Σαν Σήμερα...στον Ελληνικό Κινηματογράφο

Πρεμιέρες στον Ελληνικό Κινηματογράφο σαν σήμερα...

 


15 Σεπτεμβρίου 1962 "Ηλέκτρα" , "Κλάψε φτωχή μου καρδιά"



15 Σεπτεμβρίου 1965 "Πόνεσα πολύ για σένα"



15 Σεπτεμβρίου 1968 "Η ζωή ενός ανθρώπου"



15 Σεπτεμβρίου 1969 "Η αρχόντισσα του λιμανιού" , "Μαριώ η κατατρεγμένη βοσκοπούλα"



15 Σεπτεμβρίου 1971 "Καυτά ψυχρά κι ανάποδα" , "Δάκρυα για έναν αλήτη"


 


Επίσης , σαν σήμερα 15 Σεπτεμβρίου 1909 γεννήθηκε ο ηθοποιός Δήμος Σταρένιος , ενώ σαν σήμερα 15 Σεπτεμβρίου 2008 έφυγε από τη ζωή ο ηθοποιός Σταύρος Παράβας


647.jpg


649.jpg


651.jpg


645.jpg


650.jpg


648.jpg


646.jpg


644.jpg


643.jpg
 
Χμμμ.... ακόμη κι αν είχα προηγηθεί η ταινία του Κακογιάννη (επίσης του 1962), τεχνικά είχε δίκιο η αφίσα της "Ηλέκτρας" του ΕΘ που έλεγε "Δια πρώτην φοράν" μια που αυτή η Ηλέκτρα ήταν του Σοφοκλή. Άλλωστε λέει ότι ήταν "μία γνησία παράστασις τραγωδίας", μπηχτή που μάλλον αναφέρεται στην "Αντιγόνη" του Τζαβέλλα που είχε παιχτεί ένα χρόνο νωρίτερα και όχι στην "Ηλέκτρα" του Κακογιάννη. Δεν ήξερα καν για την ύπαρξη αυτής της ταινίας, που λογικά πρέπει να πάτωσε εμπορικά. Θα ήθελα να την έβλεπα, για καθαρά "μουσειακούς" λόγους. Και η εποχή και οι συντελεστές (και η φωτό) δείχνουν ότι θα έπρεπε να είναι μια αξιοπρεπής μεν αλλά τελείως συμβατική θεατρική παράσταση που κινηματογραφήθηκε και όχι κινηματογραφική μεταφορά της τραγωδίας.

Μαριώ η κατατρεγμένη βοσκοπούλα, ε? Παρατηρώ ότι "Ονομα, η Επίθετο επάγγελμα" με ελαφρές παραλλαγές ήταν συνηθέστατη φόρμα τίτλου για τις μελό ταινίες της εποχής. Στις αμέσως προηγούμενες σελίδες βλέπω "Αννιώ , η τσελιγκοπούλα της κατάρας", "Αργυρώ η προδομένη τσελιγκοπούλα" και πιο παλιά είχαμε δει πολλές άλλες.

Ίσως η Ηλέκτρα θα είχε πιο σουξέ αν λεγόταν "Ηλέκτρα, η κατατρεγμένη βασιλοπούλα". Παρόμοια, "Αντιγόνη, η πιστή μνηστή". "Μήδεια, η απατημένη φόνισσα", "Ιφιγένεια, η αδικοσφαγμένη πριγκήπισσα". Κάτι ήξερε ο Μποστ που έδωσε στη "Φαύστα" του και υπότιτλο "Η απωλεσθείς κόρη"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


16 Σεπτεμβρίου 1963 "Πληγωμένες καρδιές" , "Τύφλα να χει ο Μάρλον Μπράντο"



16 Σεπτεμβρίου 1968 "Το προπό και τα μπουζούκια" , "Επί εσχάτη προδοσία"


 


Επίσης , σαν σήμερα 16 Σεπτεμβρίου 1978 έφυγε από τη ζωή ο ηθοποιός Λαυρέντης Διανέλλος


657.jpg


656.jpg


655.jpg


654.jpg
 
Σαν σήμερα 17 Σεπτεμβρίου 1970 προβλήθηκε στους κινηματογράφους η ταινία "Μια ζωή χωρίς αγάπη". Επίσης σαν σήμερα 17 Σεπτεμβρίου 1940 γεννήθηκε ο ηθοποιός Σωτήρης Μουστάκας και 17 Σεπτεμβρίου 1955 η ηθοποιός Κοραλία Καράντη

659.jpg


660.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


18 Σεπτεμβρίου 1967 "Τα ψίχουλα του κόσμου"



18 Σεπτεμβρίου 1968 "Ας με κρίνουν οι γυναίκες"



18 Σεπτεμβρίου 1972 "Χωρίς συνείδηση"


 


Επίσης , σαν σήμερα 18 Σεπτεμβρίου 1956 γεννήθηκε ο ηθοποιός Γιώργος Κιμούλης


663.jpg


664.jpg


662.jpg
 
Σαν σήμερα 19 Σεπτεμβρίου 1970 προβλήθηκε στους κινηματογράφους η ταινία "Ο προδότης πρέπει να πεθάνει"

666.jpg
 
Ο Τζαίημς ήταν ακόμη Πάρης αλλά ο Τζωρτζ ήταν Πάρις?

Μου κάνει εντύπωση που ο Δημήτρης Μπισλάνης ήταν με ισομεγέθη γράμματα με τους άλλους 3 οι οποίοι μου είναι παντελώς άγνωστοι παρά το ότι η ταινία ανήκει στην "εποχή" μου. Μπορεί να μήν έγινε ποτέ μεγάλος σταρ (πώς να γίνει αφού έπαιζε πάντα κακούς?) αλλά ήταν πολύ γνωστός. Ίσως δεν είχε γίνει ακόμη το 1970?
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


20 Σεπτεμβρίου 1964 "Κόσμος και κοσμάκης" , "Ο λαγοπόδαρος"



20 Σεπτεμβρίου 1965 "Το θαύμα της Μεγαλόχαρης" , "Το φτωχόπαιδο"



20 Σεπτεμβρίου 1968 "Ελπίδες που ναυάγησαν" , "Ωραία Αιγιώτισσα"



20 Σεπτεμβρίου 1971 "Η ζαβολιάρα" , "2 μοντέρνοι γλεντζέδες" , "Ο καου μπόυ του Μεταξουργείου" , "Αυτοί που ξέχασαν τον όρκο τους"



20 Σεπτεμβρίου 1973 "Ο προεστός του χωριού"



20 Σεπτεμβρίου 1982 "Το παιδί του σωλήνα"


670.jpg


669.jpg


668.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


21 Σεπτεμβρίου 1964 "Ο πολύτεκνος"



21 Σεπτεμβρίου 1968 "Ο παλιάτσος"



21 Σεπτεμβρίου 1970 "Αγάπησα μια άγνωστη" , "Ζητούνται γαμπροί με προίκα"



21 Σεπτεμβρίου 1981 "Η νονά"


673.jpg


672.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


22 Σεπτεμβρίου 1962 "Δέσπω"



22 Σεπτεμβρίου 1969 "Γιατί με πρόδωσες" , "Επίσημη αγαπημένη" , "Κακός ψυχρός κι ανάποδος"


676.jpg


675.jpg


677.jpg
 
Περιβόλι οι σημερινές ταινίες. Διαβάζω για τη "Δέσπω" στο cine.gr

"Η περήφανη τσελιγκοπούλα Δέσπω που ζει σ` ένα ορεινό χωριό είναι πολύφερνη και περιζήτητη νύφη. Την πολιορκεί ένας υπερφίαλος και αδίστακτος τσέλιγκας, ο Γιωργάρας, αλλά η δική της καρδιά χτυπάει για τον φτωχό και έντιμο Νάσο που μπαίνει στη δούλεψη του πατέρα της. Όταν ο Νάσος συγκρούεται με τους υποτακτικούς του Γιωργάρα και ο πατέρας της βοηθάει έναν συγχωριανό τους να γλιτώσει από τα νύχια του, ο Γιωργάρας απαγάγει τη Δέσπω και προσπαθεί να τη βιάσει, κι έτσι –κατά τα ειωθότα– να την κάνει γυναίκα του."

Ο Γιαννόπουλος παίζει έναν χαρακτήρα ονόματι "Λιας" που δεν αναφέρεται καν στην περίληψη άρα πρόκειται για δευυτεροκλασάτο πρόσωπο. Αλλά η αφίσα εμφανίζει τον Γιαννόπουλο ως τον βασικό πρωταγωνιστή λες και ήταν κωμωδία φουστανέλλας. Υποθέτω ότι είναι μεταγενέστερη, όταν ο Γιαννόπουλος είχε γίνει γνωστός. Ο τελείως άγνωστός μου Πέτρος Μακεδών είχε βεβαίως αξιοζήλευτη καριέρα ηθοποιού (και παραγωγού, σκηνοθέτη, σεναριογράφου), αλλά όχι σε ταινίες που συνηθίζω να βλέπω...

Δαίμονες της Βίας και του Σεξ - Passion Beach (1973)

Μιρέλλα, η Σάρκα της Ηδονής - The Sexy Mirella (1973)

Φλογισμένη Σάρκα - Flesh on Fire (1971)

Γαβριέλα, η Αμαρτωλή της Αθήνας - Gabriela, the Sinner of Athens (1966)

Όσο για την αγάπη που μοιάζει με ποίημα, είναι τόσο μια ταινια μιούζικαλ που η αφίσα δεν καταδέχεται καν να μας πει τον συνθέτη (κατά το cine.gr είναι ο Χρήστος Μουραμπάς, ο οποίος ακόμη κι αν σύνθεσε πρωτότυπη μουσική - συνήθως, όπως ξέρουν οι ρετρομανιακοί, είχε τη μουσική επιμέλεια - προφανώς και δεν έγραψε τα τραγούδια που ακούγονταν)
 
Σαν σήμερα 23 Σεπτεμβρίου 1971 και 1972 προβλήθηκαν στους κινηματογράφους αντίστοιχα οι ταινίες "Η χρυσαυγή" και "Ο ερωτιάρης του γλυκού νερού"

679.jpg
 
Σαν σήμερα 24 Σεπτεμβρίου 1962 και 1969 προβλήθηκαν στους κινηματογράφους αντίστοιχα οι ταινίες "Ζήτω η τρέλλα" και "Ας με κρίνουν οι ένορκοι".


Επίσης , σαν σήμερα 24 Σεπτεμβρίου 1924 και 1952 γεννήθηκαν αντίστοιχα οι ηθοποιοί Βούλα Ζουμπουλάκη και Νίκος Σεργιανόπουλος


683.jpg


682.jpg


681.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


25 Σεπτεμβρίου 1961 "Φλογέρα και αίμα"



25 Σεπτεμβρίου 1967 "Πειραιάς ώρα 7.30"



25 Σεπτεμβρίου 1972 "Οι ξενιτεμένοι" , "Σατανάδες της νύχτας" , "Λυσιστράτη" , "Το κρυφό σπίτι της Αγγέλας"


688.jpg


686.jpg


687.jpg


685.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


26 Σεπτεμβρίου 1966 "Η παραστρατημένη" , "Το συρτάκι της αμαρτίας" , "Οι ασυνείδητοι"



26 Σεπτεμβρίου 1969 "Παιδί μου αγάπη μου"



26 Σεπτεμβρίου 1970 "Η ταξιτζού"



26 Σεπτεμβρίου 1972 "Το προξενιό της Άννας" , "Η τελευταία άνοιξη"


691.jpg


693.jpg


690.jpg


694.jpg


692.jpg


695.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


27 Σεπτεμβρίου 1964 "Ορφανή στους 5 δρόμους"



27 Σεπτεμβρίου 1965 "Ο μεγάλος όρκος" , "Η προδομένη" , "Τσακισμένη απ την ορφάνια" , "Κάλλιο 5 και στο χέρι" , "Το πρόσωπο της ημέρας"



27 Σεπτεμβρίου 1971 "Της ζήλειας τα καμώματα" , "Αδέλφια μου αλήτες πουλιά" , "Φρενίτις"



27 Σεπτεμβρίου 1972 "Οργισμένη γενιά"



27 Σεπτεμβρίου 1980 "Ο παρθενοκυνηγός"



27 Σεπτεμβρίου 1984 "Λαλάκης ο εισαγόμενος"


 


Επίσης , σαν σήμερα 27 Σεπτεμβρίου 1984 έφυγε από τη ζωή ο ηθοποιός Χρόνης Εξαρχάκος


701.jpg


700.jpg


699.jpg


702.jpg


698.jpg


697.jpg
 
Χε χε βλέπω ότι στους δευτεραγωνιστές του "ορφανή στους 5 δρόμους" περιλαμβάνεται και ο Κώστας Καρ(ρ)άς, με πολύυυυυ μικρότερα γράμματα από την Ηλέκτρα Καλαμίδου.

Δεν είχα ιδέα ποια ήταν αυτή η σταρ. Το όνομα μου ήταν παντελώς άγνωστο.

"Για να κοιτάξω γι' αυτήν", σκέφτηκα, και αμ' έπος αμ' έργον. Και κόντεψα να πέσω από την καρέκλα μου. Διότι η φυσιογνωμία της μου ήταν πολύ οικεία, παρόλο που βλέπω ότι η κινηματογραφική της καριέρα ήταν πολύ περιορισμένη σε διάρκεια, από το 1961 (Συνοικία το όνειρο - καταπληκτική δίπλα στη Σαπφώ Νοταρά και τον Μάνο Κατράκη) μέχρι το 1969 (Η ωραία του κουρέα). Βέβαια ακόμη κι αν ο μοναδικός της ρόλος είχε υπάρξει το αντικείμενο του πόθου του Γαβριηλίδη στην Ιταλίδα από την Κυψέλη θα έφτανε να την είχε κάνει πασίγνωστη :) . Η retrodb δεν αναφέρει καμία τηλεοπτική ή θεατρική δραστηριότητά της, πράγμα που μου κάνει εντύπωση γιατί ήταν πολύ καλή καρατερίστα ηθοποιός. Θα έκλεινε τα 100 φέτος. Δηλαδή μπορεί να τα κλείνει, μια που δεν είδα πουθενά ημερομηνία θανάτου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


28 Σεπτεμβρίου 1959 "Ο Θύμιος τα κανε θάλασσα" , "Η Λίζα το σκασε"



28 Σεπτεμβρίου 1970 "Δεν υπάρχουν λιποτάκτες" , "Η βαρώνη και ο Προκόπης"



28 Σεπτεμβρίου 1972 "Ναι μεν αλλά" , "Θανάση πάρε τ όπλο σου"



28 Σεπτεμβρίου 1981 "Ένας κοντός θα μας σώσει" , "Τροχονόμος Βαρβάρα"


707.jpg


708.jpg


705.jpg


704.jpg


709.jpg


706.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


29 Σεπτεμβρίου 1966 "Αχάριστη" , "Χαμένη ευτυχία" , "Εισπράκτωρ 007"



29 Σεπτεμβρίου 1969 "Για ένα ταγάρι δολλάρια" , "Η αρχόντισσα της κουζίνας" , "Ληστεία στην Αθήνα"



29 Σεπτεμβρίου 1972 "Μπουμ ταρατατζούμ" , "Ιπποκράτης και Δημοκρατία"



29 Σεπτεμβρίου 1973 "20 γυναίκες κι εγώ"


 


Επίσης , σαν σήμερα 29 Σεπτεμβρίου 2009 έφυγε από τη ζωή η ηθοποιός Σπεράντζα Βρανά


715.jpg


711.jpg


716.jpg


714.jpg


718.jpg


717.jpg


713.jpg


712.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα