Σκηνές από ταινίες που όταν τις είδαμε με τους γονείς μας κοκκινίσαμε από ντροπή.

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
19.549
Τι θυμηθηκα τωρα...
Οταν η κορη μου ηταν γυρω στα 10 ειχε ξετρελαθει με την ταινια του 1980, Εξοδος κινδυνου. Αυτη με την Καρλατου και τον Φουντα. Επειδη στο ζητημα ακαταλληλοτητας ταινιων ειμαι παρα πολυ ευαισθητη οσον αφορα τα παιδια, εξ αρχης ειχα επιτρεψει στην κορη μου να βλεπει μονο τις σκηνες που ενεκρινα. Οι οποιες ευτυχως ηταν και οι περισσοτερες.
Ενας 9χρονος φιλος της κορης μου, γειτονοπουλο, ειχε ερθει σπιτι μια μερα και ξετρελαθηκε κι αυτος με την ταινια. Οση επετρεψα δηλαδη να παρακολουθησει μαζι με τη μικρη. Απο τοτε το αγορακι αυτο ερχοταν σπιτι παρα πολυ συχνα και καθε φορα μαζι με την κορη μου, μου ζητουσαν με μια φωνη: "Θα μας βαλεις την αστυνομικινα;"
Και παντα τους ελεγα ναι και παντα ημουν παρουσα για να κοβω με το ψαλιδι. :)

Imgema

Alien RetroDatabase
Αντιδράσεις
1.073
Κάπου στα 90's και όχι 80's. Oι γονείς μου στο σαλόνι να συζητάνε για κάτι και εγώ να παίζω δίπλα, δεν θυμάμαι τι, λογικά κάτι στο Game Boy. Αν θυμάμαι καλά ήταν αρκετά αργά αλλά ήμουν σε ηλικία που με λίγη αντίσταση δεν με έστελναν με το ζόρι για ύπνο.

Η τηλεόραση ανοιχτή σε κρατικό κανάλι, κανείς δεν παρακολουθούσε και ήταν πιο πολύ background noise αλλά έπαιζε μία ταινία στην οποία ρίχναμε που και που ματιές.

H ταινία ήταν το "Pretty Baby" με την Brooke Shields πιτσιρίκα στα 12 της και την Suzan Sarandon, λογικά uncut version, όπου μία από τις δύο πρωταγωνίστριες έχει αρκετά χύμα γυμνές σκηνές. Οσοι δεν γνωρίζετε μαντέψατε λάθος ποια από τις δύο.

Δεν θυμάμαι να ντράπηκα, πιο πολύ θυμάμαι ότι μου φάνηκε πολύ περίεργο γιατί δεν είχα ξαναδεί κάτι παρόμοιο και σκεφτόμουν διάφορα όπως "αφήνουν να υπάρχουν και τέτοιες ταινίες?" Οι γονείς μου όμως παίζει να ήθελαν να ανοίξει η γη να τους καταπιεί :icon_lol:

paulochelao24

Retro Member
Αντιδράσεις
2.210
Αυτό το είχα πάθει με ένα επεισόδιο της σειράς Miami Vice την εποχή που το πρωτοέβαλε η ΕΡΤ1. Ήταν ένα επεισόδιο απ' τα πρώτα σχετικά και είχε μια σκηνή που ο Philip Michael Thomas έκανε έρωτα με μια κοπέλα. Το πρώτο πρόβλημα ήταν πως καθόμασταν οικογενειακώς στο σαλόνι και βλέπαμε το επεισόδιο (τύχαινε να αρέσει παραδόξως και στους γονείς αυτή η σειρά αν και τότε δεν ήταν καθόλου της τηλεόρασης) και το δεύτερο πρόβλημα ήταν πως η συγκεκριμένη άβολη (για τότε) σκηνή είχε λίγο μεγαλύτερη διάρκεια απ' τις συνηθισμένες. Το παράξενο ήταν ότι οι δικοί μου αν και συντηρητικοί με τέτοια δεν σοκαρίστηκαν καθόλου ίσα ίσα έδειξαν και ενδιαφέρον για την συνέχεια του επεισοδίου. Αυτό μάλλον δείχνει ότι η σκηνή ήταν καλογυρισμένη χωρίς χυδαιότητα κι όταν το 2011 το είδα ξανά μετά από χρόνια σε dvd,το συνειδητοποίησα καλύτερα.
Είναι το επεισόδιο "The great McCarthy" απ' τον πρώτο κύκλο.

Μπλουζα