Σταρ Τρεκ: Ταξίδι στα αστέρια - Star Trek (1966-?)

Ποτέ. Δεν το πήρες απόφαση ακόμα? Δές το με Αγγλικούς.

Και αν κρίνω από τη μετάφραση που έχουν κάνει στις ταινίες (ειδικά στο first contact) μη σώσουν και τα μεταφράσουν ποτέ.
 
Ειμαι πολυ φαν της σειρας star trek ειδικα της πρωτης σειρας και των ταινιων δεκαετιας 80 με τον kirk,και το αγαπημενο μου μοντελο ηταν αυτο που ειχε κατασκευαστει νομιζω ηταν το δευτερο μοντελο απο τα διαστημοπλοια enterprise.(βασικα η αλλαγη απο το πρωτο μοντελο ειναι στο σχημα κινητηρων υλης αντιυλης)

1701-A01.jpg
 
gtsamour είπε:
Domniki και που να δείς τη σειρά Star Trek Voyager... πάρα πολύ Borg.... χαμός γίνεται. Μέχρι που συνεργάζονται και με τους Borg για να νικήσουν μια πιο ισχυρή φυλή...

Λοιπον, συστηνω ανεπιφυλακτα το The Borg Collective τοτε.

fan_collective_borgbox_1.jpg


Το εχω και ειναι μια φανταστικη συλλογη με Borg επεισοδια, βαλμενα με χρονολογικη σειρα (δλδ ξεκιναει με επεισοδιο Star Trek: Enterprise κι ας βγηκε πιο μετα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Picardάκιας και εγώ. Ο τύπος απλά είναι ΘΕΟΣ

Φέρανε έναν θεατρικό ως τότε ηθοποιό να παίξει σε σειρά επιστημονικής φαντασίας. Το πείραμα όχι απλά πέτυχε αλλά σάρωσε.

Από τον μάτσομαν Κερκ (δέρνω τους πάντες, πηγαίνω με όλες) σε έναν πιο εγκεφαλικό κυβερνήτη σε μια γενιά που δεν ήθελε να βλέπει avengers και heart & heart (πάντα τελειώνουν με μια καταδίωξη και ξύλο) αλλά κάτι που θα τους βάλει σε σκέψη.

Από τα πρώτη επισόδεια του NG φάνηκε ότι η σειρά ήταν ΠΟΛΥ μπροστά. Το casting 1 και 1 και οι φρέκιες ιδέες αρκετές.

Τωρα όσον αφορά τη πιο hot πιστεύω ότι η [ame=http://www.youtube.com/watch?v=1G0BI_TuPLE]Τ'Pol (Jolene Blalock) με εκφράζει καλύτερα
 
αυτό είναι το συναρμολογούμενο μοντελάκι μου... μοντέλο της Bandai... με φωτάκια και όλα τα καλά!

picture.php
 
Νομιζω ολοι, μα ΟΛΟΙ ξερουμε εστω και λιγο τι σημαινει Σταρ Τρεκ (ακομα και αν εισαι εντελως ασχετος και το μπερδευεις με τον Πολεμο των Αστρων, οπως μερικοι φιλοι μου!). Οι πρωτες εικονες μας εχουν μεινει απο την παλια σειρα που τη βλεπαμε τη δεκαετια του 80.

Οταν αποφασισα να παρακολουθησω λιγο TNG, ξετρελαθηκα και δεν εχασα ουτε επεισοδιο. Καθενα εξεταζε πολυ 'υψηλες' εννοιες και επαιζε με αυτες, κατι που μου φαινοταν μεγαλοφυες τοτε. Το ιδιο ξετρελαθηκα και με τα παιχνιδια στο πισι (και ας ειναι Non-canon!!)

Το ολο το κονσεπτ ειναι ανθρωπιστικο-ουτοπικο. Διαδραματιζεται σε μια Χρυση Εποχη της ανθρωποτητας οπου δεν θα υπαρχουν χρηματα, πολεμοι και ασθενειες (βλ. First Contact)

Φυσικα το Σταρ Τρεκ ειχε πολλα αδυναμα σημεια, τα οποια δεν ειχε το 'ανταγωνιστικο' Babylon 5, που αντικειμενικα αποδειχτηκε ποιο ποιοτικο. Δεν πειραζει ομως! Αγαπαμε Τρεκ!
 
Φανατικός λάτρης του STNG μέχρι τη στιγμή που είδα ST Voyager. Η σειρά (που την έχω ολόκληρη σε original κασσετίνες DVD όπως άλλωστε και όλα τα προηγούμενα) απλά είναι ότι καλύτερο υπάρχει από σύγχρονο star trek. Είναι η χαρά των Borg μια που όλη η σειρά εξελίσσεται σε μέσα σε borg space (delta quadrant).

Watch and drool

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2zoucuN1TUc]YouTube - How Voyager Raped the Borg

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=DjbnDzVrHHs]YouTube - The Borg Encounters [ame=http://www.youtube.com/watch?v=LIdXmC9a3oU]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock είπε:
Picardάκιας και εγώ. Ο τύπος απλά είναι ΘΕΟΣΦέρανε έναν θεατρικό ως τότε ηθοποιό να παίξει σε σειρά επιστημονικής φαντασίας. Το πείραμα όχι απλά πέτυχε αλλά σάρωσε.

Από τον μάτσομαν Κερκ (δέρνω τους πάντες, πηγαίνω με όλες) σε έναν πιο εγκεφαλικό κυβερνήτη σε μια γενιά που δεν ήθελε να βλέπει avengers και heart & heart (πάντα τελειώνουν με μια καταδίωξη και ξύλο) αλλά κάτι που θα τους βάλει σε σκέψη.
Ο Picard ηταν πραγματικα η εξουσια του μυαλου πανω στην υλη! Ενας σχετικα μικροσωμος κυβερνητης με τρομερες γνωσεις και κοφτερο μυαλο, που δεν χρειαζεται τα μπρατσα για να επιβληθει και να εμπνευσει τον θαυμασμο. Επισης δεν μου αρεζε ποτε ο Commander William Riker (2nd in command)...μαλλον αυτος ειναι ο "απογονος" του Kirk.

Αγαπημενη λεξη: Engage!

 


Eπισης χαρακτηριστικοτατη η εισαγωγη:

Space - the final frontier. These are the voyages of the starship Enterprise. Its continuing mission: to explore strange new worlds, to seek out new life and new civilisations, to boldly go where no one has gone before!

 


Σαν εξελιξη απο το "no man"...τωρα στο σκαφος υπαρχουν και Klingon
 
Σε ενα απο τα καλυτερα σκετς του αμερικανικου In Living Colour, ενας απιστευτος Τζιμ Καρευ κανει μια παρα πολυ πετυχημενη παρωδια του Καπταιν Τζεημς Τ. Κερκ.

[ame=http://youtube.com/watch?v=dz2vxtCWsfY]YouTube - Jim Carrey star in TV serie Star Trek - In Living Color
 
gtsamour είπε:
Ποτέ. Δεν το πήρες απόφαση ακόμα? Δές το με Αγγλικούς.Και αν κρίνω από τη μετάφραση που έχουν κάνει στις ταινίες (ειδικά στο first contact) μη σώσουν και τα μεταφράσουν ποτέ.
Οχι αρχηγιε μου δεν το πηρα αποφαση γιατι αυτη η υστερια... :shake: βλαπτω που θελω κατι να το δω ξεκουραστα!! δεν ειμαι ασχετος απο αγγλικα αλλα στην Ελλαδα ζω δικαιωμα μου δεν ειναι να επιμενω να εχω μου προσφερουν προϊοντα στην γλωσσα μου (δεν εννοω μεταγλωτιση αλλα τουλαχιστον εναν υποτιτλο)

εδω εχουν βγαλει 15 φορες τα φυλαρακια και το sex and the city τι να λεμε τωρα ....
 
Όχι βέβαια, δε βλάπτει που θέλεις να το δείς ξεκούραστα και μακάρι να γινόταν, απλά τι σε κάνει να ελπίζεις ότι αφού δεν έγινε μέχρι τώρα που ήδη έχει αρχίσει να κυκλοφορεί η δεύτερου τύπου συσκευασία (αντι των μεγάλων κασετινών DVD) θα γίνει στο μέλλον....

Και προφανώς τα φιλαράκια και το sex and the city έχουν μεγαλύτερο αγοραστικό κοινο γι'αυτό....
 
Κι έλεγα που να γράψω το πρώτο post μου. :cool:

Είμαι δηλωμένος trekkie, θυμάμαι που πιτσιρικάς έβλεπα το TOS και πάθαινα πλάκα. Πήρα στα χέρια μου όλα τα DVD όταν κυκλοφόρησαν στην αγορά και τα είδα ΟΛΑ! Ήταν πολλά που θυμόμουνα ότι τα είχα δει αλλά και πολλά που μάλλον δεν τα είχα πετύχει ποτέ στην τηλεόραση. Παρόλα αυτά μου άρεσαν πάρα πολύ αν και φαίνονται αρκετά παλιά με όλες τις αναλογικές τεχνολογίες που αναφέρει. Έχετε προσέξει ότι τα οποιουδήποτε είδους δεδομένα αποθηκεύονται σε μαγνητικές κασέτες (tapes!); Είχε πολύ όραμα η σειρά πάντως, όταν πρωτοβγήκαν τα κινητά τηλέφωνα δεν μου έβγαινε από το μυαλό ότι κάποιοι είχαν δει πολύ star trek, κάποιοι είχαν σκεφτεί τα clamshell κινητά το '60, με ανοιχτή ακρόαση κιόλας!

Παρόλα αυτά το TNG ήταν καθαρά ανώτερο ποιοτικά, ενώ η αγαπημένη μου σειρά από τη στιγμή που είδα 1-2 επεισόδια είναι με διαφορά το Voyager. Έχει μια διαφορετική αίσθηση, ίσως ήταν οι συνεχείς μάχες με τους borg, αλλά και οι χαρακτήρες του νομίζω ήταν μακράν οι πιο ολοκληρωμένοι. Παιζόταν ακόμα στην τηλεόραση όταν σπούδαζα στην Αγγλία και περίμενα πως και πως κάθε βδομάδα το επόμενο επεισόδιο, δεν συζητάω με τι αγωνία περίμενα το τελευταίο διπλό επεισόδιο (Endgame) που ήταν 100% σίγουρο ότι θα γινόταν ο τρελός χαμός (όπως κι έγινε).
 
Και εγώ είμαι φανατικός του Voyager όπως είπα και πιο πρίν. Στα πρώτα επεισόδια με ξενέρωνε η Captain Janeway που είχε αυτή τη φωνή (like Mini on helium)... αλλά πολύ γρήγορα κόλλησα.

Έχω πάρει όλα τα DVD του ST με εξαίρεση το ST Enterprise που το βρήκα τρελή μπαρούφα και πληκτικό όσο δε πάει άλλο.

Not such a good idea να γυρίσουν prequel, εξού και η παταγώδης αποτυχία του (κόπηκε η σειρά).
 
Το Voyager δεν το εχω δει καθολου. Αλλα αν δεν υπαρχει Lieutenant Commader Data... το αγαπημενο μου ανδροειδες ηταν ολα τα λεφτα! Ειδικα οταν αρχιζει να δινει πληροφοριες για ενα θεμα τη στιγμη που γινεται χαμος και ο Picard του λεει "enough Data"...Υπεροχα επεισοδια ειναι επισης αυτα που εξελισσονται στο holodeck!
 
Υπάρχει κάτι εξίσου καλό.... η Seven of Nine πρόην borg

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=sQ49WOEqpMo]YouTube - Star Trek Voyager Seven OF Nine

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=eH7AVugnM1A]YouTube - Voyager - Somewhere I Belong (Seven Of Nine)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=J6kfaQKItEc&feature=related]YouTube - Seven of Nine - Rogue Borg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης στο Voyager, υπαρχει κατι αναλογο με Ντεητα, ο γιατρος που ειναι... ολογραμμα :)
 
Στο Star Trek wiki πετυχα ενα επεισοδιο απο την πρωτη σειρα του star trek που αναφερετε στην Greek mythology.

Στο σεναριο το πληρωμα του enterprιse φτανει σε ενα πλανητη Pollux IV που κατοικει ο θεος απολλωνας.

StarTrek.com has speculated that the ancient Olympian gods may have visited Vulcan before Earth. [1]
Humanity gradually outgrew the need of these gods until they were only memories. Unable to survive without the love, admiration and worship they thrived on, the aliens departed Earth to eventually settle on Pollux IV.

In 2267, the USS Enterprise encountered the species on Pollux IV, where the last remaining god, Apollo attempted to force the crew of the ship to worship them once again. (TOS: "Who Mourns for Adonais?")
Apollo.jpg


ApollosTemple.jpg


site

http://memory-alpha.org/en/wiki/Greek_god
 
Δυστυχως (η μαλλον ευτυχως;;; :p ) η αισθητικη ειναι συγχρονη και δεν εχει καμια σχεση με της σειρας... λεντακια, φωσφοριζέ φωτα κλπ κλπ κλπ

(αν εξαιρεσουμε τη δεσποινιδα με το 60ς μιντι στο βαθος :D )
 
Πίσω
Μπλουζα