Σκακιστικό πρωτάθλημα ZX Spectrum!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πολυ καλη η εμπνευση σου zxspec83!!

Οταν με το καλο ολοκληρωθει το πρωταθλημα, θα γινει αρθρο και θα κρεμαστει στη "βιτρινα"
 
φίλε zxspec83, η προσπάθειά σου είναι ειλικρινά αξιέπαινη!

από σκακιστικής άποψης βεβαίως οι παρτίδες είναι παραδείγματα προς αποφυγήν, αλλά η επί-υπομονή σου είναι μεγάλη.

ιδέα: βάλε το clock chess 89 κόντρα σε ένα σύγχρονο πρόγραμμα (τύπου fritz).

αρχίζεις τις παρτίδες από πολύ χαμηλό (έστω 1000 για το fritz) επίπεδο και διαδοχικά θα αυξανεται (κατά 30 βαθμούς) για κάθε νίκη του clock chess.

για να δούμε μέχρι που θα φτάσει το ρετροπρογραμματάκι... ;)
 
Μα, το έχει κάνει στην προηγούμενη σελίδα...

Clock Chess vs Shredder (ELO 1229) και η παρτίδα εξελίχθηκε σε θρίαμβο του Clock Chess!
 
είναι πιθανό και με 1300αρα βαθμολογία πάλι να κερδίσει.

προτείνω να βρεθεί το οριακό σημείο (βαθμολογία shredder) στο οποίο μετά από έναν αριθμό παιχνιδιών (έστω 4) το clock στατιστικά θα βγαίνει ηττημένο.
 
2η παρτίδα

02.01.2011 - 10.01.2011

Το πρώτο ματς του 2011. 29 χρόνια μετά την πρώτη εμφάνισή του, ο Spectrum και τα προγράμματά του ζουν και βασιλεύουν!

2ος ημιτελικός - 2η παρτίδα

Clock Chess '89 – Cyrus IS Chess

1. c2-c4 c7-c5

2. Nb1-c3 Nb8-c6

3. e2-e4 e7-e5

4. d2-d3 d7-d6

Το “Κάνε ό,τι κάνω” σε ZX έκδοση... Όταν πρωτομαθαίναμε σκάκι πιτσιρίκια και παίζαμε με κάποιο δυνατότερο, αυτό κάναμε στην αρχή της παρτίδας. Εγγυημένη συνταγή αποτυχίας. Το άνοιγμα όντως υπάρχει: είναι η Αγγλική παρτίδα – συμμετρική βαριάντα, αλλά δεν ξέρω μέχρι ποια κίνηση μπορείς να το κάνεις αυτό...

5. Ng1-f3 Bc8-g4

Εδώ ο Κύρος θα μπορούσε να παίξει Ng8-f6, δεν θα ήταν κακό. Μας άκουσε όμως και ντράπηκε...

6. Bc1-e3 Bf8-e7

7. Bf1-e2 Ng8-f6

8. O-O O-O

Κάντε ένα βήμα πίσω. Δείτε τη σκακιέρα. Τι παρατηρείτε; Πρόκειται για την αποθέωση της συμμετρίας.

9. Nf3-g5 Qd8-c8

Από όλες τις δυνατές κινήσεις για να προστατέψει τον αξιωματικό, αυτή είναι μάλλον η πιο αδύναμη...

10. f2-f4 h7-h6

Ζεσταίνεται η παρτίδα. Τα λευκά ορμάνε στο ψαχνό, ο Κύρος δεν μασάει.

11. Ng5-f3 e5Xf4

12. Be3Xf4 Qc8-d7

13. Qd1-a4

Η θέση είναι αρκετά περίπλοκη στη δεξιά πτέρυγα και κανένας από τους δύο δεν έχει προς το παρόν μεγάλη ευχέρεια κινήσεων. Η θεωρία συνιστά αντιπερισπασμό. Η τελευταία όμως κίνηση του Clock δεν φαίνεται να πετυχαίνει κάτι.

13. ... a7-a5

Εξίσου irrelevant και αυτή η κίνηση. Επιβεβαιώνεται η άποψη ότι όταν η θέση είναι μπλοκαρισμένη, τα προγράμματα (τα παλιά τουλάχιστον) “αισθάνονται” αμήχανα και παίζουν κινήσεις αναμονής. Και οι δύο είχαν δυνατότητα για παιχνίδι με τους ίππους τους.

14. Ra1-e1 Qd7-e6

Η βασίλισσα εκτίθεται. Δεν μπορεί να τα βγάζει έτσι στη φόρα μπροστά σε τόσους φαντάρους! Μαζέψτε την, σας παρακαλώ!

15. h2-h3 Bg4Xf3

16. Rf1Xf3 Nf6-h5

17. Nc3-d5 Be7-h4

18. g2-g3 Bh4-d8

Κακώς! Μια κίνηση με τον ίππο Nc6-d4 θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον!

19. Rf3-e3 Nh5Xf4

Και πάλι! Θα προτιμούσα Qe6Xh3. Πολύ κότα τον βλεπω τον Κύρο. Έτσι θα κατακτήσουμε τον κόσμο;

20. g3Xf4 Bd8-h4

21. Re1-a1

Καλά, είπαμε οπισθοχώρηση, αλλά όχι και να κρυφτεί εκεί στη γωνία! Ο λευκός πύργος φοβάται τη ζωή.

21. ... Qe6-g6+

Τώρα πλέον φαίνεται καθαρά πόσο άκαιρη ήταν η μετακίνηση της λευκής βασίλισσας στην αριστερή πτέρυγα. Το παιχνίδι αυτή τη στιγμή παίζεται στη δεξιά. Ο λευκός βασιλιάς είναι εκτεθειμένος και απαιτείται προσεκτικό παιχνίδι από την πλευρά του Clock για να αποφευχθούν απώλειες.

22. Kg1-h2 Bh4-f2

23. Re3-f3 Bf2-d4

24. Rf3-g3 Qg6-h7

Και από την άλλη πλευρά, τα μαύρα έχουν πρόβλημα με τη βασίλισσά τους που δεν έχει πολλά περιθώρια κίνησης.

25. Qa4-b5 Ra8-a7

26. Be2-h5 a5-a4

Φοβερό παιχνίδι πάντως! Δεν ξέρεις πού θα γίνει η έκρηξη... Οι απειλές παραμονεύουν παντού. Τώρα ο Κύρος έβαλε στόχο το λευκό πιονάκι στο b2. Και οι δύο βασίλισσες είναι σε κατʼ οίκον περιορισμό.

27. a2-a3 Rf8-b8

28. Ra1-c1 Ra7-a6

Πιάσαμε πάλι πλατώ... Μάλλον άσκοπες κινήσεις εκατέρωθεν, περιμένοντας ίσως να γίνει κάποια γκάφα για να πάρει πάλι φωτιά το παιχνίδι.

29. Rc1-c2 Ra6-a5?

Τραγικό λάθος! Αν διεισδύσει η λευκή βασίλισσα στην έβδομη γραμμή, δεν τον βλέπω καλά τον Κύρο!

30. Qb5-b6 Ra5-a6

31. Qb6-c7 Kg8-h8?

Και πάλι, καλύτερα θα ήταν Ra6-a8. Τώρα πλέον οι επιλογές για το Ρολογά είναι πολλές.

32. Qc7Xf7 Qh7-g8

33. Qf7-c7 Qg8-f8

34. Rg3-g6!

Πολύ ωραίο το βρίσκω το Clock Chess! Θα μπορούσε να διπλώσει κατευθείαν τους πύργους, αλλά αυτό δεν θα είχε το άμεσο επιθυμητό αποτέλεσμα. Γιʼ αυτό πρώτα ακινητοποιεί το μαύρο πιόνι στο g7. Ταυτόχρονα απειλεί και το άλλο στο d6.

34. ... Ra6-a7

35. Qc7Xd6 Qf8Xd6

Κρίμα! Με την αλλαγή των βασιλισσών χάνουμε την ευκαιρία να δούμε κάποιο θεαματικό ματ!

36. Rg6Xd6 Kh8-h7

37. Kh2-g3 Rb8-f8

38. Bh5-g6+ Kh7-h8

39. Rd6-d7 Nc6-b8

40. Rd7-c7 Nb8-c6

41. Bg6-f5 Nc6-d8

42. h3-h4 Nd8-c6

Αρχίζω και βαριέμαι. Το Clock φαίνεται να προσπαθεί να κάνει κάτι, έχει και τρία δυνατά κομμάτια σε επίκαιρες θέσεις, αλλά δεν του βγαίνει, προς το παρόν.

43. Nd5-b6 Rf8-b8

44. h4-h5 Rb8-e8

45. Bf5-d7 Re8-e7

46. Nb6-c8!

Η επιμονή επιβραβεύεται! Οι δύο συνεχείς γκάφες των μαύρων ήταν αρκετές!

46. ... Re7-f7

47. Nc8Xa7 Nc6Xa7

48. Rc7Xb7 Rf7Xd7

Τολμώ να πω ότι ο Ρολογάς ξεσκίζει! Έχω ενθουσιαστεί. Ήδη ατενίζει τον τελικό!

49. Rb7Xd7 Na7-c6

50. Rd7-c7 Nc6-a5

51. Rc7-a7 Na5-c6

Ο Κύρος τα έχει φτύσει και κάνει τα πράγματα ακόμη πιο εύκολα για το Clock. Εδώ π.χ. θα μπορούσε να παίξει τον ίππο στο b3 και να τον προβληματίσει. Έστω για λίγο.

52. Ra7Xa4 Kh8-g8

53. b2-b4 c5Xb4

Τέσσερα ελεύθερα πιόνια των λευκών έτοιμα να γίνουν βασίλισσες! The queen parade!

54. a3Xb4 Kg8-f7

55. b4-b5 Nc6-d8

56. c4-c5 Nd8-e6

57. c5-c6 Bd4-e3

58. f4-f5 Ne6-f4?

59. Kg3-f3 Nf4Xd3

Πάει κι αυτή η παρτίδα! Το Clock Chess '89 στον τελικό, αντιμέτωπο με το Colossus Chess 4!

Clock Chess '89 – Cyrus IS Chess 1-0

Συνολικό αποτέλεσμα: Cyrus IS Chess – Clock Chess '89 0-2

Εύκολα διαπιστώνουμε ότι ακόμη και να βρεθεί σε δύσκολη θέση, το Clock Chess '89 βρίσκει τον τρόπο να κερδίσει. Από όσα προγράμματα έχω δει, είναι το μόνο που φαίνεται να ακολουθεί κάποιο γενικό σχέδιο στην ανάπτυξη και την επίθεσή του. Μπορεί βέβαια αυτό και να είναι ψευδαίσθηση...

Κι αυτό γιατί συχνά έχουμε την τάση να αποδίδουμε ανθρώπινες ιδιότητες σε πράγματα. Πόσο μάλλον σε σκακιστικά προγράμματα που, εξωτερικά τουλάχιστον, φαίνονται να μιμούνται την διαδικασία της ανθρώπινης σκέψης και να καταλήγουν σε λογικά συμπεράσματα. Στην πράξη, φυσικά, τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Εξετάζουν απλά χιλιάδες, εκατομμύρια πιθανές μελλοντικές θέσεις και βάσει των κριτηρίων που θέτουν οι προγραμματιστές, επιλέγουν την καλύτερη κίνηση. Έτσι, θεωρητικά, όσο περισσότερο χρόνο “σκέφτονται”, τόσο καλύτερα παίζουν.

Το Cyrus IS Chess αγωνίστηκε αλλά δεν άντεξε. Είναι αναμφισβήτητα ένα εξαιρετικό πρόγραμμα, σε όλα τα επίπεδα. Στην εποχή του υπήρξε κορυφαίο. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο και από το Cyrus II. Αν είχα χρόνο, θα οργάνωνα ένα ματς μεταξύ τους...

Η παρτίδα σε pgn (τάκα-τάκα!):

Προβολή συνημμένου 27719

m02g02.txt
 

Συνημμένα

  • m02g02.txt
    7,2 KB · Προβολές: 9
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ntsmrtz είπε:
είναι πιθανό και με 1300αρα βαθμολογία πάλι να κερδίσει. προτείνω να βρεθεί το οριακό σημείο (βαθμολογία shredder) στο οποίο μετά από έναν αριθμό παιχνιδιών (έστω 4) το clock στατιστικά θα βγαίνει ηττημένο.
Καλή ιδέα ntsmrtz! Θα το κάνω μόλις τελειώσει το πρωτάθλημα. Οι παρτίδες θα είναι ασχολίαστες για να τελειώνουν γρήγορα. Είχα ξεκινήσει ήδη μία με ELO 1429 και το Clock είχε ήδη από νωρίς σημαντικό πλεονέκτημα. Θα τη συνεχίσω μόλις μπορέσω.
 
Cyrus IS Chess – Clock Chess '89 0-2

η αγγλική βαριάντα (η κανονική και όχι η συμμετρική) όχι μόνο υπάρχει αλλά και την τελευταία 10ετία είναι η αγαπημένη (όχι άδικα) πολλών gm.

τώρα, παρόλο που τα μαύρα έκαναν λάθη (άσκοπες κινήσεις, πολλές κινήσεις ήδη προωθημένων κομματιών, στατική άμυνα) τα λευκά δεν το εκμεταλλεύθηκαν...

στην 21η κίνηση και ενώ πλέον είμαστε σε παιχνίδι αντίθετων αξκών (όπου ο μαύρος αξκος καταλαμβάνει μία εξαιρετική κεντρική θέση) στην συνέχεια τον βλέπουμε να αμύνεται χωρίς κάποιο σχέδιο...

η μάλλον τυχαία (?) θέση και η προσπάθεια της βασίλισσας να απεμπλακεί βοήθησε τα λευκά να πάρουν τακτικό πλεονέκτημα. ήτοι 2 στήλες ελεύθερες...

τέλος, παρατηρήστε το ¨μικρό¨ βάθος σκέψης και την υποτυπώδη στρατηγική των προγραμμάτων. σχεδόν όλες οι κινήσεις έχουν να κάνουν με την αμέσως προηγούμενη.

well done zxspec83 :thumbup:
 
ntsmrtz είπε:
Cyrus IS Chess – Clock Chess '89 0-2
η αγγλική βαριάντα (η κανονική και όχι η συμμετρική) όχι μόνο υπάρχει αλλά και την τελευταία 10ετία είναι η αγαπημένη (όχι άδικα) πολλών gm.

τώρα, παρόλο που τα μαύρα έκαναν λάθη (άσκοπες κινήσεις, πολλές κινήσεις ήδη προωθημένων κομματιών, στατική άμυνα) τα λευκά δεν το εκμεταλλεύθηκαν...

στην 21η κίνηση και ενώ πλέον είμαστε σε παιχνίδι αντίθετων αξκών (όπου ο μαύρος αξκος καταλαμβάνει μία εξαιρετική κεντρική θέση) στην συνέχεια τον βλέπουμε να αμύνεται χωρίς κάποιο σχέδιο...

η μάλλον τυχαία (?) θέση και η προσπάθεια της βασίλισσας να απεμπλακεί βοήθησε τα λευκά να πάρουν τακτικό πλεονέκτημα. ήτοι 2 στήλες ελεύθερες...

τέλος, παρατηρήστε το ¨μικρό¨ βάθος σκέψης και την υποτυπώδη στρατηγική των προγραμμάτων. σχεδόν όλες οι κινήσεις έχουν να κάνουν με την αμέσως προηγούμενη.
Ένας γνώστης του σκακιού! Νομίζω ότι εδώ και καιρό χρειαζόταν ένας ανεξάρτητος σχολιαστής με καλές θεωρητικές γνώσεις. Εγώ δυστυχώς έχω την τάση να ταυτίζομαι και να μυθοποιώ κάπως τα προγράμματα, μεταξύ άλλων και για να κάνουμε πλάκα...

Το Clock Chess '89 πάντως με έχει ενθουσιάσει, σε σύγκριση με τα άλλα, τουλάχιστον, και πιστεύω ότι θα είναι ένας γερός αντίπαλος για τα προγράμματα των άλλων υπολογιστών.
 
Τελικός

Δεν κρατιέμαι από την αγωνία να αρχίσω. Πάμε λοιπόν!

Colossus Chess 4.0 – Clock Chess '89

Πρώτη παρτίδα

11.01.2011 - 14.01.2011

Colossus Chess 4.0 – Clock Chess '89

1. Nb1-c3 …

Τʼ είνʼ τούτο; Πρωτοτυπία ή αυτοσχεδιασμός του Colossus; Οι εκπλήξεις άρχισαν από την πρώτη κίνηση.

1. ... d7-d5

2. e2-e4 d5-d4

3. Nc3-e2 e7-e5

4. Ne2-g3 Bc8-e6

Τρεις κινήσεις με το ίδιο κομμάτι στο άνοιγμα; Η θεωρία δεν το θεωρεί καλό καθώς χάνεται πολύτιμος χρόνος για την ανάπτυξη. Το γεγονός ότι απαντούσαν και τα δύο αμέσως σημαίνει ότι το άνοιγμα υπάρχει στο βιβλίο τους. Έψαξα λοιπόν και βρήκα ότι όντως υπάρχει τέτοιο άνοιγμα: είναι η βαλτική παρτίδα ή το άνοιγμα Dunst, το οποίο θεωρείται ανορθόδοξο και εμφανίζεται σπανίως σε μεγάλους αγώνες. Μεγάλος connaisseur λοιπόν ο Κολοσσός.

5. d2-d3 Bf8-b4+

6. Bc1-d2 Bb4Xd2+

7. Qd1Xd2

Δεν γνωρίζω αυτού του τύπου το παιχνίδι και η θέση μου φαίνεται κάπως περίεργη. Τα μαύρα έχουν πλεονέκτημα στην ανάπτυξη, καθώς ο λευκός είναι πολύ αποκλεισμένος στη δεξιά πτέρυγα. Εμ, ανορθόδοξα ανοίγματα μού ʼθελες...

7. ... c7-c5

8. Ng3-h5 Ke8-f8

Η εκδίκηση του Κολοσσού! Το g7 αποδεικνύεται αδύναμο σημείο για τα μαύρα που αναγκάζονται να καταστρέψουν το ροκέ τους. Προβλέπεται ωραία παρτίδα.

9. Bf1-e2 Nb8-c6

10. Ng1-f3 g7-g6

11. Nh5-g3 f7-f6

12. O-O Kf8-g7

13. Qd2-d1 Ng8-e7

14. Nf3-h4 Qd8-a5

Βιάστηκα να εκφέρω κρίση... Φτάσαμε πολύ νωρίς σε κλειστή θέση και το Clock κάνει μια προσπάθεια για διείσδυση στην αριστερή πλευρά. Η βασίλισσα είναι όμως μόνη της, δεν έχει καλή στήριξη.

15. a2-a4 Rh8-f8

16. f2-f4

Ξαφνική νεκρανάσταση του Κολοσσού! Βουρ στο ψαχνό!

16. ... Ra8-d8

17. f4-f5 Be6-f7

18. Be2-g4 Rf8-h8

19. b2-b3?

Λάθος! Υπάρχουν πολλά κομμάτια λευκά συγκεντρωμένα στη δεξιά πτέρυγα, με μικρά περιθώρια κινήσεων. Δεν είναι ώρα για κινήσεις αναμονής ή για χτένισμα κατά τη γνωστή παροιμία που παραλείπω να αναφέρω για να μη λογοκριθεί! Θαυμάστε τη συνέχεια.

19. ... g6-g5

20. Nh4-f3 h7-h5

21. Nf3Xg5 h5Xg4

Πρώτο θύμα! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς . Αλλά ας περιμένουμε λίγο πριν εκφραστούμε πανηγυρικά. Η τελική απώλεια των λευκών δεν θα είναι τραγική και ο μαύρος βασιλιάς είναι προς το παρόν εκτεθειμένος.

22. Ng5-e6+ Bf7Xe6

23. Qd1Xg4 Kg7-f8

24. f5Xe6

Ελεύθερο πιονάκι σε εκπληκτική θέση!

24. ... Rh8-h6??

Τραγικό!! Μια απαράδεκτη κίνηση καταστρέφει το παιχνίδι που ήδη είχε αρχίσει να γίνεται επικίνδυνο για τα μαύρα

25. Ng3-h5!

Απειλή για ματ! Ακολουθεί χιονοστιβάδα!

25. ... Rh6-g6

26. Rf1Xf6+ Kf8-e8

27. Ra1-f1 Ne7-c8

28. Rf6-f7 Rd8-d5

29. Qg4Xg6 Rd5-d6

30. Qg6-g8+

Mατ!

Colossus Chess 4 - Clock Chess ' 89 1-0

Τι συνέβη ρε παιδιά; Η αναστάτωσή μου είναι εμφανής. Το σοκ μεγάλο. Δεν γίνεται να χάνει έτσι ο Ρολογάς. Τα πράγματα έρχονται τα πάνω κάτω. Η μεγάλη ελπίδα μας για τον Spectrum μας σβήνει...

Με τρεμάμενα χέρια ξαναγυρίζω στην 24η κίνηση, και βάζω τον Clock Chess να την ξαναπαίξει. Μετά από 5 λεπτά σκέψης, η κίνησή του είναι και πάλι Rh8-h6.

Δεν μπορώ να το αποδεχθώ και τα μάτια μου βουρκώνουν. Διαπιστώνω ότι ήδη είχαν προηγηθεί σημαντικά λάθη. Εκ των υστέρων βλέπουμε ότι ήδη η 20η κίνηση (h7-h5) των μαύρων θέτει σε κίνηση την κατάρρευση των μαύρων. Η κίνηση h7-h6 θα του προσέφερε προσωρινά προστασία και την ευκαιρία να απομακρύνει το βασιλιά από τα αναμμένα κάρβουνα.

Πηγαίνοντας ακόμη πιο πίσω αντιλαμβανόμαστε ότι η μετατόπιση του μαύρου βασιλιά προς τη δεξιά πτέρυγα, τη στιγμή που τα λευκά είχαν συγκεντρώσει εκεί τα περισσότερα κομμάτια τους, καθώς και η άσχετη εκδρομή της βασίλισσας στο a5 οδήγησαν με μαθηματική ακρίβεια στην επιδείνωση της θέσης του Clock.

Η πρώτη ήττα του Clock Chess' 89, και μάλιστα με εξευτελιστικό τρόπο, είναι πραγματικότητα. Ο μύθος κατέρρευσε.

Συνολικό σκορ: Colossus Chess 4 – Clock Chess '89 1-0

 


Η διάθεση μου έπιασε πάτο. Δεν έχω όρεξη για άλλα σχόλια. Πάρτε και το pgn της παρτίδας:


Προβολή συνημμένου 27831

m03g01.txt
 

Συνημμένα

  • m03g01.txt
    3,9 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zxspec83 είπε:
ΤελικόςΔεν κρατιέμαι από την αγωνία να αρχίσω. Πάμε λοιπόν!

(....)

Η διάθεση μου έπιασε πάτο. Δεν έχω όρεξη για άλλα σχόλια.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτά εδώ μου θυμίζουν Euro 2004. Μόνο που αντί για "δεν περιγράφω άλλο" Χελάκης μας βγήκες Πορτογάλος εκφωνητής. :)
 
Maddog είπε:
Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτά εδώ μου θυμίζουν Euro 2004. Μόνο που αντί για "δεν περιγράφω άλλο" Χελάκης μας βγήκες Πορτογάλος εκφωνητής. :)
Τα σχόλια γίνονται πάντα την ώρα της παρτίδας. Για περισσότερη πλάκα... Έτσι εξηγείται η μετάπτωση της διάθεσης.

Άλλωστε τα δύο παραπάνω σχόλια απέχουν τρεις μέρες χρονικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω ήδη πει επανειλλημένα ότι γουστάρω απείρως τον σχολιασμό. ;)
 
Συμφωνω με τον Γιατρο - αλλα με πορωνουν και τα αποτελεσματα, και ηδη αυτο που διαφαινεται (ανετη επικρατηση του Κολοσσου) ειναι πολυ του γουστου μου.
 
πέραν της λανθασμένης επιλογής του λευκού να ξεκινήσει με το συγκεκριμένο άνοιγμα Νc3? (dunst κανονική. ποιος ήρθε...?) ο μαύρος κοιμήθηκε τον ύπνο του δικαίου...

που αντί να φτιάξει μια γραμμή σταθερής άμυνας με προσανατολισμό στο κέντρο και ταυτόχρονη ανάπτυξη (π.χ Νf6), έφτασε στην 8η κίνηση να "καλέσει" ουσιαστικά τον λευκό για επίθεση με την πρόωρη κίνηση του βασιλιά (έχοντας τον ίππο g8 της πλευράς αυτής ακίνητο στην αρχική του θέση)

και φτάνουμε στην 20η κίνηση.

βέβαια μέχρι την 20η, ο μαύρος βασιλιάς θεώρησε ωραίο να εκτεθεί ακόμα πιο πολύ αλλά και ο λευκός να καταστρέψει κυριολεκτικά την διάταξη των πιονιών του βάζοντας τα 7 από τα 8 (h2 μαύρο) στο ίδιο χρώμα με τον μοναδικό του αξκο. μέγα σφάλμα τακτικής που δεν το πήρε χαμπάρι ο μαύρος...

ο οποίος μαύρος, με το h7-h5 "ξύπνησε" τον λευκό, κάνοντάς του δώρο την απάντηση στην δύσκολη τεχνικά θέση που είχε έρθει. και η απάντηση ήταν: θυσία.

πάρε τον ίππο και τον αξκο μου μαύρε και δώσε μου τον βασιλιά σου.

ο μαύρος πάλι δεν το κατάλαβε, η συνέχεια απλή, η κατάληξη αναμενόμενη...

λάθη και από τις 2 πλευρές, ο μαύρος όμως σε ένα σημείο παρακαλούσε για να χάσει.

βουρ για την επόμενη παρτίδα! :D
 
Προσπερνώ τα σκληρά και κυνικά σχόλια των κυρίων Paspartoo και ntsmrtz και παρουσιάζω μια αδιάψευστη μαρτυρία της ανωτερότητας του Clock Chess '89:

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/games-info/c/ClockChess89%28System4%29.pdf

Είναι οι οδηγίες για το Clock Chess' 89: δυστυχώς μόνο στα ισπανικά, αλλά καταλαβαίνονται εύκολα. Στη σελίδα 11 του pdf δείτε τα αποτελέσματα που έχει φέρει παίζοντας με άλλα σκακιστικά προγράμματα. Προσέξτε τι λέει για τον Κολοσσό: Colossus 4 Chess - CDS - PCW/CPC/Spect - 9-1! Με λίγα λόγια στις δέκα παρτίδες τις 9 τις κέρδισε το Clock!

Hasta la Victoria siempre, λοιπόν.

Το γεγονός ότι τα παραπάνω αποτελέσματα τα δημοσίευσε η εταιρεία που έφτιαξε το Clock Chess' 89, δεν έχει καμία απολύτως σημασία. :D
 
Τελικός - 2η παρτίδα

Σε βαριά ατμόσφαιρα ξεκινά η δεύτερη παρτίδα του μεγάλου τελικού μεταξύ των καλύτερων προγραμμάτων του Spectrum. Στην προηγούμενη είχαμε ίσως τη μεγαλύτερη έκπληξη του πρωταθλήματος, όταν το φαβορί Clock Chess '89 έχασε με συνοπτικές διαδικασίες από τον υποσκύλο (underdog) Colossus Chess 4. Ο τελευταίος πέτυχε ένα εκπληκτικό ματ σε 30 μόλις κινήσεις, σε μια παρτίδα που χαρακτηρίστηκε από συνεχόμενα τακτικά λάθη του Clock.

Πριν από αυτή την παρτίδα, το Clock Chess ακολούθησε μια θριαμβευτική πορεία, καθώς δεν παραχώρησε ούτε μια ισοπαλία σε 5 παιχνίδια. Το Colossus Chess 4, αντίθετα, δεν έδειχνε να εμπνέει εμπιστοσύνη, καθώς, πέρασε με δυσκολία τόσο τους προημιτελικούς, όσο και τους τελικούς.

Καθώς ο νικητής αυτού του τελικού θα εκπροσωπήσει τον Spectrum στο διαγαλαξιακό... συγγνώμη διυπολογιστικό τουρνουά που θα ακολουθήσει, είναι προς το συμφέρον όλων των Σπεκτρουμιτών, λοιπόν, να νικήσει ο καλύτερος!

Σημείωση: καθώς είμαστε σε τελικό, η παρουσίαση του αγώνα θα είναι διαφορετική. Δεν θα περιμένω να τελειώσει η παρτίδα για να τη δημοσιεύσω. Θα παρουσιάζεται τμηματικά, για να αυξάνει και το σασπένς...

Let the fight begin.

Clock Chess '89 – Colossus Chess 4

15.01.2011

1. c2-c4 Nb8-c6

2. d2-d4 d7-d5

3. c4Xd5 Qd8Xd5

Αν μη τι άλλο, τα δύο προγράμματα διακρίνονται για την πρωτοτυπία τους στην επιλογή ανοιγμάτων... Ξεκίνησαν με αγγλική παρτίδα, η οποία μετατράπηκε σε άμυνα Chigorin, βαριάντα αλλαγής. Η θεωρία λέει εδώ ότι τα μαύρα αποκτούν καλό έλεγχο του κέντρου. Αυτά φυσικά ισχύουν σε επίπεδο αγώνων παγκόσμιου πρωταθλήματος. Εδώ, οι αναπόφευκτες γκάφες από τους παλιούς ρομποσκακιστές μας μπορούν να εξαφανίσουν εν ριπή οφθαλμού κάθε πλεονέκτημα.

4. Ng1-f3 e7-e6?!

Για του λόγου το αληθές: η καλύτερη κίνηση εδώ είναι αδιαμφισβήτητα η Bg4 που δίνει καλό παιχνίδι στα μαύρα. Με την e7-e6 κλείνει τον αξιωματικό του και τείνει να χάσει ό,τι έχει κερδίσει.

5. Nb1-c3 Bf8-b4

6. Bc1-d2 Bb4Xc3

7. Bd2Xc3 Ng8-f6

8. e2-e3 Nf6-e4

9. Bf1-d3 Ne4Xc3

Ψυχαναγκασμός. “Το πρόγραμμά μου λέει: φάε! Κι εγώ τρώω”. Όπως στο παλιό Tron, όπου τα προγράμματα λάτρευαν τους προγραμματιστές τους.

10. b2Xc3 O-O

Τέλος 1ου επεισοδίου. Ισορροπημένα τα βλέπω τα πράγματα. ntsmrtz παρακαλούμε την άποψή σου για την παρτίδα έως τώρα.

Το pgn: Προβολή συνημμένου 27893

Την παρτίδα την βλέπετε εδώ

http://www.caissa.com/chess-tools/chess-game-viewer.php

m03g02a.txt
 

Συνημμένα

  • m03g02a.txt
    1,8 KB · Προβολές: 6
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σαφώς πιο προσεγμένο παιχνίδι, τουλάχιστον έως τώρα.

ο μαύρος έχει κάνει ροκέ, έχει τον πύργο σε θέση μάχης, την βασίλισσα να ελέγχει το κέντρο, δεν έχει όμως τον αμυντικό ίππο της διάταξης.

ο λευκός έχει καλύτερη αμυντική-κεντρική διάταξη, εναν καλό αξκό, μία βασίλισσα που σε μία θέση b3 ή α4 μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα, με ένα τέμπο πίσω λόγω μή ροκέ.

εάν ήμουν όμως λευκός θα έπαιρνα το e5 και θα εξαφάνιζα το κέντρο του μαύρου. Πιθανή κίνηση e5-e4 του μαύρου ρίχνει κομμάτι του λευκού.

δεύτερη επιλογή: Qb3. θα επιδίωκα αλλαγή και θα ενίσχυα το κέντρο με axb3.

είδωμεν...
 
(αναμμένα κάρβουνα)

Αν και μας βασανίζεις, ωραία η ιδέα της παρουσίασης μέρους του τελικού πριν τελειώσει. :)
 
Τελικός: (2η παρτίδα - 2ο μέρος) Clock Chess '89 - Colossus Chess 4.0

Επιστροφή, λοιπόν, στον 2ο τελικό, όπου βρισκόμαστε στο αρχικό στάδιο της παρτίδας και δεν διακρίνεται κάτι το ιδιαίτερο ακόμη.

11. O-O Rf8-d8

Όπως τα είπε ο ntsmrtz! Ο λευκός έχει μείνει πίσω και ο μαύρος ακονίζει τον πύργο του...

12. c3-c4 Qd5-d7

Κακή κίνηση, θα έλεγα. Δεν κερδίζει τίποτε, αντίθετα παγιδεύει σχεδόν όλα τα κομμάτια του. Το Qd5-a5 είναι σαφώς καλύτερο, αυτό περίμενε και ο Clock.

13. Qd1-c2 f7-f5

14. Qc2-b3 b7-b6

15. Ra1-c1 Bc8-b7

16. c4-c5 Nc6-a5

Αγριέψαν τα πράγματα στην αριστερή πτέρυγα. Ο λευκός έχει καλά τοποθετημένα κομμάτια, ο Colossus ωστόσο πρόλαβε και έστησε το φιανκέτο του – τα τρία ακριανά πιόνια με τον αξιωματικό στο b7 – το οποίο είναι μια άριστη αμυντική διάταξη.

17. Qb3-c2 Bb7Xf3

Σαν κεραυνός εν αιθρία έπεσε αυτή η κίνηση... Αναγκάζει τον Clock να προσέξει τα μετόπισθέν του.

18. g2Xf3 Qd7-d5

19. f3-f4 Rd8-d7

20. Rf1-d1 Ra8-f8

Αρχικά όταν είδα αυτή την κίνηση σκέφτηκα “Ωχ, άρχισαν οι κινήσεις αμηχανίας...”. Σε δεύτερη ανάγνωση, όμως, φαίνεται ότι ο Κολοσσός μυρίστηκε το δεύτερο μέτωπο που μπορεί να ανοίξει με την e3-e4 και πάει να προλάβει πράγματα...

21. Qc2-e2

Στην ανάλυσή του ο Ρολογάς άλλαξε τουλάχιστον τρεις φορές γνώμη για το ποια κίνηση θα παίξει. Δεν θεωρώ κακή την επιλογή του. Έτσι ελέγχει το h5, το οποίο μάλλον θα παίξει ρόλο αν τελικά αποφασίσει να προωθήσει το πιόνι στο e5.

21. ... Rf8-f6

22. f2-f3 Rf6-h6

Τρομάζω να βλέπω τον Κολοσσόπυργο να κινείται με τέτοια αποφασιστικότητα από τη μια άκρη της σκακιέρας στην άλλη. Παναγιά μου, φύλαξέ μας!

23. Bd3-a6 Rh6-g6+

24. Kg1-h1 Rd7-e7

25. e3-e4 Qd5-d8

Τέλος 2ου επεισοδίου. Αυτό κι αν είναι cliffhanger! Παιδιά, δεν θέλω να σας βασανίσω, από πριν το είχα σχεδιάσει να σταματήσω στην 25η κίνηση. Υπήρχαν δύο ανοικτά μέτωπα στην παρτίδα, αριστερά και δεξιά και τώρα ο Clock θεώρησε ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να ανοίξει άλλο ένα στο κέντρο, παίζοντας το πολυαναμενόμενο e3-e4! ntsmrtz, έχεις δουλειά, περιμένουμε σχόλια. Εγώ μπερδεύτηκα... Hint: το ίδιο το Clock εκτιμά αρνητικά τη θέση του, ενώ ο Κολοσσός είναι πολύ χαρούμενος.

Το pgn:

Προβολή συνημμένου 27975

m03g02b.txt
 

Συνημμένα

  • m03g02b.txt
    5,9 KB · Προβολές: 3
κάτι δεν μου βγαίνει.

αν στην 13η κίνηση του μαύρου f7-f5 ακολουθήσει 14η κίνηση λευκού Qb3, τότε η 16η c4-c5 είναι αποκαλυπτόμενη επίθεση, δίνει σαχ και άρα φορσέ ένα εκ των: Kh1 ή Kf1 ή Qd5.

για να το ξαναδω μπας και κάνω λάθος...

σορυ παιδιά, δικό μου λάθος.

αρνητικό το clock και χαρούμενος ο κολοσσός..?

λευκά: σπασμένη (στα 3) γραμμή πιονιών, "κακό" αξκό, ελέγχουν όμως το κέντρο.

μαύρα: καλή γραμμή πιονιών (έχουν αχρηστεύσει τον λευκό αξκο), "κακό" ίππο (στο χέρι του να ξαναμπεί στο παιχνίδι), με επιθετικό προσανατολισμό (και αμφιλεγόμενη την θέση το κάστρου μπροστά από το πιόνι)

δεν συμμερίζομαι την χαρά του κολοσσού. ίσως να βλέπουν κάτι που δεν βλέπω. για μένα -εάν δεν γίνει κάτι εξόφθαλμα λάθος- το παιχνίδι έχει πολύ δρόμο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα