Σκυλάδικα!

exetlaios είπε:
Αγαπητέ, τα μπέρδεψες !
Το τραγούδι που αναφέρεις είναι του θρυλικού ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΤΕΒΑ !

" ... παρά να ζω κοντά σου, καλύτερα απόψε,


μαχαίρια καν' τα χέρια σου και τη ζωή μου κόψε ! "
Α ρε exetlaios, τι μου θύμησες τώρα!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΤΕΒΑΣ RULES!!!

"Τ'άσπρα τα χεράκια σου, τα γιασεμάκια σου

στο λαιμό μου βάλανε θηλιά.........."
 
Εχετε πεσει πολυ χαμηλα....:biglaugh:
 
exetlaios, που είναι εκείνο το DVD-R; :)

Παραανέβηκα ψηλά τελευταία και βλέπω πολλούς "ποιοτικούς", πρέπει να ξανακυλιστώ στον βούρκο επειγόντως! :D
 
Ένα από τα κορυφαία τραγούδια του Φλωρινιώτη είναι το τακα τακα, μιλάμε πολύ γέλιο:biglaugh:

Όμως στην λίστα αυτή έχουμε ξεχάσει τον διάσημο Κένυ ρότζερς της Ελλάδος Γ.Καμπουρίδη του οποίου είμαι και fun μεγάλος με τις μεγάλες επιτυχίες του Μείνε κοντά μου μια ζωή, Άστο να μείνουμε φίλοι, Έρχομαι και σ'ανταμώνω,Τατουάζ, Πάτα με

Μυθική και η ερμηνεία του αντιλαλούνε τα βουνα στην ταινία ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ την ώρα του μακελιού.

Πηγαίνω τακτικά όπου τραγουδάει έχουμε γίνει πλέον φίλοι και είναι σούπερ ο τύπος γίνεται γλέντι από τα παλιά

Επίσης θα πρέπει να προσθέσουμέ ανάμεσα σε όλους τους προαναφερθέντες και τον Γιάννη Πηνειώτη με το άσμα Να είσαι παντρεμένος και μ'άλλη ερωτευμένος. :)
 
Kabouridis είπε:
Όμως στην λίστα αυτή έχουμε ξεχάσει τον διάσημο Κένυ ρότζερς της Ελλάδος Γ.Καμπουρίδη του οποίου είμαι και fun μεγάλος
Πολύ σωστό σχόλιο φίλε !

Μεγάλη μορφή ο Καμπουρίδης.

Άραγε τι να κάνει αυτές τις εποχές ;

Τραγουδάει ακόμα ;
 
Tραγουδάει στο ΝΕΦΕΛΗ στην Θηβών μαζί με Δημητρόπουλο(μυθικό το τραγούδι του 'Κάναμε συμβόλαιο σε υπεύθυνο χαρτί") και Έλενα Βέντη.

Το καλοκαίρι ήταν Παπαράτσι και πέρσυ πάλι στο ΝΕΦΕΛΗ αλλά πρός τον Μάιο είχε διακόψει για λίγο γιατί είχε ένα ατύχημα με το αμάξι του.

Και γι αυτούς που γουστάρουν ορίστε και μια περσυνή φωτογραφία του επί το καθήκον :)
 
Kabouridis είπε:
Tραγουδάει στο ΝΕΦΕΛΗ στην Θηβών μαζί με Δημητρόπουλο(μυθικό το τραγούδι του 'Κάναμε συμβόλαιο σε υπεύθυνο χαρτί") και Έλενα Βέντη.Το καλοκαίρι ήταν Παπαράτσι και πέρσυ πάλι στο ΝΕΦΕΛΗ αλλά πρός τον Μάιο είχε διακόψει για λίγο γιατί είχε ένα ατύχημα με το αμάξι του.
Φίλε, πρέπει να είσαι μεγάλη μορφή ! :thumbup:

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Μακάρι να καταφέρω να πάω ΝΕΦΕΛΗ, να τον δω.

Kabouridis είπε:
Tραγουδάει στο ΝΕΦΕΛΗ στην Θηβών μαζί με Δημητρόπουλο(μυθικό το τραγούδι του 'Κάναμε συμβόλαιο σε υπεύθυνο χαρτί")
Ο Γιώργος Δημητρόπουλος είχε πει και το τρελό χιτ "ΔΕΚΑ ΡΙΧΤΕΡ" !

Δέκα ρίχτερ, δέκα ρίχτερ,


στην καρδιά μου έχεις βάλει,



δέκα ρίχτερ, δέκα ρίχτερ,



και κανείς δε θα τα βγάλει !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Δημητρόπουλος λέει κι ένα άλλο κορυφαίο το Πυρκαγιά.

Είναι θεός ο τύπος και γι αυτο ζητούνται οι στίχοι των τραγουδιών του προς ανάγνωση και απονομή φόρου τιμής:biglaugh:

Αυτά τα τραγούδια που όλα τα μέλη έχουν βάλει είναι πρότυπα στο να τα ακούς και να βάζεις στοίχημα με τον εαυτό σου αν μπορείς να πιείς ολόκληρο το σφραγισμένο μπουκάλι Τζώνυ (τρέχα γύρευε label) που έχεις μπροστά σου κι αν μπορείς να γεμίσεις το τασάκι με αποτσίγαρα Rothmans International αυτά με την χρυσή κυκλική ταινία στο φίλτρο :diablotin:
 
!

Ρε παιδιά...

Οταν είμουν Αμερική, το Πάσχα του 94 έιχαμε πάει μπουζούκια, σε ένα παρακμιακό μαγαζι...εκεί τραγουδούσε ένας τύπος που είχε ερθει και καλά για "λίγες εμφανίσεις με τις μεγάλες επιτυχίες του από Ελλάδα"...το σουξέ του ήταν το εξής

"αν σε πιάσω να κάνεις καμάκι

θα σου πιω το αίμα με το καλαμάκι":biglaugh:

Το γνωρίζετε?? ψάχνω να το βρω τόσα χρόνια.. exetlaios κάτι θα ξέρεις, δεν μπορεί.. :)

Καμπουρίδης...αυτός δεν τραγουδούσε το

"Μείνε, κοντά μου μιά ζωή

όλα για μενα εισαι συ"??
 
Φίλε Καμπουρίδη τα θερμά μου συγχαρητήρια για τις προτιμήσεις σου.

Ο φίλος Exetlaios γνωρίζει για τα καλά τις προσωπικές μου προτιμήσεις στο τραγούδι. Ο Καμπουρίδης έχει απλά τραγουδίσει ΥΜΝΟΥΣ.

Εκτός από τον Καμπουρίδη μπορώ να ξεχωρίσω τον Χρήστο Σαρλάνη, τον Γιώργο Ασλάνη (που τραγουδάνε μαζί αυτή τη χρονική περίοδο) όπως επίσης και τον θρυλικό Κωνστανόπουλο. Ειδικά ο τελευταίος μεγάλη μορφή, είχα και την τιμή να τον γνωρίσω προσωπικά πριν από μερικό καιρό.

Είχα ζητήσει και μου είχε αφιερώσει το τραγούδι "Ανάβω δυό τσιγάρα", το οποίο μου έκανε την τιμή να το τραγουδήσει δύο φορές. Το τραγούδι ήταν αφιερωμένο από την πλευρά μου φυσικάσε κάποια γυναικάρα.

Τα λόγια έχουν ως εξής:

"Ανάβω δυό τσιγάρα και πίνω δυό ποτά,

Το ένα για εσένα τ'άλλο παρηγοριά......"

Ο χαμός και η κόλαση και χωρις το Γερμανό τους.

Το παραπάνω άσμα ενδύκνειται να ακούγεται παρέα με τελειωμένη no name φιάλη ουίσκυ και φυσικά καπνίζοντας άφιλτρα Καρέλια..........
 
thamonas είπε:
Καμπουρίδης...αυτός δεν τραγουδούσε το

"Μείνε, κοντά μου μιά ζωή

όλα για μενα εισαι συ"??
Αυτός είναι ο γίγαντας Γιώργος Καμπουρίδης. :) Είδωλο στην κυριολεξία

που έβγαιναν στο κανάλι του Λεβέντη και δεχονταν τηλεφωνικές παραγγέλιες τους θυμάται κανείς?
 
Είσαι σίγουρα μια database του καλού λαϊκού τραγουδιού.

Που στο καλό θυμάσαι αυτά τα ονόματα;

Παλιές και καλές παρουσίες σε εκλεκτά μαγαζιά της Εθνικής............

Παραθέτω στα ονόματα και την απίθανη Χαρά Βέρα.

Μορφή και μη εξαιρετέα φυσικά πάντοτε και η Κατερίνα Στανίση.

Ψάχνω να βρω τον ύμνο που πάει ως εξής:

"Ήσουν είσαι και θα είσαι το πεπρωμένο μου,

το πιο ωράιο λάθος, κι αγαπημένο μου"

Με καταστρέψατε ρε σεις!!!!!!!!!!!
 
Με συγκινήσατε πρωινιάτικα, παλιόπαιδα !

thamonas είπε:
"αν σε πιάσω να κάνεις καμάκιθα σου πιω το αίμα με το καλαμάκι":biglaugh:

Το γνωρίζετε?? ψάχνω να το βρω τόσα χρόνια.. exetlaios κάτι θα ξέρεις, δεν μπορεί.. :)
Δυστυχώς φίλε μου, με πιάσατε αδιάβαστο !

Kabouridis είπε:
Κορυφή κι ο Κώστας Μοναχός με την κομματάρα"Γιατι εγω, ναι, ναι μωρο μου εγω, δε γινεται με τιποτα ν' αντικατασταθω,

γιατι εσυ, ναι, ναι μωρο μου εσυ, τωρα που φευγω θα με θελεις πιο πολυ".

Το οπόιο τραγούδι ψάχνω να το βρω απεγνωσμένα :help:

Επίσης από γυναίκες προσθέτω την αειθαλη Κατερινα Γρυπαρη με το "Θα σου κανω ιδιαιτερα μαθηηηηματααα"!

Tους

Κώστας Μοναχός = μεγάλη μορφή !

Μόνο και μόνο που παντρεύτηκε τη Μαρία Ρούσου, ήταν υπερτυχερός.

Από Μοναχό μου άρεσε πολύ το βίντεο-κλιπ "Το Καμάκι".

Γυρισμένο σε ένα κινηματογράφο, έπαιζε και ο μακαρίτης ο Σουγκλάκος.

Το τραγούδι που αναφέρεις το έχω σε αυθεντικό βινύλιο, αλλά σε συλλογή ( "TV MAGIC- ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ" ) .

Για την Κατερίνα Γρυπάρη, είχε βγει μια φήμη κάποτε, ότι είχε παίξει σε ... εμ .. "περίεργες" ταινίες, αν και ουδείς μπόρεσε να το αποδείξει.

Οι δε Χαιτίδηδες, κάνανε τρελό πρόγραμμα.

Θυμάμαι ότι συχνά-πυκνά εμφάνιζαν και κάποια αντικείμενα, που είχαν σχέση με τους στίχους που λέγανε. Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια ... κάλτσα ( ! ) και μια πλαστική μπουλντόζα !

Από άλλες γυναίκες, θυμήθηκα την ΟΛΓΑ ΓΑΛΙΤΣΗ, με το χιτ "Βάσει σχεδίου".

Γυρισμένο σε ένα μικρό δισκάδικο στο Μοσχάτο.

Το θυμάμαι γιατί εκεί έγραφα κασσέτες !

Και φυσικά τη ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΑΡΙΝΗ, με τρελό βίντεο κλιπ "Αυτός ο κλέφτης".

Με σενάριο ότι μπουκάρει κλέφτης στο διαμέρισμά της και ... τον ερωτεύεται !

Υ.Γ. Θυμάται κανείς τον Ανδρέα Βάσιο, με το μεγάλο χιτ "Δεσποινίς μου, έμπα μεσ'τ'αμάξι" ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Κώστας Μοναχός = μεγάλη μορφή !Μόνο και μόνο που παντρεύτηκε τη Μαρία Ρούσου, ήταν υπερτυχερός.

Από Μοναχό μου άρεσε πολύ το βίντεο-κλιπ "Το Καμάκι".

Γυρισμένο σε ένα κινηματογράφο, έπαιζε και ο μακαρίτης ο Σουγκλάκος.

Το τραγούδι που αναφέρεις το έχω σε αυθεντικό βινύλιο, αλλά σε συλλογή ( "TV MAGIC- ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ" ) .

Για την Κατερίνα Γρυπάρη, είχε βγει μια φήμη κάποτε, ότι είχε παίξει σε ... εμ .. "περίεργες" ταινίες, αν και ουδείς μπόρεσε να το αποδείξει.

Οι δε Χαιτίδηδες, κάνανε τρελό πρόγραμμα.

Θυμάμαι ότι συχνά-πυκνά εμφάνιζαν και κάποια αντικείμενα, που είχαν σχέση με τους στίχους που λέγανε. Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια ... κάλτσα ( ! ) και μια πλαστική μπουλντόζα !

Από άλλες γυναίκες, θυμήθηκα την ΟΛΓΑ ΓΑΛΙΤΣΗ, με το χιτ "Βάσει σχεδίου".

Γυρισμένο σε ένα μικρό δισκάδικο στο Μοσχάτο.

Το θυμάμαι γιατί εκεί έγραφα κασσέτες !

Και φυσικά τη ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΑΡΙΝΗ, με τρελό βίντεο κλιπ "Αυτός ο κλέφτης".

Με σενάριο ότι μπουκάρει κλέφτης στο διαμέρισμά της και ... τον ερωτεύεται !

Υ.Γ. Θυμάται κανείς τον Ανδρέα Βάσιο, με το μεγάλο χιτ "Δεσποινίς μου, έμπα μεσ'τ'αμάξι" ;
καλημερα σε ολους!

- το χιτ του μοναχου που αναφερεστε ειναι απο τον δισκο "υπαρχει λυση" με απιστευτο εξωφυλλο τον μοναχο να εχει το δακτυλο στον κροταφο σαν να σου λεει "στο ειπα εγω..." τον βρηκα και τον αγορασα τον νοεμβριο στο μοναστηρακι και τον δωρισα σε ενα φιλο (οποιος ενδιαφερεται, μπορω να το δανειστω)

- χαιτιδης : το νο1 χιτ τους ηταν η καλτσα "εισαστε ολες ιδια ρατσα πως να το κανουμε, μα η καρδια δεν ειναι καλτσα να την μανταρουμε" κατα την διαρκεια των εκπομπων στο καναλι67, ο ενας εβγαζε την καλτσα!!! και επαιζεκιθαρα φορωντας την σαν γαντι κατα την διαρκεια του τραγουδιου !!

- χαιτιδης2 : το επομενο σινγκλ που ξεχωρισε ηταν "το ταψι" "Θα σε μαθω να διαβαζεις, Α-Β-Φ-Χ-Ψ, θα σε κανω να χορεψεις στο δικο μου το ταψι !!!! "

- χαιτιδης3 : οι αφοι χαιτιδη διατηρουν κοσμικη ταβερνα καπου στην βαρυπομπη. τι λετε να γνωριστουμε εκει υπο τους ηχους τους ??

- η κατερινα γρυπαρη εχει πρωταγωνιστησει στην ταινια "αννιτα, το κοριτσι του ερωτα" με αξιοζηλευτες επιδοσεις μαλιστα (πρωκτικο) σε μια εποχη που οι τσοντες ηταν καπως πιο μαζεμενες...

ελπιζω να σας καλυψα!
 
καλημερα σε ολους!
- το χιτ του μοναχου που αναφερεστε ειναι απο τον δισκο "υπαρχει λυση" με απιστευτο εξωφυλλο τον μοναχο να εχει το δακτυλο στον κροταφο σαν να σου λεει "στο ειπα εγω..." τον βρηκα και τον αγορασα τον νοεμβριο στο μοναστηρακι και τον δωρισα σε ενα φιλο (οποιος ενδιαφερεται, μπορω να το δανειστω)

- χαιτιδης : το νο1 χιτ τους ηταν η καλτσα "εισαστε ολες ιδια ρατσα πως να το κανουμε, μα η καρδια δεν ειναι καλτσα να την μανταρουμε" κατα την διαρκεια των εκπομπων στο καναλι67, ο ενας εβγαζε την καλτσα!!! και επαιζεκιθαρα φορωντας την σαν γαντι κατα την διαρκεια του τραγουδιου !!

- χαιτιδης2 : το επομενο σινγκλ που ξεχωρισε ηταν "το ταψι" "Θα σε μαθω να διαβαζεις, Α-Β-Φ-Χ-Ψ, θα σε κανω να χορεψεις στο δικο μου το ταψι !!!! "

- χαιτιδης3 : οι αφοι χαιτιδη διατηρουν κοσμικη ταβερνα καπου στην βαρυπομπη. τι λετε να γνωριστουμε εκει υπο τους ηχους τους ??

- η κατερινα γρυπαρη εχει πρωταγωνιστησει στην ταινια "αννιτα, το κοριτσι του ερωτα" με αξιοζηλευτες επιδοσεις μαλιστα (πρωκτικο) σε μια εποχη που οι τσοντες ηταν καπως πιο μαζεμενες...

ελπιζω να σας καλυψα!
Respect ζαμάνος ! :clap:

Τελικά το φόρουμ μας, έχει μαζέψει τον "αφρό" όσον αφορά τις λαικές-γνώσεις !
 
ζαμανος είπε:
καλημερα σε ολους!
- το χιτ του μοναχου που αναφερεστε ειναι απο τον δισκο "υπαρχει λυση" με απιστευτο εξωφυλλο τον μοναχο να εχει το δακτυλο στον κροταφο σαν να σου λεει "στο ειπα εγω..." τον βρηκα και τον αγορασα τον νοεμβριο στο μοναστηρακι και τον δωρισα σε ενα φιλο (οποιος ενδιαφερεται, μπορω να το δανειστω)

- χαιτιδης : το νο1 χιτ τους ηταν η καλτσα "εισαστε ολες ιδια ρατσα πως να το κανουμε, μα η καρδια δεν ειναι καλτσα να την μανταρουμε" κατα την διαρκεια των εκπομπων στο καναλι67, ο ενας εβγαζε την καλτσα!!! και επαιζεκιθαρα φορωντας την σαν γαντι κατα την διαρκεια του τραγουδιου !!

- χαιτιδης2 : το επομενο σινγκλ που ξεχωρισε ηταν "το ταψι" "Θα σε μαθω να διαβαζεις, Α-Β-Φ-Χ-Ψ, θα σε κανω να χορεψεις στο δικο μου το ταψι !!!! "

- χαιτιδης3 : οι αφοι χαιτιδη διατηρουν κοσμικη ταβερνα καπου στην βαρυπομπη. τι λετε να γνωριστουμε εκει υπο τους ηχους τους ??

- η κατερινα γρυπαρη εχει πρωταγωνιστησει στην ταινια "αννιτα, το κοριτσι του ερωτα" με αξιοζηλευτες επιδοσεις μαλιστα (πρωκτικο) σε μια εποχη που οι τσοντες ηταν καπως πιο μαζεμενες...

ελπιζω να σας καλυψα!
αξιοθαύμαστος :animeek:
 
o exetlaios ειναι η ζωντανή ιστορία του λαικού τραγουδιού !!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα