Σημασία στη λεπτομέρεια!...

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.133
Αντιδράσεις
48.301
Πιστεύω πως το κουίζ που ξεκινάω θα σας δυσκολέψει πολύ , μπορεί όμως και όχι. Είναι κουίζ μνήμης και περισσότερο παρατηρητικότητας. Έχω επιλέξει πασίγνωστες ταινίες και όχι σπάνιες , ταινίες που τις ξέρουν και οι...πέτρες! Θέλω λοιπόν να βρείτε από ποια ταινία είναι το κάθε πλάνο το οποίο προσπάθησα να βρω να είναι αντιπροσωπευτικότατο! ;) Όπου υπάρχει άνθρωπος καλό θα ήταν να τον αναγνωρίζετε ή έστω να μου περιγράφετε τη σκηνή. Σίγουρα όμως θέλω τον τίτλο. Σίγουρα τις ταινίες τις έχετε δει , πρέπει να σκεφτείτε καλά όμως και προπαντός να θυμηθείτε! Λόγω του ότι έχει αρκετή δυσκολία και δουλειά από μένα , οι ταινίες θα παρουσιάζονται κάθε τόσο σε δεκάδες. Και όποιος θέλει να προσθέσει κάτι ευχαρίστως ώστε να "παίξω" κι εγώ! :D

Είναι ένα κουίζ σίγουρα για τους λάτρεις και περισσότερο για τους γνώστες του ελληνικού κινηματογράφου...

1.


10.jpg


2.


9.jpg


3.


8.jpg


4.


7.jpg


5.


6.jpg


6.


5.jpg


7.


4.jpg


8.


3.jpg


9.


2.jpg


10.


1.jpg
 
2. λατερνα φτωχεια και φιλοτιμο (????)

3. κιτρινα γαντια ( οχι ελληνας ειναι... :p )

5. ο θησαυρος του μακαριτη

8. η αλικη στο ναυτικο (???)
 
4. Kατηφορος

6. Ο θανατος θα ξαναρθει

(Πολυ ωραιο κουιζ!)
 
Οι απαντήσεις σας είναι όλες σωστές , μας μένουν οι 1 , 7 , 9 και 10. Τελικά είστε σαίνια!!! :)
 
Οχι οτι θυμαμαι τη σκηνη απο την 9, αλλα βλεποντας τη θα πω: Αγαπησα μια πολυθρονα.
 
bambinella 100 είπε:
Οχι οτι θυμαμαι τη σκηνη απο την 9, αλλα βλεποντας τη θα πω: Αγαπησα μια πολυθρονα.
Πολύ σωστά bambinella!!! Να βοηθήσω λίγο για τις άλλες;;;
 
10. Νόμος 4000

1. Στεφανία;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι tonytony, να μη βοηθησεις. Αν κερδισουμε, θα κερδισουμε μονοι μας.

Nα δουμε ομως τι λενε και τα αλλα παιδια γι' αυτο.
 
ΟΚ μόνο που δεν θα απαντώ σε ερωτήσεις γιατί θα γεμίσει το θέμα με πολλά όχι...Μόνο αν είναι σωστά θα απαντήσω και για να μη μου το βρείτε στη τύχη , θέλω και περιγραφή σκηνής!!! ;)
 
Στην 1.μηπως ειναι απ τη "Μανταλενα" ; η σκηνη με τη Μανταλενα/Αλικη και τον αρρωστο πατερα της Λαυρεντη Διανελλο;
 
Επειδή βλέπω να δυσκολεύεστε για τις 1 και 7 θα δώσω μια μικρή βοήθεια και τέρμα.


Η φωτογραφία 1 δηλώνει αγάπη κόρης προς πατέρα...



Στη φωτογραφία 7 κάποιος πάει να αποτρέψει έναν γάμο που δεν θέλει να γίνει...
:zip:
 
katerinak είπε:
Στην 1.μηπως ειναι απ τη "Μανταλενα" ; η σκηνη με τη Μανταλενα/Αλικη και τον αρρωστο πατερα της Λαυρεντη Διανελλο;
Πολύ σωστά Κατερίνα! Με πρόλαβες! :)
 
1. Μανταλένα Ο Διανέλλος πεθαίνει

2. Λατέρνα Φτώχια και Φιλότιμο Η Καρέζη βρίσκει την Εφημερίδα που είχαν οι λατερνατζήδες με την είδηση και την ανακοίνωση για το χρηματικό ποσό

3. Κίτρινα Γάντια στο μαγαζί που δουλεύει ο Γκιωνάκης ο Σταυρίδης κοιτάει τους ήρωες στους τοίχους

4.

5. Θησαυρός Του Μακαρίτη το γκρέμισμα της κουζίνας

6.

7.

8.Αλίκη Στο Ναυτικό το ρολόι που έδωσαν το πρώτο ραντεβού που κανείς δεν πήγε

9.Αγάπησα Μια Πολυθρόνα η σκηνή της δημοπρασίας

10. Νόμος 4000 το κούρεμα του τέντυ μπόι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dimitri10b είπε:
1. Μανταλένα Ο Διανέλλος πεθαίνει2. Λατέρνα Φτώχια και Φιλότιμο Η Καρέζη βρίσκει την Εφημερίδα που είχαν οι λατερνατζήδες με τις αγγελίες

3. Κίτρινα Γάντια στο μαγαζί που δουλεύει ο Γκιωνάκης ο Σταυρίδης κοιτάει τους ήρωες στους τοίχους

4.

5. Θησαυρός Του Μακαρίτη το γκρέμισμα της κουζίνας

6.

7.

8.Αλίκη Στο Ναυτικό το ρολόι που έδωσαν το πρώτο ραντεβού που κανείς δεν πήγε

9.Αγάπησα Μια Πολυθρόνα

10. Νόμος 4000 το κούρεμα του τέντυ μπόι
Αν και απαντηθήκανε πιο νωρίς μπράβο Δημήτρη , πολύ ολοκληρωμένες οι απαντήσεις σου!
 
7. Αστερω. Ειναι το χερι του Παπαμιχαηλ που χτυπαει την πορτα του δωματιου στο οποιο στολιζεται νυφη η Αλικη.
 
bambinella 100 είπε:
7. Αστερω. Ειναι το χερι του Παπαμιχαηλ που χτυπαει την πορτα του δωματιου στο οποιο στολιζεται νυφη η Αλικη.
Πολύ σωστά bambibella. Χαίρομαι που σας δυσκόλεψα! Κάποια στιγμή θα ακολουθήσουν κι άλλες δεκάδες...
 
tonytony είπε:
Χαίρομαι που σας δυσκόλεψα! Κάποια στιγμή θα ακολουθήσουν κι άλλες δεκάδες...
Πολυ ωραια ιδεα και εξαιρετικη εκτελεση !

bambinella 100 είπε:
7. Αστερω. Ειναι το χερι του Παπαμιχαηλ που χτυπαει την πορτα του δωματιου στο οποιο στολιζεται νυφη η Αλικη.

:bow: Πω Πω τι κινημα -(φω)τογραφικη μνημη ειναι αυτη !!!! respect

Αν δουλευες σε καμια π.χ. ασφαλεια αεροδρομειων δεν θα περνουσε κουνουπι ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι ειμαστε ολοι οι Σκορπιοι, Nemo.

Δεν ξεχναμε ποτε ενα προσωπο ή ενα χερι! :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα