Σατυρικό κουίζ

Σατυρικό 5
 
{* Το κουιζ με την άδεια σας το αφιερώνω στη φίλη Bambinella }
 
Πόσο μάγκας είσαι;


 
1. Πόσα σου λείπουν για να βάλεις στη μπάντα ένα κατοσταρικο;
 
α. 100 δραχμές
β. 99 δραχμές
γ. Βρισκόμαστε εδώ και χρόνια στη ζώνη του ευρώ ξέρετε....
 
2. Πως τα πας από γλώσσες;
 
α.Πέντε με νοήματα και δύο με κουνήματα
β. Από Ιταλικά μέχρι μοσχαρίσια 
γ. Άπταιστα αγγλικά, καλά γαλλικά, μέτρια ισπανικά.
 
3. Το χελιδόνι έφυγε....
 
α. Το χελιδόνι πάει
β. Κι εγώ πα να στο φέρω
γ. Τώρα είναι άνοιξη, τα χελιδόνια έρχονται
 
4. Ποιος είναι πιο μάγκας;
 
α. Εγώ
β. Ο Νίκος Φέρμας
γ. Ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης
 
5. Απάτησε την Αλίκη ο Αλέκος στη σοφερινα;
 
α. Λογαριασμό θα σου δώσει μανταμίτσα;
β. Ναι.
γ. Όχι καλέ, έτσι το είπε, να ζηλέψει...
 
6. Η αναβολή φέρνει την καθυστερα. Η καθυστερα;
 
α. Το μαχαίρι
β. Την άργητα
γ. Καθυστέρηση είναι η σωστή λέξη
 
7. Να σου κάνω μια ερώτηση;
 
α. Ριχ τη
β. Σ αγαπάει όπως εγώ;
γ. Έτσι κι αλλιώς δεν καταλαβαίνω τις ερωτήσεις σας
 
8. Που δεν επιτρέπεις έλεγχο;
 
α. Πουθενά δεν επιτρέπω έλεγχο. Χλεχλές είμαι; 
β. Σ ο,τι πω σ ό,τι χορέψω, σ ό,τι πιω
γ. Σε ανθρώπους που δεν έχω δώσει δικαιώματα
 
9. Τι σημαίνει τσιριμπιμ τσιριμπομ;
 
α. Η μορτισα, αυτή που μετράει
β. Εγώ δεν ήρθα εδώ για φροντιστήριο. Ήρθα να κάνω ένα κουιζ.
γ. Να σας πω το τσιριτιρι τσιριτρο που το ξέρω;
 
10. Καλός και άγιος ο γκόμενος που μου κονομισες αλλά....
 
α.  Παρ τον εσύ
β. Δε μ αρέσει η μάπα του
γ. Ποιος γκόμενος; Τι λέτε επιτέλους;;;; 
 
Περισσότερα α.
Είσαι περισσότερο μάγκας από όλους τους μάγκες του ελληνικού σινεμά μαζί. Στη φυλακή σε φωναζαν αηδονογλωσσα. Απάνω σου έχεις πάντοτε στη ζώνη σου σφιγμένο ένα μικρό αφρικανικό ατσάλινο μαχαίρι. Το μότο σου είναι " Βάλε τα σε, βάλε τα με, βάλε τα ματωμε". Εγώ είμαι φίλη, να ξέρεις..
 
Περισσότερα β
 
Είσαι μάγκας και σταρατος. Τα σύκα, σύκα. Λες τη γνώμη σου χωρίς υστεριες, όλοι σε ακούνε, δε σε παίρνουν πάντα  υπόψη αλλά τι να γίνει; Τουλάχιστον δε σου κουνιούνται και πολύ...
 
Περισσότερα γ
 
Αγαπητέ φίλε, αφού ζητήσω συγγνώμη για τη δοκιμασία αυτή , να σε ενημερώσω πως είσαι λίγο φιόγκος και βούτυρομπεμπες. 
Δώσε τα χαιρετίσματα μας σε όλη την παρέα στο Μπάκιγχαμ, και ιδιαίτερα στη θεία σου τη μιλαιδη. 
 
Ευχαριστω θερμα για την αφιερωση, Λενα! Εισαι πολυ καλη, αλλα το κουιζ σου ειναι ακομα καλυτερο. :)

1 β. 99 δραχμες γιατι εγω ακομα ως εντελως ρετρο ατομο, στη δραχμη εχω μεινει και οπως βλεπετε εκανα το κουμαντο μου και ηδη εχω βαλει μια στην ακρη.

2 γ. Καλα αγγλικα, γαλλικα, ισπανικα, ιταλικα, γερμανικα, κινεζικα, ρωσικα, ολλανδικα, αλλα εκεινα που μιλαω απταιστως ειναι τα σουαχιλι.

3 γ. Τωρα ειναι ανοιξη και τα χελιδονια ερχονται...........Ε, ναι!

4 γ. Ο Βαγγελης Βουλγαριδης σε εναν αλλο πλανητη, σε εναν αλλο κοσμο, σε μιαν αλλη διασταση.

5 γ. Οχι, καλε. Ετσι το ειπε να ζηλεψει. Αυτη τον απατησε με τον Παντζα και τον Γιαννακα ταυτοχρονως.

6 γ. Καθυστερηση ειναι η σωστη λεξη. Να ανοιγουμε και κανενα λεξικο ποτε ποτε.

7 γ. Ετσι κι αλλιως δεν καταλαβαινω τις ερωτησεις σας, αλλα προσπαθω να ειμαι ευγενικος ανθρωπος.

8 β. Σ' ο,τι χορεψω, σ' ο,τι πιω γιατι ειμαι αντρας και το κεφι μου θα κανω.

9 β. Εγω δεν ηρθα εδω για φροντιστηριο. Ενα κουιζ ηρθα να κανω, αλλα δεν μ' αφηνετε.

10 α. Παρ' τον εσυ. Αμα σ' αρεσει τοσο, να μη σου κοψουμε και την τυχη σου.

Περισσοτερα γ. Καλα, το ξερω πως ειμαι φιογκος και βουτυρομπεμπες. Το κακο ειναι ομως οτι πεθανε η θεια στο Μπακιγχαμ και δε μου αφησε σαλιο.
 
Ταυτοχρόνως;;;; Χμ .....??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σατυρικό 6

 
* Μετά από απαίτηση εκατομμυρίων αναγνωστών του φόρουμ και σχετικές λαϊκές κινητοποιήσεις στην πλατεία Συντάγματος το κουίζ επιστρέφει.
Δικό σας. 


 
Μισογεματο ή μισοαδειο;
 
1. Τι απέγινε με την Ελενίτσα και τον Αντωνάκη;
 
α. Ζήσαν ευτυχισμένοι ως τα βαθιά γεράματα
β. Ξαναπαντρευτηκαν κι η Ελενίτσα συνέχισε να του κάνει τη δουλαρα
γ. Δεν πρόλαβαν να παντρευτούν. Την Ελενίτσα τη χτύπησε κεραυνός ενώ διάλεγε το δεύτερο νυφικό απ τα καλάθια της λαϊκής
 
2. Στο ένα κορίτσι για δύο ποια ήταν η συνέχεια;
 
α. Ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα
β. Η Ινώ απάτησε τον Άρη με τον Προκόπη και της έγραψε το στεγνοκαθαριστήριο
γ. Ζήσαν οικογενειακή τραγωδία όταν η κόρη της Μυρτως και του καθηγητή ερωτεύτηκε τον πρώτο της ξάδερφο, γιο του Άρη και της Ινως.
 
3. Κατάλαβε ο Λευτέρης τη Ρένα Κατσαρού απ την αρχή;
 
α. Όχι. Πίστεψε όντως πως ήταν κάποιος Πίπης που υπέφερε από γυναικομαστια
β. Κάποια στιγμή εκεί στο δέντρο, αλλά είχε αμφιβολίες.
γ. Φυσικά αλλά έκανε την κορόιδα γιατί είχε αδερφή να παντρέψει. 
 
4. Γιατί δεν έσωσε ο Χορν όλα τα παιδάκια απ' τη βάρκα;
 
α. Δε θυμόσαστε καλά, όλα τα έσωσε
β. Γιατί έτσι έλεγε το σενάριο.
γ. Γιατί ήταν 45 κιλά μαζί με τα κόκκαλα, που να τα καταφέρει; 
Και τόσα που έσωσε καλά του ήταν
 
5. Καλύτερος κωμικός:
 
α. Ο Νίκος Ξανθόπουλος
β. Ο Κώστας Βουτσάς
γ. Ο Μίμης Φωτόπουλος
 
6. Τι σας θυμίζει το " χθες το απόγευμα Κώστα, καταλαβαίνεις; Χθες το απόγευμα"
 
α. Ένα ανέκδοτο με δύο ξανθιές
β. Τίποτα
γ. Ματαιοτης ματαιοτητων τα πάντα ματαιοτης
 
7. Το κούρεμα στο νομο 4.000:
 
α. Δυνάμωνε την αδύναμη τρίχα
β. Είχε σκοπό τον εξευτελισμό
γ. Είναι ο μόνιμος εφιάλτης μου από τη β γυμνασίου
 
8. Καλύτερη ταινία Δημόπουλου:
 
α. Οι ΕΧΘΡΟΙ. Τι τέλειο σενάριο!
β. Οι ΕΧΘΡΟΙ. Τι κούκλος ο Αλέκος!
γ. Οι ΕΧΘΡΟΙ. Τι απίστευτη μπούρδα! 
 
9. Τι απέγινε ο Χατζηθωμας;
 
α. Πήρε το πτυχίο του, έπιασε δουλειά, βρήκε ένα καλό κορίτσι, έφτασε στο βαθμό του ναυάρχου.
β. Παράτησε τη σχολή, άνοιξε πατσατζιδικο.
γ. Πήρε πτυχίο και στο πρώτο το ταξίδι παιδια, στο πρώτο το ταξίδι...
 
10. Μια βάρκα ήταν μόνη της...
 
α. Πως μόνη της; Όλοι μια παρέα είμαστε
β. Σε θάλασσα γαλάζια
γ. Κι οι βάρκες μόνες.... Τι να πεις...
 
Οι απαντήσεις:
 
Περισσότερα α. 
Ο μισογεματος
 
Είσαστε ένας αισιόδοξος άνθρωπος σε βαθμό να χάνετε ολίγον τι την επαφή με την πραγματικότητα. Ο περιπτεράς σας κλέβει από είκοσι μέχρι πενήντα λεπτά κάθε που πάτε για τσιγάρα. Φυσικά το αποδίδετε σε λάθος. Εκτιμάτε πως είναι αφηρημένος γιατί έχει σελήνη στον ιχθυ. Άντε καλά..
 
Περισσότερα β. 
Ο ρεαλιστής. 
 
Εύγε νέε μου! Είσαι ρεαλιστής, έχεις πάντα καλή εικόνα του τι συμβαίνει γύρω σου, όλοι λένε τι καλό και συνετό παιδί, συμβουλεύεις τους φίλους σου σαν τη γριά κουκουβάγια, κι όταν μπει ο χειμώνας θα τρέξεις να αγοράσεις μια τσάντα πορτοκάλια. Βαριέσαι λίγο ε; 
 
Περισσότερα γ.
Ο μισοαδειος. 
 
Δεν είσαστε αυτό που λέμε τσακιρ κέφι... Είσαστε κάπως αρνητικός, κάπως απαισιόδοξος, κάπως τα βλέπετε μαύρα, κάπως Κώστας Καρυωτάκης, κάπως συνοικία το όνειρο χωρίς τον χαρταετό στο τέλος... Δείτε λίγο τη θετική πλευρά της ζωής... Δεν τη βλέπετε; Να κάνω λίγο πιο κει; 
 
 
Μόλις γύρισα από τις κινητοποιήσεις στο Σύνταγμα και απαντώ:

1.  β) Σίγουρα παντρεύτηκαν ξανά. Ο γάμος τους δεν είχε στέρεες βάσεις.

2.  β) Εννοείται ότι πήγε με τον Προκόπη. Μην ξεχνάμε ότι έχει και πολυθρόνες που... μιλούν!

3.  β) Μία απορία: το δένδρο ήταν αμυγδαλιά;

4.  β) Το σενάριο, το σενάριο!

5.  β) Καλύτερος από αυτούς τους τρεις και με διαφορά στήθους (όχι του Πίπη) από τον Μίμη Φωτόπουλο.

6.  β) Μα τίποτα όμως!

7.  β) Δεν είχε σκοπό τον εξευτελισμό, αλλά την... απαλλαγή από τις ψείρες και γενικότερα τον καλλωπισμό των ατάκτων νεανίων!

8.  γ) Αν και έχει κάνει πολύ καλύτερες, αυτή όντως είναι μπούρδα!

9.  α) Όχι μόνο έγινε ναύαρχος, αλλά το 1981 πήρε και σύνταξη αντιστασιακού!

10. β) Σε θάλασσα γαλάζια.

Και μόνο που με είπες "νέο", θα σου κάνω ένα μεγάλο δώρο!  :D

Τα πορτοκάλια δεν τα παίρνω μόλις μπει ο χειμώνας, αλλά με την πρώτη διαφήμιση για βήχα, πονοκέφαλο κ.λπ.



 
 



Υ.Γ. Είδα πιο μεγάλη τη γραμματοσειρά και σκέφτηκα ότι διορθώθηκαν τα μάτια μου, αλλά φευ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
* δε θυμάμαι... Μπορεί... Ετιναξαν την ανθισμένη μυγδαλιά... 

Τη γραμματοσειρά δεν την πρόσεξα γιατί έγραφα απ το κινητό κ μπερδεύτηκα... 

* Λες ο Χατζηθωμας να συμμετείχε στην "οπερέτα " δηλαδή;  Χμμμμμ δεν το είχα σκεφτεί... 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυρία, κυρία κι εγώ να απαντήσω...

α. Ξαναπαντρεύτηκαν. Ε, τόσα πέρασε η έρημη, ας δει κι αυτή μια χαρά στα γεράματα... Αλλά και η δουλάρα, δουλάρα, διότι συνήθεια δεύτερη φύσις...

β. Γιατί τώρα τελευταία βλέπω τη "Δυναστεία" σε DVD, που όλοι έχουν πάει με όλους. Η Ινώ σε ρόλο Αλέξις. 

γ. Φυσικά, αλλά είναι πολλά τα λεφτά Άρη!

β. Έλα ντε! Δεν μπορώ να ξαναδώ αυτή την ταινία, γιατί έτσι έλεγε το σενάριο. Άει στο καλό...

γ. Ο Μίμης Φωτόπουλος. Τραγικά κωμικός ή κωμικά τραγικός.

β. Τίποτα. Ούτε καν ξέρω την ατάκα.

β. Ας πούμε β, διότι... Ξέρω' γω? Δεν είχα τέτοιους εφιάλτες.

β. Τι κούκλος ο Αλέκος! 

α. Ε, τόσα πέρασε η θεία του γι' αυτόν, τόσα σώβρακα έπλυνε, να μην της πάει κι' αυτός ένα πτυχίο, να το κορνιζώσουν, να το έχουν να το χαίρονται?

β. Αχ, σε θάλασσα γαλάζια. Ε, Μάρτης είναι, σε δυο μήνες θα' ρθει και η μπανιοθεραπεία....

Περισσότερα β.   

Εύγε νέε μου! Είσαι ρεαλιστής, έχεις πάντα καλή εικόνα του τι συμβαίνει γύρω σου, όλοι λένε τι καλό και συνετό παιδί, συμβουλεύεις τους φίλους σου σαν τη γριά κουκουβάγια, κι όταν μπει ο χειμώνας θα τρέξεις να αγοράσεις μια τσάντα πορτοκάλια. Βαριέσαι λίγο ε; 

Τι θα τα κάνω καλέ, τα πορτοκάλια? Πορτοκαλάδα, γλυκό του κουταλιού, λικέρ? Και γιατί πορτοκάλια και όχι αχλάδια, ας πούμε? Τώρα που το λες, λίγο βαριέμαι όντως, περάσαμε και βαρύ χειμώνα φέτος, λίγο βαλτώσαμε, αλλά όλα στην ζωή διορθώνονται... :)  
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1 α. Ζησαν ευτυχισμενοι ως τα βαθια γεραματα. Χωριστα εννοειται γι' αυτο και λεμε ευτυχισμενοι.

2 α. Ζησαν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα γιατι ο στριμμενος Κιμων εφυγε λοστρομος στα καραβια και γλιτωσανε.

3 γ. Φυσικα, αλλα εκανε την κοροϊδα γιατι ειχε αδελφη να παντρεψει. Τα αλλα δυο σεναρια δεν εχουν σχεση με τη λογικη.

4 β. Γιατι ετσι ελεγε το σεναριο. Θα τα βαλουμε τωρα και με τους σεναριογραφους;

5 γ. Μιμης Φωτοπουλος. Ποιος εξυπνος ειπε "Ξανθοπουλος" εκει κατω;

6 γ. Ματαιοτης ματαιοτητων τα παντα ματαιοτης και πολλα χαμενα ονειρα.

7 α. Δυναμωνε την αδυναμη τριχα και επισης εξαφανιζε λιπαροτητα και πιτυριδα.

8 α.  Οι Εχθροι.Τι τελειο σεναριο, αλλα γιατι βαζετε τοσες επιλογες και μας δυσκολευετε να διαλεξουμε;

9 β. Παρατησε τη σχολη και ανοιξε πατσατζιδικο γιατι επιασε το νοημα της ζωης απο μικρος.

10 γ. Και οι βαρκες μονες...Τι να πεις; Αντι να βρουνε κι αυτες το ταιρι τους, να κανουνε παιδακια.

Μισα μισα τα α και τα γ. Ειμαι μισογεματη και μισοαδεια, οποτε μαλλον θα πρεπει να αρχισω να ανησυχω.
 
 



Σατυρικό 7
 
Πόσο Νίκος Φώσκολος είσαι; 
 
 
 
1. " Βίκυ Φον Ζιραχ....

 
α..... γύρνα στο σπίτι σου"
β..... Φόρα στηθοδεσμο"
γ.... είσαι ηρωίδα" 
 
2. " Ήρθα να πάρω....
 
α. ... Τη γυναίκα μου"
β.... Μια ασπιρίνη"
γ.... Τη γυναίκα μου που να με πάρει ο διάολος"
 
3. " Ο Γιάγκος Δράκος θέλει να σε σκοτώσει"
 
α. "Ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει;"
β. " Γιατί , τι του έκανα;" 
γ. " Ξέρω ήδη πως ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει. Δεν περίμενα εσένα να μου πεις πως ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει". 
 
4. Τι πήρε ο Ορέστης περισσότερο από κάθε άλλον Έλληνα πολεμιστή; 
 
α. Παράσημα
β. Μπιιιιιιιιιπ
γ. Ένα θάνατο ηρωικό, αντάξιο του μύθου του. 
 
5. " Η βρωμιά και η σαπιλα βρίσκονται....
 
α.... Μέσα στο αίμα μου"
β.... Στις χωματερές"
γ..... Σε εισαγγελείς, δασκάλους, γιατρούς, φορτοεκφορτωτές, αγρότες, περιπτεράδες, αστες, σκυλουδες, κομμώτριες, υπηρέτριες, ναυτικούς, εφοπλιστές, μπακάληδες...........
 
6. Τι περιμένεις να σου φέρει το παναμεζικο Λίμπερτι; 
 
α. Τον καλό μου
β. Πούρα
γ. Τον καλό μου, ένα φορτίο παράνομα όπλα, έναν τόνο ναρκωτικά, εξήντα τέσσερις κοπέλες για να πιάσουν δουλειά στο σπίτι της Μαντάμ Ζωζας
 
7. " Τρεις αδερφαδες ήμασταν....
 
α.... Κι είχαμε καφενείο"
β..... Πριν να περάσει τρένο"
γ .... Κι οι τρεις κακογραμμενες" 
 
8. Από πού βγαίνει το Τηλ;
 
α. Απ το Τηλέμαχος
β. Απ το τηλέφωνο
γ. Απ την τηλεπάθεια, ικανότητα των μεγάλων ντετέκτιβ
 
9. Βρέχει....
 
α. Φωτιά στη στράτα μου
β. βροχή και βραχηκα
γ. αστραπές, βροντές, κουρνιαχτος κι αντάρα. 
 
10. Γιατί δεν πήγες στην εξεταστική;
 
α. Δεν ξύπνησα
β. Δεν είχα διαβάσει
γ. Με χτύπησε νταλίκα, έχασα το φως μου και κουτσαθηκα απ' το ένα πόδι. Ο οδηγός της νταλίκας ήταν γιος ενός βασανιστή των Ες Ες κι είχε συλλάβει τον πατέρα μου, τον οποίο όμως ερωτεύτηκε η μητέρα του και τον βοήθησε να δραπετεύσει. Έχασα το φως μου αλλά βρήκα τον χαμένο μου αδερφό!!!!!
 
Περισσότερα α. 
 
80%  Νίκος Φώσκολος
Είσαι κοντά στο να γίνεις Νίκος Φώσκολος. Βέβαια δεν είναι εύκολο να γίνεις Νίκος Φώσκολος, γιατί για να γίνεις Νίκος Φώσκολος πρέπει να είσαι Νίκος Φώσκολος, δε γίνεται να γίνεις Νίκος Φώσκολος αν δεν είσαι ηδη Νίκος Φώσκολος. 
Συννενοουμαστε πιστεύω...
 
Περισσότερα β
 
0% Νίκος Φώσκολος
 
Δεν είσαι δράμι Νίκος Φώσκολος. Λυπάμαι. Ούτε για ζήτω, καθόλου. 
 
Περισσότερα γ
 
120% Νίκος Φώσκολος
 
Είσαι πιο Νίκος Φώσκολος κι απ' τον ίδιο τον Νίκο Φώσκολο. 
Δεν έχω ιδέα πως το κατάφερες. Μπράβο σου!!! Περιμένουμε πολλά από εσένα!! Τι πολλά δεν ξέρω, πάντως ότι και να ναι, πολλά! 




 


 
 
Ποτέ μου δεν παρακολούθησα Φωσκολιάδες κι έτσι δεν έχω ιδέα, πράγμα που με κάνει κατ' εξοχήν κατάλληλο να απαντήσω (όσο πιο λίγα ξέρει κανείς την σήμερον ημέραν τόσο πιο αρμόδιος ν' αποφανθεί είναι).

1. 1. " Βίκυ Φον Ζιραχ....

...είσαι ηρωίδα αλλά εμείς δεν είμαστε, γι' αυτό σε παρακαλώ γύρνα στο σπίτι σου και φόρα στηθόδεσμο.

2. " Ήρθα να πάρω....

...τη γυναίκα μου αλλά τη βρήκα στο κρεββάτι να κάνει παιχνιδάκια με τον Γιάγκο Δράκο.
 
3. " Ο Γιάγκος Δράκος θέλει να σε σκοτώσει"
 
Ξέρω ήδη πως ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει. Δεν περίμενα εσένα να μου πεις πως ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει. Αλλά τον έχει βάλει η γυναίκα μου. Αυτή φταίει (βλέπε ερώτηση 2)
 
4. Τι πήρε ο Ορέστης περισσότερο από κάθε άλλον Έλληνα πολεμιστή; 
 
α. Παράσημα
β. Μπιιιιιιιιιπ
γ. Ένα θάνατο ηρωικό, αντάξιο του μύθου του. 
 
Απάντηση: Και τα τρία. Πρώτα πέθανε μ' ενα θάνατο ηρωικό, αντάξιο του μύθου του, μετά πήρε παράσημα, και το "Μπιιιπ" ήταν το πτώμα του που τους έλεγε που να τα βάλουν και τα παράσημα και τον μύθο του
 
5. " Η βρωμιά και η σαπιλα βρίσκονται....
Στις χωματερές όπου θα ρίξουμε εισαγγελείς, δασκάλους, γιατρούς, φορτοεκφορτωτές, αγρότες, περιπτεράδες, αστες, σκυλουδες, κομμώτριες, υπηρέτριες, ναυτικούς, εφοπλιστές, μπακάληδες........... Οι σκυλούδες παρακαλώ να φύγουνε, μη μας κάνουν τη χωματερή μπιιιιπ

 
6. Τι περιμένεις να σου φέρει το παναμεζικο Λίμπερτι; 
Μία ασπιρίνη

7. " Τρεις αδερφαδες ήμασταν....'''
 
και παίζαμε τον Τσέχωφ
 
 
ΑΣΧΕΤΟ:
Μια Κυριακή του 1974 ή 1975, το μεσημεριανό πρόγραμμα της ΕΡΤ ήταν καινούργιο κοσκινάκι και ο Νάσος Αθανασίου (ο γνωστός) παρουσίαζε μια εκπομπή που είχε εκτός των άλλων τηλεφωνικό κουίζ και ρωτήθηκε μια ακροάτρια "Ποιος έχει γράψει τις 3 αδελφές" (ή άλλο τσεχωφικό) και απάντησε η κυρία "Ο Τσαϊκόφσκυ!". Εγώ εκείνη την ώρα έπαιζα κουμκάν στην κουζίνα με τη θεία μου - Νίτσα (που μας επισκεπτόταν κάθε Σαβ/κο) και λίγο έλειψε να βάλω καπέλο από την ταραχή μου. Αν ήμουν τυφλος σε ταινία του Φωσκόλου θα έβρισκα σίγουρα το φως μου από το σοκ)
 
8. Από πού βγαίνει το Τηλ;
 
Όπως όλοι οι ρετρό γνωρίζουμε, είναι το επώνυμο του μεγάλου αντιπάλου του "Αγίου".  Ο επιθεωρητής Κλαύδιος Ευστάθιος Τηλ ονειρεύεται πάντα να πιάσει τον Άγιο να κάνει κάτι παράνομο για να τον χώσει μέσα επί τέλους. Κάτι σαν τον Συλβέστρο με τον Τουίτι

 
9. Βρέχει....
Γι' αυτό δεν μπόρεσε να φρενάρει έγκαιρα η νταλίκα?
 
10. Γιατί δεν πήγες στην εξεταστική;
(Δεν είναι αυτό το κουίζ η εξεταστική? )
γ. Με χτύπησε νταλίκα, έχασα το φως μου και κουτσαθηκα απ' το ένα πόδι. Ο οδηγός της νταλίκας ήταν γιος ενός βασανιστή των Ες Ες κι είχε συλλάβει τον πατέρα μου, τον οποίο όμως ερωτεύτηκε η μητέρα του και τον βοήθησε να δραπετεύσει. Έχασα το φως μου αλλά βρήκα τον χαμένο μου αδερφό!!!!! και η συγκίνηση με έκανε να ξαναβρώ το φως μου αλλά πάνω στη σύγχυση ξαναχάθηκε ο αδελφός μου. Γιάγκο τον λέγανε, μήπως τον είδε κανείς?

Αποτελέσματα
 
Έμεινα μετεξεταστέος
 
1 β. Φορα στηθοδεσμο γιατι εκτιθεσαι.

2 α. Τη γυναικα μου και να την παω στη μανα της γιατι δεν μπορει να μου κανει γιο. Ουτε κορη στη μεγαλη αναγκη.

3 γ. Ξερω ηδη πως ο Γιαγκος Δρακος θελει να με σκοτωσει. Δεν περιμενα εσενα.....κ.τ.λ., κ.τ.λ., γιατι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η επαναληψις ειναι η μητηρ της μαθησεως.

4 α. Παρασημα, φυσικα. Δεν τα βλεπετε που τα εχει κοτσαρει ολα πανω του, ακομα και στις καλτσες;

5 γ. Σε εισαγγελεις, δασκαλους, γιατρους....κ.τ.λ., κ.τ.λ., και γενικως στους επαγγελματιες, που λεει και ο Λογοθετδης στο Δεσποινις ετων 39.

6 α. Τον καλο μου ανεξαρτητως αριθμου χεριων.

7 β. Πριν να περασει τραινο και να μεινουμε δυο μαζι με τη μανα μας το χαρτρομουτρο.

8 γ. Απο την τηλεπαθεια, ικανοτητα των μεγαλων ντετεκτιβ. Αν δεν την ειχε, πως στην ευχη θα καταλαβαινε για το συρματακι στο πιανο;

9 α. Φωτια στη στρατα μου. Με λενε Στρατο και ειμαι καλα.

10 α. Δεν ξυπνησα, αλλα δεν εχω προβλημα. Γραφω και κοιμισμενος.

Περισσοτερα α. 80% Νικος Φωσκολος και συνεννοουμαστε απολυτα γιατι ο Νικος Φωσκολος ειναι ο Νικος Φωσκολος που να με παρει ο διαβοΛος.
 
1. " Βίκυ Φον Ζιραχ....
β. Φόρα στηθόδεσμο. Ήταν η εποχή που η Ζωίτσα είχε αδυνατίσει πολύ και είχε κόψει σχέσεις με το συγκεκριμένο εξάρτημα. Έτσι φαινόταν πολύ καλύτερα ο εσωτερικός της κόσμος. 
 
2. " Ήρθα να πάρω....
β. Μια ασπιρίνη. Για να μπορέσω να απαντήσω στο κουίζ.
 
3. " Ο Γιάγκος Δράκος θέλει να σε σκοτώσει"
γ.  Ξέρω ήδη πως ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει. Δεν περίμενα εσένα να μου πεις πως ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει. Αν περίμενα εσένα να μου πεις ότι ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει, τότε δε θα διεύθυνα μία αυτοκρατορία. Διευθύνω μία αυτοκρατορία, γιατί έχω ενημερωθεί (από τον ντετέκτιβ μου αλλά στην ανάγκη συμβουλεύομαι κι ένα μέντιουμ με κληρονομικό χάρισμα) ότι ο Γιάγκος Δράκος θέλει να με σκοτώσει. 
 
4. Τι πήρε ο Ορέστης περισσότερο από κάθε άλλον Έλληνα πολεμιστή; 
α. Παράσημα. Για την ακρίβεια τα πήρε η γυναίκα του, αλλά τέλος πάντων.  
 
5. " Η βρωμιά και η σαπίλα βρίσκονται....
γ.  Σε εισαγγελείς, δασκάλους, γιατρούς, φορτοεκφορτωτές, αγρότες, περιπτεράδες, αστές, σκυλούδες, κομμώτριες, υπηρέτριες, ναυτικούς, εφοπλιστές, μπακάληδες........... Παντού δηλαδή,. Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις, όποια πόρτα κι αν χτυπήσεις, σαπίλα θα βρεις. Χάθηκαν η αξιοπρέπεια και η αξιοκρατία.
 
6. Τι περιμένεις να σου φέρει το παναμέζικο Λίμπερτι; 
γ. Τον καλό μου, ένα φορτίο παράνομα όπλα, έναν τόνο ναρκωτικά, εξήντα τέσσερις κοπέλες για να πιάσουν δουλειά στο σπίτι της Μαντάμ Ζώζας. Θα πάρω τα όπλα, τα ναρκωτικά, θα τα μοσχοπουλήσω και θα αφήσω τον καλό μου με τις 64 κοπέλες. Με τόσα λεφτά που θα έχω, τον καλύτερο θα βρω.
 
7. " Τρεις αδερφάδες ήμασταν....
α. Κι είχαμε καφενείο. Τι άλλες δυνατότητες είχαμε δηλαδή?   
 
8. Από πού βγαίνει το Τηλ;
α. Από τον Τηλέμαχο. Ο Όμηρος ήταν ο Φώσκολος της αρχαιότητας. Αν έβλεπε κιόλας, ακόμα θα βρίσκαμε καινούρια έργα του. Η ατάκα δεν είναι δική μου, είναι κλεμμένη από σήριαλ.
 
9. Βρέχει....
α. φωτιά στη στράτα μου. Όχι άλλο κάρβουνο!  Ναυπηγεία Κρεούζη.
 
10. Γιατί δεν πήγες στην εξεταστική;
α. Δεν ξύπνησα. Αλλά δε πειράζει. Η μαμά μου ξενοπλένει, ο αδελφός μου δουλεύει σκυλίσια για να μου εξασφαλίζουν μία άνετη ζωή. Πού να τρέχω τώρα? Πάω του χρόνου.
 
Περισσότερα α. 
 
80%  Νίκος Φώσκολος
Είσαι κοντά στο να γίνεις Νίκος Φώσκολος. Βέβαια δεν είναι εύκολο να γίνεις Νίκος Φώσκολος, γιατί για να γίνεις Νίκος Φώσκολος πρέπει να είσαι Νίκος Φώσκολος, δε γίνεται να γίνεις Νίκος Φώσκολος αν δεν είσαι ήδη Νίκος Φώσκολος. 
Συννενοούμαστε πιστεύω...
 
Συννενοούμαστε απόλυτα. Δεν το συζητώ. :)   Δηλαδή, είμαι ένα τσικ από το να φτάσω την τελειότητα.
 
 
Κλαίω με τις απαντήσεις σας...????

Αλλά βλέπω έχουμε χάρη στη Νιόβη και παρέμβαση του ίδιου του Νίκου Φώσκολου ????

Ελέφαντα έβαλα τις απαντήσεις σου στον υπολογιστή ποσοστιαιου προσδιορισμού Νίκου Φώσκολου και μου έβγαλε 217% Νίκος Φώσκολος, χωρίς αλλά σχόλια

1@bambinella 100[/USER]

Και γενικώς στους επαγγελματίες ;;;;;

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Γιάγκο τον λέγανε, μήπως τον είδε κανείς?
Άντε, ας μη δώσω εγώ την απάντηση....

2. " Ήρθα να πάρω....

...τη γυναίκα μου αλλά τη βρήκα στο κρεββάτι να κάνει παιχνιδάκια με τον Γιάγκο Δράκο.
???????

 
Σατυρικό 3.015

 
Πόσο κουλτουριαρης είσαι; 
 
1. Ποιον δε θες να βλέπεις σε δεύτερης κατηγορίας ταινίες;
 
α. Τον Ορέστη Μακρή
β. Τον Μάνο Κατράκη
γ. Τον Κώστα Κακκαβα
 
2. Τι ξέρεις για τον Σολομό;

 
α. Τα είχε με τη Βουγιουκλάκη
β. Ανέβαζε Αριστοφάνη
γ. Η μόνη κονσέρβα
 
3. Ποιανού ηθοποιού θεωρείς καλύτερη τη σκηνοθετική προσπάθεια; 
 
α. Στέφανος Στρατηγός ( Εταιρεία Θαυμάτων)
β. Αλεξανδράκης ( Συνοικία το όνειρο)
γ. Κώστα Βουτσά (στα μιούζικαλ του Δαλιανίδη)
 
4. Σε τι ήταν αυτοδίδακτος ο Γκάτσος; 
 
α. Σε όλα, ήταν θεός.
β. Στα Ισπανικά
γ. Στο τάβλι. 
 
5. Αγαπημένος Ντίνος:
 
α. Οι κυρίες της αυλής
β. Ο Δράκος
γ. Συμμορία εραστών
 
6. Γιατί; 
 
α. Γιατί έτσι
β. Γιατί όχι;
γ. Γιατί @@@ το γατί



 
 
7.Λατέρνα φτώχεια και...


 
α. Φιλότιμο
β. Γαρύφαλλο
γ. Τα μυαλά στο μπλέντερ
 
8. Τι σε σόκαρε στον Αγγελόπουλο; 
 
α. Που έδειξε βιασμό ανηλίκου
β. Που έδειξε αιμομιξία
γ. Τα μαύρα μάτια σου που όταν τα βλέπω με ζαλιζουνε
 
9. Καζαντζίδης ή Διονυσίου;
 
α. Γαβαλάς
β. Καζαντζίδης
γ. Διονυσίου
 
10. Μάνος ή Μίκης; 
 
α. Εννοείται Μανος
β. Φυσικά Μανος
γ. Ασφαλώς Μάνος
 
Περισσότερα α. 
50% κουλτουριαρης.
 
Είσαι σε μια κατάσταση νορμάλ ποιότητας. Θα πας και στο Ηρώδειο, θες όμως και τα αστεία σου, τα καλαμπουρια σου, τη σαχλαμάρα σου να την επεις... Ξέρεις τα βασικά αλλά δεν τα ψειριζεις και πολύ. Θα σταθείς σε μια συζήτηση κουλτουρε αλλά θα κλείνεις κ πονηρά το μάτι ταυτόχρονα στο πρόσωπο... 
 
Περισσότερα β. 
 
99% κουλτουριαρης. 
 
Έχεις κάποια θέματα φίλε μου. Ίσως τα παιδιά στο σχολείο δε σε παίζανε, ίσως σε εδερνε ο μικρός σου αδερφός ή ίσως είσαι απλά άσχημος. Όπως και να έχει είσαι κουλτουρε σε ενοχλητικό βαθμό. 
Χαλάρωσε κι απόλαυσε ένα μελό της προκοπής να δεις πως ζει ο κόσμος... 
 
Περισσότερα γ
0% κουλτουριαρης
 
Είσαι ένας υγιής κι απροβληματιστος άνθρωπος. Σε συγχαίρω!!! Θες να κάνουμε παρέα; Όχι; Δε με χωνεύεις; Εντάξει, δικαίωμα σου. 
 
1 γ. Τον Κωστα Κακαβα. Υστερα απο την Καταραμενη ωρα και το Περιφρονα με γλυκια μου, δε θα αντεχα να μην τον δω και παλι σε ταινια υψηλων προδιαγραφων.

2 γ. Η μονη κονσερβα και μαλιστα τωρα τελευταια τον βγαλανε και σε νεα γευση μαγιονεζα - μαρουλι.

3 γ. Του Κωστα Βουτσα στα μιουζικαλ του Δαλιανιδη με κορυφαια στιγμη του τη Στεφανια.

4 γ. Ποιος ειναι ο Γκατσος; Αν εννοειτε εκεινον τον περιπτερα απο τα Κορωπι, ητανε ασσος στο ταβλι ο ατιμος.

5 α. Οι κυριες της αυλης γιατι αυτος πρωτος διδαξε πανω στο κορμι της κορης του το ημιμονιμο τατουαζ.

6 α. Γιατι ετσι. Θελει και ρωτημα;

7 β. Γαρυφαλλο που ενιοτε το φοραω και στο μαλλι αλα Βουγιουκλακη.

8 γ. Τα μαυρα ματια σου οταν σε βλεπω με ζαλιζουνε. Μ' αυτο το τραγουδι με ξυπνησε χτες ο μαναβης που περναγε απο κατω.

9 α. Γαβαλας επειδη τα γυαλια που φορουσε του διναν εναν αερα λονδρεζικο.

10 γ. Ασφαλως Μανος. Μανος Βενιερης που εκανε και μεταγλωττισεις για Το μικρο σπιτι στο λιβαδι.

Περισσοτερα γ. 0% κουλτουριαρης και ακριβως γι' αυτο ειμαι ενας υγιης και απροβληματιστος ανθρωπος, αλλα υστερα απ' αυτο το κουιζ αρχισα να προβληματιζομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Ποιον δε θες να βλέπεις σε δεύτερης κατηγορίας ταινίες;

γ. Τον Κώστα Κακκαβά. Α πα πα παααα… Δε λέω, καλούλης, αλλά κρύος ο καϋμένος….
 
2. Τι ξέρεις για τον Σολομό;

α. Τα είχε με τη Βουγιουκλάκη. Μέχρι εκεί είχα εντρυφήσει επί του σοβαρότατου αυτού θέματος. Θέλετε να μου πείτε ότι έκανε κι άλλα πράγματα? 
 
3. Ποιανού ηθοποιού θεωρείς καλύτερη τη σκηνοθετική προσπάθεια; 
γ. Κώστα Βουτσά (στα μιούζικαλ του Δαλιανίδη) δαγκωτό. Όταν σκηνοθετεί ο Βουτσάς, όλοι οι άλλοι μπαίνουν στην μπάντα.
 
4. Σε τι ήταν αυτοδίδακτος ο Γκάτσος; 
α. Σε όλα, ήταν θεός. Μετά από αυτόν, το χάος.
 
5. Αγαπημένος Ντίνος:
γ. Συμμορία εραστών. Εκνευριστικά κακή ταινία, με πολύ καλούς ηθοποιούς.
 
6. Γιατί; 
α. Γιατί έτσι. Γιατί ήταν από τις χειρότερες ταινίες του. Άρα στηρίζουμε τις αδύναμες ομάδες. Νομίζω? 



 
7.Λατέρνα φτώχεια και...


α. Φιλότιμο. Γιατί είναι η μοναδική λέξη παγκοσμίως που δεν εξηγείται σε καμμία άλλη γλώσσα. Τι, δεν είναι σχετικό το σχόλιο? Ε, αυτό σκέφτηκα, αυτό έγραψα. Εξάλλου, ήταν σχετικό το παραπάνω? 
 
8. Τι σε σόκαρε στον Αγγελόπουλο; 
γ. Τα μαύρα μάτια σου που όταν τα βλέπω με ζαλίζουνε. Δεν μπορώ να σας εξηγήσω το λόγο, αλλά αυτό με σόκαρε περισσότερο. 
 
9. Καζαντζίδης ή Διονυσίου;
α. Γαβαλάς. Όνειρο δεμένο στο μουράγιο, πόρτα μου κλεισμένη στο νοτιά, έκανα τον πόνο μου κουράγιο, στην αγάπη μου έβαλα φωτιά. Χοπ, χοπ, χοπ!
 
10. Μάνος ή Μίκης; 
α. Ασφαλώς Μάνος. Με λένε Μάνο, και θέλω φίλος σας να γίνω.... 
 
Περισσότερα α. 
50% κουλτουριάρης.
Είσαι σε μια κατάσταση νορμάλ ποιότητας. Θα πας και στο Ηρώδειο, θες όμως και τα αστεία σου, τα καλαμπουρια σου, τη σαχλαμάρα σου να την επεις... Ξέρεις τα βασικά αλλά δεν τα ψειριζεις και πολύ. Θα σταθείς σε μια συζήτηση κουλτουρε αλλά θα κλείνεις κ πονηρά το μάτι ταυτόχρονα στο πρόσωπο... 
 
Οϋτε ένα βήτα. :D :D Ε, ναι, είναι τώρα να προβληματιζόμαστε παρά πάνω από όσο πρέπει? Φτάνει τόσο, έχουμε και μια φαιά ουσία που πρέπει να την προστατεύσουμε. Όσο για το κλείσιμο του ματιού, ε, αυτό πια, εξαρτάται από το πρόσωπο.... 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εκεινον τον περιπτερα απο τα Κορωπι, ητανε ασσος στο ταβλι ο ατιμος.
Γιατί ΗΤΑΝΕ bambi???

Τι συνέβη στον περιπτερα; 

Μίλα που να με πάρει ο διάβολος!!!! 
 
Γιατί ΗΤΑΝΕ bambi???

Τι συνέβη στον περιπτερα; 

Μίλα που να με πάρει ο διάβολος!!!! 
Γιατι ειναι παλια ιστορια και οταν παιζαμε ταβλι μαζι γυρω στο 1945 - 1950 αυτος ηταν συνομηλικος μου 60αρης, αρα μαλλον δε ζει πια.

Τωρα θα μου πεις "πως ζεις εσυ;". Μην κοιτας εμενα που εφτασα τα 130 και μοιαζω 40αρα. Κανω ενεσεις βαμπιρ που μου τις συστησε μια μεγαλη σταρ, Θεος σχωρεστην.
 
Πίσω
Μπλουζα