Σατυρικό κουίζ

 


Τι ηλικία έχεις;


Απάντησε υπεύθυνα- μάθε με βεβαιότητα
 
1. Μερικοί το προτιμούν.. 
 
α. Καυτό
β. Κρύο
γ ..... μερικοί δεν το προτιμούν
 
2. Ραντεβού....
 
α. Στον αέρα
β. Με μια άγνωστη
γ. Καμάρα, Θεσσαλονίκη
 
3. Λευτέρη Λευτέρη Λευτέρη...
 
α. Να σε μουτζωνω μου κουλαθηκε το χέρι
β. Έχω φυτέψει δύο μολόχες στο παρτέρι
γ. Είσαι τωρα η άνοιξη,θα ρθει καλοκαίρι
 
4. Ποια είναι πιο σέξι; 
 
α. Μαρθα Καραγιάννη
β. Ελένη Ζαφειρίου
γ. Κατίνα Παξινού
 
5. Ποιος είναι πιο μπρουταλ; 
 
α. Νίκος Κούρκουλος
β. Παντελής Ζερβός
γ. Αιμίλιος Βεάκης
 
6. Για ποιον κελαηδούν τα πουλιά; 
 
α. Για μας
β. Για σας
γ. Για μένα πάντως όχι
 
7. Θα τον ντραπεις τον πλάτανο; 
 
α. Ε; 
β. Ναι
γ. Θα τον χαιρετήσω
 
8. Που έπαιζες κομπάρσος; 
 
α. Στη θεία σου τη χίπισσα
β. Στη θεία μου τη χίπισσα
γ. Στα χειροκροτήματα
 
9. Μη βροντοχτυπας τις χάντρες...
 
α. Θα τις βροντοχτυπαω
β. Με συγχωρείτε
γ. Ακούγονται πολύ; Δεν ακούω και καλά...
 
10. Ποιος είναι ο τέταρτος κληρονομος;
 
α. Ο δολοφόνος; 
β. Η Καραγιάννη;;
γ. Η ανιψιά μου, από αδερφή
 
Περισσότερα α. 
Είσαι 15 έως 17 ετών
 
Είσαι ένας χαρωπός έφηβος, χαρωπα και να γελάσεις δυνατά κλπ. 
Θυμήσου να μη μιλας σε αγνώστους. Έτσι δε θα γνωρίσεις κανέναν και θα ευτυχησεις στα σίγουρα.
 
Περισσότερα β.
Είσαι μεταξύ 20 και 70. 
 
Σοκαριστικό; Όλα τα βρίσκω; Βουλωμένο γράμμα διαβάζω; Έχω κληρονομικο χάρισμα;  Με παραδέχεσαι; Ευχαριστώ. 
 
Περισσότερα γ
Είσαι μεταξύ 87 και 104.
 
Σεβαστε μου γέροντα, μια χαρά κρατιεσαι!!! Μπαίνεις και στο ιντερνέτ, κάνεις και τα κουίζ, φτου σου και σίδερο στη μέση σου!!! 
 
 




 


 
 
1 γ. Μερικοι δεν το προτιμουν. Υπαρχουν και αφυσικα γουστα. Τι να κανουμε;

2 α. Στον αερα γιατι πηξαμε εδω κατω.

3 γ. Λευτερη, Λευτερη, Λευτερη, εισαι τωρα η ανοιξη, θα' ρθει καλοκαιρι. Απριλιο εχουμε. Τι περιμενατε να πω;

4 β. Πιο σεξυ ειναι η Ελενη Ζαφειριου μετα το τετελεσθεν στο Κοριτσι με τα μαυρα οταν οι γειτονισσες κλεινουν τα παραθυρα στο περασμα της.

5 γ. Ο Αιμιλιος Βεακης επειδη οι αλλοι δυο αποκλειονται πανηγυρικως.

6 α. Για μας κελαηδουν τα πουλια. Τι; Δεν τα ακουτε;

7 β. Θα τον ντραπω τον πλατανο γιατι γυρισα στο χωριο χωρις να ξεκανω τον Κοντογιωργη.

8 β. Στη θεια μου τη χιπισσα. Ειμαι αυτος που μοιαζει αντρας, αλλα μιλαει γυναικεια.

9 α. Θα τις βροντοχτυπαω γιατι ο αντρας ειναι αντρας.

10 α. Ο δολοφονος. Σιγα μην εδινα εγω αλλη απαντηση.

Περισσοτερα α. Ειμαι ενας χαρωπος εφηβος, αλλα μιλαω σε αγνωστους και δεν καταλαβαινω γιατι μου το απαγορευετε.
 
α. Μερικοί το προτιμούν... καυτό. Καυτό καλοκαίρι, καυτό μαγιώ, καυτό φιλί, μπορεί και καυτό καφέ κλπ…. Ε, όσο να πεις μερικά πράγματα είναι έτσι και δεν είναι αλλιώς.
 
β. Ραντεβού.... στον αέρα... Στον θαλασσινό αέρα... Άντε, κοντεύουν οι διακοπές του Πάσχα.... να φεύγουμε από το κλεινόν άστυ.... Καταπληκτικός συνειρμός....
 
β. Λευτέρη Λευτέρη Λευτέρη...  Έχω φυτέψει δυο μολόχες στο παρτέρι... Ααααχ, τι ωραίος στίχος... Τι ρομαντικός....
 
α. Ποια είναι πιο σέξι; Μάρθα Καραγιάννη. Θα πω το προφανές. Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο...
 
γ. Ποιος είναι πιο μπρουταλ;  Ναι, κοίτα τώρα να δεις, εγώ δεν είμαι λάτρης του Κούρκουλου όπως οι περισσότερες κυρίες... Ο Ζερβός αποκλείεται... Άρα μένει ο Βεάκης…. που δεν τον έχω δει να παίζει ποτέ, γιατί αν τον είχα δει, θα ήμουν 103 χρονών....
 
α. Για ποιον κελαηδούν τα πουλιά; Για μας κελαηδούν τα πουλιά.... χαρούμενα μες στη φωλιά.... τρα λα λα… 
 
γ. Θα τον ντραπεις τον πλάτανο; Θα τον χαιρετήσω.... Χαιρέτα μου τον πλάτανο και Νικολό καρτέρα.... Αν ήταν πεύκος δεν θα άφηνα τον Γιάννη να τον κόψει.... 
 
β. Που έπαιζες κομπάρσος; Στη θεία μου τη χίπισσα... Ήμουν μία από τους χίπις.... στα Μάταλα…. Έτσι για να ζήσω την εμπειρία....
 
α. Μη βροντοχτυπάς τις χάντρες... Θα τις βροντοχτυπάω όσο θέλω....  γιατί έτσι μου γουστάρει....
 
α. Ποιος είναι ο τέταρτος κληρονομος; Ε, να μην πω πάλι τη Καραγιάννη... την είπα πιο πάνω... Βάλτε το δολοφόνο, να είμαστε σίγουροι....
 
 
Περισσότερα α. 
Είσαι 15 έως 17 ετών
Είσαι ένας χαρωπός έφηβος, χαρωπά και να γελάσεις δυνατά κλπ. 
Θυμήσου να μη μιλάς σε αγνώστους. Έτσι δε θα γνωρίσεις κανέναν και θα ευτυχήσεις στα σίγουρα.
 
15 έως 17? Ε, αφού απεφάνθη η επιστήμη, ποια είμαι εγώ που θα έχω αντιρρήσεις? Επίσης μη φοβάσαι, δε μιλάω ποτέ σε αγνώστους... Ούτε παίρνω καραμέλες από αγνώστους.... Ενίοτε, δε μιλάω και στους γνωστούς, αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση... 
 
 
Πριν αρχίσω να απαντάω, να σας ομολογήσω ότι στις εκλογές (αν ψήφιζα διότι δεν αφού είμαι εδώ και είναι εκεί) θα ψήφιζα ανθυποκομματίδια του 0.5% διότι με καμία από τι άλλες προτεινόμενες λύσεις των γιγαντιαίων (>1%) ποσοστών δεν είμαι ικανοποιημένος. Έχουμε και λέμε

 
1. Μερικοί το προτιμούν..
δ. βραστό. Ομελέτα είναι πιο νόστιμο, αλλά στην ηλικία μου δεν κάνει.

 
2. Ραντεβού....
δ. Με τον ψυχαναλυτή μου, κι επειγόντως
 
3. Λευτέρη Λευτέρη Λευτέρη...
δ. Ρίξε κόκκινο πιπέρι, ρίξε κόκκινο πιπέρι, για να γίνει δυνατή / αχ τι σούπα είν' ετούτη, μπαμ θα κάνει σαν μπαρούτι και ψηλά θα τιναχτεί.
 
4. Ποια είναι πιο σέξι; 
δ. Η Ζωζώ, ιδίως από τότε που πέρασε τα 80

 
5. Ποιος είναι πιο μπρουταλ; 
δ. Ο Γκουζγκούνης, το είπα και χτες
6. Για ποιον κελαηδούν τα πουλιά; 
δ. Γι' αυτόν που τους φέρνει το καναβούρι. Εκείνα που τραγουδούσαν για άλλους εξαφανίστηκαν (natural selection). Βλέπε και παραμύθι "Ο τζίτζικας κι ο μέρμηγκας", έγινε και ταινία (τι, μόνο οι Χιονάτες κι οι Σταχτοπούτες θα γίνονται?)



 
7. Θα τον ντραπεις τον πλάτανο; 
δ. Γιατί, αυτός με ντρέπεται? Κι είμαι και μεγαλύτερός του σε ηλικία.
8. Που έπαιζες κομπάρσος; 
δ. Κυρία μου, εγώ μόνο πρωταγωνιστής παίζω (στο μέλλον, προς το παρόν δεν έχω γυρίσει ταινία, αλλά έχω χρόνια μπροστά μου, η ηλικία μου είναι ακόμη διψήφια)



 
9. Μη βροντοχτυπας τις χάντρες...
δ. Το κομπολόι είναι made in China και θα γίνουν χαντρόσκονη

 
10. Ποιος είναι ο τέταρτος κληρονομος;
δ. Ο αστυνόμος, παρανόμως
 
Το (δ) εκλέγεται παμψηφεί. Είμαι διαχρονικός, κλασσικός και αθάνατος. (Actually είμαι η Ζωζώ incognita, βλέπε και απάντηση 4 όπου δεν κρατήθηκα κι έβγαλα τα τεράστια γυαλιά ηλίου για λίγο)
 
Είτε μας αρέσει είτε όχι όλοι είμαστε Αλίκη. Εσύ όμως φίλε μου πόσο Αλίκη Βουγιουκλάκη είσαι; 

 
1. Πριν φύγεις απ' το σπίτι δεν ξεχνάς... 
 
α. Να πεις ψέματα για το πού πας
β. Κλειδιά, τσιγάρα, λεφτά
γ. Τις βλεφαρίδες σου
 
2. Έχεις μιαν άκρη στην αγορά;
 
α. Ναι, και δε με νοιάζει
β. Έχω σκαλωσει στη γραφειοκρατία
γ. Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα πόσο μπαναλ!!!
 
3. Θα τα ξερασεις όλα άμα σε βασανίσουν οι Γερμανοί; 
 
α. Το όνομα μου είναι Δήμητρα Αρμαγου, κάνετε λάθος σας λέω, αφήστε με ήσυχη.
β. Φέρτε δηλώσεις να υπογράφω
γ. Όχι βέβαια, θα πεθάνω αν χρειαστεί, αρκεί να θυμηθώ να βάλω τ ολομεταξο κομπινεζον. 
 
4. Τι προσεύχεσαι; 
 
α. Να ρίξει ο Θεός φωτιά να το κάψει τούτο τ Ασπρονήσι
β. Λεφτά, υγεία, λεφτα, υγεία, με τυχαία σειρά
γ. Να μείνω ετσι υπέρλαμπρη κι ανυπέρβλητη φορεβε. 
 
5. Πειρατηηηηη....
 
α. Το τόπι μου!!
β. Καλό βόλι!
γ. Βγες απ' το πλάνο μου!
 
6. Θα το κάψουμε απόψε κυρ Στέφανε; 
 
α. Θα το κάψουμε!
β. Λυπάμαι, ξυπνάω πρωί
γ. Κάθε βράδυ το καίμε καημένε Στέφανε
 
7. Τι ακραίο σου έχει συμβεί;
 
α. Έπεσα μέσα σε έναν κεσε με πρόβειο
β. Έχασα ακριβές σκορ για γκολ που μπήκε στο '94
γ. Όσα μου συμβαίνουν ακραία είναι
 
8. Τι παραγγέλνεις στις ταβέρνες;
 
α. Μουσακά
β. Σαλάτα, κάνω δίαιτα
γ. Δεν πάω σε ταβέρνες
 
9. Γιατί δεν πλήρωσες στο σούπερ μάρκετ; 
 
α. Νόμιζα ήταν τζάμπα / είμαι χαζός
β. Πλήρωσα, πέντε πράγματα πάει το πενηνταρι
γ. Δεν πάω σούπερ μάρκετ
 
10. Σ αρέσει η Τζένη; 
 
α. Πολύ φίλη μου
β. Όταν λέμε Τζένη;
γ. Καλή είναι μετά τις πλαστικές. 
 
περισσότερα α. 
14% Αλίκη Βουγιουκλάκη. 
 
Ίσως σου φαίνεται μικρό το ποσοστό φίλε μου αλλά είσαι οσο πιο κοντά γίνεται για κοινό θνητό στην Αλίκη Βουγιουκλάκη! 
 
Περισσότερα β
13% Αλίκη Βουγιουκλάκη
 
Δεν παραπλάνησαν την έμπειρη ομάδα μας οι απαντήσεις σου. Λατρεύεις Αλίκη, αγαπας Αλίκη, με γεια σου με χαρά σου το δεκατριαρι!
 
Περισσότερα γ. 
12% Αλίκη Βουγιουκλάκη. 
 
Λυπάμαι, έχεις το μικρότερο σκορ, την επόμενη φορά, καλά να είμαστε. Άντε κάτι έχεις κι εσύ από Αλίκη κακόμοιρο παιδί... 
 
1 γ. Τις βλεφαριδες μου φυσικα και τις φοραω μεσα στο ασανσερ.

2 α. Και δε με νοιαζει. Ψαρια πουλαω!

3 γ. Θα πεθανω αν χρειαστει, αρκει να θυμηθω να βαλω το ολομεταξο κομπινεζον. Στην αναγκη το δανειζομαι κι απο τη Λασκαρη που περασε μια απο τα ιδια.

4 γ. Να μεινω υπερλαμπρη και ανυπερβλητη φορεβε, αλλα σιγα μην αφησω τα πραγματα στην τυχη. Θα πω οτι πεταχτηκα δεκα μερες στην Αμερικη για καλλιτεχνικη ενημερωση.

5 γ. Βγες απ' το πλανο μου κι εσυ και ολοι οι υπολοιποι γιατι μονο εγω αξιζω να φαινομαι. Ας παει κι ο σκηνοθετης σπιτι του, αυτος ο αχρηστος που σε ενα πλανο τολμησε να δειξει τη Μπεμπη Κουλα. Θα σκηνοθετησω την ταινια μονη μου και θα κανω και το μονταζ.

6 β. Λυπαμαι, ξυπναω πρωι γιατι επιασα δουλεια ως ιδιαιτερα. Μιλαω αγγλικα, γαλλικα, ιταλικα, ισπανικα, ξερω γραφομηχανη και στενογραφια, τιμες χρηματιστηριου και ολα αυτα ενω ειμαι παμφτωχη.

7 γ. Οσα μου συμβαινουν ακραια ειναι γιατι ειμαι ενα ακραιο κοριτσι.

8 γ. Δεν παω σε ταβερνες. Μονο σε ψαροταβερνες γιατι το κρεας μου χαλαει τη σιλουετα και με χτυπαει στα νευρα. Επισης οταν εχω κοσμο στο σπιτι εγω τρωω συναγριδα και οι αλλοι πατατες τηγανιτες.

9 γ. Δεν παω σουπερ μαρκετ. Για ποια με περασατε; Στελνω τη Νοτα. Αλλα και να πηγαινα, σιγα μην πληρωνα. Ολος ο κοσμος δικος μου ειναι.

10 α. Πολυ φιλη μου. Αγαπημενο μου τραγουδι της το Αν ειναι η αγαπη αμαρτια.

Περισσοτερα γ. Ειμαι 12% Αλικη Βουγιουκλακη, αλλα δεν απογοητευομαι. Θα το πιασω και το 13αρι! Που θα παει;
 
1 γ.  Τις βλεφαρίδες μου. Δεν τις είχα σε καμμία εκτίμηση διότι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Όταν όμως έπεσαν και ξαναβγήκαν, τις εκτίμησα δεόντως. Δεν πάω πουθενά χωρίς αυτές... Άσε που βάζω δέκα στρώσεις μάσκαρα...  :D  

 
2 α. Ναι, και δε με νοιάζει διότι το βράδυ  γίνομαι βεντετάρα και τραγουδάω στην ταβέρνα "Η τρύπια βάρκα" την "Ξανθομαλλού".... Άλλη το πρωί κι άλλη το βράδυ....

3  α. Το όνομα μου είναι Δήμητρα Αρμάγου, κάνετε λάθος σας λέω, αφήστε με ήσυχη. Μισό λεπτό, πρέπει να πάω προς νερού μου, διότι έχει πρόβλημα το υδραυλικό σύστημα και μόλις γυρίσω θα σας καταστρέψω όλους, παλιογερμαναράδες!!!   
 
 4 β. Λεφτά, υγεία, λεφτά, υγεία, με τυχαία σειρά. Δηλαδή, ότι ακριβώς προσεύχεται όλος ο πληθυσμός του γηραιού μας πλανήτη.  Μεγάλη πρωτοτυπία!
 
5 γ. Βγες απ' το πλάνο μου! Έλεος! Να μην μπερδευόμαστε! Μα τι είναι αυτό το πράγμα πια! Αφεντικά και δούλοι, ένα γινήκαμε ούλοι!  
 
6 β. Λυπάμαι, ξυπνάω πρωί. Γύρω στις 1 το μεσημέρι. Και έχω ενοχληθεί αφάνταστα με κάποιους που επιμένουν να με παίρνουν τηλέφωνο πιο νωρίς... Δεν μπορεί κανείς να κοιμηθεί με την ησυχία του πια...
 
7 α. Έπεσα μέσα σε έναν κεσέ με πρόβειο. Αυτό είναι πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα για μένα. Καθότι δε μου αρέσει το πρόβειο.  Με το ζόρι δηλαδή? Τρώω μόνο αγελαδινό με 2% λιπαρά. Η επιτυχία θέλει θυσίες.
 
8 β. Σαλάτα, κάνω δίαιτα. Καλοκαίρι προ των πυλών, παιδιά. Να βγουν οι φάλαινες στα ρηχά, αλλά να είναι όσο πιο κομψές γίνεται. 
 
9 α. Νόμιζα ήταν τζάμπα / είμαι χαζός. Μιλάμε για ένα εθνικό κεφάλαιο, όχι κουραφέξαλα. Για τα εθνικά κεφάλαια, πρέπει να είναι όλα τζάμπα. Νομίζω? Επίσης, δεν είμαι χαζός... Είμαι χαζή! 
 
10. β. Όταν λέμε Τζένη; Για θυμήστε μου.... Ένα μυαλό είναι αυτό... Πόσα να συγκρατήσει πια?Γνωρίζω και τόσο κόσμο κάθε μέρα...
 
 

Ισοψηφούν τα α και τα β.
 
13-14% Αλίκη Βουγιουκλάκη, λοιπόν. 
 
Νόμιζα ότι η αδυναμία μου είναι η Λάσκαρη αν και ομολογώ ότι μου αρέσουν και οι τρεις κυρίες του '60... Αλίκη, Τζένη, Ζωή... Για άλλους λόγους η καθεμιά.... Αλλά για να μου διευκρινήσετε κάτι... Αυτό το 13τριάρι πιάνει στο ΠΡΟ-ΠΟ?
 
 
 
Πόσο μελό είσαι; 

 
1. Σου έχει τύχει ποτέ να τυφλωθεις; 
 
α. Ναι, πολλές φορές
β. Όταν με χτυπάει ο ήλιος δε βλέπω καλά
γ. Είμαι τυφλός αυτή τη στιγμή που σας διαβάζω
 
2. Έχεις τύχει ποτέ σε ναυάγιο; 
 
α. Ναι, αλλά με έσωσε ένα γκαζαδικο
β. Όχι
γ. Είμαι ναυαγός αυτή τη στιγμή σε ερημικό νησί και τρώω καρύδες
 
3. Έχεις πάθει ποτέ αμνησία;
 
α. Μια φορά το '68 αλλά μου πέρασε
β. Απ ότι θυμάμαι όχι
γ. Έχω αμνησία αυτή τη στιγμή που σας γράφω
 
4. Έχεις βγάλει ποτέ δίσκο με λαϊκά τραγούδια; 
 
α. Ναι, κι έκανα επιτυχία στα λαϊκά στρώματα
β. Όχι, υδραυλικός είμαι
γ. Αυτή τη στιγμή που σας γράφω ηχογραφώ τον 28ο δίσκο μου
 
5. Έχεις πέσει ποτέ θύμα πλεκτάνης με σκοπό να χωρίσεις τον άνθρωπο σου; 
 
α. Ναι, από πεθερά και κουνιάδο
β. Ναι, από πεθερά
γ. Ναι, από πεθερά, κουνιάδο, έναν εφοπλιστή και την Έφη Οικονόμου. 
 
6. Πόσα χαμένα αδέρφια υπολογίζεις πως έχεις; 
 
α. Έναν, τον βρήκα τυχαία σ ένα μαγαζί με είδη καπνιστού
β. Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ
γ. Καμιά εξηνταρια
 
7. Είναι πιθανόν να παντρευτείς έναν βαθυπλουτο ; 
 
α. Ναι αλλά θα τον αγαπήσω πρώτα
β. Εμένα θα πάρει ο κροίσος;;; 
γ. Έχω παντρευτεί έναν βαθυπλουτο αλλά μέχρι τη μέρα του γάμου πίστευα πως ήταν τορναδορος στ αντικρινό γιαπι. 
 
8. Έχεις χάσει την οικογένεια σου στην Κατοχή; 
 
α. Μόνο τον πατέρα μου
β. Δε ζούσα στην κατοχή
γ. Μάγος είσαι; 
 
9. Έχεις κάνει άδικα φυλακή; 
 
α. Δύο φορές, αλλά με έσωσε ο δικηγόρος αδερφός μου που ξαναβρήκα στα είδη καπνιστού
β. Όχι, έχω κάνει δίκαια.
γ. Από τις φυλακές σας διαβάζω, 23 χρόνια έφαγα για παράνομο παρκάρισμα
 
10. Είσαι καλό παιδί;
 
α. Έτσι λένε όλοι
β. Σχετικά ναι
γ. Καλό αλλά άτυχο. 
 
Απαντήσεις: 
 
Περισσότερα α
 
Αγαπητέ Νίκο, έχεις περάσει διάφορα στη ζωή σου αλλά πάντα καταφέρνεις κι επιβιώνεις. Οι κακουχίες σε γονατίζουν αλλά η φουκαριάρα η μάνα σου σου δίνει το κουράγιο να σηκωθείς και να σταθείς στα πόδια σου. Το κουιζ σου εύχεται υγεία, διαύγεια πνεύματος, καλή όραση και γενικά όλα να πάνε καλά. 
 
Περισσότερα β
 
Δεν είσαι μελό. το ξέρεις και το ξέρουμε. γιατί έκανες το κουίζ δεν ξέρω. Υγεία ευχόμαστε και σε σένα. 
 
Περισσότερα γ
 
Δυστυχισμένε μου άνθρωπε, η μοίρα σε χτυπάει αλύπητα. Δεν είσαι μελό είσαι απλά γκαντέμης. Μην ανησυχείς όμως. Σύμφωνα με τον θεικό νόμο της Μάρθα Φιλμς θα αποζημιωθείς για όλες τις ατυχίες σου. Είτε θα κάνεις πλούσιο γάμο είτε θα γίνεις πασίγνωστος τραγουδιστής είτε το άσπλαχνο αφεντικό που σε πέταξε στο δρόμο θα αποδειχθεί ο πατέρας σου και θα τον κληρονομήσεις. Πάντως μοίρα καλή σε περιμένει μην αγχώνεσαι.
 
1. Σου έχει τύχει ποτέ να τυφλωθεις; 
 
δ. Κάθε νύχτα. Μόλις σβήσω το φως δεν βλέπω την τύφλα μου. Ευτυχώς η τύφλωση είναι παροδική διότι μόλις ξημερώσει παθαίνω σοκ σαν βαμπίρ που το χτύπησε ο ήλιος και ξαναρχίζω να βλέπω.

 
2. Έχεις τύχει ποτέ σε ναυάγιο; 
 
β. Όχι, έχω όμως τύχει σε εκτροχιασμό τραίνου (το 1973 που έγινε έτσι το γράφαμε). Μου ήρθε ένα χαρτόκουτο από το ράφι κατακέφαλα αλλά δεν έπαθα τίποτε, το χαρτόκουτο βούλιαξε. Έκανα μήνες να ξαναμπω σε τραίνο.
 
3. Έχεις πάθει ποτέ αμνησία;
δ.Δεν θυμάμαι.

4. Έχεις βγάλει ποτέ δίσκο με λαϊκά τραγούδια; 
 
δ. Όχι. Στο σπίτι μου σε δίσκο βγάζαμε τα λικέρ και τα γλυκά του κουταλιού με το ποτήρι το κρύο νερό. Όχι τραγούδια.

 
5. Έχεις πέσει ποτέ θύμα πλεκτάνης με σκοπό να χωρίσεις τον άνθρωπο σου; 
 
α. Ναι, αλλά δεν πέτυχα να χωρίσω.
 
6. Πόσα χαμένα αδέρφια υπολογίζεις πως έχεις; 
 
δ. Τι είναι τα αδέλφια για να τα χάσει κανείς, το τραίνο των οκτώμισυ? (Που έφυγε στις οκτώ ταξίδι για την Κατερίνη κι εγώ έμεινα μπούκαλος στο σταθμό 8:30). Την έχω ολόκληρη την αδερφή μου, ούτε ένα κομματάκι της δεν έχει χαθεί.

 
7. Είναι πιθανόν να παντρευτείς έναν βαθυπλουτο ; 
 
α. Εγώ τον παντρεύομαι τρέχοντας (ακόμη κι άντρας να είναι... κανείς δεν είναι τέλειος, όπως λέει και η τελευταία ατάκα του "Μερικοί το προτιμούν καυτό"). Αυτός είναι απίθανο να με παντρευτεί
 
8. Έχεις χάσει την οικογένεια σου στην Κατοχή; 
 
Μα για πόσο απρόσεχτο πια με έχεις? Πριν λίγο με ρώτησες πόσα αδέλφια έχασα, τώρα λες για ολόκληρη οικογένεια. Προσέχω για να έχω.
 
9. Έχεις κάνει άδικα φυλακή; 
 
α. Ναι, πριν χρόνια με καλέσανε σε μία φυλακή να κάνω τον διερμηνέα σε έναν διαρρήκτη ελληνικής καταγωγής, αλλά άδικα με φώναξαν διότι όταν με είδε ο κακοποιός ξαφνικά άρχισε να καταλαβαίνει αγγλικά και δεν χρειάστηκαν οι υπηρεσίες μου (τις οποίες πληρώθηκα 50 ολόκληρα δολλάρια, και τώρα που το σκέφτομαι δεν τα δήλωσα εισόδημα οπότε ελπίζω να έχει παραγραφεί το αδίκημα αλλιώς θα πρέπει να μου φέρουν διερμηνέα στη φυλακή).
 
10. Είσαι καλό παιδί;
 
 Εγώ σε βρίζω? Άκου καλό παιδί! Αυτό είναι συνώνυμη με μία λέξη που γράφεται με πολλά @ αλλά αρχίζει από μαλ.
 
1 α. Ναι, πολλες φορες. Η τελευταια ηταν πριν απο ενα λεπτο.

2 α. Ναι, τριαντα φορες μεχρι στιγμης, αλλα ευτυχως με σωζει παντα ενα γκαζαδικο και παντα το ιδιο.

3 β. Απ' ο,τι θυμαμαι οχι. Τι ειναι αμνησια;

4 β. Οχι, μονο στην Ομονοια.

5 γ. Ναι, απο πεθερα, κουνιαδο, εναν εφοπλιστη, την Εφη Οικονομου, τον Ανεστη Βλαχο, τον Αρτεμη Ματσα και την Τασω Καβαδια.

6 β. Δεν το εχω σκεφτει ποτε. Θα ρωτησω τον πατερα μου που ηταν ναυτικος.

7 α. Ναι, αλλα θα τον αγαπησω πρωτα γιατι εχω λεφτα αισθηματα.

8 β. Δε ζουσα στην Κατοχη, αλλα εχασα μανα και πατερα.

9 β. Οχι, εχω κανει δικαια. Καρυδωσα μια που εφτιαχνε κουιζ.

10. α. Ετσι λενε ολοι στη δυτικη πτερυγα.

Περισσοτερα β. Δεν ειμαι μελο, το ξερω και το ξερετε. Αποδεικνυεται κι απο τις ταινιες του Ξανθοπουλου που δεν τις εχω δει πανω απο σαραντα φορες τη μια.
 
9 β. Οχι, εχω κανει δικαια. Καρυδωσα μια που εφτιαχνε κουιζ.
Για τους χιλιάδες φίλους που ανησυχούν να ενημερώσω πως η Βιβή επέτυχε κι έτσι σας ομιλώ από τον άλλο κόσμο. 

Φυσικά κουίζ και σκάνδαλα συνεχίζονται κανονικά καθώς έπιασα στασίδι κόλαση και θα πέσει θαψιμο

??
 
Πόσο Κατίνα είσαι;

 
1. Πόσους γάμους έκανε η Αλίκη; 
 
α. Έναν
β. Δύο 
γ. Τρεις
 
2. Ποια έμεινε σε σχέση πολλά χρόνια με τον καλό της χωρίς να παντρεύονται καθώς αυτός ήταν ήδη παντρεμένος; 
 
α. Μπέτυ Λιβανού
β. Κάτια Δανδουλάκη
γ. Άννα Συνοδινού
 
3. Με ποιόν είχε δεσμό η Άννα Φόνσου; 
 
α. Με τον Ηλιόπουλο
β. Με τον Βουτσά
γ. Με τον Μπάρκουλη
 
4. Ποιος έπαιζε συχνά ρουλέτα;
 
α. Χρόνης Εξαρχάκος
β. Γιώργος Λευτεριωτης
γ. Σωτήρης Μουστάκας
 
5. Ποια έκανε έξαλλη τη Σπεράντζα επειδή καθόταν στα γόνατα του Βουτσά; 
 
α. Η Μέλπω Ζαροκωστα
β. Η Άννα Ματζουρανη
γ. Η Έρικα Μπρόγιερ
 
6. Με ποια είχε δεσμό ο Παπαμιχαήλ στα νιάτα του; 
 
α. Δέσπω Διαμαντίδου
β. Κατίνα Παξινού
γ. Μαίρη Αρώνη
 
7. Με ποιον γράφτηκε πως είχε δεσμό η Καρέζη πριν το Ζάχο; 
 
α. Με κάποιον συγγραφέα 
β. Με τον Θάνο Κωτσόπουλο
γ. Με τον Σταυρό Ξενίδη
 
 
8. Ποιος ήθελε τη Μάρω Κοντού όταν είχε δεσμό με τον Ντιντη;
 
α. Ο Λάμπρος Κωνσταντάρας
β. Ο Κώστας Καραγιάννης
γ. Ο Κλέαρχος Κονιτσιώτης. 
 
9. Ποια δήλωσε πως όλα τα κορίτσια θέλαν τότε τον Κούρκουλο αλλά αυτήν κοίταζε τον Χορν;
 
α. Η Ζωή Λάσκαρη
β. Η Έρικα Μπρόγιερ
γ. Η Ελένη Ερήμου
 
 
10. Ποιος αρραβωνιάστηκε με βάση δήλωση του 17 φορές; 
 
α. Ο Κώστας Κακκαβας
β. Ο Αλέκος Τζανετάκος
γ. Ο Ερρίκος Μπριόλας
 
 
Απαντήσεις: Για κάθε σωστό +3 για κάθε λάθος -3.
Τα σωστά:
1. β
2. β
3. α
4. γ
5. β
6. α
7. α
8. γ
9. β
10. β
 
 
Έως 9 βαθμούς: Κατίνα Παξινού
 
Άνθρωπε μου που ζεις;; Πήγαινε σε παρακαλώ στο θεματάκι με τα σκάνδαλα να δεις τι γίνεται στον κόσμο!! Έχεις κανονική ζωή και δε σε ενδιαφέρει; Εντάξει,πρόβλημα σου. 
 
10-20 βαθμούς: Υποφερτή Κατίνα
 
Καλά δεν είσαι και κατιναριο αλλά  πέντε πραγματάκια τα ξέρεις. *Στην τύχη τα έπιασες το ξέρω
 
21 - 26 βαθμούς: Καλή Κατίνα είσαι κι εσύ
 
Όλα, θέλεις να τα ξέρεις όλα και τα ξέρεις όλα. Ή σχεδόν όλα. Εύγε!
 
27 και πλέον: Καρακατινιμ
 
Συγχαρητήρια! Είσαι εγώ! Ή είμαι εσύ! Μπράβο Ρούλα, Κούλα, Φούλα, Τούλα! 







 
 
Πρώτη φορά με λένε Παξινού
 
Εχασα την 4 (α) και την 8 (β) αρα τρεις δεκα τριαντα μειον τρια μειον αλλα τρια = εικοσι τεσσερα και καλη Κατινα ειμαι κι εγω.

Τελικα ο υπολογισμος της βαθμολογιας ηταν πιο δυσκολος απο το ιδιο το κουιζ.
 
Ποιος ξάδερφος είσαι; 

Δεν κατάλαβες που το πάω  ε;  Κάνε γρήγορα το κουίζ χωρίς να τσεκάρεις πρώτα τις απαντήσεις. Απάντησε αυθόρμητα και δε θα χάσεις. 
 
 
1. Θα χαρακτήριζες το Βέγγο στον Ηλία του 16ου κλέφτη; 
 
α. Φυσικά, αφού έκλεψε
β. Σώπα καημένε, άκου κλέφτης τ ανθρωπάκι
γ. Όσο υπάρχει φτώχεια και καταπίεση αυτά θα συμβαίνουν. 
 
2. Πως κρίνεις τον Παπαγιαννόπουλο ως Λαμπιρικο στην Κουδουνά; 
 
α. Απατεώνα
β. Δεν κρίνω για να μην κριθώ.
γ. Το σύστημα γεννά αντιφάσεις κι οι καταπιεστές ακόμη μπορούν να γίνουν καταπιεζομενοι. 
 
3. Τι λες για τον Λοχαιτη στην κόρη τη σοσιαλίστρια; 
 
α. Αναγκαίο κακό
β. Είπαμε δεν κρίνω
γ. Φτου του καταδότη να χαθεί να χάνεται. 
 
4. Ποιος χαρακτήρας σου είναι πιο συμπαθής στο φωνάζει ο κλέφτης;
 
α. Ο αστυνόμος (Πλατής)
β. Ο αδελφός ( Ντούζος)
γ. Καλά λαμόγια ήταν όλοι τους. 
 
5. Έγινε τελικά τίμιος κι υπεύθυνος υπουργός ο Μαντάς; 
 
α. Ναι, φαινόταν καλό παλικάρι
β. Με τέτοιες πλάτες κι εγώ καλός θα ήμουν
γ. Εξυπηρετούσε τα συμφέροντα του θείου του, τι καλός και τρίχες.
 
6. Διάλεξε Αλέκο Τζανετάκο:
 
α. Στη βουλευτίνα,τίμιο κι εργατικό παιδί
β. Στον Ηλία, μπερμπαντη απατεωνακο
γ. Στον πτέραρχο, έτοιμο να συγκρουστεί με τους ανώτερους χωρίς να υπολογίζει κόστος. 
 
7. Πόσο σοσιαλίστρια ήταν η Αλίκη στην κόρη; 
 
α. Ανεπίτρεπτα πολύ
β. Τόσο όσο
γ. Όσο είμαι εγώ η Μαγια Μελάγια. 
 
8. Ποια από τις αδερφές Παπατρέχα είσαι;
 
α. Η μεγάλη ( Σαμπάχ) 
β. Η τεντιμποισα ( Μαρούδα )
γ. Η γλωσσου ( Γιουλάκη)
 
9. Πώς πιστεύεις οτι σε λένε οι φίλοι σου όταν δεν είσαι μπροστά;
 
α. Βλάκα
β. Ρεμάλι
γ. Τενεκέ ξεγάνωτο
 
10. Διαλεξε ατάκα:
 
α. " Για μια τιμη ζούμε"
β. " Μας είπανε αλήτες ρε Λευτέρη"
γ. " Ω ρε και πως θα τα φέρουμε βόλτα..."
 
Οι απαντήσεις 
 
Περισσότερα α.
Ξάδερφος Χρήστος Δελημάνης - αστυνόμος.
 
Είσαι καλό και σεβαστικό παιδί. 'Ολο σου το σόι σου έχει κατσικωθεί στο σβέρκο, δεν ξέρεις κατά που να στρίψεις. Νιώθεις μια απελπισία και μια μοναξιά. Μια εσωτερική σύγκρουση και μια παράνοια. Έναν κόμπο στο στέρνο κι ένα βάρος στη ράχη. Διατηρείς με τρόπο αφύσικο την αισιοδοξία σου. Η μητέρα σου συνδικαλίζεται και τρέχεις να τη βγάλεις απ τα κρατητήρια. Αν δεν αλλάξεις μυαλά υπάρχει σοβαρότατη πιθανότητα να σε δούμε στις ειδήσεις " νεαρός θαμώνας νυχτερινού κέντρου χόρευε γυμνός ζειμπέκικο το νύχτα ξελογιάστρα, νύχτα ομορφη του Βασίλη Καρρά".
 Εγώ μια φορά στα είπα. 
 
Περισσότερα β. 
Ξάδερφος Χρήστος Δελημάνης - κλέφτης.
 
Είσαι παιδί της κομπίνας. Διαρκώς σκαρφίζεσαι κόλπα να κονομήσεις κάνα φράγκο. Αισθάνεσαι μικρομεσαίος ψιλικατζής. Θες να βγάλεις πολλά λεφτά  χωρίς να χρειαστεί να εργαστείς - όπως όλοι μας δηλαδή απλά εσύ το λες-. Κι ενώ με μια πρώτη ανάγνωση δείχνεις ικανός να πουλήσεις και τη μάνα σου κατά βάθος είσαι αισθηματίας. Ψυχούλα μου εσύ!
 
Περισσότερα γ.
Ξάδερφος Χρήστος Δελημάνης - κομμουνιστής. 
 
Δεν έχει καμία σημασία που ανήκεις πολιτικά. Άλλωστε όπως έλεγε κι ο Ραφαηλίδης "παντού υπάρχουν κομμουνιστές, ακόμα και στο ΚΚΕ". 
Είσαι ένα ξεροκέφαλο παιδί που δε σηκώνει μύγα στο σπαθί του. Οι γύρω σου βαριούνται να μαλώνουν συνέχεια μαζί σου κι έτσι κάνουν πως συμφωνούν. Αυτό όμως σου δημιουργεί σύγχυση γιατί εσύ ζεις για τις διαφωνίες και κάθε μέρα σκαρφίζεσαι νέους τρόπους να τους σπας τα νεύρα.Όταν κάποτε παύει κι αυτό να σε ικανοποιεί πέφτεις σε μελαγχολία κι αυτό σε ενοχλεί γιατί έχεις επιλέξει ως στάση ζωής την αισιοδοξία. Καταλήγεις να τσακώνεσαι με τον εαυτό σου. Συνήθως σε νικάει. Βενσερέμος. 
 
1 β. Σωπα καημενε. Ακου κλεφτης τ' ανθρωπακι! Λιγα χρυσαφικα μπηκε να παρει. Σαμπως αυτος που τα ειχε εκει, δικα του ηταν;

2 α. Απατεωνα χωρις δευτερη σκεψη. Αλλα ηταν κωμωδια και ηρωοποιηθηκε.

3 α.  Αναγκαιο κακο. Ο κλασικος σπιουνος. Θα ηταν εκπληξη αν δεν υπηρχε τουλαχιστον εναν τετοιος σε ολοκληρο εργοστασιο.

4 γ. Καλα λαμογια ηταν ολοι τους. Ο αστυνομος τη μια ηταν ολο γλυκα και την αλλη αγριευε. Ασε που παριστανε τον αθωο και τον ανηξερο που αφησαν ολη τη νυχτα τον Ηλιοπουλο χωρις νερο.

5 γ. Εξυπηρετουσε τα συμφεροντα του θειου του. Μαυρος καλος. Αφου κανονικα δεν ηθελε να εχει καμια σχεση με την πολιτικη. Εδω αλλοι θελουν και παλι...

6 β. Στον Ηλια του 16ου, μπερμπαντη, απατεωνακο και υπεροχο στο ρολο του!

7 γ. Οσο ειμαι κι εγω η Μαγια Μελαγια. Μονο στον τιτλο του εργου. Α, και να μην ξεχασω να ρωτησω: Ποσες ντουζινες μοντελακια αλλαξε στην ταινια;

8. Συγγνωμη, καμια απο τις τρεις.

9 β. Μαλλον ρεμαλι γιατι το εχουν πει και μπροστα μου.

10 β. Μας ειπανε αλητες ρε Λευτερη, διοτι βγηκε απο τα χειλη του Παραβα που του εχω αδυναμια.

Περισσοτερα β. Κλεφτης. Ειμαι παιδι της κομπινας και διαρκως σκαρφιζομαι κολπα να κονομησω κανα φραγκο. Μπραβο μου και ειμαι περηφανη γιατι ολα αυτα απαιτουν μυαλο και ταλεντο!
 
Σατυρικό κουίζ 3.017

Ποιο σκουλήκι είσαι;

1. Τι κάνεις όταν βαριέσαι;


α. Κλέβω τον άντρα της αδερφής μου
β. Παρατάω ανθρώπους ξεβράκωτους στο δρόμο
γ. Παρενοχλώ κωφάλαλες

2. Για ποιό πράγμα νιώθεις περηφάνια;

α. Έκλεψα τα λεφτά μιας υπηρέτριας
β. Έφαγα τα λεφτά του τίμιου συζύγου μου στο κουμκαν
γ. Μάζεψα υπογραφές να φύγει η πόρνη απ το ισόγειο

3. Ποια θεωρείς ψυχούλα;

α. Νίτσα Μαρούδα - Κατήφορος
β. Τ. Καββαδία - Η αμαρτία της ομορφίάς
γ. Κ. Χέλμη - Η αγάπη μας

4. Ποιος είναι ο καλύτερος κακός;

α. Αρτέμης Μάτσας
β. Βαγγέλης Καζάν
γ. Στέφανος Στρατηγός

5. Ποιος είναι ο χειρότερος καλός;

α. Αλέκος Αλεξανδράκης
β. Νίκος Γαλανός
γ. Νίκος Ξανθόπουλος

6. Τι κάνεις στην περίπτωση που η Μάρθα Καραγιάννη δε θέλει να φύγει μαζί σου στο εξωτερικό;

α. Αυτοκτονώ μαζί της
β. Τη δέρνω
γ. την απαγάγω

7. Πώς αντιδράς στην πιθανότητα ο γιος σου να αγαπάει μια φτωχιά;

α. Τρελαίνομαι κυριολεκτικά
β. Της δίνω λεφτά να τον αφήσει ήσυχο
γ. Στήνω πλεκτάνη ωστε να υποθέσει πως την απατά και να τον αφήσει ήσυχο.

8. Διάλεξε ατάκα:

α. "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη"
β. "Πώς τόλμησες και μπήκες στο γραφείο μου χωρίς να χτυπήσεις; Έξω είπα και σου διπλασιάζω το πρόστιμο!"
γ. "Απ την ημέρα που πάτησα το πόδι μου σ αυτό το λιμάνι, όποιος σηκώνει κεφάλι θα το μετανιώνει πικρά"


9. Τι κάνεις αν έχεις προβλήματα με το νόμο;

α. Δολοφονώ κάποιον και τα φορτώνω στο σύζυγο της ερωμένης μου
β. Βγάζω μια φίλη μου στο κλαρί να ξελασπώσω
γ. την πάπια και πάει ένας αθώος μέσα

10. Είναι φίλοι μας οι Γερμανοί;

α. Ναι!
β. Ναι!!
γ.Ναι!!!

απαντήσεις:
Περισσότερα α:
Το κλασικό σκουλήκι


Είσαι κοντά στον πατέρα Τσαγανέα που ένας φτωχός τα έφτιαξε με την κόρη του ή μια φτωχιά με το γιο του. Απειλείς, αποκληρώνεις, στήνεις πλεκτάνες και γενικά κάνεις ότι περνάει απ το χέρι σου να σώσεις το χαζό παιδί σου που στραβώθηκε ανάθεμα την ώρα κι απέρριψε το συγκλονιστικό προξενιό με κάποιον μεσήλιξ ή καμιά στραβοκάνα πλούσια. Στο τέλος η αγάπη θα νικήσει, σόρι γέρο..

Περισσότερα β:
το τσαχπίνικο σκουλήκι


Ο Νίκος ο Κουρκουλος είσαι. Κακός μεν, αλλά είχες λόγο που έγινες έτσι σκουλήκι. Εγωιστής και τυχοδιώκτης, μοιραίος και πανούργος στο τέλος θα βρεις το δάσκαλο σου κι εσύ

Περισσότερα γ:
Το μη χειρότερα σκουλήκι


Είσαι ανάμεσα σε Τασσω Καββαδία, Αρτέμη Μάτσα, Στέφανο Στρατηγό και Γιώργο Φούντα στο Κάθαρμα. Έχεις τερματίσει το κοντερ κακίας, είσαι το σκουλήκι το ανυπέρβλητο! Πολλά συγχαρητήρια!
 
1. αβγ: Έκλεψα μέχρι και τα σώβρακα του άντρα της κωφάλαλης αδερφής μου και τον πέταξα στο δρόμο ξεβράκωτο.

2. Πάλι αβγ: Πρώτα έφαγα τα λεφτά της συζύγου και μετά της υπηρέτριας (την οποία ΔΕΝ έπαιζε η Σαπφώ Νοταρά) η οποία εξ αιτίας αυτού για να βγάζει τα προς το ζην (αφού η πρώην πλούσια γυναίκα μου δεν είχε λεφτά να την πληρώσει) αναγκάστηκε να γίνει πόρνη στο ισόγειο ώσπου μάζεψα υπογραφές για να την διώξουμε, και είμαι πολύ περήφανος γι' αυτό.

3. Δεν θυμάμαι τι κάνανε αυτές, μόνο λίγο τη Χέλμη από την ατάκα της Α. Β. ότι έκανε σαν χαλασμένο τρόλεϊ σε στροφή

4. Τι κακός? Ψυχούλες ήταν και οι τρεις

5. Δεν υπάρχει χειρότερος καλός, όλοι είναι βαρετοί και χαίρομαι όταν τραβάν των παθών τους τον τάραχο στα 89 πρώτα λεπτά της ταινίας. Το τελευταίο λεπτό όπου οι καλός κάλος τελικά βγαίνει από πάνω μου τα χαλάει.

6. Τη δέρνω, της παίρνω όλα τα λεφτά ώστε να αναγκαστεί να πάει ισόγειο (βλ. ερώτηση 2) και πάω στο εξωτερικό με τη Ζωή Λάσκαρη. Για να δείξω ψυχική ανωτερότητα της στέλνω κάτα από το Παρίσι με διεύθυνση "Ισόγειο, δεύτερο κόκκινο φωτάκι αριστερά" (Στο πρώτο φωτάκι μένει ακόμη η υπηρέτρια γιατί οι βλάκες οι ένοικοι δεν την διώξανε ακόμη)

7. Στήνω πλεκτάνη ώστε να πάει σε ένα διαμέρισμα του ισογείου, την κλειδώνω μέσα, και λέω στον γιο μου "Γιε μου, έχεις φτάσει πια σε μία ηλικία που πρέπει να γίνεις άντρας... θα σου δώσω λεφτά να πας με μία επαγγελματία στο ισόγειο για την οποία μου έχουν δώσει τις χειρότερες συστάσεις. "

8. Σίγουρα όχι α. Ποτέ τα λεφτά δεν είναι πολλά. Κυμαίνομαι μεταξύ β και γ. Μάλλον β, είναι πιο επικερδές.

9. Η εκφώνηση του προβλήματος είναι άκυρη. Δεν έχω ποτέ προβλήματα με τον νόμο. Ο νόμος είμαι εγώ. Πληρώνω τους πολιτικούς και ψηφίζουν ό,τι τους λέω. Όποιος σηκώνει κεφάλι το μετανοιώνει πικρά.

10. Όχι. Έχουν βέβαια βγάλει μερικούς αξιοζήλευτους κακούς, αλλά υπάρχουν και λίγοι που αποτελούν όνειδος για ένα έθνος σκωλήκων.
 
1 α. Κλεβω τον αντρα της αδελφης μου. Γιατι δηλαδη; Η Λασκαρη ηταν πιο εξυπνη απο μενα;
2 α. Εκλεψα τα λεφτα μιας υπηρετριας που τα ειχε κλεψει απο μενα που τα ειχα κλεψει απο τη μανα μου.
3 β. Τασω Καβαδια στην Αμαρτια της ομορφιας. Δεν ακουτε στο τελος τη νυφη της που της λεει οτι την αγαπαει πολυ;
4 α. Αρτεμης Ματσας. Φατσα γκεσταπιτη απο κουνια.
5 γ. Νικος Ξανθοπουλος γιατι ειχε το ελαττωμα να τραγουδαει κατι παναθλια λαϊκα ασματα. Κατα τα αλλα ειναι ο καλυτερος καλος. Τα' χουμε πει και αλλου αυτα και με λεπτομερειες. Να μην τα ξαναλεμε.
6 β. Τη δερνω, χανει τις αισθησεις της απο το πολυ ξυλο και ταξιδευει μαζι μου χωρις να ταλαιπωρηθει.
7 α. Τρελαινομαι κυριολεκτικα, αλλα οπως ειπαμε και στην 3, η νυφη μου παντα με αγαπαει.
8 β. Πως τολμησες και μπηκες στο γραφειο μου χωρις να χτυπησεις; Εξω ειπα και σου διπλασιαζω το προστιμο! Το σχεδιο εχει ως εξης: Και να χτυπανε, εγω θα κανω πως δεν ακουσα. Ξερετε απο τα προστιμα ποσα λεφτα εχω να μαζεψω;
9 α. Δολοφονω καποιον και τα φορτωνω στη συζυγο του εραστη μου. Ετσι εχω με ενα σμπαρο δυο τρυγονια: Απο τη μια ξεφορτωνομαι τη συζυγο και απο την αλλη ασκω το χομπι μου.
10 γ. Ναι!!! (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) Οπως αλλωστε και οι Τουρκοι.

Περισσοτερα α: Ειμαι το κλασικο σκουληκι. Αυτο μου αρκει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
1. α. Κλέβω τον άντρα της αδερφής μου: Αυτό δεν είναι δύσκολο να το διαλέξω. Αφορά σχεδόν κάθε αξιοπρεπή οικογένεια. Γιατί εμείς να αποτελούμε εξαίρεση?

2. β. Έκλεψα τα λεφτά μιας υπηρέτριας: Εύκολο. Υπηρέτρια είναι, κατωτέρα είναι, πτωχή πλην τίμια είναι. Εγώ πάλι είμαι κυρία της υψηλής κενωνίας περικαλώ, οπότε ποιος θα πιστέψει την υπηρέτρια?

3. γ. Κ. Χέλμη - Η αγάπη μας: Στον έρωτα όλα επιτρέπονται. Τι να κάνει δηλαδή? Μένει μπουκάλα και εκδικείται προς πάσαν κατεύθυνσιν…. Επειδή έκανε μερικές κατινιές το κορίτσι? Γιατί? Καλύτερη είναι η ξανθή νεαρά που της κλέβει τον άντρα?

4. γ. Στέφανος Στρατηγός. Ο πιο καλός δεν ξέρω, αλλά σίγουρα είναι ο πιο ωραίος από τους τρεις.

5. γ. Νίκος Ξανθόπουλος. Ο πιο καλός δεν ξέρω, αλλά σίγουρα είναι ο πιο πονεμένος από τους τρεις.

6. γ. Την απαγάγω: Τώρα τι θα την κάνω, δεν ξέρω, διότι τρέφω μια ιδιαίτερη εκτίμηση στους άντρες και όχι στις γυναίκες, και είναι αργά για να αλλάξω γούστα σε αυτή την ηλικία. Αλλά ξέρω’ γω, τι να σας πω? Ίσως γίνουμε φίλες και πίνουμε καφέ.

7. γ. Πλεκτάνη ώστε να υποθέσει πως την απατά και να τον αφήσει ήσυχο: Ελάτε τώρα!! Το αυτονόητο?

8. α. "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη": Όχι τίποτε άλλο αλλά μεγαλώσαμε γενιές και γενιές με αυτή την ατάκα.

9. γ. την πάπια και πάει ένας αθώος μέσα: Μα τώρα είμαστε για φυλακή χειμωνιάτικα? Θα κάνει κρύο και δεν ξέρω αν έχει καλοριφέρ το κατάστημα. Αφήστε που δε φοράω το κόκκινο Σανέλ, για την περίπτωση.

10. γ.Ναι!!! Αυτό το ότι οι Γερμανοί είναι εχθροί μας, δε μπορώ να καταλάβω από πού στο καλό έχει προκύψει. Έχω κάνει τις έρευνές μου, έχω πάρει τις στατιστικές μου εγώ.

Περισσότερα γ:
Το μη χειρότερα σκουλήκι

Είσαι ανάμεσα σε Τασσώ Καββαδία, Αρτέμη Μάτσα, Στέφανο Στρατηγό και Γιώργο Φούντα στο Κάθαρμα. Έχεις τερματίσει το κοντέρ κακίας, είσαι το σκουλήκι το ανυπέρβλητο! Πολλά συγχαρητήρια!

Ευχαριστώ!!!! Και στα δικά σας!!!!!! Ελάτε τώρα!!! Με λίγη καλή προσπάθεια, όλα μπορεί να τα καταφέρει ο άνθρωπος!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα