Σατυρικό κουίζ

Θεία Λένα

RetroJunkie
Joined
21 Απρ 2017
Μηνύματα
2.009
Αντιδράσεις
4.305
Σατυρικό κουίζ.
 
45 μαστοροι κι 60 μαθητάδες εργάστηκαν για τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις αυτού του κουίζ. Απαντήστε με ειλικρίνεια και διαβάστε τις απαντήσεις με δική σας ευθύνη. 


 
 
1. Στο δράμα προτιμάτε:
 
α .Μάρθα Βούρτση
 
β. Γκέλυ Μαυροπούλου
 
γ. Άντζελα Ζήλεια
 
2. Αν έπρεπε οπωσδήποτε να απατήσετε τον / την σύντροφό σας θα διαλέγατε:
 
α. Βαγγέλη Βουλγαρίδη / Βούλα Χαριλάου
 
β. Γιώργο Καμπανέλλη / Μαριάννα Κουράκου
 
γ. Άλκη Γιαννακά / Ελένη Προκοπίου
 
3. Ταυτιζεστε με :
 
α. Φωτόπουλο στο Φανούρη και το σόι του
 
β. Ανδρέα Μπάρκουλη στο Τζένη Τζένη
 
γ. Βουγιουκλάκη στο αχ αυτή η γυναίκα μου
 
4. Από μουσική στο σινεμά προτιμάτε:
 
α. Μπιθικώτση
 
β. Χιώτη Λίντα
 
γ. Ζαμπέτα
 
5. Σας συγκινεί πιο πολύ:.
 
α. Η Βαλάκου στη Γκόλφω
 
β. Ο Γληνός στη Γκόλφω
 
γ. Η Κυβέλη Θεοχάρη στη Γκόλφω
 
6. Προτιμάτε τον Κωνσταντάρα ως:
 
 α. Μπαμπά Αλίκης
 
β. Στριμμένο γεροντοπαλικαρο
 
γ. Τρελό Χάρη Ζαβαλο
 
7. Ο θησαυρός του μακαρίτη:
 
α.Ωραία κωμωδία - άνθρωποι μιας άλλης εποχής που έφυγε ανεπιστρεπτί.
 
β.Ωραία κωμωδία - με ηθογραφικά στοιχεία
 
γ.Ωραία κωμωδία - τι γέλιο η σφαλιάρα της Λινάρδου στον Ρίζο
 
8. Απο το έργο Μια του κλέφτη θα διαλέγατε για κολλητό σας:
 
α. Τον Ρηγόπουλο 
 
β. Τον Χορν 
 
γ. Οποιαδήποτε απ τις κουμκανατζούδες
 
9. Ο Ντίνος Ηλιόπουλος σας αρέσει γιατί:
 
α. Είναι καλός ηθοποιός
 
β. Έχει μια τραγικότητα
 
γ. Δε μ αρέσει ο Ντίνος Ηλιόπουλος
 
10. Την είδες την Ξανθούλα;
 
α. Τι συγκινητικό ποίημα!!!
 
β. Την είδα ψες αργά που έλεγε κι ο Νιόνιος
 
γ. Αυτή με είδε;
 
 
 
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
 
Περισσότερα α. Αγαπημένη ατάκα: Άτιμη κενωνία που άλλους τους ανεβάζεις κι άλλους τους κατεβάζεις.
 
Είσαστε γκρινιάρηδες και κατά βάση μονόχνοτοι. Ο κόσμος βαριέται να ακούει τα βάσανα που σας κατατρώνε. 
Η συμβουλή μας είναι να αφήσετε τον ελληνικό κινηματογράφο και να αρχίσετε να βλέπετε ταινίες δράσης με τον Τζέισον Στέιθαμ.
 
Περισσότερα β. Αγαπημένη ατάκα: κουβαρίστρες λουξ
 
Νομίζετε πως είσαστε ανώτεροι άνθρωποι αλλά σας έχουμε νέα! 
Είσαστε δυστυχώς στο μέσο όρο!!!
Ούτε κρύο ούτε ζέστη. Οι άλλοι άνθρωποι αγνοούν την ύπαρξη σας. 
Πιθανότατα είσαστε Ταύρος με ωροσκόπο Ζυγό. Υπάρχουν και χειρότερα. Υπομονή. 
 
Περισσότερα γ. Αγαπημένη ατάκα: Με τη μασελίτσα μας χράτσα χρούτσα
 
Σας ενδιαφέρει κυρίως ο εαυτός σας. Ούτε ξέρετε τι γίνεται πάνω στη γη. Περνάτε εσείς καλά; Όλα καλά! Οι άλλοι άνθρωποι που συνυπάρχουν μαζί σας πάνω στον πλανήτη σας βρίσκουν ρηχούς. Σιγά μη σας νοιάζει. 
 
 
 
* Εμένα μου βγήκε το Β, αν και δεν έχω ωροσκόπο Ζυγό, τα άλλα σωστά!!!!!! 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν έχουμε ισοπαλία στα "Α" και στα "Β" τι γίνεται; Είμαι ένας γκρινιάρης, που οι άνθρωποι αγνοούν την ύπαρξη μου;  xD
 
1 β. Μαυροπουλου. Οι αλλες δυο ειναι πολυ της κλαψας.

2 β. Καμπανελλη και με τιποτα, μα με τιποτα ομως, τον φλωρο τον Βουλγαριδη. Το οτι η Λασκαρη στον Εγωισμο απατησε ολοκληρο Σπυρο Φωκα με δαυτονε, με αφηνει απλως αφωνη.

3 α. Με κανεναν ιδιαιτερα, αλλα ισως λιγο περισσοτερο με τον Φωτοπουλο ο οποιος και παλι μου τη σπαει που απαιτει λεφτα εδω και τωρα απο αδελφο που εχει συζυγο να φροντισει.

4 β. Χιωτη - Λιντα, αλλα μου αρεσει πολυ και ο Ζαμπετας με εξαιρεση ολες τις ταινιες του Καραγιαννη που τα τραγουδια του ειναι πολυ κατωτερα του ταλεντου του και φαινονται γραμμενα στο ποδι. Απο Μπιθικωτση μακρια. Δεν μου αρεσει καν η φωνη του.

5 α. Η Βαλακου απο οσο μπορω να θυμηθω υστερα απο τοσα χρονια που εχω να παρακολουθησω την Γκολφω.

6 α. Μπαμπα Αλικης και γενικως μπαμπα. Αν και ο Λαμπρος μου αρεσει ακομα περισσοτερο σε κατι παλιες ταινιες του '50 οταν εκανε δραματικους ρολους και συνηθως υποδυοταν τον καλο φιλο, καποιες φορες ερωτευμενο με την πρωταγωνιστρια που ομως εκεινη προτιμουσε παντα καποιον αλλον. Βλεπε: Η αγνωστος, Η μοιρα γραφει την ιστορια, Το παραστρατημα μιας αθωας.

7 α. Αν ομως μιλουσα οπως το σκεφτομαι, θα ελεγα μετρια κωμωδια  - ανθρωποι μιας αλλης εποχης που εφυγε ανεπιστρεπτι. Δεν συμπαθω ιδιαιτερα τις κωμωδιες του Τσιφορου. Συνηθως μου φαινονται σαχλουτσικες και παρατραβηγμενες και δεν μπορω να τις ανιπαραβαλω με τις πανεξυπνες κωωδιες του Σακελλαριου.

8 α. Τον Ρηγοπουλο ο οποιος τις πιο πολλες φορες υποδυεται συμπαθεις τυπους και τον θεωρω και τεραστιο ηθοποιο. Ο Χορν στην εν λογω ταινια ειναι ενα καθαρματακι που τα φτιαχνει με παντρεμενη και εχει και το θρασος να την περιγελα μπροστα στον φιλο του.

9 α. Γιατι ειναι εξαιρετικος ηθοποιος, για να ειμαι ακριβης, και γιατι εχει μια φινετσα ανταξια μονο καποιων παλιων χολυγουντιανων συναδελφων του.

10 β. Την ειδα ψες αργα, που λεει και ο Νιονιος στο Δεσποινις διευθυντης και κοβει τη φορα στον επιδοξο γαμπρο.

Περισσοτερα α. Ειμαι οντως λιγο μονοχνωτη, αλλα γκρινιαρα δε νομιζω αφου δεν ειμαι και πολυ του μπλα μπλα.

Τωρα βεβαια λιγο δυσκολο να ακολουθησω τη συμβουλη περι ελληνικου κινηματογραφου γιατι δεν ξερω και ποιος ειναι αυτος ο Τζεϊσον Στεϊθαμ.

Και επειδη εχω και καμποσα β, οχι, ειμαι Σκορπιος με ωροσσκοπο Αιγοκερω.

ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΚΟΥΙΖ! ΤΟ ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΙ ΑΛΛΟ!
 
Εννοείται πως αν θέλετε θα βάλω κι άλλο.. τσιγκουνιές στα κουίζ θα κάνουμε;;

Απλά υπενθυμίζω πως όσα μπουν σε αυτό το θέμα έχουν χιουμοριστική διάθεση... Και φυσικά στήνονται τσάτρα πάτρα για να γελάσουμε και μόνο. 
 
1. Τη Μαυροπούλου. Οι ταινίες των άλλων δεν είναι στα γούστα μου.

2. Με κανέναν από τους τρεις βασικά, δεν είναι καθόλου από αυτούς που μου αρέσουν, αλλά αν πρέπει οπωσδήποτε να πω κάποιον, άντε, να πω τον Γιαννακά....

3. Με Βουγιουκλάκη, όχι για κάποιον άλλο λόγο, αλλά γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ τον εαυτό μου σε αντρικό ρόλο...

4. Χιώτης-Λίντα δαγκωτό, αλλά και ο Ζαμπέτας θεός... Πολύ δύσκολη επιλογή....

5. Η Βαλάκου στη Γκόλφω...

6. Χάρης Ζάβαλος… Τον επιλέγω γιατί είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από τους συνήθεις ρόλους του Κωνσταντάρα....

7. Θα πω την επιλογή "α" αλλά η ταινία δεν ανήκει στις αγαπημένες μου... Αυτή και το "Έλα στο θείο" δε με τράβηξαν ποτέ...

8. Δεν μπορώ να απαντήσω εδώ διότι δεν έχω δει την ταινία. Θα πω τον Χορν. 

9. Γιατί είναι καλός ηθοποιός... Τι άλλο? 

10. Το γ. Αυτή με είδε?   :)  

Άρα, έχω τα περισσότερα "γ" …. Σας ενδιαφέρει κυρίως ο εαυτός σας. Ούτε ξέρετε τι γίνεται πάνω στη γη. Περνάτε εσείς καλά; Όλα καλά! Οι άλλοι άνθρωποι που συνυπάρχουν μαζί σας πάνω στον πλανήτη σας βρίσκουν ρηχούς. Σιγά μη σας νοιάζει.   

Δε θέλω φυσικά να πάθει κακό κανείς. Αλλά ναι, με ενδιαφέρει να είμαι εγώ καλά πρωτίστως... Όλοι όσοι έχουν περάσει αυτό που έχω περάσει εγώ, το ίδιο θα έκαναν. Με μια διαφορά. Το ίδιο θέλω και για τους ανθρώπους που αγαπάω. Είναι πολύ λίγοι. Μετρημένοι στα δάχτυλα. :) Α, και για τα δυο γατάκια μου. 
 
Σατυρικό κουίζ ΙΙ
 
Πως τα πάτε με το χρήμα;
 
1. Η μικρούλα στην Κάλπικη Λύρα:
 
α. Στο μέσο όρο ήταν, έτσι ζούσε ο κόσμος
 
β. Ήταν έξυπνη.
 
γ   Η τύχη της χαμογέλασε, πάντα έτσι γίνεται με τους καλούς
 
2. Ο Βουτσάς στο ένα έξυπνο μούτρο: 
 
α. Ήταν εκβιαστης
 
β. Θα μπορούσε να κερδίσει περισσότερα αν έπαιζε πιο έξυπνα
 
γ. Προσπαθούσε να τρουπωσει
 
3. Η Αλίκη στο κλωτσοσκουφι
 
α. Έφτιαχνε καλούς κεφτέδες
 
β. Κατάλαβε ποιος έβαλε τη χήνα στο πορτοφόλι αλλά έκανε την κορόιδα
 
γ. Ήταν μια φτωχουλα αφελής
 
4. Στη Στουρνάρα η Χαριλάου:
 
α. Έκανε ίσως την τύχη της
 
β. Έκανε την τύχη της
 
γ. Έκανε την τύχη της  και μη χειρότερα
 
5. Αν ήσασταν η Λινάρδου στο θα σε κάνω βασίλισσα:
 
α.  Θα έκανα ότι κι εκείνη
 
β. Θα δηλητηρίαζα κρυφά το Βέγγο για να τον κληρονομήσω
 
γ. Θα έφευγα με τον Μπιλ
 
 
6. Χαρακτήρισε τον κύριο Σόλωνα στο Φανούρη:
 
α. Συμφεροντολογος
 
β. Έμπορας
 
γ. Έπινε το αίμα των ανθρώπων με το μπουρι της σόμπας
 
 
7. Στη μοντέρνα Σταχτοπούτα Αλίκη και Δημήτρης:
 
α. .Μια τενοντίτιδα αναγκάζει την Αλίκη να μείνει σπίτι και αυτός βρίσκει άλλη γραμματέα
 
β. Αναπτύσσουν ανταγωνιστική σχέση, δουλεύουν νυχθημερόν, λιποθυμούν ανά δέκα λεπτά απ την κούραση αλλά είναι ευτυχισμένοι 
 
γ. Της φορτώνει  την εταιρεία αφού τα τραβάει  το κορμί της και κάνει ντόλτσε βίτα με τον αδερφό του τον μπερμπαντη. Είναι και οι δύο χαρούμενοι.
 
8. Η Σαπφώ Νοταρά στο Αχ αυτή η γυναίκα μου σας φαίνεται:
 
α. Μια ταλαιπωρημένη υπάλληλος
 
β. Δεν είχα προσέξει οτι παίζει.. Α! είναι αυτή που ρίχνει το μπουρλότο!!!
 
γ. Έχει λουμπαγκα η γυναίκα, κρίμα πραγματικά
 
9.  Ο Μπάρκουλης με τη Νόρα στη χίπισσα:
 
α. Χωρίζουν μετά από δύο παιδιά
 
β. Χωρίζουν μετά από δύο Σαββατοκύριακα
 
γ. Ζουν ευτυχισμένοι
 
10. Γιατί κάνετε αυτό το κουίζ;
 
α. Δεν έχω τίποτα καλύτερο μέχρι να βράσουν οι φακές
 
β. Κουίζ το λέτε εσείς αυτό;
 
γ. Για τον ίδιο λόγο που παίρνω πάντα φυλλάδια στο δρόμο
 
 
Απαντήσεις
Περισσότερα α. 
Τύπος "για μία τιμή ζούμε"
Είσαστε ένας καλός και συνετός άνθρωπος. Δεν δίνετε συχνά δανεικά γιατί δεν έχετε. Όνειρο σας να συμπληρώσετε τα ένσημα και να ζήσετε σε ένα σπιτάκι στην ανατολική Πελοπόννησο.
Είσαστε μετρημένος κι εργατικός. Πιστεύετε πως κάποιος θα αναγνωρίσει την τιμιότητα σας. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ.
Φιλική συμβουλή: τολμηστε να διεκδικήσετε το χαμόσπιτο που έχετε εξ αδιαιρέτου με την πρώτη ξαδέρφη σας.
 
Περισσότερα β.
Τύπος "ρωτάς αν τα παίρνει αυτά ένας γυμνασιάρχης"
Είσαστε φιλοχρήματος άνθρωπος. Οι φίλοι σας ( αν έχετε)  σας λένε γερολαδα. Στην Κατοχή θα κάνατε χρυσές δουλειές. Στον ελευθερο σας χρόνο παίρνετε τηλέφωνο γνωστούς σας και παριστάνετε πως είσαστε εισπρακτική για να σπάσετε πλάκα. Δε δίνετε τ αγγέλου σας νερό, τον αφήνετε να κορακιασει. Φιλική συμβουλή: τα σαβάνα δεν έχουν τσέπες. 
 
Περισσότερα γ.
Τύπος "μια ζωή την έχουμε."
Τα χέρια σας είναι τρύπια. Φίλοι και συγγενείς σας εκμεταλλεύονται. Κουμπάροι σας εκμεταλλεύονται. Άγνωστοι σας εκμεταλλεύονται. Το πιθανότερο είναι να καταλήξετε να ζείτε σε χαρτοκουτο. Αλλά κι αυτο θα το δώσετε να ζεσταθεί το καημένο το γατάκι. Είσαστε μια κινούμενη αβερτα. Όνειρο ζωής να κερδίσετε το τζόκερ για να ανεβείτε στη Τζαιαντ του Δράκου και να πετάτε τα λεφτά απ' τα γυάλινα παράθυρα. 
Φιλική συμβουλή: Αν κερδίσετε το τζόκερ στείλτε μου πμ
 
 
* Ποτέ δεν έχω πάρει τηλέφωνο για να παραστήσω την εισπρακτική. Καταγγέλλω το κουιζ ως επαχθές και επονείδιστο. 
 
Λοιπόν. Ας δούμε: 

1. α. Στο μέσο όρο ήταν, έτσι ζούσε ο κόσμος.

2. γ. Εκβιαστής ήταν, εντάξει, αλλά τι να κάνει κι αυτός? Προσπαθούσε να τρυπώσει... :)

3. γ. Όπως παρουσιάζεται στην ταινία, ήταν μια φτωχούλα αφελής. 

4. γ. Έκανε την τύχη της και μη χειρότερα. Αν πριν το γάμο της έκανε όλα αυτά ο Καζής, σκέψου τι θα της έκανε μετά το γάμο. Δεν αλλάζει ο άνθρωπος.... 

5. Δεν θα ήμουν ποτέ η Λινάρδου.... γιατί δεν θα μπορούσα ποτέ να είμαι με τέτοιο χαρακτήρα... Αλλά αν πρέπει να απαντήσω κάτι, θα πω το "α".... 

6. α. Ξεκάθαρα συμφεροντολόγος.

7. β. Αφού πρέπει η ιστορία να έχει happy end.... Πώς αλλιώς? 

8. γ. Δεν μπορώ! Έχω τα λουμπάγκα μου! :)  

9. β. Άλλος που δεν υπάρχει περίπτωση να είναι πιστός σύζυγος... Εκτός αν η σύζυγος το ανέχεται... Τι να πω? 

10. γ. Χωρίς σχόλια.... :D :D

Πάλι το γ.... 

Τα χέρια σας είναι τρύπια. Φίλοι και συγγενείς σας εκμεταλλεύονται. Κουμπάροι σας εκμεταλλεύονται. Άγνωστοι σας εκμεταλλεύονται. Το πιθανότερο είναι να καταλήξετε να ζείτε σε χαρτοκουτο. Αλλά κι αυτο θα το δώσετε να ζεσταθεί το καημένο το γατάκι. Είσαστε μια κινούμενη αβερτα. Όνειρο ζωής να κερδίσετε το τζόκερ για να ανεβείτε στη Τζαιαντ του Δράκου και να πετάτε τα λεφτά απ' τα γυάλινα παράθυρα.  
Φιλική συμβουλή: Αν κερδίσετε το τζόκερ στείλτε μου πμ
 
 
Όχι τίποτα άλλο, είμαστε δύο οι σπάταλοι.... Κι ο άντρας μου κι εγώ... Δε βαριέσαι.... Αν μπορούμε να αποφύγουμε το χαρτόκουτο, κατά τ' άλλα είμαστε εντάξει.... :D
 
Απάντηση στη φιλική συμβουλή: Πριτσ!!!!! 
 
 
 
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1 β. Ηταν εξυπνη. Στους καλους συνηθως η τυχη δε χαμογελα. Τους ριχνει μια και πανε πιο κατω.

2 α. Εκβιαστης κανονικοτατος. Αφου αν δεν ηταν ταινια και μαλιστα κωμικη, θα επρεπε να τον ειχαν μεσα.

3 α. Εφτιαχνε καλους κεφτεδες. Τα αλλα δυο μαλλον δεν ισχυουν.

4 γ. Εκανε την τυχη της και μη χειροτερα γιατι ο Καζης θα την απατουσε αμα τη εμφανισει της πρωτης κοπελιτσας που θα του γυαλιζε. Σιγα μην του' φευγε το κουσουρι με το γαμο.

5 α. Θα εκανα ο,τι κι εκεινη, τουλαχιστον οσον αφορα το Μπιλ, αλλα δε θα αφηνα τα πραγματα να φτασουν εκει που φτασανε με τη Νικη που εμενε σε σπιτι ετοιμορροπο. Θα του' τριζα τα δοντια του τσιφουτη.

6 γ. Επινε το αιμα των ανθρωπων. Αλλωστε οπως λεει και ο ιδιος στον πιτσιρικο του καταστηματος, δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα.

7 γ. Της φορτωνει την εταιρεια και καλα της κανει. Τα' θελε και τα' παθε. "Πιο γρηγορα παρακαλω! Ακομα πιο γρηγορα!"

8 α. Μια ταλαιπωρημενη υπαλληλος, αλλα δυναμικοτατη και με αυτοπεποιθηση που τσακιζει κοκκαλα.

9 γ. Ζουν ευτυχισμενοι μωρε οι καημενοι!

10 α. Δεν εχω τιποτα καλυτερο μεχρι να βρασουν οι φακες. (Τι θεϊκη ατακα ειναι αυτη!) :clap:

Περισσοτερα α. Δευτερα πρωι βαζω δικηγορο για το σπιτακι που παει να μου φαει η ξαδελφη. Δε θα της περασει!

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΚΟΥΙΖ! Εισαι περιπτωση, Karapiperim.... :)
 
Σατυρικό κουιζ 3.
Πόσο ρετρομανιαξ έχετε διαβάσει τελικά;
 
1. Ποιους δύο πρωταγωνιστές έχουμε δει να φιλιούνται στο σινεμά;
 
α. Αλεξανδράκη Κωνσταντάρα
β. Γιάννη Φέρτη Κώστα Καρρά
γ. Βουτσά Τζανετάκο
 
2. Τι περίεργο έχει σχολιαστεί στο φόρουμ για τον Θάνο Λειβαδίτη;
 
α. Το ρολόι του
β. Οι παντόφλες του
γ. Το εσώρουχο του
 
3. Με ποιον έγραψε η Γκέλυ Μαυροπούλου στο βιβλίο της πως είχε δεσμό;
 
α. Με τον συμπρωταγωνιστή της στην πρώτη της ταινία
β. Με τον Αλέκο Αλεξανδράκη
γ. Με έναν μεγάλο Έλληνα κωμικό, φίλο της μητέρας της
 
4. Τι απέγινε η Ζινετ Λακαζ; 
 
α. Δεν έχουμε ιδέα
β. Παντρεύτηκε έναν επιχειρηματία κι αποσύρθηκε απ τα καλλιτεχνικά. 
γ. Αποσύρθηκε νέα για λόγους υγείας
 
5. Στο γκάλοπ για τα αγαπημένα φιλμ νουάρ ποια ταινία δεν πήρε ψήφο;
 
α. Έγκλημα στο Κολωνάκι
β. Μια γυναίκα κατηγορείται
γ. Ο δολοφόνος αγαπούσε πολύ
 
6. Για ποια ταινία έχει γραφτεί πως λείπει ολόκληρη σκηνή απ το φινάλε;
 
α. Ο Γυναικάς
β. Ο θησαυρός του μακαρίτη
γ. Τρεις κούκλες κι εγώ
 
7. Με τι σχετίζεται το λάθος που έχει εντοπιστεί στο Ένας μεγάλος έρωτας;
 
α. Με τη σκηνή του χορού
β. Με την πατερίτσα του Χρηστιδη
γ. Με τη σκηνή στο αεροδρόμιο
 
8. Ποιανού πολιτικού ήταν ξάδερφος ο Μαξ Ρόμαν;
 
α. Του Κωνσταντίνου Καραμανλή
β. Του Γεωργίου Παπανδρέου
γ. Του Άκη Τσοχατζόπουλου
 
9. Ποιος Έλληνας ηθοποιός ήταν πρωταθλητής στις καταδύσεις;
 
α. Κώστας Καρράς
β. Κώστας Κακκαβας
γ. Κώστας Πρέκας
 
10. Σε ποια ταινία βρέθηκαν για πρώτη φορά Καρέζη/ Καζάκος;
 
α. Προδομένη αγάπη
β. Κονσέρτο για πολυβόλα
γ. Μια γυναίκα στην αντίσταση
 
Υπολογισμός: όπου απαντήσατε σωστά +3, όπου λάθος -3. 
Τα σωστά: 
1.α
2.β
3.α
4.α
5.γ
6.β
7.α
8.γ
9.γ
10.α
 
Έως 9 βαθμούς: 
 Ο " Είδα φως και μπήκα".
 
Πρώτη φορά μπαίνετε στο φόρουμ, παίσατε πάνω στο κουίζ, σας φάνηκε βλακεία, δε θα ξανά μπείτε, χαρηκατε για τη γνωριμία,μη μας το κάνεις αυτό Μάργκαρετ.
 
 
10- 20 βαθμούς
Ο " Δεν πάμε, δε φτάνουν τα μισθα".
 
Είσαστε δημοσιογράφος που δουλεύει σε σελίδα, από ελληνικό σινεμά έχετε δει την Αλίκη στο ναυτικό και το Τζένη Τζένη αλλά μπαίνετε πότε πότε να γράψετε τίποτα. Το παρουσιάζετε στον προϊστάμενο σας ως κοπιαστική έρευνα. 
Κάνατε αυτό το κουίζ γιατί ο εν λόγω προϊστάμενος σας κοιτάει απ το δίπλα γραφείο κ κάνετε πως δουλεύετε. 
 
21-26 βαθμούς
Ο " Έχω κάνει έρευνα να δω τι σημαίνει ιρτζι".
 
Έχετε μαζέψει τόσες άχρηστες πληροφορίες στον εγκέφαλο σας που πραγματικά απορώ πώς καταφέρατε να κάνετε τις προσθαφαιρέσεις για να ολοκληρώσετε  το κουίζ. Πολλές φορές στον ύπνο σας βλέπετε τον Θανάση Βέγγο. Χρησιμοποιείτε  διαρκώς ατάκες από το σινεμά που σας φαίνονται αστείες μόνο που οι άλλοι δεν έχουν δει τις ταινίες, δεν καταλαβαίνουν το αστείο κ σας περνάνε για πειραγμένο. 
 
27-30 βαθμούς
Ο "Ανδρέας Ραμογλου".
 
Αν δεν κλέψατε και είναι όντως αυτή η βαθμολογία σας είσαστε απόγονος κάποιου μεγιστάνα. Έχετε βαρεθεί τα πλούτη κ τη θερμαινόμενη πισίνα σας κι όλη μέρα διαβάζετε για τις ελληνικές ταινίες που περιγράφουν με λεπτομέρειες κόλπα άλλων πλουσίων για να εξακριβώσουν τα αισθήματα των αγαπημένων τους. Τι τραβάτε κι εσείς οι λεφταδες...
 
 
*Ίρτζι είναι η τιμή, η αξιοπρέπεια, η υπόληψη. Τουρκικό δάνειο, από το irz, που σημαίνει «τιμή». Δεν υπάρχει σε κανένα λεξικό, παλιότερο ή νεότερο, εκτός από το Μείζον. Ωστόσο, χρησιμοποιείται πολύ σε κείμενα της εποχής του 1821, π.χ. «ή χάνομεν τα κεφάλια μας ή κάμνομεν το ίρτζι μας τεκμίλι» (την τιμή μας κλοτσοσκούφι), όπως διαβάζουμε σε επιστολή του Καραϊσκάκη στον Μαυροκορδάτο, ή σε έργα που αναφέρονται στο 1821, π.χ. «να μη δεχτεί, έχανε το ίρτζι του» στον Καραϊσκάκη του Φωτιάδη.
Σε ειρηνικά συμφραζόμενα, «ίρτζι μου και λεβεντιά μου» αποκαλεί το (κομμένο πια) μουστάκι του ο κεντρικός ήρωας στο Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται του Σπύρου Μελά. Η λέξη ακούγεται και σήμερα, κυρίως, αλλά όχι μόνο, στην Κρήτη. Είναι ζωντανή και στην υπόλοιπη Ελλάδα, ιδίως στη φράση «είναι το ίρτζι μου», με την οποία δικαιολογούμε κάποια έντονη αντίδραση μας.

Η φράση έχει γίνει διάσημη από την ταινία Ο ατσίδας, όπου ο Βέγγος ως σερβιτόρος θυμώνει όταν ο Ηλιόπουλος χτυπάει παλαμάκια, και δικαιολογείται λέγοντας: «Είναι το ίρτζι μου». Βέβαια, στη σημερινή χρήση, εξαιτίας του αποσπάσματος με τον Βέγγο, υπάρχει μετατόπιση της σημασίας: το ίρτζι έφτασε πια να σημαίνει την παραξενιά, την ιδιοτροπία, π.χ. «συγγνώμη που επιμένω πολύ στην καθαριότητα, αλλά είναι το ίρτζι μου» 

πηγή:https://www.periergos.gr/erotiseis/ti-einai-irtzi
 
Η έβδομη ερώτηση μού κατέστρεψε το απόλυτο, γιατί δεν έχω δει την ταινία.  :zip:

Αν και δεν είμαι ο Ανδρέας Ράμογλου, (οικονομικώς μοιάζω πιο πολύ με τον Κώστα Καλιακούδα), προσωπικώς ανήκω στην κατηγορία "21-26 βαθμοί". Χρησιμοποιούμε οικογενειακώς διαρκώς ατάκες από τον κινηματογράφο και γελάμε. Τώρα, αν οι άλλοι μας θεωρούν πειραγμένους, θα ρωτήσω τον γιατρό όταν έλθει να μας δει.  :D
 
Eχασα την 1 και την 8, οποτε ειμαι στο "Εχω κανει ερευνα να δω τι σημαινει ιρτζι".

Ακομα προσπαθω να θυμηθω σε ποια ταινια φιληθηκαν Αλεξανδρακης - Κωνστανταρας, υποθετω στο μαγουλο γιατι αν ηταν στα χειλη, θα το θυμομασταν ολοι. :)
 
Eχασα την 1 και την 8, οποτε ειμαι στο "Εχω κανει ερευνα να δω τι σημαινει ιρτζι".

Ακομα προσπαθω να θυμηθω σε ποια ταινια φιληθηκαν Αλεξανδρακης - Κωνστανταρας, υποθετω στο μαγουλο γιατι αν ηταν στα χειλη, θα το θυμομασταν ολοι. :)
Φυσικά μιλάμε για φιλί στο στόμα κ μάλιστα διαρκείας. 

Είναι στην ταινία το αγοροκόριτσο που ο μεθυσμένος Αλεξανδράκης αναρωτιέται αν φιλάει κρύα κ ζητά την επιβεβαίωση απ τον Λάμπρο!!! 

Σκηνή με φιλί στο στόμα ανάμεσα σε δύο άντρες υπάρχει κ στους μνηστήρες της Πηνελόπης όπου ο Παράβας ( ως Πηνελόπη) φιλάει τον Γαβριηλίδη. Βέβαια εκεί το φιλί δε φαίνεται κ καλά σε αντίθεση με το παραπάνω που είναι εντελώς ξεκάθαρο ?
 
Σατυρικό 4
Σε τι επίπεδα βρίσκεται η φαντασία σας; Κάντε το κουιζ κι ανακαλύψτε...
 
1. Αν ήσασταν καφετζής / σερβιτόρος θα ήσασταν...
 
α. Ο Βέγγος στον Ατσίδα. Φιλόσοφος, πνεύμα ανήσυχο, με στοχασμούς και όραμα.
β. Ο Ξενίδης στον Ηλία του 16ου. Καταπιεσμένος, φτωχός, με καλές όμως ιδέες.
γ. Ο  Δεμίρης στον Τζαναμπετη. Άνθρωπος εμπιστοσύνης, σάκος του μποξ.
 
2. Ποια έφαγε περισσότερες στο μαλλιοτραβηγμα στο Ξύλο;
 
α. Η Αλίκη. Η Μέλπω έριχνε πιο στοχευμένα
β. .Η Μέλπω. Η Αλίκη είχε βαρύ χέρι.
γ. Δεν προσεχα, κοιτούσα τη Γιαδικιαρογλου.
 
3. Η Φόνσου στο αγοροκόριτσο...
 
α. Τελικά παντρεύτηκε τον αρραβωνιαρη της ξαδέρφης της
β.Τελικά παντρεύτηκε έναν από τους πιτσιρικάδες με τις σφεντόνες
γ.  Τελικά παντρεύτηκε τον Αλέκο
 
4. Σας δίνει ο Ντίνος Δημόπουλος τη δυνατότητα να πείτε στη Μανταλένα την ατάκα "που πας ρε Καραμήτρο". Σε ποιόν τη λέτε; 
 
α. Στην Αλίκη όταν αγόρασε καινούρια βάρκα ο Παπαμιχαήλ
β. Στο Σπύρο Καλογήρου που νόμιζε πως αρραβωνιάζεται
γ. Στον Θανάση Βέγγο που άφηνε τα τριαντάφυλλα
 
5. Η Νόρα στα κουρασμένα παλικάρια...
 
α.  Σιγά τι έκανε το κοριτσάκι!!
β.  Είναι ένα πιόνι στα χέρια της μητέρας της.
γ.  Είναι μια ... Θεέ μου σχωρα με
 
6. Ποιο ζευγάρι - έκπληξη σας άρεσε περισσότερο;
 
α. Β. Πρωτόπαπας - Καίτη Γώγου
β. Καραγιάννη- Καζάκος
γ. Ζαφειρίου - Στρατηγός
 
7. Ποια ταινία ντρέπεστε να παραδεχτείτε ότι ΔΕ σας αρέσει;
 
α. Τα κόκκινα φανάρια
β. Το ταξίδι
γ. Η 7 μέρα της δημιουργίας
 
8. Πέρασε από το μυαλό της Έλλης Φωτίου στο Μιας πεντάρας νιάτα πως θα ζούσε με τον Μπάρκουλη αν δεν ήταν έγκυος απ' τον άντρα της; 
 
α. Φυσικά, ξεκάθαρο.
β. Όχι, αγαπούσε τον άντρα της / ήταν καλό κορίτσι
γ. Πως σας ήρθε να ρωτήσετε κάτι τέτοιο; Ντροπή σας!
 
9. Προτιμάτε Νίκο Κούρκουλο:
 
α.  Διεφθαρμένο από τη μπουρζουαζία εργαζόμενο σε πλοίο που βυθίστηκε
β. Αδιάφθορο εισαγγελέα
γ.. Αδιάφθορο γιατρό
 
10. Ένα αεροπλάνο πέφτει. Κάνε μια ευχή:
 
α. Παγκόσμια ειρήνη
β. Όχι άλλα ριάλιτι
γ. Να σωθούν οι επιβάτες. 
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
 
Περισσότερα α
 Ο φαντασμένος Κωνσταντάρας μπροστά σας είναι ένας μυαλωμένος άνθρωπος. Πετάτε στα σύννεφα. Ζείτε σε ένα δικό σας κόσμο. Είσαστε αλλού για αλλού. Καμία επαφή. Τίποτα. Μηδέν. Καμένη μίζα. Ζηλεύω αφόρητα. 
 
Περισσότερα β
 Είσαστε λογικοί, αλλά όχι και τόσο ώστε να μην κάνετε το κουίζ. Σας αρέσει η ονειροπόληση αλλά μέχρι ενός σημείου. Όταν χρειαστεί βάζετε τη φαντασία σας να δουλέψει αλλά επειδή δεν τη βάζετε και συχνά να δουλέψει έχει τα παράπονα της και κατεβαίνει σε απεργίες πότε πότε.
 
Περισσότερα γ
Δεν είσαστε από αυτούς που πιάνουν το υπονοούμενο. Δεν είναι ότι δε σας κόβει απλώς δε σας νοιάζει. Κοιτάτε τη δουλειά σας, το σπίτι σας και τώρα που το ανέφερα θυμηθήκατε πως έχετε και κάτι ασιδέρωτα και θα πρέπει να μας αφήσετε, τα λέμε κάποια άλλη στιγμή, χαιρετισμούς στο σύζυγό. 
 
Αρχίζω και ανησυχώ...

Σύμφωνα με τα κουίζ σου, είμαι ένας γκρινιάρης, ο κόσμος αγνοεί την ύπαρξή μου, λέω ατάκες του κινηματογράφου και είμαι αλλού γι' αλλού! 

Όπως έλεγε και ο Βουτσάς στον "Γόη": Τελικά, πρέπει να πάρω τα χάπια, που μου έγραψε ο γιατρός!  :D
 
Ενίσταμαι! Στην ερώτηση 10, απάντηση γ, τα στοιχεία είναι ελλιπή. Να σωθούν οι επιβάτες? Εξαρτάται από τη λίστα. Αν υπάρχουν μέλη του ρετρομάνιαξ, ναι (ιδιαίτερα αν υπάρχει κι ένας ελέφαντας μέσα). Αλλά μπορώ να σκεφτώ πολλούς για τους οποίους δεν θα με πολυενδιέφερε αν φουντάρανε μετά του αεροπλάνου. Π.χ. δικηγόρους (εκτός μελών του ρετρομάνιαξ και στενών συγγενών τους), πολιτικούς (παρομοίως), διαφημιστές που αναθέτουν σε αθώους κακοπληρωμένους υπαλλήλους να μας τηλεφωνούν μεσημεριάτικα με junk calls, διαφημιστές που γράφουν ψέμματα στις διαφημίσεις (υπάρχει κανείς που να μην?), κλπ κλπ κλπ.
 
1 α. Ο Βεγγος στον Ατσιδα. Τουλαχιστον ο ανθρωπος εχει αποψη. Και....ιρτζι!

2 α. Η Αλικη. Η Μελπω μιλησε εκ μερους ολων οσοι μισουσαν τη σταρ.

3 α. Παντρευεται τον αρραβωνιαρη της εξαδελφης της. Αυτο θα ειχε τοσο ενδιαφερον, που τελικα θα κατεληγε απο κωμωδια σε δραμα. Κατι σαν τον Εγωισμο με τη Λασκαρη.

4 β. Στο Καλογηρου που νομιζε πως αρραβωνιαζεται. Καλα τωρα, σοβαρα; Δεν καταλαβε τιποτα;

5 β. Ειναι ενα πιονι στα χερια της μητερας της καθοτι αγνη και αβγαλτη κορασις.

6 γ. Ζαφειριου - Στρατηγος γιατι η σχεση ηταν καθαρα σεξουαλικη και τιποτε αλλο. Ουτε αισθημα, ουτε γουτσου - γουτσου.

7 α. Ποτε δε μου αρεσαν Τα Κοκκινα φαναρια, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ντρεπομαι καθολου να το παραδεχτω.

8 α. Φυσικα, ξεκαθαρο. Δεν το συζητω καν και σιγουρα μουντζωσε τον εαυτο της που βιαστηκε να παντρευτει.

9 α. Διεφθαρμενο εργαζομενο σε πλοιο που βυθιστηκε γιατι κατα βαθος παραμενει αδιαφθορος και ολα αυτα τα κανει για το φουκαριαρη τον αδελφο του.

10 β. Οχι αλλα ριαλιτι. Υπαρχει και κατι που λεγεται ανθρωπινη αντοχη.

Περισσοτερα α.  Εχω καμενη μιζα, οποτε ζηλεψτε με ελευθερα!
 
1@elephadas[/USER]

Δε γνωρίζουμε τη λίστα, απλά το βλέπουμε να πέφτει. 

καθόρισε το αποτέλεσμα σου; Αν ναι απάντησε κατά πως σε συμφέρει. Εγώ έτσι κάνω και θριαμβεύω πάντα!!! 

 
 
α. Ο Βέγγος στον Ατσίδα. Δεν τίθεται θέμα. Δε θα μπορούσα να είμαι τίποτε άλλο. Είναι το ίρτζι μου....  :)  )

γ. Δεν πρόσεχα, κοιτούσα τη Γιαδικιάρογλου. Ο έστι μεθερμηνευόμενον, τραβάω την ουρίτσα μου απ' έξω...   

α. Παντρεύτηκε τον αρραβωνιάρη της ξαδέρφης της. Γιατί αν δεν σου βγάλει το μάτι ο ξάδελφός σου, ποιος θα στο βγάλει? Να μη λέμε κι ότι θέλουμε.

β. Στο Σπύρο Καλογήρου που νόμιζε πως αρραβωνιάζεται. Αχ, ο έρημος... ο καψερούλης...

β.  Είναι ένα πιόνι στα χέρια της μητέρας της. Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι άβγαλτη κορασίς (όπως λέει η αγαπητή μου Bambinella :)  ) αλλά πιέζεται πολύ από την διεφθαρμένη μητέρα της και ανθίσταται στον έρωτα του παχουλού, πλούσιου μεσόκοπου για τα μάτια του νεαρού... Πράγμα που τελικά είναι πολύ πιο φυσιολογικό...

β. Καραγιάννη- Καζάκος. Δε ξέρω γιατί. Μη με ρωτάτε.

γ. Η 7 μέρα της δημιουργίας. Και δεν ντρέπομαι καθόλου να το πω. 

β. Όχι, αγαπούσε τον άντρα της / ήταν καλό κορίτσι. Αν και δεν το κατάλαβα ποτέ, διότι ο άντρας της είναι ντιπ βλαμμένος (sorry). 

α.  Διεφθαρμένο από τη μπουρζουαζία εργαζόμενο σε πλοίο που βυθίστηκε. Ναι αλλά.... το μετανιώνει στο τέλος.... Κάτι είναι κι αυτό.... 

γ. Να σωθούν οι επιβάτες. Είμαι δεν είμαι μέσα στο αεροπλάνο... Ότι και να πεις, η ζωή είν' ωραία (Ρένα Πάντα)... 

 

Περισσότερα β : Είσαστε λογικοί, αλλά όχι και τόσο ώστε να μην κάνετε το κουίζ. Σας αρέσει η ονειροπόληση αλλά μέχρι ενός σημείου. Όταν χρειαστεί βάζετε τη φαντασία σας να δουλέψει αλλά επειδή δεν τη βάζετε και συχνά να δουλέψει έχει τα παράπονα της και κατεβαίνει σε απεργίες πότε πότε.

 

Ωραία, θα το προσέξω αυτό με τη φαντασία... Θα το διορθώσω.... Πάντα πίστευα στο "η φαντασία στην εξουσία"! 
 
 
Πίσω
Μπλουζα