Σημασία στη λεπτομέρεια...New Edition!

Το 3 θυμίζει "Η γυνή να φοβήται τον άντρα"...αλλα μπορει να ειναι κι το "Αλίμονο στους νέους"
Το 4 μου θυμίζει καποια απο τις δυο λατερνες...εκει που ο Πετρακης κι ο Παυλάρας σταματουν τους διερχόμενους κι ρωτούν πόση απόσταση ειναι ακόμα για το πανηγύρι....
 
@hannele

σωστό το 3 ειναι ''Η γυνη να φοβηται τον αντρα''

το 4 ειναι απο την ταινια ''Λατερνα, φτωχεια και φιλοτιμο''

___________________________________________________________________________

το 1 ειναι από την ταινια ''Το κοροιδακι της πριγκιπέσσας''

το 5 ειναι από την ταινια ''Πρόσωπο με πρόσωπο''
 
Άλλη μια εξάδα.
 

Συνημμένα

  • 1.png
    1.png
    152,9 KB · Προβολές: 11
  • 2.png
    2.png
    51 KB · Προβολές: 14
  • 3.png
    3.png
    133,1 KB · Προβολές: 14
  • 4.png
    4.png
    106,6 KB · Προβολές: 15
  • 5.png
    5.png
    143 KB · Προβολές: 17
  • 6.png
    6.png
    59,5 KB · Προβολές: 16
1. Ο ζηλιαρογατος
2. Γαμπρος απο το Λονδινο
 
To 6 νομίζω "το Τεμπελόσκυλο";;;
Το 3 με το τυπογραφειο ειναι σκηνή που έχει "παιξει" σε αρκετες ταινίες...κι ειδικά απο τοτε με τις επεξεργασιες-προσθήκες κλπ, τη συγκεκριμένη την θυμαμαι κι στο "Δεσποινίς ετών 39", κι στο "Ρωμιό έχει φιλότιμο", σε ταινίες με Στυλιανοπούλου-Ρίζο....μέχρι κι στην "Λίζα κι την αλλη" :thumbdown:
 
Τελευταία επεξεργασία:
To 6 νομίζω "το Τεμπελόσκυλο";;;
Το 3 με το τυπογραφειο ειναι σκηνή που έχει "παιξει" σε αρκετες ταινίες...κι ειδικά απο τοτε με τις επεξεργασιες-προσθήκες κλπ, τη συγκεκριμένη την θυμαμαι κι στο "Δεσποινίς ετών 39", κι στο "Ρωμιό έχει φιλότιμο", σε ταινίες με Στυλιανοπούλου-Ρίζο....μέχρι κι στην "Λίζα κι την αλλη" :thumbdown:
Όχι, είναι από άλλη ταινία το 6, αρκετά γνωστή.
 
Όχι, δεν είναι η Στουρνάρα το 6. Για το 3 εννοούσα πως είναι από γνωστή ταινία, κατά λάθος είπα το 6.
 
Όχι, δεν είναι η Στουρνάρα το 6. Για το 3 εννοούσα πως είναι από γνωστή ταινία, κατά λάθος είπα το 6.
φίλε ή φίλη (δε ξέρω και σε τι ταυτότητα μιλάω) συγνώμη που θα στο πω για άλλη μια φορά αλλά το "βαλτώνεις" το θέμα και δεν δίνεις και βοήθειες. Ότι απαντήσεις ήταν να πάρεις τις πήρες , βλέπεις πως δεν υπάρχει κινητικότητα , καμιά δεκαριά άτομα είμαστε που συμμετέχουμε στο κουίζ. Δώσε βοήθειες ουσιαστικές ή πάμε παρακάτω και δώσε τις απαντήσεις. Νομίζω 12 ώρες μάξιμουμ (και πολλές λέω) είναι υπέρ αρκετές για κάθε εξάδα...
 
φίλε ή φίλη (δε ξέρω και σε τι ταυτότητα μιλάω) συγνώμη που θα στο πω για άλλη μια φορά αλλά το "βαλτώνεις" το θέμα και δεν δίνεις και βοήθειες. Ότι απαντήσεις ήταν να πάρεις τις πήρες , βλέπεις πως δεν υπάρχει κινητικότητα , καμιά δεκαριά άτομα είμαστε που συμμετέχουμε στο κουίζ. Δώσε βοήθειες ουσιαστικές ή πάμε παρακάτω και δώσε τις απαντήσεις. Νομίζω 12 ώρες μάξιμουμ (και πολλές λέω) είναι υπέρ αρκετές για κάθε εξάδα...
Δεν ήμουν σίγουρος πως δε θα δίνονταν άλλες απαντήσεις. Από εδώ και στο εξής 12 ώρες ανά εξάδα. Δίνω τις απαντήσεις.
 
3. Για ποιον χτυπά η κουδούνα;
5. Φτωχαδάκια και λεφτάδες
6. Ο χρυσός και ο τενεκές
 
Συνεχίζουμε...

1

IMAGE 1.png
2

IMAGE 2.png
3

IMAGE 3.png
4

IMAGE 4.png
5

IMAGE 5.png
6

IMAGE 6.png
 
@bambinella 100 εισαι μια κινητή κινηματογραφική βιβλιοθήκη!

Σωστά

μενουν 2, 3, 5
 
Κι τα 3 ειναι Βεγγος!!!!
Το 2 ειναι ο Φαλακρος μαθητής, εκει που η γρια κυνηγαει το ζευγαρακι Βεγγος-Τριφυλλη στο παρκο...
Το 5 μηπως ειναι τοΤρελος, Παλαβος κι Βεγγος;;;;
Το 3 με μπερδευει...εγχρωμο...ο Τσαρλατανος;;; ο Θανάσης στη χωρα της σφαλιαρας;;;
 
Πίσω
Μπλουζα