Σαμάνθα Αλεπού

Βρε συ μη λες τέτοια, ντρέπομαι. (Ζούμε και περίεργες καταστάσεις τον τελευταίο καιρό, μην έρθει κανένα αδέσποτο ban, κρίμας :D )

Άντε να βάλω άλλα δυο:

Μιχάλης Παλιοχωραφάς (τσιφλικάς δηλαδή; )
Υπεραλήτης (!!!)

κι ένα μη αγγλικό

Eργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας (ευκολάκι για τους γνώστες)
ε οχι και οι Supertrump...
 
Αντί για Ξένος είχα γράψει Αλλοδαπός (Foreigner). Δεν ξέρουμε όμως αυτοί πώς το εννοούσαν όταν εδιναν το όνομα στη μπαντα τους. Μάλλον για Ξένος το κόβω πάντως.

Δύο ζωντανή ομάδα (εχει σχέση με ραπ)

Υπεραλήτης;;; Οι supertrump; Μηπως εννοείτε Υπερατού ή Υπερτρομπέτα; Εκτός κι αν αναφέρεστε στο Ντόναλντ οπότε το Υπεραλήτης ταιριάζει περισσότερο.
 
Βρε παιδιά, με a γράφεται όχι με u, εκτός κι αν έχω το αλτσχάιμερ των τριαντάρηδων (είπατε κάτι; )
Πάντως στη δεκαετία του 70 που αυτοί ήταν στις δόξες τους νομίζω ότι το tramp είχε πιο light ερμηνεία από αυτό που εννοούμε σήμερα (έβαλε κι ο Ντόναλντ το χεράκι του γι' αυτό...). Ήταν κάτι σαν κλοσάρ, κάτι σαν ελεύθερο πουλί χωρίς υποχρεώσεις, μόνιμη δουλειά, σπίτι.
 
Γεράκ ( ι ) - Falco

Θωμάς Θωμάς λέσχη - Tom Tom Club

Ιούλιος - Coolio :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ακτίνα Γάμμα. Gamma Ray
Νέα Τάξη. New order
Τα Πιστόλια του Σεξ. Sex pistols
Τρέχοντας Άγριοι. Running wild
 
Αα εσείς έχετε φτάσει ντοκτορά. Bajar να το πάρει το ποτάμι το εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος, μας έχει φάει η αγωνία. Το μόνο που σκέφτομαι είναι οι kraftwerk που είναι Γερμανοί αλλά δε νομίζω ότι σημαίνει εργοστάσιο το όνομά τους, μάλλον τεχνική δουλειά σημαίνει.
 
Αα εσείς έχετε φτάσει ντοκτορά. Bajar να το πάρει το ποτάμι το εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος, μας έχει φάει η αγωνία. Το μόνο που σκέφτομαι είναι οι kraftwerk που είναι Γερμανοί αλλά δε νομίζω ότι σημαίνει εργοστάσιο το όνομά τους, μάλλον τεχνική δουλειά σημαίνει.
Λώρα μου, κι εγώ δεν το έχω με τα γερμανικά και ρώτησα γερμανόφωνο. Αυτό μου είπε. Αλλά και ο Uskoke που ούτως ή άλλως τα γνωρίζει, αυτό απάντησε στο post του.

Επίσης από το εν λόγω ποστ να απαντήσω το ένα από τα δύο γαλλικά.
Πρόσωπο - Visage (είχαν φοβερό ήχο!).
Το άλλο δεν μου έρχεται. Χωρίς επιθυμία λέει ο Uskoke αλλά δεν γνωρίζω μπάντα με όνομα Sans envie ή sans désir.
 
Desireless! ενώ είναι Γαλλίς έχει αγγλικό όνομα. το πιο γνωστό της τραγούδι είναι το Voyage voyage (έχει και φοβερό βίντεοκλιπ!) και είχε Pudding basin κούρεμα. Όντως Kraftwerk είναι το εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.
 
Desireless! ενώ είναι Γαλλίς έχει αγγλικό όνομα. το πιο γνωστό της τραγούδι είναι το Voyage voyage (έχει και φοβερό βίντεοκλιπ!) και είχε Pudding basin κούρεμα.
ούτε που πηγε το μυαλό μου αν και το ξέρω το τραγούδι.
 
Διαγραφη(ευκολακι.... σχετικά)
 
Κελτικός Πάγος. Celtic Frost
Χωρισμένοι καθρέφτες. Split Mirrors
Μιλώντας Μοντέρνα.(ποπ). Modern Talking
Οι Στραγγαλιστές. The Stranglers
Τρέχοντας Άγριοι. (μέταλλο). Running wild
:)



Γιαννάκης Μετρητός
Καίτη Θάμνου
Δημητράκης Σελίδας
Ροβέρτος Φυτός

Άνθρακας
Ασία
Αστρόπλοιο
Αδελφές του Ελέους
Οι Μαμάδες και οι Μπαμπάδες
Ορχηστρικές Μανούβρες στο Σκοτάδι
 
Γιαννάκης Μετρητός
Καίτη Θάμνου
Δημητράκης Σελίδας
Ροβέρτος Φυτός

Έλιωσα απ' τα γέλια. Το έχουμε πάει πλέον σε άλλο επίπεδο το θρεντ! Τους φαντάζομαι όλους αυτούς σε μαρκίζα μπουζουκομάγαζου!

(Johnny Cash
Kate Bush
Jimmy Page
(κι αυτόν βρε; βλασφημία! )
Robert Plant )
 
Αν το πήγατε πίσω στην εποχή των Μαμάδων (μεταξύ των οποίων και η Μαμά Μετρητά) και των Μπαμπάδων, θα σας θυμίσω και τους Ξυλουργούς κι ακόμη πιο πίσω τους Πιατέλες.

"Tramp" ήταν ο χαρακτήρας που έπαιζε ο Τσάρλι Τσάπλιν (πώς έγινε "Σαρλώ" στην Ελλάδα? Από γαλλική μεταφορά του "Τσάρλι"?)
 
Ωχ η κοιλιά μου. Γιαννάκης Μετρητός; Άκου Γιαννάκης Μετρητός.
Απ τα πολλά γέλια δεν είδα τους kraftwerk στο ποστ του uskoke. Υπέθεσα τη μετάφραση βασιζόμενη στα αγγλικά.
Ο stratulator πάντως έγραψε. Μην σου πω ότι μπήκες στο ζουμί κατευθείαν. Δημητράκης Σελίδας.
Πενιές ο Σελίδας. Αχαχαχα.
Βρήκα και το αερόπλοιο του stratulator είναι οι starship. Άνθρακες είναι οι anthrax, οι αδελφές του ελέους είναι οι sisters of mercy, orchestral manoeuvres in the dark είναι οι τελευταίοι, ενώ οι asia και οι mamas and papas είναι για τα νηπιαγωγάκια.
Δημητράκης ο Σελίδας. Χαχα
 
Παρακαλω ο Δημητράκης ο Σελιδας να μπει στην ομαδα με τους άλλους,τους γνωστούς...... Το Μπαμπη το Σουγια, το Γκωστα το Γκοτζιλα, κλπ κλπ.....αυτους. Α, και ο Νικος ο Σπηλιας. μουχαχαχα
 
Οι τσακιστες κολοκύθες
Η Ελλη η παρανομη
οι Αφγανες Περούκες
Σύμφωνο
Σκορπιοι :p
Νένα Κεράσι
Μεγαθάνατος
Γενεση
Αεροσιδερας
Λούης ο Χεροδύναμος
Ξωτικα
σμοκινφεγγαρο
Φεγγαροφατσα
Πόλυ Σκορπιοκάλλη
Αρκτικα Πηθίκια
Το Χημικό μου Ρομαντζο
Κεντρης
Το βλασταρι
 
Μα πως τον ξέχασα...
Παυλος Δρυοδιπλωμένος
 
Γεια σου βρε Saulot! Κι έλεγα ότι θα το παρατούσαμε το θρεντ αλλά μάλλον είναι ανεξάντλητο... :D

Λέω ότι θυμάμαι πρόχειρα

Οι τσακιστες κολοκύθες - Smashing pumpkins
Νένα Κεράσι - Neneh Cherry
Megadeth
Genesis
Aerosmith
Tuxedomoon (το είχαμε βάλει στις αρχές)
Moonface (δεν είναι ρετρό νομίζω)
Arctic monkeys (ομοίως ως ανωτέρω, υποθέτω ότι ακούς indie)
Sting

Ποιος είναι αυτός ο Λούης;

α, η διαγραφή του Rygar είναι οι Erasure (όντως ευκολάκι)


Βάζω και μερικά που θυμήθηκα από όσα ακούω συνήθως

Καλαμπώκι
Το βασϊλειο της βασίλισσας (οι γνώστες κατάλαβαν)
Πάει ο παράδεισος! (κάπως πιο χαλαρή μετάφραση)
Νυχτοευχή
Τ' αρνάκι του Θεού
Ήσυχη εξέγερση (όχι δεν είναι απ' τα Εξάρχεια)
 
Καλαμπώκι=korn
Παύλος Δρυοδιπλωμένος=Paul Oakenfold
Κεντρής=Sting(τον είχαμε αναφέρει και νωρίτερα)
Ξωτικά= δεν είμαι σίγουρη μήπως είναι οι Elf το παλιό συγκρότημα;
 
Πίσω
Μπλουζα