Σκακιστικό πρωτάθλημα ZX Spectrum!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Τα pgn (β΄μέρος)

Οι διαχειριστές, αν θέλουν, μπορούν να σβήσουν τα παλιά pgn για οικονομία χώρου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά εντυπωσιακό το τελευταίο παιχνίδι.

Να θυμηθώ να μην παίξω ποτέ αντίπαλος με το Clock Chess σε emulator, θα με ξεφτιλίσει σίγουρα. :xm:
 
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ!

Περνάμε λοιπόν, επιτέλους, στο πρώτο ματς της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος (κυπέλλου Spectrum Cup θα μπορούσαμε να το πούμε καλύτερα...).

Αντιμέτωποι είναι ο πολύς Κολοσσός 4.0 και ο Cyrus II, του οποίου η εταιρεία πρέπει να φουσκώνει από περηφάνεια, αφού και οι δύο εκπρόσωποι της πέρασαν στα ημιτελικά. Τα προγράμματα είναι συνομήλικα αφού "γεννήθηκαν" και τα δύο το 1986.

Στις παρτίδες από εδώ και στο εξής έχουμε την εξής καινοτομία: ανακάλυψα πρόσφατα ότι το ZXSpin, εκτός από την ταχύτητα της CPU του Z80 επιτρέπει και αύξηση της Emulation Speed μέχρι 500 %. Τι σημαίνει αυτό στην πράξη; Ότι ο Spectrum μας μετατρέπεται σε ... Rybka, θεωρητικά πάντα μιλώντας. Ενδεικτικά, ενώ ο απλός Spectrum σε 1,5 λεπτό εξετάζει 25.000-30.000 θέσεις, ο ενισχυμένος Super Spectrum εξετάζει 500.000 με 700.000 θέσεις στον ίδιο χρόνο. Όποιος δεν το πιστεύει, ας το δοκιμάσει με τον Colossus Chess που μετράει τον αριθμό των θέσεων που εξετάζει.

1η παρτίδα λοιπόν του ματς

Colossus Chess 4.0 - Cyrus Chess II

03.03 - 17.03.10

1. e2-e4 c7-c5

2. Nb1-c3 Nb8-c6

3. f2-f4 e7-e6

Τι βαριάντα είναι αυτή; Φαίνεται και τα δύο προγράμματα να την ξέρουν καλά.

4. Ng1-f3 d7-d5

5. Bf1-b5 Ng8-e7

6. e4Xd5 e6Xd5

Εδώ τελειώνουν τα βιβλία ανοιγμάτων των δύο προγραμμάτων. Σίγουρα έχει σχέση και με το συγκεκριμένο άνοιγμα, νομίζω πάντως πως είναι ρεκόρ για έναν υπολογιστή με τη μνήμη του Spectrum.

7. d2-d4 a7-a6

8. Bb5Xc6+ Ne7Xc6?

9. d4Xc5 Bf8Xc5

10. Qd1Xd5

Και τσα! Ο Κολοσσός κερδίζει ήδη ένα πιόνι. Δεν παίρνω και όρκο, ότι το είχε σχεδιάσει από πριν, όμως ο Κύρος έπρεπε να το είχε μυριστεί στην 8η κίνηση και να έπαιρνε το c5 με το πιόνι κι ας έμεναν διπλωμένα..

10. … Qd8Xd5

11. Nc3Xd5 O-O

12. Bc1-e3 Rf8-e8

13. Ke1-f2 Nc6-b4

Παρότι μειονεκτεί σε υλικό, ο Cyrus δείχνει προτίμηση σε τολμηρές κινήσεις...

14. Be3Xc5 Nb4Xd5

15. Ra1-e1 Bc8-f5

16. Nf3-d4 Bf5-e4

17. Kf2-g3 Ra8-d8

18. c2-c4 Nd5-b4!

Έξυπνη κίνηση που σκοπεύει να φέρει τον μαύρο πύργο σε καλύτερη θέση. Είναι όμως προφανές και ο Κολοσσός μάλλον θα προσπαθήσει να το αποφύγει.

19. Nd4-f5 Be4Xf5

20. Bc5Xb4 Bf5-e4

21. Kg3-f2 b7-b6

22. Re1-e3 Rd8-c8

Ο Κολοσσός δεν φαίνεται να έχει βρει τρόπο να εκμεταλλευθεί το πλεονέκτημά του. Η ύπαρξη ετερόχρωμων αξιωματικών προσφέρει στα μαύρα τη δυνατότητα να αντισταθούν περισσότερο.

23. b2-b3 b6-b5

24. Rh1-e1 f7-f5

25. g2-g4 Kg8-f7

26. c4-c5 Kf7-g6

27. h2-h4 h7-h5

Άρχισε η διείσδυση από τη δεξιά πτέρυγα. Ο Κολοσσός, πολύ σωστά, έχει διαβλέψει ότι τα μαύρα έχουν αδυναμίες σε αυτή την πλευρά και εξαπολύει επίθεση.

28. g4Xh5+ Kg6Xh5

29. Re1-g1 Re8-g8

Δεν χαρίζεται ο Cyrus... Προβλέπεται... αντάρτικο..

30. Rg1-g5+ Kh5-h6

31. Re3-g3 Rc8-c7

32. Rg5-g6+ Kh6-h7

Αρχίζει και επιβάλλεται το Colossus. Δύο πιόνια μπροστά σε αυτή τη φάση του παιχνιδιού είναι σημαντικό ατού. Και η θέση του είναι σαφώς ισχυρότερη.

33. Rg6Xa6 Rg8-e8

34. Rg3-e3 Rc7-e7

35. Ra6-b6 Re8-a8

36. a2-a3 Re7-b7

37. Rb6Xb7

Όχι θα τον άφηνε... Τα μαύρα αλλάζουν αναγκαστικά έναν πύργο τους, διαφορετικά η κατάρρευση είναι άμεση.

37. ... Be4Xb7

38. Re3-e7 Bb7-e4

39. Bb4-c3

Τα αγριόσκυλα του Colossus φτάνουν κοντά στο μαύρο βασιλιά, ο οποίος νιώθει την ανάσα τους στον σβέρκο του...

39. ... Ra8Xa3

Άλλος καμικάζι από εδώ...

40. Re7Xg7+ Kh7-h6

41. Rg7-g3 Ra3-a2

42. Kf2-e3 Ra2-c2

43. Ke3-d4 Kh6-h5

44. Rg3-g5+ Kh5Xh4

45. Bc3-e1+ Kh4-h3

46. Rg5-g3+ Kh3-h2

Τάιμ άουτ. Ο Cyrus κατάφερε να πάρω πίσω ένα πιόνι. Ο μαύρος αξιωματικός στο e4 ελέγχει τα πάντα. Προς το παρόν, δεν μπορώ να διακρίνω έναν εύκολο τρόπο να κερδίσουν τα λευκά.

47. Rg3-e3 Kh2-g2

48. b3-b4 Kg2-f1

49. Kd4-e5 Rc2-e2

Αυτήν την κίνηση περίμενε και ο Κολοσσός. Ο μαύρος βασιλιάς έχει παγιδευτεί σε εχθρικά εδάφη ανατολικά της στήλης e και ο Cyrus προσπαθεί να διασπάσει τον κλοιό. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο τον συμφέρει να αλλάξει τώρα πύργους. Το ελεύθερο λευκό πιόνι στη στήλη c μου προκαλεί ανησυχία.

50. Re3Xe2 Kf1Xe2

51. Be1-h4 Ke2-e3

52. Bh4-e7 Be4-b7?

Μα γιατί χαρίζει το πιονάκι στον Colossus; Θα μπορούσε να αντισταθεί λίγο περισσότερο. Όπως έχει δείξει η μικρή πείρα μας, στο υπολογιστικό σκάκι των 80s όλα είναι δυνατά... Είναι ο κόσμος των ατελείωτων ευκαιριών (χάρη στις γκάφες του αντιπάλου). Τώρα πια το παιχνίδι είναι χαμένο.

53. Ke5Xf5 Ke3-d4

54. Kf5-e6 Kd4-e4

55. Be7-g5 Ke4-d4

56. Ke6-d7 Kd4-d5

57. f4-f5 Kd5-e5

58. f5-f6 Bb7-d5

59. Kd7-e7

Δεν έχει πια νόημα... Σε λίγες κινήσεις τα λευκά βγάζουν βασίλισσα.

Colossus Chess 4.0 - Cyrus Chess II 1-0

Ο Colossus έπαιξε σαφώς καλύτερα και πιο σταθερά. Δεν μπορούμε όμως να πούμε ότι ο Cyrus τα πήγε άσχημα. Κάποιες "μικροαμέλειες" του στοίχισαν γρήγορα μικρές απώλειες σε υλικό. Αντιστάθηκε σθεναρά, κάποια στιγμή κέρδισε πίσω υλικό, αλλά στο τέλος υπέπεσε και πάλι σε λάθη που οδήγησαν στην ήττα του.

Είναι πάντως προφανές ότι με τις νέες ταχύτητες η ποιότητα του σκακιού που βλέπουμε είναι ανεβασμένη. Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πώς θα τα καταφέρει ο Spectrum με άλλους υπολογιστές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ είναι το pgn της προηγούμενης παρτίδας.
 
Αναμενουμε και νικη του Colossus στον Μεγαλο Τελικο ;)
 
Και μετά επικράτηση επί Commodore και Amstrad :diablotin:
 
Στον CPC θα βρει απεναντι του τον διδυμο αδερφο του, το Colossus 4 chess for Amstrad και μοιραια θα ηττηθει. :p
 
Ψιλοάσχετο, αλλά έχοντας κατεβάσει κάποια pgn (txt) αρχεία από αυτά που έχει αναρτήσει ο zxspec83, δεν βλέπω να αυξάνει ο αριθμός των εμφανίσεων που φαίνεται δίπλα. Για να σας προλάβω: ναι έκανα reload τη σελίδα. :D
 
Εχω την εντυπωση οτι το VB δεν το αυξανει σε πραγματικο χρονο αλλα ανα τακτα χρονικα κανει τα update στη βαση.
 
Wally είπε:
Εχω την εντυπωση οτι το VB δεν το αυξανει σε πραγματικο χρονο αλλα ανα τακτα χρονικα κανει τα update στη βαση.
Ναι, μάλλον αυτό είναι. Τώρα τα βλέπω να αυξήθηκαν σε σχέση με χθες.
 
Θα έχει ενδιαφέρον το πρωτάθλημα ανάμεσα σε διαφορετικά μηχανήματα.

Το Sega Master System , έχει ένα δυνατό σκακιστικό πρόγραμμα.

Στο SNES , υπήρχε και Chessmaster.

Χαμό προβλέπω ...

Μπορεί να διοργανώσω κι εγώ μερικές αναμετρήσεις ,

να ανεβάσω εδώ τις παρτίδες;
 
Ενα νεο thread θα ειναι μια χαρα!
 
Εγώ θα παρακολουθώ ματς ανάμεσα σε οποιαδήποτε retro μηχανήματα το ίδιο ευχάριστα με του Speccy.

Αρκεί να έχουν και εξίσου καλό σχολιασμό. ;)
 
Μάγκες καταπληκτικό thread μια ακόμη φορά.. Το γράφω επειδή το παλικάρι μερικές σελίδες πίσω αναρωτιότανε αν διαβάζει κανείς.. Αρκετοί διαβάζουμε φίλε , έστω κι αν από σκάκι είμαστε σκράπες :D

Εγώ από τώρα ετοιμάζω τα κασκόλ του PC εποχής 286 και 386 ;)
 
τελικά τι έγινε με το πρωτάθλημα? δεν θα συνεχιστεί? μπορεί εγώ να μην έχω ιδέα από σκάκι αλλά μου άρεσε πολύ (κι ας μην ξέρω τι είναι όλες αυτές οι κινήσεις που έχει στις περιγραφές).
 
Το πρωτάθλημα έχει διακοπει άδοξα εδώ και κάποιους μήνες λόγω διαφόρων οικογενειακών (και εργασιακών) υποχρεώσεων και ελάχιστου ελεύθερου χρόνου...

Τώρα βρίσκομαι στην Ελλάδα για διακοπές και υπολογιστής δεν υπάρχει...

Θα ξαναξεκινήσει εντυπωσιακά (ελπίζω...) όταν επιστρέψω στη βάση μου περί τα μέσα Αυγούστου. Δεύτερη παρτίδα Colossus 4 με Cyrus. Στοιχηματίζω πάντως στο Clock Chess: το πρόγραμμα φαίνεται να είναι κλάσεις ανώτερο και η μεγάλη ελπίδα του Spectrum κόντρα στους άλλους υπολογιστές.

Στα μελλοντικά σχέδια είναι ένα πρωτάθλημα προγραμμάτων του Amstrad και μετά του Commodore. Υπάρχει ανοικτή πρόσκληση φυσικά σε όποιον θέλει να συνεισφέρει...

Καλό καλοκαίρι και αν διοργανωθεί κάτι στην Αθήνα για Spectrum ή Amstrad ή σκάκι παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα. Δεν έχω τόσο συχνά επαφή με Internet όσο θα βρίσκομαι εδώ.
 
Εγώ περιμένω εναγωνίως την συνέχεια! :)
 
Cyrus Chess II - Colossus Chess 4 (2η παρτίδα)

Ήρθε επιτέλους ο καιρός για να συνεχιστεί το πρωτάθλημα!

Μετά από "τεχνικά προβλήματα" που διάρκεσαν πέντε περίπου μήνες, τα δύο προγράμματα Cyrus II και Colossus IV επιστρέφουν για να σας χαρίσουν πολλές ώρες ψυχαγωγίας, σασπένς και διασκέδασης... Εντάξει, υπερβάλλουμε λίγο.

Οι πρώτες κινήσεις της παρτίδας που ακολουθεί ξεκίνησαν την 1η Απριλίου, αλλά τελείωσε στα τέλη Αυγούστου. Απολαύστε λοιπόν:

Cyrus Chess II - Colossus Chess 4

01.04.2010 – 30.08.2010

1. e2-e4 e7-e5

2. Ng1-f3 Nb8-c6

3. Bf1-b5 Ng8-f6

Ισπανική παρτίδα. Καλά αρχίσαμε. Τα προγράμματα παίζουν καλά, οπότε πιστεύω ότι θα απολαύσουμε ένα ωραίο ανοιχτό παιχνίδι.

4. O-O Bf8-c5

5. d2-d3 d7-d6

6. Bb5Xc6+ b7Xc6

7. Nb1-c3 O-O

8. d3-d4

Έχει περάσει καιρός από την τελευταία παρτίδα και έχω χάσει λίγο επαφή με το σχολιασμό... Εδώ λοιπόν ο Cyrus αποφασίζει να κάνει την αρχή! Μέχρι εδώ πάντως όλα ομαλά, και οι δύο πλευρές έχουν αναπτυχθεί καλά. Τα σημάδια είναι εξαιρετικά, όπως είπαμε και πριν!

8. ... e5Xd4

9. Nf3Xd4 Bc8-d7

10. Qd1-d3 Rf8-e8

11. Bc1-f4 Nh6-f5

12. Bf4-e3 Ra8-b8

Σωστή κίνηση! Στο κέντρο επικρατεί μεγάλος συνωστισμός (τα λευκά έχουν συγκεντρώσει εκεί τέσσερα κομμάτια τους!). Με τον πύργο δημιουργεί αντιπερισπασμό και “αιφνιδιάζει” τον Cyrus που έχει αλλού στραμμένη την προσοχή του.

13. Ra1-b1 Rb8-b4

14. a2-a3 Rb4-b7

Ουστ, βρωμόπυργε, τρομάζεις το παιδί μου! Μιλάμε για άτακτη οπισθοχώρηση... Το θέμα είναι αλλού, πάντως: Ο Colossus αρχίζει να βαθμολογεί θετικά τη θέση του και αυτό συνήθως είναι κακό σημάδι για τον αντίπαλο. Εγώ πάντως, παρότι πρέπει να κρατώ ουδετερότητα, αρχίζω και αναπτύσσω συμπάθεια για τον Cyrus. Μη φοβάστε, όμως, δεν θα κάνω ζαβολιά.

15. b2-b4 Bc5-b6

16. Rf1-d1 Rb7-b8

Κίνηση αναμονής; Από τώρα; Ο Colossus πάντως αλλάζει την εκτίμηση της θέσης του, θεωρώντας ότι είναι χειρότερα.

17. Qd3-e2 Nh5-f6

18. Qe2-c4

Όχι, για να μη λέτε ότι το Cyrus δεν παίρνει πρωτοβουλίες... Προβλέπεται τσιμπούσι με άγνωστα αποτελέσματα. Καλή όρεξη!

18. ... Nf6Xe4

19. Nd4Xc6 Bd7Xc6

20. Qc4Xc6 Ne4Xc3

21. Qc6Xc3 Bb6Xe3

22. f2Xe3 Rb8-b5

Ξεκαθάρισε η κατάσταση! Έφυγε η πληθούρα και καθάρισε το μυαλό μας. Θα έλεγα πως ο Colossus βγαίνει ελαφρώς καλύτερος, αρκεί να το εκμεταλλευθεί όπως πρέπει.

23. Rd1-d3 Re8-e4

24. Rb1-f1 Rb5-e5

25. Rf1-f3 f7-f6

26. Qc3-b3+

Παρτίδα άγριας ομορφιάς... Μάχες στο κέντρο, συσπειρώσεις δυνάμεων, ξαφνικά πισώπλατα χτυπήματα ... Τύφλα ναʼ χει το μουντιάλ.

26. ... d6-d5

27. c2-c4 c7-c6

28. c4Xd5 c6Xd5

29. Rf3-g3 a7-a5?!

Αμφιβάλλω για αυτή την κίνηση. Ουσιαστικά αφήνει ελεύθερο το πιόνι στη στήλη β του λευκού, κάτι που μπορεί να προκαλέσει προβλήματα αργότερα.

30. b4-b5 a5-a4

31. Qb3-c3 Qd8-f8

32. Rd3-d4 Re4Xd4

33. e3Xd4

Έτσι, να απλοποιούμε τα πράγματα! Τα πολλά κομμάτια απασχολούν πολλά Kbytes μνήμης και κουράζουν...

33. ... Re5-e4

Ξαφνική απαισιοδοξία πλάκωσε τον Colossus! Εκτιμά τη μελλοντική του θέση ιδιαίτερα αρνητική, πιθανότατα λόγω του ελεύθερου λευκού πιονιού στη στήλη β. Άλλη μια ένδειξη του πόσο “πρωτόγονα” ήταν τα προγράμματα της εποχής. Εκτός του ότι το ίδιο ευθύνεται για τη ζημιά, πριν γίνουν οι αλλαγές των πύργων θεωρούσε ότι η θέση του ήταν καλύτερη από αυτή των λευκών. Αλλά, όπως έχουμε ξαναπεί, δεν μπορούμε να ζητάμε πολλά από 48 Kb μνήμης. Είναι φοβερό να σκεφτεί κανείς πώς σε τόσο μικρό χώρο, λειτουργεί ένα πρόγραμμα που παίζει αξιοπρεπέστατα σκάκι, καλύτερα πάντως από εκατομμύρια ανθρώπους.

34. Rg3-f3 Qf8-e8

35. Qc3-c5 Re4-e1+

36. Kg1-f2 Re1-e2+

Άλλη μια σαφέστατη ένδειξη ότι τα μαύρα δεν “αισθάνονται” ασφαλή. Με επαναλαμβανόμενα σαχ προσπαθούν να επιτύχουν ισοπαλία. Αν η ίδια θέση επαναληφθεί τρεις φορές, η παρτίδα τελειώνει αυτόματα με ισοπαλία. Έχει πλάκα να το βλεπεις, καθώς ο Colossus εμφανίζει την “πορεία της σκέψης του”. Δείχνει ποια κίνηση εξετάζει κάθε φορά και βαθμολογεί αυτήν που θεωρητικά τον οδηγεί σε καλύτερη θέση. Εδώ λοιπόν εξ αρχής έβγαλε την Re1-e2+ ως καλύτερη. Στη συνέχεια έδειχνε πως εξέταζε άλλες κινήσεις, δεν τον ικανοποιούσαν όμως και στο τέλος κατέληγε ξανά στην πρώτη... Αυτό επαναλήφθηκε κάμποσες φορές.

37. Kf2-g1 Re2-e1+

38. Kg1-f2 Re1-e2+

39. Kf2-f1

Ώπα! Να που δεν θέλουμε και την ισοπαλία! Πήραμε πολύ αέρα, νομίζω, Κύρε Βʼ! Δυστυχώς, όμως, για σένα, το παιχνίδι αναπόδραστα οδεύει προς τα εκεί. Δεν καταφέρνεις τίποτε με τον πύργο σου στο ζ1, ενώ αν πας το βασιλιά στο η3, κινδυνεύεις ίσως και με ματ!

39. ... Re2-e1+

40. Kf1-f2

0,5 - 0,5

Ισοπαλία! Να και μια πρωτοτυπία που δεν έχει παρουσιαστεί ξανά στο πρωτάθλημα. Τα λευκά ήταν σε καλύτερη θέση και πολύ πιθανό να κέρδιζαν το παιχνίδι.

Το Colossus απέδειξε και πάλι ότι δεν στέκεται καλά στα πόδια του. Έτσι και στον πρώτο γύρο, έχασε από το Superchess, την στιγμή που νομίζαμε ότι θα προκρινόταν πανηγυρικά. Το κύριο λάθος του εδώ εντοπίζεται στην 29η κίνηση, που, σε συνδυασμό και με την 28η, άφησαν το λευκό πιόνι στη στήλη β ελεύθερο. Πάλι καλά την γλύτωσε! Ντέρμπι λοιπόν!

Συνολικό αποτέλεσμα:

Colossus Chess 4.0 - Cyrus Chess II 1,5-0,5
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτέλους η συνέχεια! :)
 
Πολύ καιρό περιμέναμε, αλλά χαλάλι! :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα