Σκάνδαλα και σκαμπρόζικα

3. Έχω την εντύπωση ότι είναι ο Βαγγέλης Παπαθανασίου το 2 δεν μου λέει τίποτα ...
 
8. Ο Δημήτρης Χορν.
Ένα κουιζακι κουτσομπολιων να δροσιστείτε λίγο.

1. Ποιος καλλιτέχνης έκανε 4 γάμους εκ των οποίων οι 3 με αλλοδαπές;

2. Για ποια ηθοποιό βρίσκουμε μια αναφορά στον τύπο ότι ξενυχτουσε μόνη κατά τη διάρκεια του πρώτου της γάμου;

3. Ποιον καλλιτέχνη φώναζαν οι φίλοι του "Νουβελ-Βαγκ ";

4. Σε ποια ηθοποιό λέγεται ότι απάντησε ένας φύλακας " Δεν πα να είσαι και η Μάγια Μελαγια ";

5. Ποιος παλιός ηθοποιός του Εθνικού με ελάχιστη συμμετοχή στο σινεμά λέγεται ότι ήταν ομοφυλόφιλος;

6. Ποιος ηθοποιός με δικό του θέατρο έκλεψε την πρώτη του σύζυγο και παντρεύτηκε σε δεύτερο γάμο την πρώην σύζυγο ενός φίλου του;

7. Ποια ηθοποιός χώρισε τον σκηνοθέτη σύζυγο της διότι ήταν χαρτοπαικτης και τζογαδόρος;

8. Ποιος ηθοποιός έχει δηλώσει ότι απατούσε συνεχώς την πρώτη του σύζυγο;

9. Ποια ηθοποιός την περνούσε κοτσάνι στην κατοχή γιατί παντρεύτηκε έναν μαυραγοριτη;

10. Ποιος ηθοποιός αρραβωνιαζοταν συχνά αλλά δεν παντρεύτηκε ποτε γιατί όπως δήλωσε τον είχε στιγματίσει ο χωρισμός των γονιών του;
Οι απαντήσεις τελικά;
 
Ακόμα και οι παλιές ελληνικές κωμικές ταινίες καλλιεργούν την αντίληψη ότι η κακοποίηση στην σχέση είναι κάτι φυσιολογικό, για να μην πω επιθυμητό, και δείχνουν το κλίμα και τις πεποιθήσεις της εποχής του '50, '60, '70 (βλέπε σκηνή με Πάστα Φλώρα και τον Παπαγιαννόπουλο). Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στις ταινίες άρεσε στις γυναίκες να τις χτυπούν! Ότι το ξύλο είναι επιθυμητό και καλοδεχούμενο. Αυτό δεν διδάσκει μόνο στις γυναίκες να δέχονται την κακοποίηση, αλλά και στους άντρες να την κάνουν!!! Όλα λάθος δηλαδή.
Και εκτος απο την Παστα Φλωρα που ανεφερες, υπαρχει και η Στυλιανοπουλου στο φιλμ Ο γιγας της Κυψελης. Λεει η Δεσποινα στον Ριζο "Κανε κατι για να με κερδισεις. Κατι που θα το γραψουν οι εφημεριδες." Κι αυτος κανει διαφορα πραγματα πανω απο τις δυνατοτητες του και φυσικα δεν τα καταφερνει. Στο τελος θυμωνει και ριχνει μια σφαλιαρα στη Δεσποινα και αυτη του λεει μπραβο, αυτο ηταν, αυτο ηθελα!
Καλά, οι ελληνικές ταινίες είναι φοβερές. Σε μερικές περιπτώσεις το χαστούκι είναι και αφροδισιακό. Μέμα Σταθοπούλου - Γιάννης Γκιωνάκης. "Ο τρελός της πλατείας Αγάμων". Τρώει το χαστούκι και μετά ακολουθεί παθιασμένο φιλί. Το ίδιο και η Βουγιούκλω στο "Πιο λαμπρό αστέρι". "Αυτό σου άρεσε?" ρωτάει ο Παπαμιχαήλ μετά το χαστούκι. "Πολύ" του απαντάει. Ακολουθεί παθιασμένο φιλί. "Αυτό σου άρεσε?" "Πιο πολύ"! Και καλά όταν είναι κωμωδία. Υποτίθεται ότι ορισμένα πράγματα διακωμωδούνται, που δεν θα έπρεπε κανονικά ούτε αυτό. Στο "Οργή" ας πούμε, η Φόνσου τρώει χαστούκι από τον Κούρκουλο και ακολουθεί παθιασμένο φιλί (που διακόπτεται γιατί τους πιάνουν - κρίμα). Πολύ πάθος δηλαδή μετά τα χαστούκια!

Αν σκεφτώ, θα θυμηθώ κι άλλα, είμαι σίγουρη.

Συγνώμη για το off topic αλλά επειδή είδα τη συζήτηση, άλλο ενα παράδειγμα:

Ταπεινός κι καταφρονεμένος

Η Έλενα (Α.Ζήλεια) επιστρέφει απο το γυναικολόγο, έχοντας μόλις μάθει ότι είναι έγκυος. Θέλει να κάνει έκπληξη στο σύζυγο της Μανούσο (Ν.Ξανθόπουλο) κι δεν του αναφέρει αρχικά που βρισκόταν όση ώρα απουσίαζε. Ο Μανούσος νευριάζει (το μυαλό του πάει σε απιστία) κι τη χαστουκίζει. Οταν καταλαβαίνει το λάθος του κι της ζητά συγνώμη, εκείνη του απαντά: "μου έδειξες (σ.σ. με το χαστούκι) πόσο πολύ μ'αγαπάς!!!".
Αδιανόητα πράγματα!
 
Συγνώμη για το off topic αλλά επειδή είδα τη συζήτηση, άλλο ενα παράδειγμα:

Ταπεινός κι καταφρονεμένος

Η Έλενα (Α.Ζήλεια) επιστρέφει απο το γυναικολόγο, έχοντας μόλις μάθει ότι είναι έγκυος. Θέλει να κάνει έκπληξη στο σύζυγο της Μανούσο (Ν.Ξανθόπουλο) κι δεν του αναφέρει αρχικά που βρισκόταν όση ώρα απουσίαζε. Ο Μανούσος νευριάζει (το μυαλό του πάει σε απιστία) κι τη χαστουκίζει. Οταν καταλαβαίνει το λάθος του κι της ζητά συγνώμη, εκείνη του απαντά: "μου έδειξες (σ.σ. με το χαστούκι) πόσο πολύ μ'αγαπάς!!!".
Αδιανόητα πράγματα!

Ετσι, ετσι...Πες τα.
Κι εγω ειδα προσφατα την ταινια και νευριασα με τη σκηνη. Τι λαθος μηνυματα περνουσαν τοτε!
Νομιζαν δηλαδη πως σε μια περιπτωση σαν της ταινιας το χαστουκι εδειχνε ζηλεια και η ζηλεια αγαπη. Μονο αγαπη δεν δειχνει ομως η ζηλεια. Προβληματα αυτοεκτιμησης δειχνει σε αυτον που την εκδηλωνει.
Λαθος ολοκληρο το σκεπτικο τους. Ευτυχως εμεις οι σημερινοι αργησαμε, αλλα το καταλαβαμε! :)
 
Πίσω
Μπλουζα