Σκανδαλιές στο γυμνάσιο Ντεγκράσι (Degrassi Junior High)

TallMan είπε:
Πολυ καλη σειρα!Θυμαμαι χαρακτηριστικα τον Τζου να βαζει στοιχημα και να περιφερεται στη λεσχη φορωντας...μονο το καπελο του κερδιζοντας το στοιχημα και(νομιζω)και μια αποβολη!
Υπηρχαν σοβαρα μηνυματα σε αυτη τη σειρα και δεν ηταν απλα αγαπες και κερατα οπως αλλες νεανικες σειρες.
Αυτο με το καπέλο το θυμάμαι κ γω... :) :biglaugh::biglaugh:

Την έβλεπα αν κ ήμουν δημοτικό... τότε :)

Εγώ θυμάμαι που ο Τζόυ πάλευε στις τουαλέτες με ένα παιδί που κ καλά ειχε Έιτζ και σπάει τη μύτη του Τζόυ κ κεινος φοβήθηκε μην κολλησει....
 
miko63 είπε:
θυμαστε την πανκ κοπελιτσα που ειχε δωσει στο φιλο της ενα αυγό να το προσεχει σαν να ηταν το παιδί τους; ειχε κατι απιστευτα επεισόδια η σειρά... :D
Πολυ φιλοσοφημενο επεισοδειο αν και ο φιλος της το εκανε ομελεττα τελικα.

μου ειχε κανει πολυ μεγαλη εν-τυπωση και ηταν το μονο που θυμομουν απο αυτην τη σειρα .
 
Πανδώρα κάτι είχες πει για βιντεάκια, περιμένουμε με ανυπομονησία!
 
Αααααχ! Ντεγκράσι και ξερό ψωμί! Κάθε μεσημέρι γυρνούσα από το σχολείο (γυμνάσιο) και μιλαγα με την κολητή μου στο τηλ όσο ωλέπαμε Ντεγκράσι...τότε ήταν φτηνές οι χρεώσεις του ΟΤΕ...και σχολιάζαμε τα πάντα...Την Ελληνίδα παρεπιπτώντως την έλεγαν Βούλα και τα είχε με ένα μαύρο παιδί με φρικτό κούρεμα και χωρίστρα...ο πατέρας της είχε φρικάρει λόγω του χρώματος και η Βούλα (Ελληνίδα επαναστάτρια!!!) την έκανε από το σπίτι (14 ετών) κι έμενε μόνη της!!! δούλευε σε ενα καφέ και φόραγε πάντα κάτι φρικτές φούστες για να δείξει τον συντηρητισμό των Ελλήνων μεταναστών...οσο για επεισόδια...έχω όλη την σειρα...μέσα στο μυαλό μου...δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να βρεθεί κάτι...όμως πέφτω στα γόνατα και παρακαλώ!!! Αν κάποιος έχει κάτι!!! Οτιδήποτε!!!Πλιιιιζζζζζζζζζζζζζζ!!!!!!!!!!!!!
 
Θυμάμαι που το εβλεπα και φώναζε η μαμά μου. Ωραία σειρά, πολύ καλύτερη απο κάτι σημερινές μπούρδες τύπου "California teens"
 
Σε αυτή τη σειρά δεν είχε αυτοκτονήσει ένας από τους μαθητές και το πανκιό τα είχε πάρει χαρακτηριζοντάς τον δειλό και ότι ήθελε έτσι να τραβήξει την προσοχή και κάτι τέτοια;
 
Playmolover είπε:
Σε αυτή τη σειρά δεν είχε αυτοκτονήσει ένας από τους μαθητές και το πανκιό τα είχε πάρει χαρακτηριζοντάς τον δειλό και ότι ήθελε έτσι να τραβήξει την προσοχή και κάτι τέτοια;

Ήταν ο πατέρας του παιδιού της που είχε αποπειραθεί να αυτοκτονήσει, αλλά οχι επειδή ήταν δυστυχισμένος κτλ αλλά επειδή είχε πάρει LSD και 'τα είδε όλα'. Τελικά είχε μείνει ή ανάπηρος ή φυτό, κάτι τέτοιο...
 
παιδιά εγώ θυμάμαι τον "Σνέικ" που ήταν ο ψηλός φίλος του Τζόυ Τζερεμάια και τον Γουίλς.Ο "Σνέικ" είχε κλονιστεί από την ομολογία του αδερφού του ότι είναι ομοφυλόφιλος.Σημειώστε ότι ο αδερφός του ήταν ήρωας του σχολείου και σούπερ μπασκετμπολίστας (μάλιστα υπήρχαν κάδρα του στους τοίχους του σχολείου).Μου άρεσαν πολύ οι δίδυμες.Πραγματικά ήταν σειρά με πολλά χρήσιμα μηνύματα και θα ήθελα τα παιδιά μας (για όσους είμαστε ή σκοπεύουμε να γίνουμε γονείς) να την παρακολουθήσουν.
 
Η σειρά ήταν όντως πολύ καλή. Τη δείχνω σήμερα στους μαθητές/στις μαθήτριές μου και αν και στην αρχή τους ξενίζει το ντύσιμο των late '80s, τελικά τους/τις κερδίζει και την παρακολουθούν με μεγάλο ενδιαφέρον.

Αξίζει να πούμε ότι τα τελευταία χρόνια παίζεται το "Degrassi: the Next Generation" που ξεκίνησε πριν από 8 χρόνια, με την Έμμα, το κορίτσι που γέννησε η Σπάικ να πηγαίνει στο Γυμνάσιο... Τώρα, υποθέτω, θα έχει αποφοιτήσει και αυτή...
 
b0reii na mai mikr0C alla kai pCaymen0C ;) ) anevaCmena epeiC0dia ap0 th Cez0n thC ep0xhC CaC uparxun Ct0 y0ut0ube mazi me b0lik0 ulik0 ap0 tiC ep0meneC Cez0n . (:) eyw afth th Ctiymh vriCk0mai Ct0 10o kukl0 ka9wC parak0lu9w 0nline ta epeiC0dia ;) ) makran kalutera ap0 tiC pr0hyumeneC Cez0n (:) ;)
 
appoul είπε:
Η σειρά ήταν όντως πολύ καλή. Τη δείχνω σήμερα στους μαθητές/στις μαθήτριές μου και αν και στην αρχή τους ξενίζει το ντύσιμο των late '80s, τελικά τους/τις κερδίζει και την παρακολουθούν με μεγάλο ενδιαφέρον.
Αξίζει να πούμε ότι τα τελευταία χρόνια παίζεται το "Degrassi: the Next Generation" που ξεκίνησε πριν από 8 χρόνια, με την Έμμα, το κορίτσι που γέννησε η Σπάικ να πηγαίνει στο Γυμνάσιο... Τώρα, υποθέτω, θα έχει αποφοιτήσει και αυτή...


Ce p0i0 sx0lei0 d0ulevete ?????? o_OO
 
θυμαμαι συγκεκριμενα ενα παιδι με γυαλια που ενω ηταν να παει βολτα με τους γονεις του εκατσε να ηχογραφησει κατι τραγουδια με την μπαντα του και τελικα οι γονεις του πεθαναν σε τροχαιο και αυτος κατηγορουσε τους υπολοιπους της μπαντας που δεν τον αφησαν να παει μαζι
 
Είστε απίθανοι!!! Πριν λίγες μέρες σκεφτόμουν αυτή τη σειρά!
 
Θυμάμαι ο Τζόυ, ο Σνεικ και ο Γουιλς είχαν ένα συγκρότημα και είχαν γράψει ένα και μοναδικό τραγούδι. Θυμάμαι τον είχανηχογραφήσει σε μια τεράστια κασέτα. Θυμάμαι τον Γουιλς που ήταν υιοθετιμένος και οι γονείς του σκοτώθηκαν σε αυτοκινηστικό ατύχημα. Μετά έπεσε σε κατάθληψη και απομακρύνθηκε απο τους κολλητούς του γιατί ενδόμυχα ένιωθε τύψεις επειδή τον προέτρεπαν μάλλον να μην τους ακούει και να κάνει ότι άρεσε σε αυτούς. Αργότερα έψαξε να βρει τους πραγματικούς του γονείς και κατάφερε να βρει μόνο τον πατέρα του ο οποίος ήταν επίσης μέλλος ροκ συγκροτήματος και περιόδευε συνέχεια και έδειχνε πως δεν τον ήθελε και πολύ μαζί του γιατί είχε και μια γκόμενα ο μπαμπάς μαζί και εκείνη του γκρίνιαζε να μην δεχτεί το γιο του. Ετσι μετά ο φίλος μας ο Γουίλς γύρισε στο σπίτι του στην γιαγιά του (μάλλον ήταν μητέρα του θετού του πατέρα) και σιγά σιγά άρχισε να ξαναβρίσκει τους φίλους του και την παλιά του ζωή.
 
Lol ,διαλεξα προσφατα στο ΗULU ενα επεισοδιο που θυμομουν πιο πιο πολυ και ηταν αυτο που θελαν να γυρισουν ενα βιντεοκλιπ .

Να το θρυλικο τραγουδι.


Επισης στην ελληνικη τηλεοραση για μια σεζον ειχε παιχτει θυμαμαι και το πρωτο απο το franchise της σειρας που πηγαιναν δημοτικο οι ιδιοι πρωταγωνιστες του Junior High-High.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Kids_of_Degrassi_Street
 
Στο τελευταίο επεισόδιο του Degrassi High και ενώ τα παιδιά είχαν οργανώσει πάρτυ αποφοίτησης, στο σχολείο ξέσπασε πυρκαγιά και το έκαψε ολοσχερώς. Εκεί τελείωσε και ο δεύτερος κύκλος. Δεν ξέρω μετά απο αυτό γυρίστηκε και άλλος κύκλος. Εγώ το έβλεπα σε επανάληψη το καλοκαίρι του 94 κάθε μέρα. Πάντως πρέπει να έπαιζαν αρκετά Ελληνάκια στη σειρά γιατί στο τέλος το καστ είχε αρκετά ελληνικά επώνυμα.
 
Πίσω
Μπλουζα