Σταρ Τρεκ: Ταξίδι στα αστέρια - Star Trek (1966-?)

Και βέβαια ήταν ο Doctor Leonard McCoy ως Ναύαρχος πλέον! Πολύ γουστάρω τα inside jokes σε σειρές! :)
 
Μολις ειδα το δευτερο και το τριτο επεισοδιο του πρωτου κυκλου! Μα ειναι απιθανα!

Το πως αρχιζει ο θεατης να μαθαινει τους πρωταγωνιστες ειναι πολυ ενδιαφερον! Επισης ο Data ειναι καταπληκτικος! Στα πρωτα επεισοδια δεν εχει και τοσο πολυ χρονο. Προφανως μετα θα καταλαβαν την απηχηση του στο κοινο και θα αυξησαν τον ρολο του. Ο Piccard ειναι τρομερος!!!!!!

Στο δευτερο επεισοδιο κολλανε ενα ιο που εχει τα ιδια αποτελεσματα με την μεθη και ολοι συμπεριφερονται παραξενα....σ'αυτο γινεται κατι μεταξυ Data και Τasha ;) Eπισης κατι παει να γινει μεταξυ Piccard και Crusher αλλα δεν προλαβαινουν :rofl: Bρισκεται ενα εμβολιο και γινονται καλα ;)
 
Το Next Generation απογειωνεται μετα την 2η σεζον, οι 3η και 4η ειναι απο τα καλυτερα που υπαρχουνε (ειδικα το τελευταιο της 3ης / πρωτο της 4ης).

Σιγουρα καλυτερο απο το Voyager και Deep Space 9.
 
με ελληνικους υποτιτλους τα εχεις η με αγγλικους ?? επειδη εχω και εγω κολλημα αλλα δυστηχως δεν εχουν βγει ακομα ....
 
Η νέα ταινία Star Trek θα παιχθεί τον Μάιο. Ελπίζω να δώσει έναυσμα να φτιάξουν καμμία καινούργια σειρά..

Μιχάλης
 
LIONHEART είπε:
με ελληνικους υποτιτλους τα εχεις η με αγγλικους ?? επειδη εχω και εγω κολλημα αλλα δυστηχως δεν εχουν βγει ακομα ....
Αν εννοείς στην αγορά ξέχασέ το. Δεν πρόκειται να τα βγάλει με Ελληνικούς η "Odeon". Αν εννοείς στο Internet κάποια παλικάρια έχουν βγάλει Ελληνικούς υπότιτλους και για τους 7 κύκλους!

michpan είπε:
Η νέα ταινία Star Trek θα παιχθεί τον Μάιο. Ελπίζω να δώσει έναυσμα να φτιάξουν καμμία καινούργια σειρά..

Μιχάλης
Κι εγώ το ελπίζω... Την περιμένω πως και πως! Με το "Star Trek: New Voyages" (2004-200?) τι έγινε τελικά; Δεν συνεχίζεται κανονικά; Παράτησαν το project; Δεν την παρακολουθώ γιατί έχω ψωμί ακόμη για να φτάσω εκεί. ;)
 
Το τελευταιο trailer της ταινιας ειναι παντως εντυπωσιακο.

Και ναι, εκεινα τα επεισοδια που ανεφερα ητανε τα The Best of Both Worlds I&II. Ισως οτι καλυτερο εχω δει σε Star Trek (οκ οκ, και το τελευταιo 5ης / πρωτο 6ης του Deep Space 9 ητανε πολυ πολυ καλο).
 
Mandrake είπε:
Αν εννοείς στην αγορά ξέχασέ το. Δεν πρόκειται να τα βγάλει με Ελληνικούς η "Odeon". Αν εννοείς στο Internet κάποια παλικάρια έχουν βγάλει Ελληνικούς υπότιτλους και για τους 7 κύκλους!

Κι εγώ το ελπίζω... Την περιμένω πως και πως! Με το "Star Trek: New Voyages" (2004-200?) τι έγινε τελικά; Δεν συνεχίζεται κανονικά; Παράτησαν το project; Δεν την παρακολουθώ γιατί έχω ψωμί ακόμη για να φτάσω εκεί. ;)

επειδη τα καιγωμαι υπαρχει περιπτωση κανεις να μου τα φτιαξει σε dvd με ελληνικους υποτιτλους

με το αζιμιωτο βεβαιως ...βεβαιως ;)
 
Ελπιζω να εννοεις τα "New Voyages" που ειναι fan-made,οτιδηποτε αλλο ερχεται σε αντιθεση με τους κανονες λειτουργιας περι διακινησης παρανομου υλικου.
 
εχεις δικιο αλλα δεν ειναι να τρελενεσαι !!! εχω δει 100 επανεκδοσεις απο τα φιλαρακια !! δεν λεω καλη σειρα ειναι αλλα......ενα NG Star trek τοσο δυσκολο ειναι πια!!
 
Aardvark είπε:
Ελπιζω να εννοεις τα "New Voyages" που ειναι fan-made,οτιδηποτε αλλο ερχεται σε αντιθεση με τους κανονες λειτουργιας περι διακινησης παρανομου υλικου.
Α fan made είναι τα "New Voyages"; Βρε παιδιά; Θυμάμαι πρόπερσι (ίσως και πριν τρία χρόνια) που είχαν φτιάξει επεισόδια κάποιοι τρελαμένοι Trekkies με ηθοποιούς τους ίδιους και ουσιαστικά remake των πρώτων επεισοδίων! Μάλιστα σε κάποιον κινηματογράφο στην Αθήνα παίχτηκαν τα δύο πρώτα επεισόδια με Ελληνικούς υπότιτλους αν δεν κάνω λάθος. Ίσως το είχε διοργανώσει η Α.Λ.Ε.Φ. (Αθηναϊκή Λέσχη Επιστημονικής Φαντασίας)! Δεν είμαι σίγουρος... Γι'αυτή την σειρά πρόκειται το "New Voyages"; Εγώ ήξερα πως θα κάνουν 2-3 επεισόδια συνολικά! Το συνέχισαν το πράμα; Τελικά τι βγήκε;

Πριν καιρό είχα διαβάσει κάπου (δεν θυμάμαι που...) πως έχει ξεκινήσει μία προσπάθεια αναβίωσης της original series συνεχίζοντας μάλιστα την σειρά και κάνοντας το όνειρο του Gene Rodenberry πραγματικότητα! Αυτό νόμιζα πως είναι το "New Voyages", αλλά τότε πρόκειται για κάτι επίσημο! Διαφωτίστε με οι γνωρίζοντες γιατί τα έχω κάνει μπάχαλο... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Μαλλον ολα αυτα που αναφερεις, προκειται για το ενα και το αυτο New Voyages :)

Το New Voyages ειναι υποτιθεται μια φαν σειρα που εχει σκοπο να ολοκληρωσει την Original Series. ΠΑροτι ειναι φαν ομως (και non-canon), φιλοξενει αυθεντικο καστ σε μερικα επεισοδια

Δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλες παρομοιες αποπειρες, αλλα αυτη την ξερω σιγουρα. Ριξε μια ματια στη γουικι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως έχει αρκετές πληροφορίες εκεί! Είναι σίγουρα η ίδια γιατί θυμάμαι της φάτσες τους! Ωραίος! :)
 
Tα επεισοδια που εχω δεν εχουν ελληνικους υποτιτλους. Νομιζω οτι δεν εχουν βγει τα TNG με ελληνικους υποτιτλους. Εχουν αγγλικους υποτιτλους.

Παντως η σειρα TNG ειναι πολυ μπροστα απο την εποχη της. Δεν ειναι απλα μια sci-fi σειρα, αλλα αναφερεται σε θεματα οπως ο ρατσισμος, οι ατομικες ελευθεριες, τα ανθρωπινα δικαιωματα (ή καλυτερα το δικαιωμα στη ζωη), η δικαιοσυνη, κτλ. Ειναι πραγματικα εντυπωσιακη και απιστευτα προοδευτικη σειρα. Πραγματικα απορω πως το συντηρητικο Hollywood επετρεψε να θιγονται τετοια θεματα.
 
Επαναλαμβάνω πως δεν έχουν κυκλοφορήσει επίσημα απ'τα DVDs της "Odeon" με Ελληνικούς υπότιτλους αλλά οι κυκλοφορίες της έχουν στην καλύτερη Αγγλικούς. Ανεπίσημα όμως κυκλοφορούν "εκεί έξω" και για τους επτά κύκλους του "The Next Generation". Βέβαια μιλάμε για DVD-ripped DivX (ή XviD τέλος πάντων).
 
Υπάρχει κανείς που να έχει δει τη σειρά , μετά από τα αυθεντικά και να μένει Αθήνα;

Αν ναι , θα εκτιμούσα πολύ να μου στείλει ένα pm ...
 
Mandrake είπε:
Επαναλαμβάνω πως δεν έχουν κυκλοφορήσει επίσημα απ'τα DVDs της "Odeon" με Ελληνικούς υπότιτλους αλλά οι κυκλοφορίες της έχουν στην καλύτερη Αγγλικούς. Ανεπίσημα όμως κυκλοφορούν "εκεί έξω" και για τους επτά κύκλους του "The Next Generation". Βέβαια μιλάμε για DVD-ripped DivX (ή XviD τέλος πάντων).
Για μένα ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν κυκλοφορούν με ελληνικούς υποτίτλους γιατί αν είναι όπως αυτοί που έχουν οι άλλες ταινίες ST της Odeon (ST First Contact και κάτι άλλες) κλάφτα Χαράλαμπε....

Μα καλά τι ανθρώπους βάζουνε να μεταφράσουν, αποφοίτους από τα εκπαιδευτήρια ξένων γλωσσών Όμηρος? :D

Παραδείγματα από άλλες ταινίες....

piece of cake : ένα κομμάτι τούρτα

fruitcake : κέϊκ φρούτων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπειδη στο αλλο θεμα για την νεα ταινια Star Trek υπαρχει μια αναφορα στην διαρρηξη του χρονικου συνεχους, σας προτεινω το επεισοδιο 39 του TNG: Time squared! Eιναι το 13ο επεισοδιο του 2ου κυκλου του The Next Generation. Απιστευτο σεναριο, καταπληκτικες ερμηνιες και φοβερα εφε!

Picard και ξερο ψωμι!
 
Μολις τελειωσα και τον 2ο κυκλο επεισοδιων! Μπορει στο επεισοδιο "Q Who?" να εμφανιζονται οι Borg και να γινεται χαλασμος, αλλα το προτελευταιο επεισοδιο, με τιτλο "Peak Performance" ειναι το καλυτερο. Ισως επειδη μ'αρεσουν τα mind games, τα επεισοδια οπου η στρατηγικη παιζει τον πρωτο ρολο με συναρπαζουν :) Σ'αυτο το επεισοδιο, εκτος των αλλων, ο Data περναει μια κριση αυτοπεποιθησης, οταν χανει σε ενα παιχνιδι στρατηγικης απο εναν εξωγηινο της φυλης των Zakdorn, και ο Picard του λεει κατι πολυ σοφο για να τον επαναφερει στην πραγματικοτητα: "There is a possibility to commit no mistakes and still lose. This is life"!
 
Πίσω
Μπλουζα