Σογκούν - Shogun (1980)

giorgos

Banned
Joined
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
233
Αντιδράσεις
12
Σογκούν (Shogun, 1980), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Σάββατο 27/11/1982


Αν ειναι δυνατον να παραλειψουμε την θρυλικη αυτη σειρα.

Ποιος την ειδε και δεν του εμεινε αξεχαστη??

Ριτσαρντ Τσαμπερλαιν (βλ.και Τα Πουλια Πεθαινουν Τραγουδωντας)

και Τοσιρο Μιφουνε ως Τοροναγκα-Σαν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...παλιά και αγαπημένη σειρά. :)

Απο την πόρωση είχα προμηθευτεί αργότερα το ομώνυμο παιχνίδι στον Amstrad, καί έπειτα και το βιβλίο. :D (...τα ίδια και με το άλλο βιβλίο του Clavell, το Tai-Pan...).
 
Ειναι απιστευτο παντω οτι για να μην χαλασει την καριερα του ο Richard Chamberlain περιμενε ολα αυτα τα χρονια για να δηλωσει προσφατα οτι ειναι gay τελικα και συζει με αντρα εδω και 25 χρονια!!!
 
johnalepou είπε:
Ειναι απιστευτο παντω οτι για να μην χαλασει την καριερα του ο Richard Chamberlain περιμενε ολα αυτα τα χρονια για να δηλωσει προσφατα οτι ειναι gay τελικα και συζει με αντρα εδω και 25 χρονια!!!

:down: :down: :down:
 
O ritchard στην καλυτερη του ταινια-αντιγραφη του INDY ακρως διασκεδαστικη http://www.imdb.com/title/tt0089421/ με ενα sequel οχι τοσο καλο http://www.imdb.com/title/tt0092534/ .Επισης εβγαλε και <<τα πουλια πεθαινουν τραγουδωντας >> η οποια παιχτηκε τα 80ς στην κρατικη με μεγαλη επιτυχια.http://www.imdb.com/title/tt0085101/ .
10mpz9.jpg
36mdg3.jpg
16msc4.jpg
 
Tραγικό πάντως να έχεις κάποιον για πρότυπο άνδρα τόσα χρόνια και να σου προκύψει στο φινάλε...αχλαδιά!
 
Που να το φανταστώ οτι μετά από χιλιάδες φιλίματα με τις ποιο όμορφρες ηθοποιούς σε έργα θα μας έβγαινε master στο οπισοκωλομπρούμιτο!!!! :D
 
Είδες τελικά τι γίνεται βρε παιδί μου!

Άμα τα έχεις όλα και δεν υπάρχει τίποτα άλλο να κατακτήσεις, σε τρώει ο κ. για κάτι νέο και διαφορειτκό.
 
να ανοιξεις διαπλατα νεους οριζοντες βρε αδερφε...
 
Πραγματικα πιστεύω οτι το SHOGUN ηταν απο τις καλύτερες μίνι σειρές μαζί με το ''Βόρειοι και Νότιοι'' που προβλήθηκαν απο την Κρατική τηλεόραση, γι'αυτό δεν θα μπορούσαν να λείπουν απο το αρχείο μου!!!!!
 
geiaaa sas!!

filoi mou:

a. einai gnwsto oti zouse me antra kai apo poly kairo malista!!

b. gia ton Rock Hudson to mathame otan pethane apo aids!!

persi gia ta gennethlia mou o antras mou mou ekane dwro to Shogun kai synexizw na eimai fan opws kai tote!!! :D

filakia
 
Δεν μπορώ να μην αναφερθώ σε αυτή την καταπληκτική σειρά, χάρις στην οποία έμαθα και λιγοστά γιαπωνέζικα (DINO-σαν, AARDVARK-σαμα, Βάσκαρε-μας!) :D

Πέρα από την πλάκα, το SHOGUN, ήταν και είναι από τις πολύ αγαπημένες μου σειρές η οποία είναι από τις περιπτώσεις που είναι καταδικασμένες να πετύχουν!

Με τέτοιο κάστ ηθοποιών, σκηνοθεσία, φωτογραφία...

Ανεπανάληπτες αναμνήσεις, από μια ανεπανάληπτη εποχή (cliche?)...

Τέλος, χθες η γυναίκα μου μου έκανε ένα δώρο :



5 DISC BOX SET

Άμα σε καταλαβαίνει ο άνθρωπός σου... :)
 
Και η γιαπωνεζουλα ολα τα λεφτα... επαιζε και στον πιλοτο του Babylon 5
 
H Yoko Shimada ? στο Babylon 5 ? εισαι σιγουρος ?
 
Σωστα... ειναι αυτη που επαιζε στο Καρατε Κιντ 2... θορρυ!!
 
πολυ καλη του ταινια επισης ηταν το τελευταιο κυμα ,αν θυμαμαι καλα,με θεμα ενα αυστραλιανο μυθο,το σογκουν απλα φοβερο!
 
Κριμα για τον Τσάμπερλειν (θα το πώ στην μαμά μου για να λιποθυμήσει...)

Πάντως το Σογκούν ήταν απίστευτη σειρά (όσο παρακολούθησα) καθώς και το βιβλίο (1500 σελίδες περίπου) που έκατσα και το διάβασα ένα καλοκάιρι. Είναι πραγματικά κρίμα να είναι τόσο δυσευρετο σήμερα. Ελπίζω κάποιος εκδότης να το ξαναβγάλει στην αγορά!
 
Πίσω
Μπλουζα