Σταρ Τρεκ: Ταξίδι στα αστέρια - Star Trek (1966-?)

Capt.jpg

Τι 90 χρόνων βρε παιδιά; Εδώ ο Leonard Nimoy πέθανε το 2015, και από ότι ξέρουμε οι Vulcans ζουν (όπως και οι Romulans) 200 χρόνια (και βάλε)!
Κάτι έχει κάνει ο τύπος ή κάτι του συνέβη στο παγωμένο διάστημα... πρέπει να είναι πάνω από 200!!! :rofl::p
 
Τελευταία επεξεργασία:
O Καπταιν Κιρκ στα 90 του θα παει στο διαστημα και θα κατεχει και το ρεκορ του πιο ηλικιωμενου αστροναυτη ever.
Eλπιζω ο Μπεζος να μην μας τον σκοτωσει.

William Shatner going to space on Jeff Bezos' Blue Origin rocket
 
Βασικα δεν ειναι διαστημα αυτο με την εννοια το ιδιο που πηγαινουν οι αστροναυτες.
Ειναι ενα υψος ισα ισα να δεις το μαυρο του διαστηματος και να νιωσεις την ελειψη βαρυτητας.
Οι αλλοι δυο συνεπιβατες πληρωσαν 250.000 εισιτηριο ο καθενας για να ταξιδεψουν και στα δικα μας.
 
Βασικα δεν ειναι διαστημα αυτο με την εννοια το ιδιο που πηγαινουν οι αστροναυτες.
Ειναι ενα υψος ισα ισα να δεις το μαυρο του διαστηματος και να νιωσεις την ελειψη βαρυτητας.
Οι αλλοι δυο συνεπιβατες πληρωσαν 250.000 εισιτηριο ο καθενας για να ταξιδεψουν και στα δικα μας.
Ε, ναι, δεν πήγε και στο outer space :)
Με το Entreprise θα ταξίδευα κ'εγώ! Αλλά με αυτά τα καβουρδιστήρια, δεν πάω ούτε μέχρι το περίπτερο!
 
Βασικα δεν ειναι διαστημα αυτο
Εδώ οι ειδήσεις που άκουσα είπαν σχετικά σωστά "edge of space" αλλά μετά τα είπαν τραγικά. Όχι ότι ακόμη και μια τέτοια πτήση δεν είναι κάτι το δύσκολο και σχετικά επικίνδυνο, και χαρά στο κουράγιο του και τα κότσια του 90 χρονών άνθρωπος, έστω κι αν η πτήση του ήταν καθαρά δημοσιοσχεσίτικο και διαφημιστικό κόλπο για τον Bezos (*). Τώρα πώς κατάφερε από τόσο μικρό ύψος να δει το πόσο εύθραυστη είναι η γή (δεν είδα να το αναφέρουν αυτό διάφορα άρθρα αλλά το άκουσα) πολύ το απορώ, αν και καταλαβαίνω γιατί το είπε.

Αλλά για να νοιώσουν την έλλειψη βαρύτητας δεν χρειαζόταν να πετάξουν έτσι. Ο πολύς κόσμος πιστεύει ότι στο εγγύς διάστημα δεν υπάρχει βαρύτητα και μιλάν και για "0g". Μια χαρά βαρύτητα υπάρχει, και είναι ελάχιστα ασθενέστερη εκεί ψηλά που έφτασε ο Shatner απ' ό,τι στη γη (97%, μόλις έκανα έναν γρήγορο υπολογισμό). Απλώς μόλις σβήσουν οι μηχανές το σκάφος είναι σε ελεύθερη πτώση, όπως είναι και τα σε σταθερή τροχιά σκάφη για τα οποία η επιτάχυνση λόγω βαρύτητας δρα ως γωνιακή επιτάχυνση. Κάτι τέτοιο γίνεται και με απλά αεροπλάνα, όπως το για ευνόητους λόγους αποκαλούμενο vomit comet της NASA (στις αρχές των '80ς λίγο έλλειψε να πετάξω μ' αυτό αλλά ευτυχώς δεν επιτρεπόταν σε μη αμερικανούς πολίτες και πέταξε ο καθηγητής μου). Επίσης υπάρχουν και drop towers στη γη, αλλά εκεί μιλάμε για λίγα δευτερόλεπτα "0g" μόνο. Κι αν δεν υπήρχε η αντίσταση του αέρα, και το bungee jumping θα ήταν "έλλειψη βαρύτητας".

(*) Που πήρε βέβαια μεγάλο ρίσκο μ' αυτό, διότι αν κάτι πήγαινε στραβά ακόμη και η θηριώδης προπαγάνδα του δεν θα μπορούσε να του βγάλει τη ρετσινιά ότι ήταν ο άνθρωπος που σκότωσε τον κάπταιν Κερκ.
 
Ο Captain Kirk στο διάστημα με το διαστημόπλοιο Blue Origin του κου Μπέζου της Αμαζον!

Το παρακάτω είναι ένα σημερινό μικρό βίντεο (και συγκινητικό λόγω του καπταιν κιρκ) που ανάρτησαν στο YT κανάλι: videofromspace.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Ε, ναι, δεν πήγε και στο outer space :)
Με το Entreprise θα ταξίδευα κ'εγώ! Αλλά με αυτά τα καβουρδιστήρια, δεν πάω ούτε μέχρι το περίπτερο!
δυστυχώς για να πάμε παραπέρα από εκεί που μας πάνε τα καβουρδιστήρια υπάρχουν ανυπέρβλητα εμπόδια για τις τωρινές μας γνώσεις και δυνατότητες. για να επιταχυνθεί ένα διαστημόπλοιο στο 10% της ταχύτητας του φωτός χρειάζεται όλη η ενέργεια που καταναλώνει ο κόσμος για ένα χρόνο. κι εγώ φυσικά θα ήθελα να φορέσω τη στολή του αξιωματικού του Σταρ Τρεκ ( αφού ο Bones θα μου έχει θεραπεύσει τη μυωπία με κάποιο από τα μαραφέτια του) και στα πραγματικά διαστημόπλοια δεν θα με άφηναν ούτε φασίνα να κάνω.
 
  • Like
Reactions: RIO
Πριν απο μερικές μέρες έμαθα πως οι σχέσεις του κάπτεν Κερκ με τον συμπαθέστατο Σούλου ήταν άσχημες . Και ήταν τόσο άσχημες που ακόμη και τώρα δεν έχουν ξεπεραστεί. Διαβάζω στο διαδίκτυο:

Χικάρου Σούλου κατά… Κάπτεν Κερκ για Blue Origin: «Ινδικό χοιρίδιο» ο 90χρονος Σάτνερ!
«Κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια»… Ο λόγος για την εδώ και δεκαετίες «βεντέτα» του Τζορτζ Τακέι (ο υποσμηναγός Χικάρου Σούλου του Σταρ Τρεκ) με τον Ουίλιαμ Σάτνερ (ο κάπτεν Τζέιμς Ταιμπέριους Κερκ της σειράς). Μάλιστα, η κόντρα των δυο ηλικιωμένων ανδρών φαίνεται όντως να φτάνει μέχρι τα… αστέρια.
Ο ηθοποιός του Star Trek εξαπέλυσε πυρά κατά του Σάτνερ για το σύντομο ταξίδι του στο διάστημα με την κάψουλα του Τζεφ Μπέζος Blue Origin, περιγράφοντάς τον ειρωνικά ως «όχι και το πιο κατάλληλο δείγμα» για διαστημικές πτήσεις.
«Πηγαίνει με τόλμη εκεί που έχουν πάει άλλοι άνθρωποι», παρατήρησε δηκτικά ο 84χρονος Τακέι παραφράζοντας το σλόγκαν του Σταρ Τρεκ ("με τόλμη εκεί που κανείς δεν έχει πάει ποτέ ξανά"), όταν το σάιτ Page Six τον ρώτησε τι γνώμη είχε για το ταξίδι του «Κερκ» την Τετάρτη
«Είναι ένα ινδικό χοιρίδιο, 90 ετών και είναι σημαντικό να μάθουμε τι συμβαίνει. Έτσι ένας 90χρονος θα δείξει πολλά περισσότερα για τη φθορά του ανθρώπινου σώματος (στο διάστημα), οπότε θα είναι ένα καλό δείγμα για μελέτη. Αν και δεν είναι το πιο ‘φιτ’ δείγμα σε ηλικία 90 ετών, οπότε θα είναι ένα δείγμα που δεν είναι φιτ! (σ.σ ακατάλληλο)» ήταν το καυστικό λογοπαίγνιο του Τακέι…
Τι Star Trek… Star Wars για τον Τζορτζ Τακέι και τον Ουίλιαμ Σάτνερ


https://www.skai.gr/news/life-style...blue-origin-indiko-xoiridio-o-90xronos-satner

Κρίμα.
 
Aυτο ειναι καλυτερο ,back to the roots!

 
Αφηστε ολες τις τρισαθλιες ταινιες και σειρες που αμαυρωνουν το Star Trek και επιστρεψτε στις ριζες!

Star.Trek.The.Motion.Picture.The.Directors.Edition.1979.1080p.BluRay.x264.DTS-FGT.mkv_snapshot...jpg

Προσφατα κυκλοφορησε μετα απο μια δεκαετια και αναμονης η high definition εκδοση του Star Trek: The Motion Picture Director's Cut και ειναι οτι περιμεναμε και ακομα περισσοτερα. Εγω ειχα αγορασει την standard definition εκδοση το 2001 και μεχρι τωρα αυτη ηταν ο μοναδικος τροπος να ευχαριστηθει κανεις την ταινια.

Star.Trek.The.Motion.Picture.The.Directors.Edition.1979.1080p.BluRay.x264.DTS-FGT.mkv_snapshot...jpg

Ο σκηνοθετης Robert Wise εχει πεθανει εδω και 17 χρονια, αλλα μαζεύτηκε ξανα η ομαδα που ειχε δουλεψει στο standard definition Director's Cut και πραγματικα ξεπερασαν ολες τις προσδοκιες.

Star.Trek.The.Motion.Picture.The.Directors.Edition.1979.1080p.BluRay.x264.DTS-FGT.mkv_snapshot...jpg

Το remaster ειναι υποδειγματικο, οι αλλαγες του director's cut ακολουθουν ευλαβικα αυτες που ειχε κανει ο ιδιος ο σκηνοθετης, οι βελτιωσεις στα εφε ειναι τοσο μεγαλες σχετικα με το SD DC, οσο το SD DC με την αρχικη εκδοχη της ταινιας! o_O

Star.Trek.The.Motion.Picture.The.Directors.Edition.1979.1080p.BluRay.x264.DTS-FGT.mkv_snapshot...jpg

Εκτος απο την εικονα, σημαντικη βελτιωση εχει υποστει το ηδη δυνατο soundtrack και η DTS εκδοση ειναι ολα τα λεφτα. Μπορει να ειδα μονο εγω την ταινια, αλλα την ακουσε ολη η γειτονια. :diablotin:

Star.Trek.The.Motion.Picture.The.Directors.Edition.1979.1080p.BluRay.x264.DTS-FGT.mkv_snapshot...jpg

Δεν εχω τιποτα αλλο να πω, εκτος απο το να σπευσετε να απολαυσετε αυτη την καταπληκτικη προσπαθεια. Αν ειστε και θιασωτης των φυσικων media, τοτε προτιμηστε την εκδοση "The Complete Adventure" που εχει ολα τα extras που μπορει να φανταστει κανεις και ακομα περισσοτερα!

Star.Trek.The.Motion.Picture.The.Directors.Edition.1979.1080p.BluRay.x264.DTS-FGT.mkv_snapshot...jpg
 
90 ετών ο Captain, αλλά πραγματικά ασταμάτητος...


Γουίλιαμ Σάτνερ: «Δεν έχω πολύ χρόνο ακόμα για να ζήσω»​



 
Όντως, πολύ μεγάλος πλέον.
Την αρχική σειρά την παρακολουθούσα ανελλιπώς στην ΕΡΤ.
Όταν βγήκε το TNG δεν μου πολυάρεσε συγκριτικά, αλλά δεν έχανα επεισόδιο ούτε σε αυτό.
Γύρω στο '85, αν θυμάμαι καλά, είχε δείξει η ΕΡΤ την 1η ταινία, η οποία δεν είχε καλή φήμη (εμένα δεν μου έκατσαν καλά οι στολές χεχε), αλλά αργότερα, μετά από μια πιο ώριμη ματιά, άλλαξα γνώμη. Είναι πολύ καλή και γενικώς παρεξηγημένη ταινία (και οι στολές πολύ ωραίες... ναυτικές :))
 
Πίσω
Μπλουζα