Σκάνδαλα και σκαμπρόζικα

Εμένα- αν και δε με ρώτησε κανείς- μ αρέσει που γράφεις στο φόρουμ vasilia. Μπορώ μάλιστα να παραδεχθώ, μιας που είμαστε μεταξύ μας, ότι περιμένω πάντα τα σχόλια σου όταν γράφω για τον αγαπημένο μας Χορν. Ψηφίζω να συνεχίσει να γράφει η vasilia σε τακτικοτερη κιόλας βάση.
Υγ. Και μην ξεχνάτε, σας αγαπώ!
Έχεις πάθει αυτό που έχω κ' εγώ με το @gordon17sp και την Βουγιουκλάκη :happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump:
 
# "Κορίτσια ο Μπάρκουλης... και άλλα δεινά"


Αυτός είναι ο τίτλος που έδωσε ο ίδιος ο ηθοποιός στο βιβλίο του, αυτόν θα κρατήσω κι εγώ για να ποστάρω ένα τεράστιο σκάνδαλο που τον αφορά.
Βρισκόμαστε στα 1973. Η χούντα πνέει τα λοίσθια. Τον Μπάρκουλη -πασίγνωστος πρωταγωνιστής για κάτι λιγότερο απο είκοσι χρόνια- τον συνοδεύουν ήδη ένα καράβι φήμες για τον χαρακτήρα και τις επώνυμες σχέσεις του. Το σκάνδαλο είχε κι αυτό άρωμα γυναίκας αλλά αφορούσε τη σύλληψη και τη δίκη του για ναρκωτικά. Η ιστορία αυτή - που επι της ουσίας τον ανάγκασε να φύγει απο τη χώρα- είναι λίγο πολύ γνωστή. Ο ηθοποιός είπε για όσα γίνανε τότε:

«Ο καθρέπτης μου πότε πότε συνομιλούσε με το χάος... Το αλκοόλ και τα ναρκωτικά με συντηρούσαν στην άγνοια... Εκείνη την χρονιά (σ.σ. το 1973)έκανα μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες μου στο θέατρο. Τον "Έρωτα των Τεσσάρων συνταγματαρχών" του Ουστίνοφ. Ο επιχειρηματίας μου έλεγε θα μας έκλειναν μέσα... Είχα πολλά χρωστούμενα ως αντιστασιακός. Πέραν τούτο η υπογραφή μου το 71 για την αμνηστία των εξοριζομένων, κάτι τα γκομενικά που τα είχα κάνει μπάχαλο, μία που είχαν πάρει φόρα και με τις κατηγορίες στο στρατό που είχαν αποδώσει την πάτησα. Μου την έστησαν. Βρέθηκε πάνω μκροποσότητα χασίς. Η πρώην ιερόδουλος Ελένη Καραγιαννίδου -Ντρέβις... ομολόγησε εμπόριο ναρκωτικών, τους οδήγησε σε εμένα. Η αστυνομία ήρθε στο θέατρο την ώρα που έμπαινα στο αυτοκίνητό μου, με συνέλαβαν. Βρήκαν πάνω μου δυο τσιγαριλίκια κι ένα μικρό κομμάτι χασίς στο καμαρίνι μου. Παρόλο που μετέπειτα (Καραγιαννίδου -Ντρέβις) είπε πως εν αγνοία μου άφησε τα ναρκωτικά δεν μέτρησε. Όσο άφησε η τύπισσα, τόσο παρέδωσα στους αστυνομικούς, οπότε καμία απόδειξη χρήσης.

Ήμουν όμως ο Μπάρκουλης ήταν επιτυχία να με βάλλουν στο εδώλιο. Ο επίλογος αυτής της ιστορίας ήταν πώς προφυλακίστηκα στα κρατητήρια της Αίγινας, βγήκε με εγγύηση 50.000 δραχμών και στις 16-041974 έφυγα στο εξωτερικό»,

«Έφτασα εντελώς στον πάτο. Βγήκα καθαρός, ευπρεπής και μάγκας. Εγώ αυτά τα 3,17 γραμμάρια τα πλήρωσα. Κι αν έφτασα εντελώς στον πάτο, να μην ξεχνάτε, πως στο τέλος μονάχα τα σ... και οι φελλοί επιπλέουν...».

πηγή: http://m.eirinika.gr/article/148185...rotes-gamoi-i-peroyka-stin-ameriki-fylaki-gia

Για την ιστορία να πουμε πως ο Ανδρέας Μπάρκουλης επέστρεψε στη χώρα οριστικά το 1983.

# Για το θέμα με τη Μαυροπούλου και το Στρατηγό πιο πάνω, έχω λάθος που γράφω πως το '67 ήταν ακόμη μαζί. Το ζευγάρι χώρισε μετά απο 12 χρόνια γάμου. Γνωρίστηκαν και παντρευτηκαν το '54 χώρισαν το ΄66.

Βρήκα τη συνέντευξη της Μαυροπούλου στο people που έχει σκαναριστεί και ανέβει απο τον 1@atanasio[/USER] χρόνια πριν εδώ:



Οπότε αυτό που δεν ξέρουμε είναι μόνο πότε συνέβη η εγκυμοσύνη, αλλά σε κάθε περίπτωση το ειδύλλιο πρέπει να είναι του '66.
Σχετικά με την σχέση Στρατηγού Πανταζή , ο γιος τους γεννήθηκε το 1973. Μπορεί να είχε προηγηθεί μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη στην αρχή της σχέσης τους....
 
Μαρτιος 1960, η πρώτη σύζυγος του Λογοθετίδη διεκδικεί μερίδιο από την κληρονομιά ...
 

Συνημμένα

  • IMG_20230409_175429.jpg
    IMG_20230409_175429.jpg
    1,4 MB · Προβολές: 16
Αποσπασμα απο την βιογραφια του Ανδρεα Μπαρκουλη "Κοριτσια, ο Μπαρκουλης και αλλα δεινα".
Μιλαει ο ιδιος ο Μπαρκουλης αναφερομενος στην Μαιρη Χρονοπουλου και στην ερωτικη σχεση που διατηρησαν απο το το 1967 εως το 1970.

"Την εσπαγα στο ξυλο καθημερινα, κατι που δεν ειχα κανει σε αλλη γυναικα. Ειχε δικο της κρεβατι στον Ερυθρο Σταυρο, ποτε με σπασμενο χερι και ποτε με σπασμενο κεφαλι. Ερχοταν μπαταρισμενη και εβριζε μεχρι και τον πατερα μου.
Τελικα τις ξανατρωγε."
 
Αλήθεια, ποιον τιμά αυτό το απόσπασμα; Τον ίδιο που έδερνε τη γυναίκα του ή την άλλη που ξαναγύριζε;
 
Κέρατο και ξύλο. Κι αυτά τα τραβούσαν σταρ! Να μη σκεφτούμε καθόλου τι θα γινόταν με τα κορίτσια της γειτονιάς. Πολλοί σταρ κακοποιούσαν τις γυναίκες τους. Ο Μπαρκουλης ( που βρέθηκε και στα δικαστήρια με τη Στρατηγού γι αυτό το λόγο που σημαίνει πως το είχε σύστημα), ο Παπαμιχαήλ, ο Χορν που έχει πει ότι κοπανουσε το κεφάλι της Λαμπέτη στον τοίχο γιατί τη ζήλευε (!!!), ο Γκιωνακης που έφτασε μέχρι πυροβολοσμου.... Άμα πιάσω και τα κέρατα θα τελειώσω αύριο. Η Ερρικα έχει πει πως την απατούσε ο Βουτσάς, η Παπανικα ο Κατσαρδαμης, η Ζωη ο Λυκουρεζος, ο Χορν έλεγε με μεγάλο κέφι πως απατούσε διαρκώς την πρώτη του σύζυγο... αυτά κι άλλα τόσα που είναι μεν φήμες, ειπωμενες από πολλούς όμως...
 
...ο Χορν που έχει πει ότι κοπανουσε το κεφάλι της Λαμπέτη στον τοίχο γιατί τη ζήλευε (!!!)...
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! :shocked: Είχε παραδεχτεί πολλές φορές τη ζήλεια του (κι ειδικά στην εκπομπή της Σ.Διγενή) είχε πει πως όταν χώρισαν ήταν "ταύρος σε υαλοπωλείο". Της πέταγε πέτρες στα παράθυρα μέχρι που ένα βράδυ τον μάζεψε η αστυνομία. Αυτό το έχει πει κι η Λαμπέτη στη βιογραφία της Φ.Μπιούμπη.
Αλλα ότι της κοπανούσε το κεφάλι στο τοίχο, δεν το είχα ξανακούσει.
Ξαφνιάζομαι γιατί πρόσεχε πολυ το image του κι την εικόνα του προς τα έξω για να πει κάτι τέτοιο δημόσια. Κι η Λαμπέτη απο την άλλη, ήταν ατίθασο πλάσμα. Πως δεν του είχε γκρεμίσει το σπίτι αν τη κοπανούσε; Δεν ξέρω, μου φάνηκε κάπως...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολλοί σταρ κακοποιούσαν τις γυναίκες τους. Ο Μπαρκουλης ( που βρέθηκε και στα δικαστήρια με τη Στρατηγού γι αυτό το λόγο που σημαίνει πως το είχε σύστημα)
Που σημαινει πως το "...κατι που δεν ειχα κανει σε αλλη γυναικα" δεν ισχυει. Εκτος αν η φραση του Μπαρκουλη πηγαινε στο "καθημερινα" οποτε ηταν ολα μια χαρα. :wacko:
 
Ξαφνιάζομαι γιατί πρόσεχε πολυ το image του κι την εικόνα του προς τα έξω για να πει κάτι τέτοιο δημόσια. Κι η Λαμπέτη απο την άλλη, ήταν ατίθασο πλάσμα. Πως δεν του είχε γκρεμίσει το σπίτι αν τη κοπανούσε; Δεν ξέρω, μου φάνηκε κάπως...
είμαι σίγουρη πως το έχω διαβασει κι οτι το εχει πει ο ίδιος, αλλά δε θυμάμαι που. Να κάνω τέτοιο λάθος; Όταν θα χω χρόνο θα το ψάξω.


Που σημαινει πως το "...κατι που δεν ειχα κανει σε αλλη γυναικα" δεν ισχυει. Εκτος αν η φραση του Μπαρκουλη πηγαινε στο "καθημερινα" οποτε ηταν ολα μια χαρα. :wacko:
Φυσικά δεν ισχύει, έχω ξαναγράψει για το θέμα. Η Στρατηγού νοσηλεύτηκε και τον είχε μηνύσει για ξυλοδαρμο. Αυτός πάλι την κατηγόρησε για μοιχεία. Η δικαστική τους διαμάχη δημοσιεύθηκε στον Τύπο οπότε είναι γεγονός.
 
Φυσικά δεν ισχύει, έχω ξαναγράψει για το θέμα. Η Στρατηγού νοσηλεύτηκε και τον είχε μηνύσει για ξυλοδαρμο. Αυτός πάλι την κατηγόρησε για μοιχεία. Η δικαστική τους διαμάχη δημοσιεύθηκε στον Τύπο οπότε είναι γεγονός.
Αφου νοσηλευτηκε και η Στρατηγου οπως διαρκως νοσηλευοταν και η Χρονοπουλου με σπασμενα χερια και κεφαλι, τοτε ο μακαριτης ηταν ακρως επικινδυνο ατομο. Δεν εμενε σε σφαλιαριτσες, που ετσι κι αλλιως ουτε αυτες δικαιολογουνται, αλλα βαραγε στο ψαχνο.
Απο καθαρη τυχη δεν αφησε καμια στον τοπο.
 
Πραγματικά, όταν ακούω τέτοια, όσο καλοί κι αν ήταν ως καλλιτέχνες, δεν μπορώ να τους ξαναδώ με το ίδιο μάτι...
Δυστυχώς, πολύ μεγάλη μερίδα συμπολιτών δεν συμφωνεί μαζί σου. Πολύς κόσμος θεωρεί ότι είναι αδιανόητο τόσο "φωτισμένοι" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) ή ταλαντούχοι άνθρωποι να είναι δυνατόν να κάνουν κάτι τέτοιο. Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Άντε πες μου... Δηλαδή αν ο θύτης ήταν ο μπογατσατζής της γειτονιάς και έφτιαχνε κ@ιG@μώ τις μπουγάτσες θα δικαιολογούνταν μόνο και μόνο επειδή είναι καλός στη δουλειά του;
 
.... ή την άλλη που ξαναγύριζε;
Πες τα @gordon17sp!
Την ίδια απορία έχω κι εγω! Δεν καταλαβαίνω την ψυχολογία τέτοιων θυμάτων. Γιατί το κάνουν;;; σε σπάει στο ξύλο, νοσηλεύεσαι κι ξαναγυρίζεις κοντά του για να τις φας ξανά; τέτοια εξάρτηση;;;;
 
Δυστυχώς, πολύ μεγάλη μερίδα συμπολιτών δεν συμφωνεί μαζί σου. Πολύς κόσμος θεωρεί ότι είναι αδιανόητο τόσο "φωτισμένοι" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) ή ταλαντούχοι άνθρωποι να είναι δυνατόν να κάνουν κάτι τέτοιο. Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Άντε πες μου... Δηλαδή αν ο θύτης ήταν ο μπογατσατζής της γειτονιάς και έφτιαχνε κ@ιG@μώ τις μπουγάτσες θα δικαιολογούνταν μόνο και μόνο επειδή είναι καλός στη δουλειά του;
Συμφωνω απολυτα και τα εχω γραψει κι εγω κατα καιρους εδω μεσα. Αλλο πραγμα καλος καλλιτεχνης, και επαγγελματιας γενικοτερα, και αλλο πραγμα καλος ανθρωπος. Προσωπικα, δεν εχω θεοποιησει ποτε κανεναν απο δαυτους ουτε καν τον καιρο που ημουν κοριτσακι στην εφηβεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνω απολυτα και τα εχω γραψει κι εγω κατα καιρους εδω μεσα. Αλλο πραγμα καλος καλλιτεχνης, και επαγελματιας γενικοτερα, και αλλο πραγμα καλος ανθρωπος. Προσωπικα, δεν εχω θεοποιησει ποτε κανεναν απο δαυτους ουτε καν τον καιρο που ημουν κοριτσακι στην εφηβεια.
Ούτε κι εγώ, ποτέ. Και ξέρετε γιατί? Εγώ είχα ταυτιστεί πάρα πολύ με τη "Λώρα" από το "Μικρό σπίτι στο λιβάδι". Ώσπου κάποια μέρα εξέφρασα μια απορία στη μητέρα μου, "γιατί η Λώρα έχει πεταχτά δόντια?", μου φαινόταν αδιανόητο. Κι η μητέρα μου, μου είπε μια κουβέντα που μου έμεινε από τότε στο μυαλό. "Άνθρωπος είναι κι αυτή, έχει κάποιες ατέλειες..." Αυτό το άνθρωπος είναι κι αυτή, ρίζωσε στο μυαλό μου και από τότε σκεφτόμουν πάντα ότι όσο κι αν ξεχωρίζουν οι καλλιτέχνες, όσο κι αν τους εξυψώνουν οι μάζες, είναι άνθρωποι με σάρκα, οστά, ατέλειες και ελαττώματα.
 
Αποσπασμα απο την βιογραφια του Ανδρεα Μπαρκουλη "Κοριτσια, ο Μπαρκουλης και αλλα δεινα".
Μιλαει ο ιδιος ο Μπαρκουλης αναφερομενος στην Μαιρη Χρονοπουλου και στην ερωτικη σχεση που διατηρησαν απο το το 1967 εως το 1970.

"Την εσπαγα στο ξυλο καθημερινα, κατι που δεν ειχα κανει σε αλλη γυναικα. Ειχε δικο της κρεβατι στον Ερυθρο Σταυρο, ποτε με σπασμενο χερι και ποτε με σπασμενο κεφαλι. Ερχοταν μπαταρισμενη και εβριζε μεχρι και τον πατερα μου.
Τελικα τις ξανατρωγε."
Προφανώς ο άνθρωπος είχε ψυχιατρικά θέματα και δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί ελεύθερος.
Επειδή ξανάχαμε μια παρόμοια συζήτηση, ο ξυλοδαρμός δεν διώκεται αυτεπάγγελτα;
Ειδικά σε περίπτωση που το θύμα νοσηλευτεί, οπότε υπάρχει η μαρτυρία των γιατρών.
 
Προφανώς ο άνθρωπος είχε ψυχιατρικά θέματα και δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί ελεύθερος.
Επειδή ξανάχαμε μια παρόμοια συζήτηση, ο ξυλοδαρμός δεν διώκεται αυτεπάγγελτα;
Ειδικά σε περίπτωση που το θύμα νοσηλευτεί, οπότε υπάρχει η μαρτυρία των γιατρών.
Δεν νομίζω να υφίστατο τέτοια νομοθεσία τότε. Αν του έκανε καταγγελία μπορεί, αλλά μην ξεχνάμε για ποια εποχή μιλάμε. Εδώ σήμερα καλά-καλά και το περνάμε στο ντούκου...
 
Δεν νομίζω να υφίστατο τέτοια νομοθεσία τότε. Αν του έκανε καταγγελία μπορεί, αλλά μην ξεχνάμε για ποια εποχή μιλάμε. Εδώ σήμερα καλά-καλά και το περνάμε στο ντούκου...
Δίκιο έχεις. Μέχρι το 1981 υπήρχε ακόμα ο θεσμός της προίκας...
 
Εεε, τελείως καταργήθηκε (με επιστροφή της κυριότητας των προικώων του παρελθόντος στις γυναίκες) το 1983. Όμως για τους μελλοντικούς γάμους είχε καταργηθεί από την εποχή του Κ. Καραμανλή του Α' στα τέλη των 70'ς. Δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες και τι ακριβώς προέβλεπε η αρχικη ημικατάργηση, αλλά ξέρω στα σίγουρα ότι έγινε τότε γιατί ήμουν ακόμη Ελλάδα, και έφυγα το 1980.
 
Πίσω
Μπλουζα