Σατυρικό κουίζ

1. Ποιος ιδρυσε το Ρετρομανιαξ;
γ. Η Κλελια, ο κυρ-Γιωργης και ο ιπποτης της ασφαλτου. Ο Πέτρος, ο Γιόχαν κι ο Φρανς επίσης

2. Οταν ακουτε @RIO τι σκεφτεστε;
β. Ριο ντε Τζανεϊρο. Και τελαπόνγκο

3. Πως επελεξε το ψευδωνυμο της η @karapiperim;

γ. Εβλεπε ταινια με τον Κωστα Καρρα την ωρα που ακουγε Βασιλη Καρρα κι εψηνε πιπεριες. Πολυ θελει ο ανθρωπος; !!!!! Καλέ !!!
Μπροστά ήσασταν;;;;

4. Τι ειναι η @Bajar;
γ. Εχει σχεση με την αλλη στο 3;
Ναι βεβαίως! Η μανά της κι η μάνα μου δυο αδελφών παιδιά σου λέει!

5. Τι αβαταρ εχει ο @elephadas;
β. Τη Ζωη Λασκαρη μπας και μαθει επιτελους πως ηταν.
Τη Ζωίτσα έχει ο καημένος αλλά την έβαλε γιατί νόμιζε πως ήταν η Μάγια Μελάγια

6. Ποια ειναι η @αριαδνη;

β. Τραγουδιστρια στο ιδιο μαγαζι με την Παολα. {δείτε παρακάτω τη συνέχεια}

7. Με τι ασχολειται ο @Wally τωρα που δεν ειναι διαχειριστης του φορουμ;

γ. Ανοιξε σκυλαδικο στην Εθνικη και βρηκε επιτελους την ησυχια του. Τραγουδάει η Πάολα με την Αριάδνη και κάθεται ακρούλα ο Wally κι ακούει με τα ακουστικά στο κινητό τους Δέκα Μικρούς Νέγρους.

8. Τι αβαταρ εχει η @TZELASO;

γ. Δε θυμαμαι, αλλα ειναι μπλε και αυτο της αρκει. Περισσότερο στο μωβάκι φέρνει. Έχει κι ένα Τ στο κέντρο που σημαίνει ΤΙΡΙΝΙΝΙ και αντιπροσωπεύει τη λατρεία και τη νοσταλγία της για το ευρωμπάσκετ του '89

9. Τι χρωμα εχουν οι σελιδες του Ρετρομανιαξ;

β. Λαχανι με ασπρες βουλες. Σαν πουκάμισο του Νίκου του Καζή ένα πράμα

10. Τι νουμερο ακολουθει το ονομα της Bambinella;

γ.α. Το 100 κι απορω πως δεν το καλεσατε ακομα. Γιατί θα ζήσει έτη 100 και θα μας θάψει όλους :)

Περισσοτερα γ. Περαστικος, ε; Καλη μερα εχει σημερα, καντε καμια βολτα εξω και μην ξαναρθετε.

 
@karapiperim Παλι Νικο Καζη εβαλες; Παλι δεν αντεξες ουτε ενα κουιζ μακρια του; :D
Και μαλιστα αυτη τη φορα με λαχανι πουκαμισο και ασπρες βουλες.
 
@karapiperim Για να καταλάβω, στο σχήμα με την Πάολα και την Αριάδνη είναι και ο Αναγνωστάκης; κι εμένα γιατί δε μου έχετε πει τίποτα; παίρνω τώρα να κλείσω τραπέζι (άντε θα ανοίξω και μια σαμπάνια για την Αριάδνη κι ας μου τό 'κρυβε)!
 
Ένα γκεστ κάνει. Το μη με διώχνεις λέει κι ένα ντουέτο λένε μαζί το ντιρι ντιρι ντιρι ντιρι.

Εδώ το σχετικό ντοκουμέντο

Τραγουδάει με τον Αναγνωστάκη. Στο ντέφι δίπλα η ξανθιά που την πέφτει στον τραγουδιστή με το ντέφι ειμαι εγώ. Στο κλαρίνο ο @elephadas Δίπλα μ ένα κατρουτσο ο @Wally κλαίει τη μοίρα του που δεν πρόλαβε ν ακούσει το φινάλε των Νεγρων.
Ή @bambinella 100 με το στέμμα μια πραγματική κυρία.
H έτερη με ντέφι είναι η @TZELASO , απολαμβάνει τις στιγμές
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τώρα μάλιστα! Μπαίνουν τα πράγματα στη θέση τους. Ειλικρινά κορίτσια, χαίρομαι πάρα πολύ που σας γνώρισα επιτέλους!
(και τα αγόρια της παρέας βεβαίως)
 
Δηλαδή, όπως είμαστε, φτιάχνουμε θίασο!!!!!!!!! Τέλεια!!!!! Αν απολυθώ, να ξέρω τι καριέρα θα ακολουθήσω από εδώ και στο εξής!!!!!
 
Δηλαδή, όπως είμαστε, φτιάχνουμε θίασο!!!!!!!!! Τέλεια!!!!! Αν απολυθώ, να ξέρω τι καριέρα θα ακολουθήσω από εδώ και στο εξής!!!!!

Άμα με θέλετε κι εμένα στην παρέα μπορώ να βοηθήσω με τις πρόβες των τραγουδιών. :)
 
Άσε μη μου θυμίζεις τη νύχτα εκείνη που την τρέμει ο λογισμός. Δεν θα τους συγχωρήσω ποτέ. Όχι μόνο με είχαν βάλει τέρμα θεού γωνία, αλλά ελάχισταν με έδειξαν και πάντα μαζί με τους άλλους. Ενώ τον τζιτζιφιόγκο στην άλλη άκρη τον έδειχναν όλη την ώρα να παίζει ένα πράμα που ο θεός να το κάνει όργανο, ούτε το ένα τρίτο του δικού μου δεν ήταν. Αλλά έτσι είναι ο κόσμος. Διαφθορά, παραγοντισμός, ημέτεροι. Πώς να πάμε μπροστά εμείς οι τίμιοι πλην πτωχοί elephades?

Αλλά ξύπνησα. Αν με θέλετε στον θίασό σας θέλω το όνομά μου ψηλά με φωτεινά γράμματα (ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ) και η κάμερα να με δείχνει τουλάχιστον 30% της ώρας και από την καλή μου πλευρά. Και άλλες λεπτομέρειες που θα τις συζητήσουμε εν τω καιρώ τω δέοντι. Αλλιώς παίρνω το κλαρίνο μου και πάω αλλού να το παίξω μόνος μου και βολευτείτε εσείς με τον φλώρο και το οργανάκι του.
 
Ίσως και να είναι το μόνο thread που μπορούμε να βγούμε εκτός θέματος όσο θέλουμε....

Μα εννοείται αυτό.... Πες στην karapiperim, να σου βρει ρόλο επειγόντως..... :D

Δεν θέλω πολλά. Μου φτάνει να είμαι ή στον ήχο ή ψιμυθιολόγος (για τον elephada ο επίσημος όρος ;) ). Αλλά καλού κακού θα μιλήσω με την παραγωγό.
 
* Το κουιζάκι είναι για την πιστή φίλη του θέματος @TZELASO καθώς επίσης και για τους εκατοντάδες χιλιάδες πιστούς που το λαχταράνε όπως ο διψασμένος το νερό!!!!


Ποιος πιστεύεις πως είναι ο Εθνικός μας Σταρ;

ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΕΣ!!!

1. Πώς περνάς στην καραντίνα;

α. Κάνω τρέξιμο, περπάτημα 2 ώρες κ γυρνάω αποσταμενος-η και σπάω μυγδαλα
β. Ζυμωνω ψωμιά και πίτες, έχω γίνει 800 κιλά αηδία
γ. Βλέπω σειρές και ταινίες όλη μέρα. Έχω σφηνωσει σε μια πολυθρόνα και την παίρνω μαζί μου στο σούπερ μάρκετ.

2. Ποια υπηρέτρια θα ήσουν βάση της σχέσης σου με το καθάρισμα;

α. Η τρελιαρα της Αρωνη στο Η γυναίκα μου τρελαθηκε
β. Η Δεσποινα σε κάθε περίπτωση
γ. Η Άννα η Φονσου


3. Τι τραγουδάς όταν παίρνεις το λουτρό σου;

α. Φςςςς μποινγκ
β. Αψου, γιτσες, στω
γ. Το χαλί γκαλι

4. Ποια είναι η πιο υψηλή σου γνωριμία;

α. Ο Θεμιστοκλής Παπασταυρος βεβαίως βεβαίως
β. Ο εργοστασιάρχης Καπανταης
γ. Ο ναύαρχος Τσαχτσαριδης


5. Τι χρώμα ήταν τα γάντια;

α. Κίτρινο καναρινί
β. Πορτοκαλοκιτρινο
γ. Λεμονοχρυσο

6. Τι παραγγέλνεις στο καφέ;

α. Καφέ
β. Μια σκέτο από γιουβέτσι
γ. Βερμουτ

7. Ποιος ήταν ο Αραπης;

α. Ένας που χτυπούσε το ταμ ταμ
β. Ο Βουτσάς με φουμο
γ.Ένας σκύλος

8. Ποιος σε πήρε το πρωί τηλέφωνο;

α. Ο κύριος Βασταρουχας για κάτι τιμολόγια
β. Η γιατρεσσα να της πάω τα ψώνια, δεν ξεχνάω πως πάντα κάτι δίνει
γ. Η κυρία Χατζηκαρουλια να με ζαλίσει πάλι η φοραδα

9. Αν ήσουν ο Παπαμιχαήλ θα διάλεγες...

α. Την Ξένια
β.Τη Ρουσσέα, γυναίκα του ηταν, τον αγαπούσε, ένα λάθος έκανε
γ. Καμία θα προτιμούσα να τα φτιάξω με τον Ξενιδη



10. Τι κάνεις αυτή τη στιγμή;

α. Το κουίζ
β.Απλώνω ρούχα με το ένα χέρι, με το άλλο σας γράφω και με τα πόδια πατάω σταφύλια
γ. Χαλαρώνω λίγο γιατί σε δύο βδομάδες έχω να πάω τράπεζα



Απαντήσεις:

Περισσότερα α, Εθνικός Σταρ ο Νίκος Μαντάς! :beer:

Έτσι τον θες εσύ τον Εθνικό μας Σταρ. Βουλευτή, από σόι, λίγο φλώρο, λίγο άπιστο, λίγο να μην ξέρει τι του γίνεται, λίγο να πίνει δύο ουίσκια και να πέφτει η κυβέρνηση... τέλοσπάντων, δεν κρίνω. Από μένα είναι όχι.

Περισσότερα β, Εθνικός Σταρ ο Πολύδωρος Παπατρέχας! :gun:
Ε, ναι τώρα μιλάμε. Ας μην κοροιδευόμαστε φίλοι μου. Στην Ελλάδα είμαστε, έτσι είναι ο Σταρ μας. Φτωχοδιάβολος, καταφερτζής, μόνιμα αγχωμένος και στο τέλος μπορεί και να του κάτσει να παντρευτεί και το Χαρικλάκι. Άλλωστε μια χαρά ευτυχισμένος είναι με το Χαρικλάκι του.

Περισσότερα γ, Εθνικός Σταρ ο Ναύαρχος Γελεβουρδέζος! :bow:
Σε νιώθω αισιόδοξε φίλε μου! Μια ζωή την έχουμε! Έτσι είναι για σένα ο σωστός ο Σταρ. Κοσμάρα, κέφι, αραλίκι κι άγιος ο Θεός. Κι όσο για το καράβι που κόλλησε στον Ισθμό... τα είπαμε αυτά... Υπερβολές του κιτρίνου τύπου!!
 
Aaaand SHE IS BACK!
Μας λείψατε κι εσείς και τα κουίζ σας. Θα περιμένω όμως να κουιζαριστεί πρώτα η Τζέλα.
 
Ωραία, ωραία! Περιμένετε, γιατί το πράγμα θέλει σκέψη. Δεν είναι έτσι, άντε, άντε...

1. Πώς περνάς στην καραντίνα;
β. Δεν ζυμώνω ψωμιά ούτε πίτες, αλλά ότι έχω γίνει 800 κιλά αηδία, είναι γεγονός αναμφισβήτητο. Το σωστό να λέγεται.

2. Ποια υπηρέτρια θα ήσουν βάση της σχέσης σου με το καθάρισμα;
α. Η τρελιαρα της Αρωνη στο Η γυναίκα μου τρελαθηκε. Μα έτσι είμαι και στην προσωπική μου ζωή. Μηχανορράφος, ψεύτρα και δοσίλογος για ένα πουρμπουάρ. Γιατί να το αλλάξω λοιπόν? Αυτή η ενασχόληση είναι σαφώς πιο επικερδές επάγγελμα από το σφουγγάρισμα.

3. Τι τραγουδάς όταν παίρνεις το λουτρό σου;
γ. Το χάλι γκάλι. Όχι μόνο το τραγουδάω, αλλά το χορεύω κιόλας μέσα στο λουτρό, με τα τσόκαρα στα πόδια. Για παρτενέρ, έχω μια σκούπα αντί για τον Αλεξανδράκη. Το μόνο που δεν έχω καταφέρει είναι να κουνιέται μόνη της ακόμα. Αναγκαστικά, την κουνάω εγώ.

4. Ποια είναι η πιο υψηλή σου γνωριμία;
γ. Ο ναύαρχος Τσαχτσαριδης. Γενικώς, τα έχω καλά με τους ναυάρχους αλλά κάπου έχω κι ένα καρνέ, το οποίο δεν ξέρω ακριβώς πού ευρίσκεται αυτή τη στιγμή. Θα το βρω όμως, δε θα το βρω? Αλίμονό σας τότε. Εκεί να δείτε πουρμπουάρ που θα εισπράξω για να κλείσω το στόμα μου.

5. Τι χρώμα ήταν τα γάντια;
β. Πορτοκαλοκιτρινο. Μου αρέσει το χρώμα, ειδικά αν είναι σε ανσάμπλ. Πορτοκαλί μπλούζα και κίτρινο παντελόνι. Το απόλυτο καλοκαιρινό ρούχο! Αρκετά πια με τα πρετ α πορτέ! Πάω να βρω μια μοδίστρα, αλλά μια μοδίστρα πρωτοκλασσάτη, να,κάτι σαν την Πελαγία, να της πω την ιδέα μου. Εξάλλου, όπως πάω, με βλέπω να γίνομαι σαν την Σούζη.

6. Τι παραγγέλνεις στο καφέ;
γ. Βερμούτ. Αν πάω σε καφέ, πίνω βερμούτ. Και bacardi cola. Αν πάω στο μπαράκι, πίνω φραπέ γλυκό με γάλα. Έχετε καμία αντίρρηση? Πελάτισσα είμαι, ό,τι γουστάρω παραγγέλνω.

7. Ποιος ήταν ο Αραπης;
β. Ο Βουτσάς με φούμο. " Έφτασεεεεεεε!" Ίσως μια από τις χειρότερες ταινίες που έχουν γυριστεί, αλλά που εμένα μου αρέσει να τη βλέπω. Και μαζοχίστρια, εκτός από όλα τα άλλα.

8. Ποιος σε πήρε το πρωί τηλέφωνο;
β. Η γιατρεσσα να της πάω τα ψώνια, δεν ξεχνάω πως πάντα κάτι δίνει. Μα το είπα και παραπάνω, είμαι φιλοχρήματη. Θα αφήσω ποτέ άλλον, να πάρει τα φιλοδωρήματα? Ποτέ των ποτών!

9. Αν ήσουν ο Παπαμιχαήλ θα διάλεγες...
γ. Καμία θα προτιμούσα να τα φτιάξω με τον Ξενιδη. Η θεία μου πάντως, θα προτιμούσε τον Ξενίδη οπωσδήποτε, διότι πολύ της ήρεσε ως ανήρ και ως τύπος.

10. Τι κάνεις αυτή τη στιγμή;
γ. Χαλαρώνω λίγο γιατί σε δύο βδομάδες έχω να πάω τράπεζα. Τώρα θα πείτε, τι πας να κάνεις χριστιανή μου στην Τράπεζα, αφού δεν έχεις φράγκο. Δεν έχει σημασία. Κάθε 15 ημέρες, μπαίνω μέσα, παίρνω τον αέρα μου και φεύγω! Αισθάνομαι λίγο σαν την Αλέξις Μορρέλ Κάρρινγκτον Κόλμπυ Ντέξτερ Ρόουαν.



Απαντήσεις:

Περισσότερα γ, Εθνικός Σταρ ο Ναύαρχος Γελεβουρδέζος! :bow:

Σε νιώθω αισιόδοξε φίλε μου! Μια ζωή την έχουμε! Έτσι είναι για σένα ο σωστός ο Σταρ. Κοσμάρα, κέφι, αραλίκι κι άγιος ο Θεός. Κι όσο για το καράβι που κόλλησε στον Ισθμό... τα είπαμε αυτά... Υπερβολές του κιτρίνου τύπου!!

Ε, ναι! Μια ζωή την έχουμε τη ρημάδα.... Α, ώστε είμαι και σταρ! Καλά, γι' αυτό δεν είχα καμιά αμφιβολία, απλώς μου επιβεβαιώσατε αυτό που ήξερα πάντα! Τώρα το βαποράκι του Μπουρνόβα, τι θέλατε και το αναφέρατε? Περασμένα, ξεχασμένα! Είναι τώρα να κάνουμε θέμα ένα τόσο δα μικρό ατυχηματάκι?
 
Η θεία μου πάντως, θα προτιμούσε τον Ξενίδη οπωσδήποτε, διότι πολύ της ήρεσε ως ανήρ και ως τύπος.
!!!!!! Τελικά μπορεί να είμαι και η θεία της Τζελας!!!!
Βρήκα την ανιψιά μου, ζούμε μεγάλες στιγμές Νίκο Φωσκολε!!!!
 
Αααααααα! Με τη θεία μου, θα πιανόσασταν μπούκλα με μπούκλα για τον Σταύρο! :D Μεγάλη αδυναμία!
 
Πίσω
Μπλουζα