλόπαιχτο και καλοφάγωτο!!!!!!!!!!
 
Μεγιες telonio!!! Portable WinUAE ετσι? ;)

Καραχρησιμα μηχανηματακια.

Προτεινω αμεσο φορτωμα με 8/16 bit emulators, και απολυτη αφοσιωση του μηχανηματος σε αυτου του ειδους τα παιχνιδια και μια προσθεση Stelladaptor. Ηδη εχω κανει ενα σωρο σχεδια για το νεο μηχανηματακι που θα εχω σε λιγο καιρο, ενα Acer Aspire ONE με 160gb hd, 8.9" οθονη, και 1gb και XP SP3. Θα γινει ενα μινι professional rig μιας και τα εχω δει να δουλευουν τρελες εφαρμογες και να αποδιδουν μια χαρα. Αλλα φυσικα θα μοιραζει τον κυριο ογκο εργασιας μαζι με το μεγαλο Acer Aspire, οπως θα αποτελει και ενα ultra portable gaming/movie rig. H μπαταρια τους κραταει κοντα με 3-3.5 ωρες (benchmark παντα με ταινια - και με volume/brightness τερμα - να παιζει κατ επαναληψη).

Oταν θα το εχω στα χερια μου θα πεσει λεπτομερες review αποδοσης..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά αγόρασα με 12 δόσεις αυτό:

Toshiba Qosmio F50 - 10B

Πανάκριβο μεν, έρωτας με την πρωτη ματιά δε. :D (Άσε που άρεσε πολύ και στο έτερον ήμισι :biglaugh:).
 
Καλορίζικο, καλόπαιχτο και καλοτάξιδο.

Μην λες τίποτε για την τιμή, μια και τα "ακριβά" μοντέλα, τελικά καταλήγουν να είναι πολύ φτηνότερα των "φτηνών".

Η ποιότητα κατασκευής της σειράς Qosmio είναι απλά από άλλο πλανήτη.
 
Καλορίζικο, καλόπαιχτο και καλοτάξιδο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ. ;) ;) Θα το ευχαριστηθώ ιδιαίτερα στις εξορμήσεις μου. :)

Μην λες τίποτε για την τιμή, μια και τα "ακριβά" μοντέλα, τελικά καταλήγουν να είναι πολύ φτηνότερα των "φτηνών".
Αυτό να λέγεται. Έτσι κι αλλιώς μου έρχεται λίγο παραπάνω από 100 ευρώ τον μήνα. (Άσε που επειδή μπλέξαμε με την σύζυγο με νοσοκομεία, ευτυχώς ελαφρά, και μας έφευγαν τα ευρώ σαν να ήταν μαρούλια :D , το τελευταίο που κοίταξα ήταν η τιμή :D :D).

Η ποιότητα κατασκευής της σειράς Qosmio είναι απλά από άλλο πλανήτη.
Και είναι και πανέμορφα τα άτοιμα. :D :D
 
Καλορίζικο, καλόπαιχτο και καλοτάξιδο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ. ;) ;) Θα το ευχαριστηθώ ιδιαίτερα στις εξορμήσεις μου. :)

Μην λες τίποτε για την τιμή, μια και τα "ακριβά" μοντέλα, τελικά καταλήγουν να είναι πολύ φτηνότερα των "φτηνών".
Αυτό να λέγεται. Έτσι κι αλλιώς μου έρχεται λίγο παραπάνω από 100 ευρώ τον μήνα. (Άσε που επειδή μπλέξαμε με την σύζυγο με νοσοκομεία, ευτυχώς ελαφρά, και μας έφευγαν τα ευρώ σαν να ήταν μαρούλια :D , το τελευταίο που κοίταξα ήταν η τιμή :D :D).

Η ποιότητα κατασκευής της σειράς Qosmio είναι απλά από άλλο πλανήτη.
Και είναι και πανέμορφα τα άτιμα. :D :D
 
Αυτό είναι το νέο μου απόκτημα

http://www.toshiba.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=383

Το αγόρασα την περασμένη Παρασκευή 899 ευρώ (είχε τότε και 3ετή εγγύηση από τα multirama και φυσικά την 2ετή της toshiba)

Oι εντυπώσεις μου πολύ καλές (μου άρεσε πολύ η ποιότητα κατασκευή)
 
Tsalk τα έχουμε ήδη πει, καλορίζικο και δημοσίως.

Έτυχε να το δω από κοντά μια και το απέκτησε κάποιος γνωστός και αυτός από τα Multi με 3 χρόνια εγγύηση.

Το μηχάνημα "τα σπάει" και είναι εξαιρετική εναλλακτική λύση απέναντι στην σειρά Qosmio . Η τιμή του μάλιστα στα 899 ευρώ κρίνεται εξαιρετική και η κάρτα γραφικών θα σου επιτρέψει να τρέξεις και πολλά από τα τελευταία παιχνίδια.
 
Καθως στον κοσμο τιποτα δεν μενει το ιδιο, επεσε και το τελευταιο καστρο.. (ας οψεται που εχουν εξαφανιστει τα Acer στις εδω αντιπροσωπειες και τα λεγαμε!!!)

Νεο λαπτοπ περασε το κατωφλι και δη μιας μαρκας που δεν την ειχα σε πολυ υποληψη, αλλα περασε τα κριτηρια ποιοτητος του phil, ειδικα σε συγκριση που τα ειχα ολα διπλα διπλα στα display..

Στοχος: ενα απλο και γρηγορο μηχανηματακι, paspartoo (οχι ο δικος μας!!) για καθε χρηση απο μουσικη, video (who cares για hi definition και πρασινα αλογα) και γενικης χρησεως μηχανημα, που τον περισσοτερο καιρο του θα περναει σε δημιουργια youtube-oriented-video-clip, internet radio και φυσικα ατελειωτο browsing..

Σε αυτη την κατηγορια δεν καταφερα να βρω κατι καλυτερο απο το Dell Inspiron 15 (και χρωμα που βγαζει ματι μιας και δεν εχω ξαναδει τετοιο κοκκινο σε υπολογιστη παρα μονο στα Ferrari που εβγαζε η Acer).

Xαρακτηριστικα, λιγα και καλα:

Pentium Dual Core T4200, 3GB Ram, 250GB HD, DVD+/-RW, Webcam..

Απο χρωμα δεχομαι συγκρισεις..

Και απο πακετο ειναι ενταξει δινοντας και τα δισκακια, αν και το βιβλιαρακι δεν ειναι manual στυλ Acer (Βλεπε τομος!)..

Ειμαι στην φαση αποφορτωματος (κοινως ασυστολο σβυσιμο!) απο οτιδηποτε περιτο του φορτωσαν, και μετα θα ερθει το εργο του testing πανω κατω μια εβδομαδα, αν και εχω ακουσει καλα λογια απο πολλους οποτε μαλλον απροβληματιστα θα παμε.

Πριν αρχισει αφορισμο ο pooky που καταδεχτηκα να αγορασω Dell, ακομα και αν δεν υπαρχουν στην αγορα.. Acer reigns supreme!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καθως στον κοσμο τιποτα δεν μενει το ιδιο, επεσε και το τελευταιο καστρο.. (ας οψεται που εχουν εξαφανιστει τα Acer στις εδω αντιπροσωπειες και τα λεγαμε!!!)

Νεο λαπτοπ περασε το κατωφλι και δη μιας μαρκας που δεν την ειχα σε πολυ υποληψη, αλλα περασε τα κριτηρια ποιοτητος του phil, ειδικα σε συγκριση που τα ειχα ολα διπλα διπλα στα display..

Στοχος: ενα απλο και γρηγορο μηχανηματακι, paspartoo (οχι ο δικος μας!!) για καθε χρηση απο μουσικη, video (who cares για hi definition και πρασινα αλογα) και γενικης χρησεως μηχανημα, που τον περισσοτερο καιρο του θα περναει σε δημιουργια youtube-oriented-video-clip, internet radio και φυσικα ατελειωτο browsing..

Σε αυτη την κατηγορια δεν καταφερα να βρω κατι καλυτερο απο το Dell Inspiron 15 (και χρωμα που βγαζει ματι μιας και δεν εχω ξαναδει τετοιο κοκκινο σε υπολογιστη παρα μονο στα Ferrari που εβγαζε η Acer).

Xαρακτηριστικα, λιγα και καλα:

Pentium Dual Core T4200 2.0 Ghz, 3GB Ram, 250GB HD, Dual DVD+/-RW, Intel 4500MHD καρτα γραφικων, 3 USB, Webcam ενσωματωμενη..

picture.php


Αλλο ενα καστρο επεσε (Dell στο σπιτι μου!)..

picture.php


Aπο χρωματακι δεχομαι συγκρισεις (ειναι ακομα πιο bloody red, απλα ο φωτισμος το χαλαει ασχημα). Και απο πακετο ειναι ενταξει δινοντας και τα δισκακια (Περιλαμβανει και γνησιο Microsoft Works 9), αν και το βιβλιαρακι δεν ειναι manual στυλ Acer (Βλεπε τομος!)..

picture.php


Μιας και ειναι glossy ολο το κελυφος του, οι δακτυλιες θα ειναι στην ημερησια διαταξη. Απο την αλλη, η καθαριοτητα ειναι μιση αρχοντια, οποτε θα δωσει κινητρο να ειναι πεντακαθαρο καθε μερα και να κανει οτι κανει καλυτερα αυτο το setup: να αστραφτει σαν τρελο..

Ειμαι στην φαση αποφορτωματος (κοινως ασυστολο σβυσιμο!) απο οτιδηποτε περιτο του φορτωσαν, και μετα θα ερθει το εργο του testing πανω κατω μια εβδομαδα, αν και εχω ακουσει καλα λογια απο πολλους οποτε μαλλον απροβληματιστα θα παμε.

Πριν αρχισει αφορισμο ο pooky που καταδεχτηκα να αγορασω Dell, ακομα και αν δεν υπαρχουν στην αγορα.. Acer reigns supreme!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα