Στα Σύνορα της Φαντασίας (The Twilight Zone)

Ναι του 2002 μερικά επεισόδια είναι καλά αλλά όχι μπιλλυ αλλά εσύ ως φαν της σειράς θα τα χεις δει όλα. Στα ωραία επεισόδια βάζω την γυναίκα που ψάχνει ποιος σκότωσε τον άνδρα της και βλέπει το παρελθόν μέσω των γυαλιών του.
Αριαδνη εγω με την σειρα εχω ερωτα δεν την γουσταρω απλα οποτε και του 1959 και του 1985 και του 2002 και του 2019 την νεοτερη δεν υπαρχει επεισοδιο που να μη μαρεσει τα παντα μαρεσουν.Του 1959 ειναι η κλασσικη τι να λεμε τωρα αλλα και του 1985 κλασσικη την θεωρω.Η του 2002 εχει και αυτη πολυ καλες στιγμες οπως και του 2019 που αν καποιος δεν την δει με κομπλεξ πως η κλασσικη του 1959 δηλαδη ειναι η μια και μοναδικη και δεν υπαρχει αλλη τοτε σιγουρα θα απολαυσει αρκετα απο τα επεισοδια της.
 
Απ' τη σειρά του '85-'89 εγώ έχω δει όσα έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά μέχρι στιγμής. Η σειρά μεταφράζεται απλά με πολύ αργούς ρυθμούς. Κορυφαία φυσικά και είναι η πρώτη που παρακολούθησα πιτσιρικάς! Την ασπρόμαυρη δεν την πρόλαβα, παρόλο που το σήμα και η μουσική κάτι αμυδρά μου λέγανε... Πλέον βέβαια την έχω δει ολοκληρωμένη εδώ και πολλά χρόνια που μεταφράστηκε! Εκείνη του 2002-2003 έχει μεταφραστεί ολόκληρη από χρόνια επίσης, αλλά έχω δει μονάχα τα 7-8 πρώτα επεισόδια. Τα κρατάω για "ώρα ανάγκης" και για την ώρα πιάνω νεότερες πιο μέτριες σειρές ανθολογίας. Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές μεταφρασμένες πλέον εκεί έξω σε αυτή την κατηγορία...

Υπήρχε και άλλη σειρά τέλη 50' που είχε πολύ ομοιότητα με την" ζώνη του λυκόφωτος", ή σειρά "westinghouse desilu play house" , δηλ.παλι με τον χωροχρονο. Aνεβηκε και ένα επεισόδιο το "the time element". Δεν της έχουμε κάνει θέμα της σειράς.
Δε τη ξέρω τη σειρά αλλά όταν λες "ανέβηκε" τι εννοείς; Αμετάφραστο σε κανένα "YouTube";
 
Για να το λες κατι θα ξερεις. Παντως το 95 επισης προβαλλοταν το Outer Limits (νομιζω ANT1) με τιτλο "Στα Συνορα της Φαντασιας"
Η σειρά προβάλονταν 100% πριν το 83. Δεν θυμάμαι έτος, αλλά ήταν κάπου μεταξύ '80 και '83. Ίσως το '83 να είχε τελειώσει.
 
The Midnight Sun

Η τροχιά της γης έχει αλλάξει, με αποτέλεσμα ο πλανήτης να κατευθύνεται προς τον ήλιο. Μια νεαρή ζωγράφος η Norma και η ηλικιωμένη κυρία Bronson, είναι οι μόνες που έχουν απομείνει σε μια πολυκατοικία. Όλοι οι υπόλοιποι κάτοικοι της γειτονίας έχουν φύγει προς τα βόρεια, σε μια μάταιη προσπάθεια, να βρουν ένα πιο δροσερό μέρος. Τα πάντα έχουν παραλύσει, το νερό είναι ελάχιστο και η ηλεκτρική ενέργεια σιγά σιγά απενεργοποιείται. Οι δρόμοι είναι έρημοι και οι αρχές έχουν εγκαταλείψει και αυτές την πόλη, με τους εναπομείναντες κατοίκους να απειλούνται από διάφορους κακοποιούς. Με την θερμοκρασία να φτάνει πλέον τους 49 βαθμούς, οι δυο γυναίκες θα πρέπει να αντιμετωπίσουν έναν άγνωστο άντρα, αλλά και να παραμείνουν όσο γίνεται πιο ψύχραιμες, σε μια κατάσταση χωρίς επιστροφή. Από τα πιο έξυπνα twist endings της σειράς...

Προβολή συνημμένου 223447



Προβολή συνημμένου 223448



Προβολή συνημμένου 223449

Συμπωματικά, κάτι τέτοιες μέρες πάντα μου έρχεται στο μυαλό το συγκεκριμένο επεισόδιο...
 
Συμπωματικά, κάτι τέτοιες μέρες πάντα μου έρχεται στο μυαλό το συγκεκριμένο επεισόδιο...
Και σε μενα το ιδιο συμβαινει.
Λετε ολα αυτα να ειναι ενα κακο ονειρο και να ξυπνησουμε με μισο μετρο χιονι εξω; :)
 
  • Haha
Reactions: RIO
Μπα? Ο Σάτνερ στα πολύ νιάτα του (δεν ήξερα ότι είχε παίξει στο Τ.Ζ., νόμιζα ότι ξεφύτρωσε έτοιμος κάπταιν Κερκ, δεν είχε προηγούμενη ζωή). Πάντα μικρόδειχνε, εδώ είναι γύρω στα 28-29 και μιάζει σαν μόλις να καθάρισε η μούρη του από τα σπυράκια της εφηβείας.
 
Μπα? Ο Σάτνερ στα πολύ νιάτα του (δεν ήξερα ότι είχε παίξει στο Τ.Ζ., νόμιζα ότι ξεφύτρωσε έτοιμος κάπταιν Κερκ, δεν είχε προηγούμενη ζωή).
Σε δυο επεισοδια, και μαλιστα απο τα θρυλικα της σειρας: Nick of time και Nightmare at 20,000 feet.
 
Τώρα βλέπω την πρώτη σεζόν, αν πω ότι μου αρέσει περισσότερο η σειρά θρίλερ θα με κραξετε;
 
Τώρα βλέπω την πρώτη σεζόν, αν πω ότι μου αρέσει περισσότερο η σειρά θρίλερ θα με κραξετε;
Γιατι να σε κραξουμε; Πρεπει δηλαδη να σου αρεσει ο,τι θελουμε εμεις; :)
 
Η ηθοποιός που παίζει σε ένα επεισόδιο την μεγάλη αλλα γερασμένη ντίβα που είναι προσκολλημένη στο ένδοξο χουλυγουντιανο της παρελθόν μου φάνηκε πολύ γνωστή
 
Η ηθοποιός που παίζει σε ένα επεισόδιο την μεγάλη αλλα γερασμένη ντίβα που είναι προσκολλημένη στο ένδοξο χουλυγουντιανο της παρελθόν μου φάνηκε πολύ γνωστή
Αναφερεσαι στο επεισοδιο Τhe sixteen-millimeter shrine και την υπεροχη Ida Lupino, γυναικα πρωτοπορο στην εποχη της, αφου εκτος απο ηθοποιος ηταν ακομα τραγουδιστρια, παραγωγος και σκηνοθετις. Και παντρεμενη με τον κουκλο, Howard Duff.
 
Αναφερεσαι στο επεισοδιο Τhe sixteen-millimeter shrine και την υπεροχη Ida Lupino, γυναικα πρωτοπορο στην εποχη της, αφου εκτος απο ηθοποιος ηταν ακομα τραγουδιστρια, παραγωγος και σκηνοθετις. Και παντρεμενη με τον κουκλο, Howard Duff.
Ακριβώς και το τέλος του επεισοδίου ασαφες
 
Ακριβώς και το τέλος του επεισοδίου ασαφες
Δεν ειναι ασαφες. Η σταρ που υποδυεται η Ida επιθυμουσε τοσο πολυ να επιστρεψει σε εκεινη την παλια εποχη και να ζησει ξανα με ολους τους αγαπημενους της συνεργατες, που τελικα το κανει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ειναι ασαφες. Η σταρ που υποδευται η Ida επιθυμουσε τοσο πολυ να επιστρεψει σε εκεινη την παλια εποχη και να ζησει ξανα με ολους τους αγαπημενους της συνεργατες, που τελικα το κανει.
Δεν συμβιβαζοτανε με την πραγματικότητα
 
Ναι. Την ενοχλουσε που αλλαζαν οι εποχες μαζι με ολα οσα ηξερε κι αγαπουσε. Δεν μπορουσε να συμβιβαστει με το γηρας. Ειδες τι σοκ επαθε μολις αντικρυσε γερο τον παλιο συμπρωταγωνιστη της;
Ετσι γυρισε στα πραγματα που την εκαναν ευτυχισμενη κι εμεινε για παντα εκει.
 
Ναι. Την ενοχλουσε που αλλαζαν οι εποχες μαζι με ολα οσα ηξερε κι αγαπουσε. Δεν μπορουσε να συμβιβαστει με το γηρας. Ειδες τι σοκ επαθε μολις αντικρυσε γερο τον παλιο συμπρωταγωνιστη της;
Ετσι γυρισε στα πραγματα που την εκαναν ευτυχισμενη κι εμεινε για παντα εκει.
Καλά θα ήταν να συμβιβαστεί !τον στεναχώρησε τον άνθρωπο πολύ και αυτή γέρασε όχι μόνον εκείνος.
 
Πίσω
Μπλουζα