Σπάνιες Ελληνικές ταινίες

Δυο ταινίες που ψάχνω εδώ και καιρό

1.Ο δρόμος με τις ακακίες (έχει αναφερθεί ήδη)

2.Φλογέρα και Αίμα

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν και αν ναι που μπορώ να απευθυνθώ για να τις ψάξω???
 
Καλως ήρθες φίλε μου και καλή χρονιά σου εύχομαι! και τον δρόμο με τις ακακιες τον ψάχνουμε( εγω προσωπικά θα ηθελα να δω και την βιλα με τα νούφαρα) αλλά μέχρι τωρα αφαντος! Ισως την νέα χρονιά η Δ.Τ. να την δείξει την ταινία και ας δώσουμε προσοχή στο πρόγραμμα( βαζει και σπάνιες ταινιες τωρα)
 
Καλή χρονιά! Η αλήθεια είναι ότι για το "ο δρόμος με τις ακακίες" υπάρχουν κάποιες αναφορές και εδώ μέσα. Για το " φλογέρα και αίμα " δεν έχω βρει τίποτα πουθενά. Δεν ξέρω όμως που να ψάξω, σε εταιρείες διανομής-παραγωγής? Κυκλοφόρησαν ποτέ σε DVD? ας βοηθήσει όποιος ξέρει....
 
Nα προσθέσω και εγώ τις ταινίες που αναζητώ... ζητώ συγνώμη που επαναλαμβάνομαι...

1. Είναι βαρύς ο πονος μου (1965)

2. Οι άντρες δεν λυγίζουν ποτέ (1968)

3. Χωρίς μάρτυρες (1983)
 
Παιδια στην ταινια '' ο μπαμπάς εκπαιδευεται'' την παλια ταινια εννοω που έδειξε η νεριτ σήμερα, δεν υπαρχει τελος :( ειναι ημιτελης και σταματα απότομα με την Μαυροπουλου και τον Καμπανέλλη να τα λένε! κριμα, γιατι πρόκειται για πανέμορφη ταινια, εχει δει κανεις το τέλος;
 
αριαδνη είπε:
Παιδια στην ταινια '' ο μπαμπάς εκπαιδευεται'' την παλια ταινια εννοω που έδειξε η νεριτ σήμερα, δεν υπαρχει τελος :( ειναι ημιτελης και σταματα απότομα με την Μαυροπουλου και τον Καμπανέλλη να τα λένε! κριμα, γιατι πρόκειται για πανέμορφη ταινια, εχει δει κανεις το τέλος;
Η ταινία έχει κυκλοφορήσει σε dvd σε original. Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες και έβαλα να το δω. Ναι και το αυθεντικό δισκάκι έτσι τελειώνει απότομα! Προφανώς έχει χαθεί μέρος της ταινίας για να το κυκλοφορήσουνε έτσι...
 
αριαδνη είπε:
Παιδια στην ταινια '' ο μπαμπάς εκπαιδευεται'' την παλια ταινια εννοω που έδειξε η νεριτ σήμερα, δεν υπαρχει τελος :( ειναι ημιτελης και σταματα απότομα με την Μαυροπουλου και τον Καμπανέλλη να τα λένε! κριμα, γιατι πρόκειται για πανέμορφη ταινια, εχει δει κανεις το τέλος;
αριαδνη ξανασυζητησαμε γι αυτο το θεμα απ αυτο το ποστ και κατω :flower:
 
τονυ, ευχαριστω που μπήκες στο θέμα και την ξαναδες :thanx2:

κατερινα μου, εσυ το θυμόσουν, εγω το'χα ξεχασει τελείως, ο atanasio, μας λέει πως καταλήγουν μαζί, ελπίζω μόνο να τιμωρήθηκαν και οι αδίστακτες γυναικες
 
Γεια σε ολους,

δεν ξερω εαν ειναι σπανια ταινια αλλα προσπαθω να βρω τον φαταουλα 1952 και δεν τα καταφερνω.

Γνωριζει καποιος ?
 
Υπάρχει πιθανότητα να έχει κυκλοφορήσει παράνομα όπως διάβασα κάπου; Αυτό που αναφέρει ο ριζοσπάστης,Παρασκευή 9 Απρίλη 1999, πως προβλήθηκε στην Αμερική ισχύει; Υπάρχει πράγματι στη Γαλλική ταινιοθήκη κόπια; Ισχύει αυτό που διάβασα από γνωστό της Αλιφέρη πως διακόπηκε πριν ολοκληρωθεί; Και εν πάσει περιπτώσει, ως συλλέκτης υπερσπάνιων ταινιών από όλον τον κόσμο, έχει κανένα νόημα να την αναζητήσει κανείς; Μιλάω για το πειραματόζωο του Κοκόλη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει πιθανότητα να έχει κυκλοφορήσει παράνομα όπως διάβασα κάπου; Αυτό που αναφέρει ο ριζοσπάστης,Παρασκευή 9 Απρίλη 1999, πως προβλήθηκε στην Αμερική ισχύει; Υπάρχει πράγματι στη Γαλλική ταινιοθήκη κόπια; Ισχύει αυτό που διάβασα από γνωστό της Αλιφέρη πως διακόπηκε πριν ολοκληρωθεί; Και εν πάσει περιπτώσει, ως συλλέκτης υπερσπάνιων ταινιών από όλον τον κόσμο, έχει κανένα νόημα να την αναζητήσει κανείς;
 
Παιδια εξαιρετική ταινία το ''κοριτσι της γειτονιάς'' δείχνει την παλια πλάκα και πόσο εχει αλλάξει από τότε/ για να καταλάβω εκεί ηταν οι φτωχοι αθηναίοι :eek: γιατι εγω νόμιζα πως στην πλάκα ζούσαν οι πλούσιοι πάλαι τότε! καπου η πρωταγωνιστρια λέει πως δεν αντέχει την χαμοζωή και τα χαμόσπιτα και πως θέλει να ζήσει και εννοει να πάει στην πολιτεία :eek: δηλ. η Πλάκα δεν εννοουντα πολιτεία;( μου θυμισε εμας στα χωρια με τα καπνά που ονειρευόμασταν την ζωή της πόλης :cool: )
 
Μήπως εννοεί την περιοχή Πολιτεία; Η Πλάκα γενικά νομίζω ότι ήταν λαϊκή και υποβαθμισμένη περιοχή
 
Μα τότε η Πολιτεία ήταν εξοχή που βγαίνανε τσακάλια κι αρκούδες
 
Και μενα ρε παιδια μου κανε εντυπωση αν δεν είναι η Πλάκα Αθηνα τοτε τι αλλα η ηρωιδα συνεχεια λέει θέλω να πάω στην πολιτεια και ετσι παρατα τον αρραβωνιαστικο της
 
Ειναι απλο, νομιζω. Η Πλακα με τα γραφικα παλια σπιτακια δεν ηταν αρκετη για την ηρωιδα. Λεγοντας πως ηθελε να παει στην πολιτεια εννοουσε πως λαχταρουσε να φυγει περα απο τα συνορα της συνοικιας της. Να βρεθει στην πολη με τις πολυκατοικιες, τα αυτοκινητα, τις βιτρινες, τα θεατρα και τα κοσμικα κεντρα, πραγματα που ελειπαν απο την Πλακα. Ηθελε να ζησει τη μεγαλη ζωη που φυσικα δε θα την εβρισκε στη μικρη γειτονια της.
 
Κάπου είναι φυσιολογικό για καποια νεα κοπέλα να το αναζήτα αυτό, βεβαια οι κίνδυνοι είναι πολλοι από κει και πέρα
 
βρηκα μετα απο ψαξιμο το ονειρο αριστερης νυχτας του κατσουριδη με τον καλογεροπουλο και το ειδα φαινεται οντως οτι λειπουν καποιες σκηνες στο τελος οπως υποστηριζει ο καλογεροπουλος παρολα αυτα ειναι αρκετα ενδιαφερουσα
 
Νομιζω δεν εχει κυκλοφορησει! Εξαιρετικο ευρημα λοιπον
 
ναι υπαρχει ταινια ''αγνη και ατιμασμενη''o_Oνομιζα πως ετσι το λέγαμε όπως το ΄΄εμεινα παρθενα για το παιδι μου'' αλλά υπάρχει στα αληθεια όπως και ταινια ΄΄κατηγορω το κορμι μου''
 
Πίσω
Μπλουζα