Σινεμά στα σχολεία

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
290
Δεν ξερω αν το κανατε και σεις.. παντως εμεις, οργανώναμε αραιά και που επισκέψεις στα σινεμά της πολης (των Τρικάλων.. μην ξεχνιομαστε ;) ) για να παρακολουθησουμε κάποια μεγάλη (και διδακτικη, βεβαιως.. βεβαιως :p ) κινηματογραφική επιτυχία.

Η πρώτη ταινια.. που δεν υπηρχε σχολειο στο νομο μας που δεν την ειδε, ηταν : η αρκουδα

Είπα και γω τοτε πως θα δω κανα εργο της προκοπης. Ζουσα και στο χωριο και η προσβαση σε κινηματογραφο ηταν σπανια :( Τι το θελα.. εκλαιγα τα λεφτα μου (μπορουσα καλλιστα να τα ξοδεψω σε λιχουδιες :D )

Το εργο ηταν οικολογικο, για να αφυπνισει την συνειδηση των παιδιων για την προστασια της αρκουδας.

Περιμεναμε μπας και δουμε διαλογο.. ηθοποιους... τιποτα! 3 ωρες βαρεθηκα να βλεπω αρκουδες και αρκουδακια (οκ ειχε και εναν σχετικα εμφανισιμο ηθοποιο, αλλά.. πως να τον δεις, ετσι οπως τον ειχαν!)

(Σημ. 11 χρονια αργοτερα πηγε και το σχολειο της αδερφη μου και το ειδε. Τι στο καλο.. θεσμο στα σχολεια το καναν? 8))

Επομενο εργο, ηταν το : χορευοντας με του λυκους. Αυτο.. ενταξει, ηταν ωραιο :)

Ακομη θυμαμαι τα "αθωα" αγορακια της ταξης μου, πως σφυριζαν, οταν η πρωταγωνιστρια σε καποια στιγμη στο ποταμι, απλά σηκωσε λιγο (λιγο λεμε..) το φορεμα της, και φανηκε λιγη γαμπα παραπανω :cool: . Ποσο σεμνα ηταν τοτε.. #) αφου κοκκινιζαν μονο μ' αυτο. :D

Ένα αλλο εργο, ηταν ο Άμλετ (μεγαλη επιτυχια της εποχης).. αλλά δεν το ειδαμε :( καηκε ο κινηματογραφος :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιο πολυ σε θεατρα μας πηγεναν εμας.. Ωστοσω μας ειχανε παει στο καναρινη ποδηλατο στο δημοτικο, και φετος μας πηγανε σε μια γαλλικη ταινια σε σχεση με τους μεταναστες και το σχολειο.

Και οταν ειμουν στην σουηδια μας ειχανε παει σε μια Ισπανικη ταινια τις οπιας δεν θυμαμε καθολου την υποθεση...
 
Εμάς δε μας πήγαιναν ποτέ πουθενά... :angry:

Τις μόνες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις που θυμάμαι στο σχολείο μου ήταν η προβολή ενός ντοκιμαντέρ για τις επιπτώσεις του τσιγάρου στην υγεία (από τότε... το έκοψα... :D ) καθώς και του νέφους (σικ λέξη ) της Αθήνας που μπορούσε κάλλιστα να συγκριθεί (τότε) με εκείνα των ευρωπαϊκών και αμερικάνικων μεγαλουπόλεων...

Επίσης, μιά παράσταση με το μεγάλο μάγο Μάικ Λαμάρ και μιά έκθεση ζωγραφικής λίγο πριν το τέλος της ΣΤ' Δημοτικού...
 
Γυμνασιο -Λυκειο => εκπαιδευτικη εκδρομη στο σινεμα -> Amadeus

Υ.Γ.

Δημοτικο -μεγιστος λουφοκαθηγητης εφερε Β/W φορητη τηλεοραση για να παρακολουθησει Αγωνα !!! μαζι με τους μαθητες ....
 
Εμας μας πηγαν στο γυμνασιο να δουμε το "Ο Τζονι πηρε το οπλο του" και για να πεισει το κοινο ο καθηγητης μας ειπε πως η ταινια εγινε τραγουδι ("The one") απο τους Metallica. Ετσι λοιπον ολα τα αγορια ενθουσιαστηκαν, παρεσυραν και εμας και ειχαμε απαρτια στο σινεμα. Αυτο βεβαια που δεν μας ειπαν ειναι το στορυ. Για οποιον δεν ξερει ο Τζονι γυρνα απο το Βιετναμ νομιζω χωρις χερια, ποδια, φωνη και προσωπο αλλα ατυχως με αθικτο εγκεφαλο. Για δυο ωρες βλεπουμε το δραμα του στο νοσοκομειο και ακουμε τις σκεψεις του. Μιλαμε το παρτυ του αιωνα με ολη τη δευτερα γυμνασιου εντελως φρικαρισμενη και το σαινι καθηγητη να εχει καταπιει τη γλωσσα του. Ακομα θυμαμαι το τραυμα...
 
Σα μαθητές είχαμε την τύχη να πάμε κάποιες φορές σε παιδικό θέατρο και αρκετές σε κινηματογράφο.

Έτσι με το σχολείο παρακολούθησα και τις εξής ταινίες:

- Amadeus.

- Σινεμά ο παράδεισος.

- Ο κύκλος των χαμένων ποιητών.

- Παιδιά ενός κατώτερου Θεού.

- Γορίλες στην ομίχλη.

Εκείνη όμως που έκανε τους πάντες να "αγριευτούν", ήταν η ταινία του Γάλλου Ζαν Ζακ Ανώ με τίτλο "Πόλεμος για τη φωτιά", που έδειχνε με το ρεαλισμό των δραματοποιημένων Ντοκυμαντέρ του National Geographic, τη ζωή των πρωτόγονων ανθρώπων.

Όλες οι "ιστοριούλες" που είχαμε μάθει για τον άνθρωπο του Νεάντερταλ και οι εικόνες που είχαμε πλάσει στα 9χρονα μυαλουδάκια μας για την καθημερινότητα των Κρο-Μανιόν, απομυθοποιήθηκαν με τον πιο βίαιο τρόπο. Ακόμη και οι δάσκαλοι "έπαθαν εμπλοκή"!

Πολύ αργότερα, κοντά στα 30 μου, την αναζήτησα και την ξαναείδα πλέον πολυ άνετα....μην πω ότι μου άρεσε και πολύ!

Quest for fire = Κα-κά-κια στα βρα-κά-κια όλα τα παι-δά-κια !





 
καφριλα..

μια και μοναδικη φορα στα σχολικα χρονια μας ειχαν παει σινεμα και στο δεκαλεπτο (!!!) με ειχαν πεταξει εξω μαζι με 2 αλλα καλοπαιδα και ενα νερντ που εφαγε και σφαλιαρα απο τον ιδιοκτητη της αιθουσας.

Ο λογος: μα οι καφριλες που καναμε στο σινεμα τοτε.. τα ποδαρια μπροστινο καθισμα, κραξιμο σε καθε σκηνη,διαγωνισμο ρεψιματος,φαγοπολεμο και αλλα κυριλικια..χεχε.

Σιγα μη θυμαμαι την ταινια

Οι καταρες μου στον ιδιοκτητη επιασαν τοπο και σε λιγα χρονια η αιθουσα εγινε σουπερ μαρκετ

ΔΕΝ μας ξαναπηγαν σινεμα ...

α,παρτε κι αυτο που δεν εχει σχεση με ταινιες αλλα ειναι απο εποχη καφριλας..

http://www.youtube.com/watch?v=_S2snOx1BMQ
 
don dokken είπε:
οι καφριλες που καναμε στο σινεμα τοτε.. τα ποδαρια μπροστινο καθισμα, κραξιμο σε καθε σκηνη,διαγωνισμο ρεψιματος,φαγοπολεμο και αλλα κυριλικια..χεχε.
όπως το να βγαίνουμε συνεχώς στο κυλικείο και να κρατάμε ανοιχτή την πόρτα για να θαμπώνει η οθόνη..

να πετάμε από τον εξώστη πατατάκια στα μαλλιά των αποκάτω..

και να αφήνουμε επιδεικτικά από τις πίσω θέσεις, γυάλινα μπουκάλια αναψυκτικών, να κυλήσουν με φασαρία στο κατηφορικό τσιμέντο, και να σκάσουν με κρότο στο stage.

(συνθήκες επαρχιακού σινεμαδακίου του 80!)
 
Μας είχαν πάει στην πρώτη γυμνασίου, να δούμε τον Χριστόφορο κολόμβο, με τον Ζεράρ Ντεπαρτιέ.Κάπως βαρύ έργο, για παιδιά 12 χρονών.Οι περισσότεροι, είχαμε βαρεθεί ως εκεί που δεν πάει.Χώρια, κάτι σκηνές με αποκεφαλισμούς και κομμένα χέρια, που έκαναν πολλούς να φρικάρουν(κυρίως τα κορίτσια, εμείς έπρεπε να δείχνουμε οτι δεν μασάμε).Πάντως, όταν ξαναείδα την ταινία σε μεγαλύτερη ηλικία, την εκτίμησα καλύτερα...
 
saboter είπε:
όπως το να βγαίνουμε συνεχώς στο κυλικείο και να κρατάμε ανοιχτή την πόρτα για να θαμπώνει η οθόνη..να πετάμε από τον εξώστη πατατάκια στα μαλλιά των αποκάτω..

και να αφήνουμε επιδεικτικά από τις πίσω θέσεις, γυάλινα μπουκάλια αναψυκτικών, να κυλήσουν με φασαρία στο κατηφορικό τσιμέντο, και να σκάσουν με κρότο στο stage.

(συνθήκες επαρχιακού σινεμαδακίου του 80!)
μιαααααααα χαρα σε βλεπω saboter! :) η ριψη πατατακιων εντασσεται στον φαγοπολεμο,τα αλλα τα ειχα ξεχασει!κανας αλλος να διανθισει το θρεντ με καφριλες στο σινεμα?
 
Μαλλον κανεις.

Το thread δεν αναφερεται σε καφρους - ουτε θα διανθιστει με κατι σχετικο. Μεινετε ontopic.
 
..τωρα να ανοιγουμε καινουριο θρεντ..?

και πως το προεξοφλεις συντροφε οτι δεν αναφερεται σε (πρωην εστω)καφρους.

μανι μανι βρεθηκαμε ..δυο! :D

οκ, αν καποιος εχει να αναφερει κατι που σχετιζεται με σχολικο σινεμα ΚΑΙ ΜΟΝΟ , διανθισμενο με δοση μαθητικης ..καφριλας,για να ειμαστε και on topic;)
 
Εμάς μας είχαν φέρει στο δημοτικό,το τελευταίο επεισόδιο από τη σειρά "Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται" και την είχαμε δει σε μορφή cinema!Και επίσης μας είχαν φέρει και τον Τρωικό Πόλεμο στα αγγλικά με υπότιτλους.
 
Πολύ "ρετρό" θέμα!!! Λοιπόν τι μου θυμίσατε... 2 φορές μας πήγαν σινεμά στο Γυμνάσιο στην Σαλαμίνα να δούμε τον Τρωικό Πόλεμο και την Οδύσσεια (παραγωγής Cinecitta... & μάλιστα τον Οδυσσέα αν δεν κάνω λάθος τον έπαιζε ο Franco Nero...). Σε κάποια φάση λοιπόν στον Τρωικό Πόλεμο δείχνει (λανθασμένα βεβαίως) οτι τον Αίαντα τον σκοτώνει στη μάχη ο Αινείας (τον υποδυόταν ο μεγάλος Steve Reeves) και τότε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σχολείο σηκώνεται στο πόδι και γιουχάρει την ταινία (καθότι ήταν μεγάλη προσβολή βεβαίως βεβαίως ο πιό τρανός ήρωας της Σαλαμίνας να σκοτώνεται από κατώτερο αντίπαλο...). Σταματάει λοιπόν ο ιδιοκτήτης την προβολή της ταινίας και μπουκάρει ο διευθυντής του σχολείου σε έξαλλη κατάσταση με εκφράσεις τύπου "σκάστε τώρα αμέσως αλλιώς φεύγουμε πάραυτα, με ξεφτυλίσατε κλπ." Φοβερά σκηνικά...
 
Θυμάμαι μια ταινία για το κάπνισμα, στο Γυμνάσιο, προφανώς στα πλαίσια κάποιας καμπάνιας. Έδειχνε μια εγχείριση που αφαιρούσαν ένα κατάμαυρο πνευμόνι...

Εμπειρία ζωής...Πρέπει να ήταν πρώτη Γυμνασίου, το 1981.
 
πηγαιναμε αρκετα στο σινεμα με το σχολειο θυμαμαι τα φτερουγισματα που ειχαμε δει στο δημοτικο επισης τους αθλιους με τον λιαμ νισον που μου αρεσε πολυ δεν θα ξεχασω οτι στο λυκειο μας πηγαν στο ken's park γιατι νομιζαν οι καθηγητες οτι θα ναι διδακτικη ταινια και κουλτουρα δεν χρειαζεται να πω οτι εγινε ο χαμος οσοι εχουν δει την ταινια ξερουν περι τινος προκειται....
 
Βλέπω σας πηγαίνανε σε καλούτσικα έργα.

Στα σχολικά μου χρόνια έμενα σε μια επαρχιακή πόλη όπου το σινεμά ήταν απαγορευμένο όλο το χρόνο (εκτός καλοκαιριού) από το σχολείο. Δεν μπορούσαμε να πάμε ούτε με τους γονείς μας. Οπότε μόνο με το σχολείο πηγαίναμε να δούμε στο μοναδικό σινεμά της πόλης ειδικές παραστάσεις πατριδοκαπηλικών (τα άπαντα του Τζέιμς Πάρις) ή θρησκευτικών (τα σχετικά άπαντα του Τσάρλτον Χέστον). Τώρα γιατί "Οι γενναίοι του Βορρά" θεωρήθηκε κατάλληλη ταινία για μικρά παιδιά, ο γυμνασιάρχης μας (παρατσούκλια Βούδας, Μπούλμπα ή Παππούς) το ήξερε...
 
Μια φορά θυμάμαι να μας πήγαν σινεμά στο σχολείο, στο Amadeus

θανος είπε:
δεν θα ξεχασω οτι στο λυκειο μας πηγαν στο ken's park γιατι νομιζαν οι καθηγητες οτι θα ναι διδακτικη ταινια και κουλτουρα δεν χρειαζεται να πω οτι εγινε ο χαμος οσοι εχουν δει την ταινια ξερουν περι τινος προκειται....
Ken Park! Μια χαρά θα περάσατε, δεν νομίζω να έχεις παράπονο
 
Σιγά μην μας πήγαιναν και σινεμά! :p

Στο χωριό υπήρχε ένα σινεμά που έπαιζε ταινίες καράτε δεκαετίας (ή τουλάχιστον αυτή την αίσθηση είχα εγώ) Κατά καιρούς οργάνωνε «παιδικές» προβολές με σκελετό μια ασπρόμαυρη ταινία Ταρζάν και συρραφή στα διαλήματα της ταινίας (την έσπαζαν σε 3-4 μέρη) μικρού μήκους ταινίες κινουμένων σχεδίων (Τομ και Τζέρι, Μάιτι Μάους, Γούντι ο Τρυποκάρυδος κτλ). Οι δάσκαλοι μας το ανακοίνωναν (πιθανά με το αζημίωτο (όχι τίποτα σπουδαίο, όμως έπαιρναν δωρεάν προσκλήσεις για τα δικά τους παιδιά) αλλά δεν συμμετείχαν στη διοργάνωση… Αυτά στην εποχή του δημοτικού… ως τα τέλη της δεκαετίας του 80 είχε κλείσει κι αυτό…

Το 1995 και στα πλαίσια των πολιτιστικών εκδηλώσεων για τα 100 χρόνια του κινηματογράφου είχε οργανωθεί δωρεάν προβολή στο χώρο του γυμναστηρίου του σχολείου της ταινίας του Δήμου Αβδελιώτη «Το δέντρο που πληγώναμε». Πολύ ωραία ταινία παρεμπιπτόντως…
 
χαχαχαχα...και μεις την βγάζαμε με κάτι Κολόμβους κλπ...θα ήθελα να ήμουν από μια γωνιά, να δώ αντιδράσεις μαθητών και καθηγητών... :D
 
Πίσω
Μπλουζα