[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Συμβουλές για αγορά laptop/netbook

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Guys, μια και αρχίσαμε να ξεπουλάμε την υπολογιστική μας προίκα, θα ήθελα να ζητήσω την συμβουλή σας ως προς την αγορά laptop υπολογιστή.

Τι προτείνετε, τι έχετε, είσαστε ευχαριστημένοι και τις γνώμες σας από τα τμήματα εξυπηρέτησης των εταιρειών που τα υποστηρίζουν, αν ποτέ χρειαστήκατε.

Τιμή μέχρι 700 ευρώ. Δεν με ενδιαφέρει κάτι ακβότερο, ούτε τόσο πολύ ο δυνατός επεξεργαστής μια και το μηχάνημα θα χρησιμοποιηθεί για ταινίες, Internet surfing, MP3 playback, emulators και τα λοιπά συναφή.

Η πρώτη μου προτίμηση είναι και η παρακάτω:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907103

Περιμένω, εναγωνίως, τις απόψεις σας. Α, το μηχάνημα θα το πάρω δώρο στον ααυτό μου στα γενέθλιά μου στις 12 Οκτωβρίου μπας και ξεχάσω τον πόνο μου :D :D :D οπότε πρέπει να αποφασίσω γρήγορα........
 
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=339981&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Για δες και αυτο...

Προτεινω ΗΡ φιλε.Και να σου πω αμεσως γιατι...Αν το θελεις για internet "δουλο" ειναι οτι πρεπει.Το δικο μου το εχω απο τον Ιανουαριο.Το σβηνω 2 μερες την εβδομαδα.Τις υπολοιπες μερες "κατεβαζει".Παρα το γεγονος οτι ειχα επανω τη μπαταρια ,εβγαλε το καλοκαιρι χωρις να "εκραγει".Προσφατα εβγαλα την μπαταρια ,μετα απο συμβουλη του Ambu.
 
Τελικά παίδες χτύπησα αυτό πριν από λίγο

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=113080

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Η κατασκευή του πολύ καλή για την κατηγορία τιμής, αρκετά γρήγορο αν λάβεις υπόψη τον επεξεργασστή, και πάνω από όλα η οθόνη φωτεινότατη και χωρίς προβλήματα ghosting και light bleeding. Βασική προϋπόθεση ήταν η κάρτα ασύρματου δικτύου μια και αρχίζω να το στήνω σιγά - σιγά.

Ο ανεμιστήρας παίρνει μπρος αραιά και που, δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου παρά μόνο αν βαρέσει φουλ στροφές, μόνο στο bios. Η κάρτα οθόνης είναι η S3 Unichrome και θα της κάνω καλά τεστ σε παλιά, φυσικά, παιχνίδια.

Υπήρχε και μοντέλο Targa με επεξεργαστή VIA αλλά δυστυχώς από ότι είδα ΔΕΝ σήκωνε με τίποτε emulators, ενώ σε αυτό πάνε σφαίρα.

Σαν αρνητικά μπορώ να αναφέρω την ύπαρξη ενός μόνο ηχείου και την έλλειψη εξόδου S-video. Ε, με 500 ευρώ δεν μπορείς να τα έχεις όλα!!!!!!
 
εγω περιμενα οτι θα παρεις laptop με οθονη CRT :) :) :) :) :)
 
Δεν είχαν!!!!:mad: :mad: :mad:

Οι πανάσχετοι!!!! :p
 
Καλοριζικο φιλε το καινουριο σου laptopaki!!!Μονο 500Ε πολυ καλη τιμη μια χαρα!!
 
Thanks guys..... Θα γίνει μια καλή φορητή παιχνιδομηχανή.

Up the emulators!

ο πωλητής στο Multirama όταν με ρώτησε για τι χρήση προορίζεται και του ανέφερα τη λέξη emulators, γούρλωσε τα μάτια και καραπορώθηκε. Μετά άρχισε να μιλάει για Amiga, Atari ST, SNES, NES και τα λοιπά. Ενώ ένας άλλος έπαιζε Super Mario σε ένα desktop demo μηχάνημα που έτρεχε Zsnes.......

Και μετά σου λένε η emulation scene δεν είναι πανταχού παρούσα...........
 
Pooky καλοτάξιδο κι απο μένα!

P.S. Τον πωλητή έπρεπε να τον γράψεις επι τόπου στους Retro Maniax!
 
Οπως τα λεει ο Keeper ;) Μεγειες Pooky :)
 
Για emu ή video, θα ήταν ιδανικό να έχει και έξοδο S-Video, αν και πολλές από τις νέες τηλεοράσεις έχουν είσοδο D-Sub15 οπότε ίσως και να μην σου χρειαστεί. (ούτε εμένα έχει δυστυχώς)
 
Ναι, όντως, η έξοδος S-video είναι ένα μείον, αλλά σε αυτή τη κατηγορία τιμής δεν μπορείς να έχεις τεράστιες απαιτήσεις.

Ambu, λες να πάρουμε καμιά TFT τηλεόραση τελικά να τα πετάξουμε πάνω; Πάντως το 19άρι CRT γράφει και σε απόδοση αλλά και σε look......

Φυσικά με ενδιαφέρει περισσότερο η ασύρματη δικτύωση, η επιπλέον μνήμη και το γεγονός ότι διαθέτει DVD-R και όχι το γνωστό combo.
 
Παιδες αυτο εδω με 385 ευρω τι λεει;

Δεν θελω πολλα, νετ ,καμμια ταινιουλα οχι HD και κανα παιχνιδακι απο τα παλια (οχι πολυ παλια αλλα ουτε και crysis).

A και θελω και vista( γιατι ειναι καινουργια). :D

HP

Compaq 6715s

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1140841

Pooky επιστημονα την γνωμη σου. :D
 
Εξαιρετική πρόταση στα λεφτά του.

Η τιμή είναι μικρή γιατί είναι all-in-one πρόταση της AMD που πουλά πακέτο εξαρτήματα στην HP.

Στα μείον του η ύπαρξη 1 giga ram, αλλά στα συν του το γεγονός ότι είναι σε ένα dimm του 1 giga, με μιά θέση κενή.

Θα σου πρότεινα την αγορά ενός επιπλέον dimm 2 giga για να πας στα 3.

Ένα δεύτερο μείον η εγγύηση που είναι ένα μόνο έτος, αλλά για 385 ευρά αν σου πάθει τίποτε μετά το χρόνο καλύτερα να το στείλεις αδιάβαστο.

Αν θες πάρε το από multirama με πακέτα εγγύησης replace ή fix, αν είσαι psycho σαν και μένα.

Για τις δουλειές που το θες είναι εξαιρετικό, παιχνίδια θα πάιξεις μέχρι και του 2006 πιστεύω χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αν τελικά, το πάρεις ρίξε εντυπώσεις. Με ενδιαφέρει για τυχόν αντικαταστάτη του παλιού μου φορητού.

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=194414

για παραπάνω info.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pooky κατατοπιστικοτατος και λεπτομερεστατος.

Μαλλον πειστικα κατα 80% ,τωρα μενει μονο η αποφαση. :D

Παντως Τhank you. :thanx2:
 
Θα προτεινα να μεινεις μακρυα απο HP / Sony μιας και οι αντιπροσωπιες τους θελουν τρελη κακοποιηση.

Επειδη σκεφτομουν και εγω για laptop, κατεληξα στα Dell, λογο παρα πολυ καλης εγκυησης / after sales support.
 
Το κύριο πρόβλημα που βλέπω είναι όντως η χαμηλή μνήμη. Για Vista το 1 GB είναι πρακτικά minimum requirement. Αν λάβουμε υπόψη και εκείνο το "up to 512 MB" που αναφέρει για την GPU και σημαίνει ότι η GPU "δανείζεται" μνήμη από την μνήμη του συστήματος, φοβάμαι ότι θα αρχίζει τρελό paging όποτε πας να τρέξεις κανένα παιχνίδι.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το σενάριο του άμεσου upgrade μνήμης, μάλλον εντάξει είναι για τα λεφτά του.
 
Pooky είπε:
Ένα δεύτερο μείον η εγγύηση που είναι ένα μόνο έτος, αλλά για 385 ευρά αν σου πάθει τίποτε μετά το χρόνο καλύτερα να το στείλεις αδιάβαστο.
Ειχα την εντυπωση οτι ...

Βλέπω συχνά σε διάφορα προϊόντα που πωλούνται να αναγράφεται πως έχουν εγγύηση ένα χρόνο.

Πρέπει να σας ενημερώσω πως μετά την Οδηγία 1999/44/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 25ης Μαΐου 1999, σχετικά με ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών η Ελλάδα εναρμονίστηκε με τον ν. 3043/2002 (ΦΕΚ 192Α/21/8/02).

Σύμφωνα λοιπόν με το νόμο αυτό (και γενικότερα με την κοινοτική νομοθεσία) όποιο προϊόν διακινείται στην Ελλάδα (και γενικότερα σε χώρα της ΕΟΚ) έχει τουλάχιστον δύο χρόνια εγγύηση.

Παραθέτω τα σχετικά άρθρα:

Άρθρο 554

Παραγραφή

Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά.

Άρθρο 555

Η παραγραφή αρχίζει από την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή. Το ίδιο ισχύει και αν ο αγοραστής ανακάλυψε το ελάττωμα ή την έλλειψη της ιδιότητας αργότερα.

Αν ο αγοραστής ζήτησε να διεξαχθεί συντηρητική απόδειξη, η παραγραφή διακόπτεται έως το τέλος της διαδικασίας αυτής.

Απαιτείστε λοιπόν αυτό που δικαιούστε και μη "μασάτε".

Εγώ δύο φορές που χρειάστηκε επικαλέστηκα το νόμο αυτό και μου αναγνωρίστηκε εγγύηση δύο ετών. (...και όχι ενός όπως έλεγαν αρχικά οι εταιρείες που παρουσίασε πρόβλημα το προϊόν που είχα αγοράσει)
Προελευση => http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=234955
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H καλύτερη πρακτική με το θέμα της εγγύησης είναι η εξής:

1). Πας σε Dell και πληρώνεις αδρά ακόμα και την accidental damage. Το lappy της γυναίκας μου, ένα XPS 1330 κεράστηκε πριν από λίγο καιρό έναν ωραιότατο Espresso και μάλιστα διπλό. Μάλλον ο καφές πρέπει να του έπεσε βαρύς και τα κακάρωσε. Η γυναίκα μου επέμενε να πληρώσει το accidental damage support pack για 4 χρόνια. Τηλεφώνησα στη Dell, μου ζήτησαν κάποιους κωδικούς και την επόμενη είχα νέο μηχάνημα. Απλά, όπως πολλύ απλά το accidental damage support είχε κοστίσει όσο άλλο ένα 1330 σχεδόν.

2). Multirama και replace me ή fix me πακέτο. Με 220 ή 150 ευράκια μετρητοίς, το κεφαλάκι σου ήσυχο. Αν και δεν καλύπτει καφεδάκι η κοκακολίτσα, ότι και να πάθει το μηχάνημα αναλαμβάνουν αυτοί.

3). Μηχάνημα από Πλαίσιο. Αν και θα το τρέχεις εσύ στο service τους, είναι γρήγοροι και σου αλλάζουν τα πάντα χωρίς "πολλά - πολλά". Φυσικά μόνο τα δικά τους. Τώρα τα περί Ελληνικής συναρμολόγησης και τα λοιπά, τα ακούω βερεσέ. Τα "σασί" και του Πλαισίου και του Multirama είναι όλα από την Clevo τα οποία είναι εξαιρετικά για τα λεφτά τους, πολύ ανώτερα από οποιαδήποτε Acer ή HP.

Εγώ πάντως, έχοντας ψύχωση και θέλοντας να έχω τη στουρναροκεφάλα μου ήσυχη πάω καρφί για "replace me" και Multirama. Και άσε το Laptop αναμένο συνέχεια.
 
Πίσω
Μπλουζα