Σατυρικό κουίζ

Σήμερα είναι πολύ στενάχωρα στη δουλειά. Να είσαι καλά Βιβή, εσύ και το κουίζ σου. Με έκανες να ξεχαστώ. :)

1α. Μα φαίνεται η λατρεία που έχει στο πρόσωπό της και η Αλίκη αγαπούσε τον εαυτό της, πάνω και πέρα από όλα. Μου ήρθε τώρα ο Χάρρυ Κλυν:
«Πόσο, μ’ αγάπησα πόσο, μα πότε λοιπόν, θα μ’ ανταμώσω, να με κοιτάξω και δυο λόγια να μου πω, πως με λατρεύω, πως τρελά με αγαπώ».

2γ. Προβληματίστηκα τώρα. Νόμιζα ότι κάτι διάβασα για μικρό σπίτι στο Γαλάτσι. Ή ήταν Κυψέλη? Πάντως μικρό σπίτι ήταν οπωσδήποτε.
«Σπιτάκι μου παλιό, κι αγαπημένο, που μύριζες παντού, βασιλικό, και ήσουν το μισό, απ’ τον κισσό αγκαλιασμένο, γωνίτσα μου φτωχή, είχες ψυχή».

3γ. Βαγγέλης? Όπως λέμε Vangel? Βανγκό? Όπως Βαν Γκονγκ? Τέλεια. Χαίρω πολύ δια την γνωριμίαν. Ιάκωβος.
«Όλοι το ίδιο είμαστε, σε τούτο τον κοσμάκη, και όλοι έχουμε καρδιά, λαός και Κολωνάααακι, λαός και Κολωνάκι».

4α. Είναι η πιο όμορφη από τους τρεις. Η αμαρτία της ομορφιάς.
«Τι όμορφη που είσαι όταν κλαις, το δάκρυ σα διαμάντι αργοκυλάει, αγάπη μου τι όμορφα που κλαις, ακόμα λίγο κλάψε και σου πάει».

5α & γ. Γιατί εάν και εφόσον υποτιτλίζει σε τρεις γλώσσες γιατί να μην είναι και διερμηνέας στον ΟΗΕ. Είναι δύο δουλειές, που μπορούν να συνδυαστούν θαυμάσια.
«Σ’αγαπώ Ελληνικά, Ιο τι άμο Ιταλικά, Ζε βουζέμ Φραντζέζικα, Άι λαβ γιου Εγγλέζικα. Σ’ αγαπώωωωωω, Ιχ λίμπε ντιχ, μόνο εσένα αγαπώ πως αλλιώς να σου το πω, σ’ αγαπώωωωωωωω Για βας λιου μπλιου…»

6. Η Χάνα Μοντάνα δεν είναι και πολύ ρετρό και δεν γνωρίζω ούτε τη Χάννελε, ούτε τις αδελφές της. Υπέροχος Καλογιάννης!
«Αχ Αννούλα του χιονιά, δε θα είμαι πια μαζί σου, στου Δεκέμβρη τις 9, που έχεις Άννα τη γιορτή σου».

7γ. Δεν παίρνω και όρκο, αλλά νομίζω ότι του αρέσει η Μαντώ. Ίσως και να πέφτω έξω.
«Για δες ποιος μιλάει εσύ, το μόνο μου λάθος εσύ, ξερίζωσες χρόνια και τα παίρνεις μαζί σου, δίχως ίχνος ντροπής, με παίδεψες τόσο μου ανήκει η ζωή σου, γίναμε ένα μαζί.»

8β. Όχι δεν τα λυπάμαι. Καθόλου δεν τα λυπάμαι, διότι όλοι μαζί κάνουμε θίασο. Το έχουμε συζητήσει στο παρελθόν. Μη ξεχνιόμαστε. Εγώ άμα μείνω άνεργη, θα έρθω να σας ζητήσω δουλειά. Μιλημένα – ξηγημένα. Το έχω δέσει κόμπο.

Βαριέμαι, αλλά δεν πειράζει. Θυμήθηκα παλιά τραγουδάκια για να απαντήσω το κουίζ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσπαθώ να μην είμαι σε τραγουδιστική διάθεση όπως η Τζέλλα (πόση ακόμη μουσική να έχω πια σ' αυτό το έρμο το γραφείο, ούτε στα πανηγύρια τόσα κλαρίνα) γι' αυτό και θα απαντήσω στο κουιζάκι μήπως και ηρεμήσει το κεφάλι μου.

1α. Φυσικά και είναι η Αλίκη! Αν υπάρχει ένας άνθρωπος εδώ μέσα που μπορεί να χρησιμοποιεί το λογότυπο του Φίνου είναι αυτή. 19 ολόκληρες ταινίες έκανε μαζί του, δεν τις λες και λίγες.

2α. Τηλεόραση; ποια τηλεόραση; το κορίτσι είναι πράγματι σοβαρό, μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ που την πέτυχα τις προάλλες σε μια διάλεξη για τον René Descartes όπου στο διάλειμμα είχαμε μια πολύ εποικοδομική συζήτηση. Μπράβο Λώρα!

3γ. Βαγγέλης λοιπόν κι όχι Μπάμπης όπως νόμιζα. Για φαντάσου, τόσο καιρό ζούσα μια ψευδαίσθηση. :p

4α. Η Μπέτυ Λιβανού και μάλιστα με το φυσικό κατσαρό της μαλλάκι όπως εμφανίζεται στους Απέναντι. Κούκλα είναι!

5γ. Αυτό κι αν είναι τσεκαρισμένο. Χωρίς τον miki-mik7 ο Χιονάνθρωπος του Νορβηγού συγγραφέα Jo Nesbo δεν θα έβγαινε ποτέ στο πανί. Τι; δεν είναι ασπρόμαυρη; έχετε δει πόσο χιόνι έχει η ταινία;

6α. Με επιφύλαξη πάντα. Τον τελευταίο καιρό εμφανίζεται πιο σπάνια κι απ' τα χιόνια! :(

7α. Δύσκολη ερώτηση, με μπέρδεψαν και οι απαντήσεις αλλά θα τολμήσω να επιλέξω την πρώτη, Μαντώ!

8β-. Το μείον το βάζω γιατί η απάντηση με καλύπτει κατά το ήμισυ: Όλα τα μέλη! Αλήθεια! Είστε η παιδική μου χαρά!❤️ Efxaristo!
 
Bajar, η Bambi σήμερα μας βοήθησε να ξελαμπικάρουμε. :)
Μην το συζητάς! Καλύτερο κι από σύντομη βόλτα στον Εθνικό κήπο (συνήθως αυτό έχω για να ξελαμπικάρω).
 
1 β. Δεν ειναι ψευδωνυμο. Ετσι βαφτιστηκε. Γιατι σας κανει εντυπωση παρακαλω; Εναν θειο μου τον ειχαν βαφτισει Τζουλια και κανεις δεν παραξενευτηκε.

2 β. Εσεις αν βλεπατε σειρα σε ασπρομαυρη IZOLA τωρα θα τη θυμοσασταν; Βρε πατε καλα; Εδω εχουμε ξεχασει ολους τους διαλογους απο τη Λαμψη. Τα ασπρομαυρα θα θυμομαστε;

3 β. Γιατι παλια τα ειχε με μια Αρετη και θελει να την ξεπερασει μα δε γινεται. Μωρε ξερω εγω τι λεω...

4 γ. Τον Μπετινο Κραξι με το αληθινο του προσωπο. Ακριβως οπως και ο θειος Τζουλια λιγο πιο πανω.

5 β. Δεν εργαζεται πια. Τον απελυσαν μολις εμαθαν τη βρωμικη σχεση του με το Ρετρομανιαξ. Αυτο απο μονο του ειναι αρκετο για να χασει κανεις τη δουλεια του, οποτε προσοχη ολοι εδω μεσα.

6 γ. Η Χαννελε και οι αδελφες της. Νονος της ειναι ο Γουντυ Αλλεν ο οποιος εβαλε τα μεγαλα μεσα και τη δεχτηκαμε στο φορουμ γιατι αλλιως....

7 γ. Η Μαντω, η Μαντω, η Μαντω, η Μαντω και φυσικα η Μαντω γιατι σ' αυτο το παιδι αρεσουν οι εναλλασσομενες συγκινησεις και η ποικιλια. Οχι με θαλασσινα. Η κανονικη.

8 α. Εγω. Οχι, πειτε την αληθεια. Εσεις αγαπατε αλλον περισσοτερο;

Περσσσοτερα β και βρισκομαι εδω για δικους μου λογους απορρητους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλέ έχουμε καινούριο κουίζ και δε λέτε τίποτα;;;
Πάμε μαέστρο:


1. Ποιο προσωπο κρυβεται πισω απο το ψευδωνυμο @tonytony;
γ. Τωρα πια δεν θυμαται ουτε ο ιδιος.
Η Βουγιουκλάκη με τίποτα πρώτον διότι ο Τόνι είναι ένα γλυκό και πρόσχαρο αγόρι που βοηθάει συνέχεια την Καραπιπεριμ με το αρχείο του και μάλιστα αγόγγυστα, και δεύτερον διότι αν ήταν η Βουγιουκλάκη δε θα ήμασταν ρετρομάνιαξ αλλά οι πύλες του ανεξήγητου.

2. Ποια ειναι η αγαπημενη τηλεοπτικη σειρα της @laura ingalls;
γ. Το μικρο σπιτι στο Παγκρατι.
Πολύ ωραία σειρά, διότι σ όσα και να πάτε κράτη πουθενά σαν το Παγκράτι

3. Γιατι ο @ARETARA αν και αντρας εχει γυναικειο ψευδωνυμο;
α. Γιατι καταζητειται απο την Αστυνομια και θελει να θολωσει τα νερα.
Αυτό είναι η μια εκδοχή. Η άλλη είναι πως είναι μεγάλος θαυμαστής της Τάρα Ριντ (Α,ρε Τάρα...)

4. Τι δειχνει το αβαταρ της @BETTY BOOP;
γ. Τον Μπετινο Κραξι με το αληθινο του προσωπο.

Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός Βιβή και πούθε τον ξέθαψες, θα τον ψηφίσω όμως γιατί τον λένε Κράξι. Και Μπετίνο. Απίστευτο!!!

5. Ποιο ειναι το επαγγελμα του @miki-mik7;
β. Δεν εργαζεται πια. Τον απελυσαν μολις εμαθαν τη βρωμικη σχεση του με το Ρετρομανιαξ.
Γι αυτό παιδιά εχεμύθεια και διακριτικότητα γιατί πειναν και τα παιδάκια μας κι έχουμε και τη μανούλα μας άρρωστη.

6. Πως λεγοταν η @hannele προτου κανει εγγραφη στο φορουμ;
α. Αννουλα του χιονια.
Αλλά ήταν κι αυτό ψευδώνυμο και το χρησιμοποιούσε όταν ως μέλος της Εθνικής Αντίστασης φυγάδευε Εγγλέζους στην Αίγυπτο. Το κανονικό κανονικό της είναι Λουκία Κανελλοπιπερίδου (κι ότι είπα για εχεμύθεια πιο πάνω σβήστο)

7. Ποιες ειναι η αγαπημενες τραγουδιστριες του @g1973tony;
3. Η Μαντω, η Μαντω, η Μαντω, η Μαντω και φυσικα η Μαντω.
Θεωρώ η Μαντώ και θα ψηφίσω το 3 διότι έχει πιο πολλή Μαντώ. Και τα άλλα έχουν Μαντώ αλλά όχι ικανή ποσότητα Μαντώ.

8. Ποιο ειναι το πιο αγαπημενο σας προσωπο σε ολο το Ρετρομανιαξ;
1. Εγω.
2. Ολα τα μελη με ενα και μοναδικο σχολιο που γραφει efxaristo και περιμενουν να κατεβασουν εργο. Τα καημενα τα παιδια, ποσο τα λυπαμαι!

όταν λες «εγώ» εννοείς εγώ εγώ ή εσύ εγώ;;; Αν εννοείς εσύ εγώ ψηφίζω το 1. Αν εννοείς εγώ εγώ ψηφίζω το 2. Βέβαια να πω οτι τα συγκεκριμένα μέλη εμένα δε μου λένε ούτε efxaristo. Στην καλύτερη περίπτωση να πατήσουν ένα «χα,χα». Ότι και να πω «χα,χα» πατάνε αλλά δε με προβληματίζει διότι χαίρομαι να γελάει ο κόσμος ακόμη κι αν έχω απαντήσει «ο ηθοποιός που ψάχνεις είναι ο Δάνης Κατρανίδης» Χα, χα πολύ αστείο, μπα σε καλό μου!! Που τα βρίσκω επιτέλους;;;
 
Χαχα είχα ένα μικρό σπίτι στην Κυψέλη όντως και ουχί στο Παγκράτι.
Και είμαι και σοβαρή κοπέλα αλλά δεν δέχομαι προτάσεις ούτε σοβαρές ούτε ασόβαρες.
 
@karapiperim Οταν λεω "εγω" στην 8 εννοω το εγω του καθενος, δηλαδη στη δικη σου περιπτωση τη Λενα.
Να τα διευκρινιζουμε αυτα γιατι ειναι σημαντικα πραγματα και δε θελουμε παρεξηγησεις. :lol:
 
Καθυστερημένος, αλλά νομίζω ότι η σωστή απάντηση στο 7 είναι "Η Μαντόνα"
Καθυστέρησα να ανακαλύψω το παρόν θέμα αλλά απαντώ : ΛΑΘΟΣ κάνετε κύριε!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Επιπλέον ευχαριστώ την @bambinella 100 για την ευρηματικότητά της στο κουΐζ και το (Μαντώ)^5 δηλ. Μαντώ στην 5η δύναμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κουιζ Νο1,527

ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΕΙ Η ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ;;;;

1. Με ποιον θα ήθελες να κάνεις ρεβεγιόν;


α. Ναύαρχο Γελεβουρδέζο να μου δείξει και τα μετάλλια απ τις λέμβους
β. Φώτη Φαγκρή να βλέπουμε τη Σάντα Τσικίτα
γ. Χάρη Ζάβαλο και όλο το καρνέ της κόρης ναυάρχου

2. Ποιο ζευγάρι θα είχε χάπι εντ αν αυτοκτονούσαν ντούμπλεξ στα μισά της ταινίας;

α. Ζωή-Φέρτης
β. Αλίκη-Βουλγαρίδης
γ. Τζένη-Κούρκουλος

3. Τι θα ήθελες να σου φέρει ο Άγιος Βασίλης;

α. Τα λεφτά του Ράμογλου
β. Την ανιδιοτέλεια της Μοντέρνας Σταχτοπούτας
γ. Το Νίκο Καζή

4. Αλλά επειδή δεν ήσουν καλό παιδί τι σου έφερε τελικά;

α. Πουκάμισο Απέργη
β. Παντόφλες Λειβαδίτη
γ. Σνούπυ Μαριάννας Τόλη

5. Πες μας τον καημό σου

α. Εγώ αγαπάω μια 19 χρόνια
β. Ο Στέφανος δε θα το έκανε ποτέ αυτό
γ. Τι κάνετε μωρέ; Σταματήστε το κάρβουνο!

6. Σε ποιον θα χαρίσεις το φλουρί να γιάνεις τον πόνο του μέρες που'ναι;

α. Στον ποιητή Αυγερινό
β. Στον εισαγγελέα Κούρκουλο που τον κορόιδευε η γυναίκα του
γ. Στον δημοσιογράφο Αλεξανδράκη που τον κορόιδευε η μάνα του

7. Τι δεν πρόκειται να γίνει ποτέ;

α. Να μείνει πιστή γυναίκα στο Μηνά Χρηστίδη
β. Να μείνει ανύπαντρος ο Κωνσταντάρας
γ. Να ανοίξει οποιοδήποτε θέμα στο φόρουμ ο Ελέφαντας

8. Αλλαγή χρόνου με:

α. Χειμώνας βαρύς, κρύο πολύ, κι εκείνο το βράδυ το φεγγάρι δε βγήκε...
β. Είναι φάση το αγόρι, είναι φάση, είναι φάση το παιδί...
γ. Βρέεεεεεεχει στη φτωχογειτονιάαααααααα, βρέεεεεεχει και στην καρδιάαααααα μου ω,ω,ω,ω....

9. Και τώρα που μεράκλωσες, με ποιον θα ρίξεις τη στροφή σου;

α. Με τον Αλέκο, χάλι γκάλι
β. Με το Βαγγέλη, Σείλι Σείλι
γ. Με τη Ρένα, η ζωή αρχίζει στα 40

10. Αν αλλάξω το Καραπιπερίμ πως να το κάνω;

α. Κυρία Χατζηκαρούλια
β. Λόλα Ντούκουνα
γ. Πίτσα Κίτσα

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Περισσότερα α: Ααααααααααα!!!! Η νέα χρονιά θα σου φέρει νέες γνωριμίες, αμαρτωλά πάρτι, ξεφαντώματα μέχρι πρωίας και ίσως μια γερή κρίση χολής, γιατί είσαι και μιας ηλικίας κι ας μας κάνεις το τζόβενο! Καλή Χρονιά!

Περισσότερα β: Ωωωωωωωωωωω!!! Η νέα χρονιά θα σου φέρει μεγάλες ερωτικές κ επαγγελματικές επιτυχίες! Φουλ πανσιόν! Διαζύγια και χρέη στην εφορία εξίσου πιθανά! Καλή Χρονιά!

Περισσότερα γ: Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!! Η νέα χρονιά θα σου φέρει φίλους, ταξίδια κι ένα νέο τρόπο να βλέπεις τη ζωή! Εξαιρετική κι η πιθανότητα να μείνεις άστεγος! Καλή Χρονιά!
 
1 α. Με τον ναυαρχο Γελεβουρδεζο. Να μου δειξει τα μεταλλια και στο τελος να μου κανει προταση γαμου οπως εκανε στην Καρεζη και στη Λιλη Παπαγιαννη γιατι με τους αλλους δυο δεν υπαρχει προκοπη.

2 β. Αλικη - Βουλγαριδης. Εδω αυτοκτονησε η Λασκαρη στην Ιστορια μιας ζωης για ασημαντο λογο. Να μην αυτοκτονησουν κι αυτοι οι δυο να χαρει ο αντρας μου που αντιπαθει την Αλικη και να χαρω κι εγω που αντιπαθω τον Βουλγαριδη;

3 γ. Τον Νικο Καζη. Και τωρα να σε δω, και τωρα να σε δω, που ελεγε και ο Λογοθετιδης στο Ουτε γατα.

4 β. Παντοφλες Λειβαδιτη για να εχω κατι απο την μυρωδια του.

5 α. Εγω αγαπαω μια 19 χρονια, αλλα δεν με θελει γιατι δεν εχω την ομορφια του Μπριλη.

6 α. Στον ποιητη Αυγερινο γιατι οπως αποδειχτηκε περιτρανα, ο Βεγγος εγραφε καλυτερα ποιηματα απο αυτον.

7 α. Να μεινει πιστη γυναικα στον Μηνα Χρηστιδη. Πικραινομαι που το λεω, αλλα ο οργανισμος του τραβαει την απιστια οπως τραβανε τις γουνες και τα κοσμηματα Ντενιση και Γαληνεα.

8 α. Χειμωνας βαρυς, κρυο πολυ κι εκεινο το βραδυ το φεγγαρι δε βγηκε. Βγηκε εξι μηνες αργοτερα που καλοκαιριασε.

9 β. Με τον Βαγγελη, Σειλι Σειλι να τον κοιταω στα ματια και να γινουμε και φιλοι.

10 γ. Πιτσα Κιτσα γιατι δεν υπαρχει πιο καλαισθητο ψευδωνυμο στον κοσμο οσο κι αν το ψαξεις.

Περισσοτερα α.
Ελπιζω να πεφτεις μεσα στα αμαρτωλα παρτυ γιατι αυτα περιμενω. Και δεν κανω το τζοβενο. Ειμαι τζοβενο.
Αφου σας λεω την αληθεια! Το 1937 γεννηθηκα. Γιατι δεν με πιστευετε;,
 
Α, καλέ πότε ανέβηκε αυτό και δεν το πήρα χαμπάρι; (-πώς να το πάρετε, μαντάμ, όταν έχετε να πατήσετε το πόδι σας εδώ μέσα από πέρισυ; )
Βλέπω, karapiperim, με τρελά κέφια μπήκε η νέα χρονιά! Μέχρι κι όνομα θες να αλλάξεις! Για να δούμε τι μας περιμένει φέτος:

ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΕΙ Η ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ;;;;

. Με το Ναύαρχο Γελεβουρδέζο να μου δείξει και τα μετάλλια απ τις λέμβους. Κι όχι μόνο! Όπως είναι γνωστό τα πάρτι του ναυάρχου είναι πιο διάσημα κι από τις ναυμαχίες του. Να χάσω τέτοια βραδιά; ποτέ!

2β. Αλίκη-Βουλγαρίδης. Μια χαρά θα ταίριαζε μια τέτοια εξέλιξη, γιατί αν το δεις σε βάθος χρόνου, δεν ταιριάζανε καθόλου. Αυτός καλό παιδί, ήσυχο, καλοβαλμένο, ρομαντικό. Αυτή με πλούσιο παρελθόν και με μια μικρή αλλά πολύ σημαντική αδυναμία: Της αρέσουνε τ' αγόρια! Ήταν ζήτημα χρόνου να πάει να τα αναζητήσει αντί να κάθεται με τον ξενερουά.

3α. Τα λεφτά του Ράμογλου. Κανονικά το γ θα έλεγα αλλά στη λίστα μου με τις αποφάσεις της νέας χρονιάς είναι κι αυτή που λέει "θα είμαι καλό κορίτσι και δεν θα τσαντίσω την karapiperim για κανένα λόγο".

4α. Πουκάμισο Απέργη. Μόλις άνοιξα και τη ραπτομηχανή και θα το μετατρέψω σε ωραιότατη ποδιά κουζίνας. Σιγά μην σκάσω!

5γ. Τι κάνετε μωρέ; Σταματήστε το κάρβουνο! Μόλις βάλαμε πετρέλαιο στην πολυκατοικία. Να πάνε χαμένα τόσα λεφτά για τα κοινόχρηστα;

6γ. Στον δημοσιογράφο Αλεξανδράκη που τον κορόιδευε η μάνα του. Το να σε κοροϊδεύει η σύζυγος είναι συνηθισμένο, το να σε κορϊδεύει η μάνα σου πού το 'χεις δει γραμμένο;

7γ. Να ανοίξει οποιοδήποτε θέμα στο φόρουμ ο Ελέφαντας. Αυτό και μόνο. Καημό το' χω!

8β. Είναι φάση το αγόρι, είναι φάση, είναι φάση το παιδί... Για τον ναυαρχούκο το λέω, που όπως προείπα κάναμε ρεβεγιόν μαζί. Φοβερός τύπος!

9α. Με τον Αλέκο, χάλι γκάλι. Ο άνθρωπος έχει αξεπέραστο στυλ, το χάλι γκάλι έχει κομψότητα και χάρη κι εγώ έχω ένα image να φροντίσω!

10γ. Πίτσα Κίτσα. Μην το συζητάς. Είναι ότι καλύτερο θα μπορούσες να διαλέξεις. Στο μεταξύ θυμήθηκα μια φίλη που όταν ήταν δημοτικό ο μπαμπάς της την έβαζε να κλίνει διάφορα κύρια ονόματα σε ενικό και πληθυντικό κι ανάμεσα σ' αυτά ήταν και η Πίτσα Κίτσα , όλο μαζί. Κάνε το οπτικοακουστικό στο μυαλό σου. Τρελό γέλιο!

Έχω ίδιο αριθμό α και γ: Ένα είναι σίγουρο, ότι με τόσα πάρτι, ξεφαντώματα, ταξίδια και νέες γνωριμίες, δεν θα προλαβαίνω να μένω σπίτι μου. Οπότε και άστεγη να 'μαι, θα μένω κάθε φορά και σε κάποιον από τους νέους φίλους μου. Άντε καλή χρονιά να 'χουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο elphadas δεν έχει την eleφαντασία που χρειάζεται για να σκεφτεί κάτι πρωτότυπο και ενδιαφέρον ώστε ν' ανοίξει καινούργιο θέμα, ούτε να προσθέσει κάτι δημιουργικό σε υπάρχον θέμα όπως π.χ. ένα κουίζ εδώ πέρα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σχολιάζω κυνικά (διότι δεν σέβομαι σχεδόν τίποτε, αλλά και τα λίγα που σέβομαι δεν πιστεύω ότι δεν έχουν πλευρές που αξίζουν κοροϊδία), κάνοντας συνήθως αποτυχημένες προσπάθεις χιούμορ. Οπότε θα σας μείνει ο καημός. Ο καθείς και τα όπλα του, λέγω.
 
ας απαντήσω κι εγώ του νόου ας μπέτε.
1. Με ποιον θα ήθελες να κάνεις ρεβεγιόν;
γ. Με το Χάρη Ζάβαλο και όλο το καρνέ, που πιστεύω οτι θα είναι όλος ο καλός ο κόσμος, οι στυλοβάτες της κοινωνίας!
2. Ποιο ζευγάρι θα είχε χάπι εντ αν αυτοκτονούσαν ντούμπλεξ στα μισά της ταινίας;
Όλα αυτά τα ζευγάρια αυτά καλό θα ήταν να αυτοκτονήσουν, αλλά περισσότερο θα ήθελα γ τη Τζένη με τον Κούρκουλο που τόσο με εκνευρισαν στο μεγάλο τους τον έρωτα.

3. Τι θα ήθελες να σου φέρει ο Άγιος Βασίλης;
α. Τα λεφτά του Ράμογλου, να αφήσω το Νίκο στη Βιβή να δω τι θα τον κάνει :diablotin:

4. Αλλά επειδή δεν ήσουν καλό παιδί τι σου έφερε τελικά;
μου έφερε γ. Σνούπυ Μαριάννας Τόλη. Φανταστείτε πόσο κακό παιδί υπήρξα...

5. Πες μας τον καημό σου
β. Ο Στέφανος δε θα το έκανε ποτέ αυτό!!!! Τι θα ήταν η ζωή χωρίς τον εξιδανικευμένο Στέφανο...

6. Σε ποιον θα χαρίσεις το φλουρί να γιάνεις τον πόνο του μέρες που'ναι;

α. Στον ποιητή Αυγερινό
Στον ποιητή Αυγερινό, έχοντας απώτερο σκοπό, μιας που παραχώρησα το Νίκο να βολευτώ κι εγώ με τον Κωστάκη, τι να κάνεις στην παλιοζωή.. Θέλω κι εγώ να γίνουμε φίλοι όπως η Μπάμπι με τον Βαγγέλη :)

7. Τι δεν πρόκειται να γίνει ποτέ;
Τίποτα από αυτά δεν πρόκειται να γίνει. Αλλά για το γ μπορώ να διατηρώ τις ελπίδες μου (ποτέ δεν ξέρεις), ο Κωνσταντάρας στάνταρ χώρισε τελικά με όλες τις επιτήδειες, οπότε μένει ο έρμος ο Χρηστίδης το α.
8. Αλλαγή χρόνου με:

α. Χειμώνας βαρύς, κρύο πολύ, κι εκείνο το βράδυ το φεγγάρι δε βγήκε...
Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Ζαμπέτας...

9. Και τώρα που μεράκλωσες, με ποιον θα ρίξεις τη στροφή σου;
Με τη Ρένα η ζωή αρχίζει στα 40, το γ οπότε (αν και είμαι μόλις 22 ετών γεννημένη κι εγώ το 37).

10. Αν αλλάξω το Καραπιπερίμ πως να το κάνω;
Το β έχω ως επικρατέστερο αλλά θα ήθελα να διαβάζετε τα σχόλια μου και να λέτε "στο διάολο κυρία Χατζηκαρούλια" οπότε το α.

Το α, κρίση χολής στον ορίζοντα αλλά δεν πειράζει, τα χω φάει τα ψωμιά μου

@elephadas απάντησε στις ερωτήσεις τουλάχιστον μικρό μου πόνι
 
Μα δεν καταλαβαίνω τις αναφορές σε πολλές από αυτές. Τις περισσότερες ελληνικές ταινίες τις έχω δει 1-2 φορές σε διάστημα 10ετιών, πού να θυμάμαι τις ατάκες ή τα πρόσωπα. ΟΚ, τον ναύαρχο Γελεβουρδέζο τον ξέρω.
 
Βαρέθηκες να πληρώνεις λογιστές και να βάζεις κωδικούς τάξις να βρεις τα pass; Κάνε τώρα το κουίζ και μάθε τι δικαιούσαι! Για ακόμα μια φορά, υπεύθυνα δίπλα σας με το....
Κουίζ Κοινωνικού Τουρισμού!

1. Σκαμπάζεις από ισοζύγια;


α. Όι
β. Τσου
γ. Και μαζί και μόνος, ίδιος είναι ο πόνος

2. Ξέρεις τι εστί τιμάριθμος;

α. Όχι, αλλά ξέρω τι εστί βερίκοκο
β. Ξέρει ο φίλος μου ο Λευτεράκης
γ. Κόστος διαβίωσης με συμπτώματα ίωσης

3. Όταν ακούς "πληθωρισμός" τι σου έρχεται στο μυαλό;

α. Η Σπεράντζα Βρανά
β. Η κόρη μου η σοσιαλίστρια
γ. Όταν έχεις 200 και θες 400 σου λείπουν άλλα 200. Με τα μαθηματικά θα τα βάλουμε τώρα;

4. Μπας και ξέρεις να κάνεις αποφορολόγηση;

α. Κάνω καλό παστίστιο
β. Έχω και φιστίκι Αιγίνης
γ. Με 24%, και τελική αξία 100, 100/1,24. Σε ρούμπωσα;

5. Τι δηλώνουμε στο Ε9;

α. Το ζώδιο μας
β. Ομάδα αίματος
γ. Οι δύο από πάνω είναι ηλίθιοι

6. Κι άντε και την έκανες την αποφορολόγηση, τι είναι αυτό που μένει;

α. Δάκρυα για την Ηλέκτρα
β. Φτωχαδάκια και λεφτάδες
γ. Τσοπάνεεεεε, ε τσοπάνεεεεεε

7. Τι διαβάζεις τα βράδια;

α. Συνεντεύξεις της Έφης Σαρρή
β. Λούκι Λουκ και μικιμαο
γ. Άπαντα Κώστα Καρυωτάκη

8. Που στην ευχή είναι ο @elephadas;

α. Παντρεύτηκε Ρωσίδα κατάσκοπο
β. Ξεκίνησε καριέρα στο Χόλιγουντ
γ. Συμμετέχει στην ανασύσταση του ΠΑΣΟΚ από το προπύργιο του Ηρακλείου Κρήτης

9. Πόσο μας κάνει 1+1;

α. Ξέρω κι εγώ; 2;
β. Εγώ με σένα, 1+1 κάνουν 1
γ. Εξαρτάται... Εσείς πόσο θέλετε να κάνουν κύριε διευθυντά;

10. Να ζει κανείς ή να μη ζει;

α. Να ζει
β. Να Νίκο Καζή
γ. Να μη ζει



Θες κι απαντήσεις ε; Άντε πάρε...

Περισσότερα α.
Καλά εντάξει, κλέβεις αβέρτα την εφορία κι έχεις ριμάξει τα πας. Πας για ψυγείο, πας για διακοπές, πάς για βενζίνη, επίδομα οτι είσαι τυφλός, κουφός, φαλακρός, αλλήθωρος, και άλλα που δε με παίρνει η ώρα να στα πω. (έχε το νου σου. κάποιος από τους γείτονες θα σε δώσει στην πολεοδομία για το αυθαίρετο στη Μύκονο).

Περισσότερα β.
Εσύ τώρα είσαι μια ορτανσία, το όνομα σου είναι Τασία. Έχεις πρήξει τον έρμο το λογιστή σου γιατί δεν ξέρεις την τύφλα σου και κάθε λίγο και λιγάκι ντραν το τηλέφωνο " Θανάση, δες ρε λίγο αν δικαιούμαι αυτό το επίδομα για άνεργους οξυγονοκολλητές" κι αφού με χίλια βάσανα σου εξηγεί ο Θανάσης οτι δεν είσαι οξυγονοκολλητής, κλείνεις και λες με ύφος " τόσα λεφτά του δίνω, να μην πάρω να ρωτήσω; Αγενέστατος, θα τον αλλάξω!" Α, ρε φουκαρά Θανάση...

Περισσότερα γ.

Για σένα έκανα εξ αρχής το κουίζ. Είσαι δημόσιος υπάλληλος και δε μπορείς να κρύψεις φράγκο. Για τους φίλους σου είσαι φτωχός, για το κράτος πλούσιος. Κάνεις αιτήσεις, κόντρα αιτήσεις, ξανα μανα υποβολές... Χαλάρωσε φίλε μου. Ηρέμησε. Κλείσε την τηλεόραση. Κλείσε το ραδιόφωνο. Κλείσε τα ιντερνετ. Βάλε μια Αννούλα Φόνσου "για σενα φουντουκάκι μου πονάει το δοντάκι μου". Όχι, δε δικαιούσαι dentist pass, λύσshαξες!



Πλας ψηφοφορία για επόμενο κουιζ:
1. Πόσα μόρια έγραψες στις Πανελλήνιες;
2. Έχεις καλό γούστο;
3. Πόσα χρόνια θα ζήσεις;
Πείτε τι θέλετε και ναι, θα το έχετε! (Κατά το Πάσχα το υπολογίζω αλλά έχει δουλίτσα, δε βγαίνει αντε ω, στο εικοσάλεπτο)
 
1 β. Τσου και τσι και τσα.

2 β. Ξερει ο φιλος μου ο Λευτερακης και απο τιμαριθμο και απο πιτς παϊν.

3 α. Η Σπεραντζα Βρανα ανγκαζε με τη Ρια Δελουτση και την Ευαγγελια Σαμιωτακη.

4 α. Κανω καλο παστιτσιο και το παω στο λογιστη για να ειμαστε ολοι μια χαρουμενη ατμοσφαιρα.

5 γ. Οι δυο απο πανω ειναι ηλιθιοι. Ποδοσφαιρικη ομαδα δηλωνουμε.

6 β. Φτωχαδακια και λεφταδες. Ετσι δεν γινεται απο καταβολης κοσμου;


7 α. Συνεντευξεις της Εφης Σαρρη και απαγγελω στιχους απο τα τραγουδια της. Προχθες που ειχα αϋπνιες απηγγειλα το "Θα κοιτας το ταβανι τι μπορει να σου κανει" και κοιμηθηκα αμεσως.

8 α. Παντρευτηκε Ρωσιδα κατασκοπο γιατι ο καημενος δεν καταφερε να παιξει στο "Η κατασκοπος που με αγαπησε" και το' χε απωθημενο.

9 α. Ξερω κι εγω; 2; Γιατι καμια φορα μπορει να κανουν και 3. Δεν το λεω εγω. Το λεει ο Μπαρκουλης στη Βλαχοπουλου οταν παει να ζητησει το χερι της Πιτσας.

10 β. Να Νικο Καζη. Μου αρεσει να δινω εμπεριστατωμενες απαντησεις σε τοσο σοβαρα θεματα.

Περισσοτερα α.
Καλε, πως με καταλαβες; Τον ιδιο λογιστη εχουμε; Ενταξει, ας με δωσει ο γειτονας για το αυθαιρετο στη Μυκονο.
Για τα αυθαιρετα σε Θηβα και Μαϊαμι μονο μην κανει λογο και τα βολευω εγω.
Για επομενο κουιζ ψηφιζω 2, Εχεις καλο γουστο, γιατι Πανελληνιες εγραψα το 1932 και δε θυμαμαι τιποτα.
Οσο για το Ποσα χρονια θα ζησεις, καλυτερα να ρωτησω τη Βασιλειαδου στην Καφετζου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό το κουίζ λέγεται και κουίζ Νίκου Καζη. Ξέχασα να το σημειώσω, αλλά θα το υπεθεσες φαντάζομαι

Και βεβαια το υπεθεσα. Οπως και για ολα τα προηγουμενα, αλλωστε. :)
 
Πίσω
Μπλουζα