Σελίδες από τη Γλώσσα της Α' Δημοτικού...

Μας εστειλες αδιαβαστους!!!! :eek:

:bow:
 
Απίστευτο! Τι γλυκιά νοσταλγία, σ'ευχαριστούμε πολύ!
 
Ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία!!! Στις σελίδες που καταχωρήθηκαν είναι εικόνες για συζήτηση και πρώτη γραφή. Σε ευχαριστούμε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανα 2-3 ακόμα είναι οκ. :) Ποιας χρονολογίας είναι το βιβλίο?
 
Σ' ευχαριστούμε για τον κόπο και προπαντός για τις υπέροχες αναμνήσεις! :flower:

Σα να γύρισα πίσω και να είμαι παιδάκι που διαβάζει στο τραπέζι της κουζίνας!....
 
Εγώ πάλι δεν μπορώ να τα θυμηθώ τα παραπάνω :(
 
το βιβλιο Η Γλωσσα μου αρχισε να διδασκετε απο το σχολικο ετος 1982-1983 ως το 2005-2006!!!IMG_4229.JPG

IMG_4226.jpg

IMG_4227.JPG

IMG_4226.JPG

IMG_4231.JPG

IMG_4228.JPG
 
Κι όμως, από τα λίγα βιβλία που θυμάμαι σα να ήταν χθες!.... Με φωτογραφική ακρίβεια.
 
Υπάρχουν σίγουρα πολλές και πολλοί που το πρόλαβαν τόσο ως μαθητές όσο και ως διδάσκοντες.
 
Εξαιρετικές εικόνες! Αυτή η αισθητική... Ξυπνούν αναμνήσεις! Λες και τώρα θα μας βάλει η δασκάλα να βγάλουμε τις καρτέλες από το φάκελο να γράψουμε το γράμμα της αντίστοιχης μέρας.

Το γεγονός ότι άλλαξαν δε με βρίσκει αντίθετο, γιατί ήταν αρκετά παρωχημένα για 2000+

Όπως είπε και η Betty Boop, η πρώτη ενότητα του βιβλίου είχε απλά εικόνες, μετά περνούσαμε στα πρώτα σχήματα (για να μπορέσουμε να γράψουμε τα γράμματα στη συνέχεια), κατόπιν τα γράμματα και μετά τα "κείμενα", με πρώτο το "τα τα τα". Νομίζω ότι πριν τα πρώτα κείμενα, είχε και ένα δισέλιδο για τα ταχυδρομικά γράμματα, με μια εικόνα ενός κλασικού ταχυδρομικού φάκελου με τις ρίγες περιμετρικά.
 
pistapista είπε:
Άψογο!!!!!!!!! Σ' ευχαριστώ πολύ!!!!! :thanx2:

Επίσης, λεπτομέρεια: το "νι-check" όταν μας έλεγχε η δασκάλα τις ασκήσεις! Συνοδευόταν, στα τετράδια, κι από ένα "Άριστα-Πολύ Καλά-Καλά-κλπ".
 
Μμμμμμμ ναι.....οκ μόλις τώρα θυμήθικα ότι η κυρία μου είχε πει μπράβο διότι είχα κάνει καλύτερα το γράμμα "π" απ' όλους :cool: . Pistapista ότι κ να σου πω είναι λίγο :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Σαν να'ταν χθες :flower: σ'ευχαριστούμε για τις τρυφερές αναμνήσεις ::)
 
Ουτε καν τα θυμαμαι....κατι μου λεει η αλεπου, αλλα δεν ξερω...
 
Απλά :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Μπορεί να έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια και να μην θυμάμαι πολλά, αλλά αυτά τα σκίτσα με την αλεπού και τον πελαργό τα θυμάμαι σαν τώρα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα