Στράτος Διονυσίου

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
349
11 Μαϊου 1990.

Επιστροφή από τα ΤΕΙ στην Αθήνα και μέσα στο λεωφορείο μαθαίνουμε από το ραδιόφωνο πως ο μεγάλος λαϊκός τραγουδιστής έφυγε για τη γειτονιά των αγγέλων... Έτσι... στα ξαφνικά... ενώ μόλις το προηγούμενο βράδυ τραγουδούσε στο αγαπημένο του μαγαζί...

Ήταν μόλις 55 χρονών αλλά είχε ήδη γράψει τη δική του σελίδα στην ελληνική μουσική.

Τα πρώτα του τραγούδια τα δισκογράφησε το 59 όταν ήδη συνεργαζόταν επί σκηνής με μεγάλα ονόματα. Ακολούθησαν και άλλα με αξιόλογους στιχουργούς και συνθέτες.

Τις μεγαλύτερες όμως επιτυχίες του τις υπέγραψε ο Άκης Πάνου το 67: Ήταν ψεύτικα, Γιατί καλέ γειτόνισσα, Στο σταθμό του Μονάχου, του Κόσμου το Περίγελο, Και τι δεν Κάνω...

Λίγα χρόνια αργότερα, ο Πλέσσας του εμπιστεύεται το "Βρέχει φωτιά στη στράτα μου" που γίνεται επιτυχία πολύ προτού το ερμηνεύσει ο Κούρκουλος στην ταινία "Ορατότης μηδέν".

Ακολούθησαν κι άλλες όπως: ο Παλιατζής (πάρε ό,τι θέλεις), ένα λεπτό Περιπτερά, ο Σαλονικιός, Με σκότωσε γιατί την αγαπούσα, η Αφιλότιμη κλπ κλπ.

Tribute

[edit]This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated.

 


Sorry about that.[/edit]


[video=youtube;-BSeVveuhGU]

Να σταθώ σε δύο μόνο του Ρεπάνη αν δεν κάνω λάθος :

Γυναίκες γυναίκες...

(περάσανε και όμως

εγώ στη ζωή μου

απόμεινα μόνος

Το μόνο δώρο

που πήρα

απ΄το χτες

Φωτογραφίες παλιές)

και το

Άστε με απόψε μοναχό...

(να μείνω εγώ και εκείνη

μαζί με την ανάμνηση

που απ΄το μυαλό δε σβήνει... )

εδώ με τον Μανώλη Λιδάκη

[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]





:wait2: (Ώρες ώρες με χαλάει που δεν καπνίζω και δεν πίνω... )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκείνη την ημέρα ταξίδευα για Κεφαλλονιά και πριν ξεκινήσω απ'το σπίτι για να πάω στο λιμάνι, άκουσα τα άσχημα νέα από την τηλεόραση...

Τραγούδια που έγραψαν ιστορία από μια φωνή που δεν ξαναβγαίνει...

Ξυλούρης, Διονυσίου, Καζαντζίδης, Μπιθικώτσης

Ποιόν να βάλεις πρώτο και ποιόν δεύτερο, αλήθεια...

Θυμίζω τα:

Υποκρίνεσαι


Εγώ ο ξένος



Καλύτερα μαζί σου και τρελλός



Ένας αητός γκρεμίστηκε (Αητός, αητό μεγάλωνε)



Και τότε μόνος



Τα μάζεψα τα πράγματα



Κι ύστερα φταίει ο φονιάς


Έφυγε (απίστευτος αμανές σε κάποιο σημείο του τραγουδιού από το Στράτο), αναζητήστε το οπωσδήποτε!

Εδώ το ρεπορτάζ που είδα τότε, από τη μέρα της κηδείας του...


Μπράβο ρε Juanita!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά, το "efxaristo" (ή "euxaristo) ξέρουμε ότι ενεργοποιεί τα κρυμμένα rapidshare links.

Το "euxaristo kko" τι ακριβώς κάνει ;;;
 
μέγιστος ..τα λόγια είναι περιττά το έργο που άφησε τεράστιο .. δεν είναι τυχαίο που όταν μάθαμε οτι πέθανε θυμόμαστε ακόμα τι κάναμε εκείνη τη στιγμή η που βρισκόμασταν..

"φίλε έφυγε ο Στράτος και παρέλυσε το κράτος" Τέλος..
 
Από τις μεγαλύτερες μορφές του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού.

Η μέρα που ανακοινώθηκε ο θάνατός του έχει μείνει ανεξίτηλα χαραγμένη στη μνήμη μου.

Θα μείνει για πάντα αθάνατος μέσα από τα τραγούδια που μας άφησε, με τα οποία θα γλεντάνε γενιές και γενιές μετά από εμάς...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν πολύ παράξενη μέρα... Να έχεις γενέθλια και να ακούς από παντού για το θάνατο κάποιου, και δη του Στράτου, δεν είναι ό,τι καλύτερο...
 
Πριν λίγο καιρό έβλεπα μια ταινία με τον Ξανθόπουλο και άκουσα για πρώτη φορά το τραγούδι "Δεν υπάρχει κανείς" (Στίχοι-μουσική: Άκης Πάνου).

Τι φωνή Θεέ μου!

Ω του θαύματος, το έχουν ανεβάσει στο youtube!

[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπληρώθηκαν σήμερα 20 χρόνια χωρίς τον αγαπημένο Στράτο από τη Νιγρίτα.

Ένα λεπτό περιπτερά.... έφυγε ο Στράτος!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τεράστιος...
 
Πέρασαν κιόλας 20 χρόνια από τότε. Ζει όμως για πάντα, μέσα από τα τραγούδια του.
 
Ο Στρατος Διονυσιου και η Μαρινα Βλαχακη ζωντανα στα τραγουδια ((ΕΓΩ ΝΑ ΔΕΙΣ)) ((ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ))

Μεταδοθηκε απο την ΕΤ.2 το 1988

[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]

((ΕΓΩ Ο ΞΕΝΟΣ)) ((ΚΡΑΤΗΣΕΜΕ))


[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει ένα video στο youtube,από αποκριάτικη εκπομπή του 1989 που ηταν καλεσμένοι πολλοί διάσημοι,ανάμεσά τους και ο Στράτος,και χόρευαν Lambada!
 

Να διορθώσω λιγάκι μόνο το πρώτο post του θέματος. Το τραγούδι γυναίκες-γυναίκες δεν είναι του Ρεπάνη, αλλά το έχει γράψει ο μέγιστος Γιάννης Παλαιολόγου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Στρατακας ηταν αρχοντας..

Κι αυτο το λεει ο θειος Ντον που δεν εχει τις αγαθοτερες των σχεσεων με την συγχρονη ελληνικη μουσικη..

Αρχοντομαγκας,δεν εβγαζε την κακομοιρια για την ατιμη κενωνια οπως αλλοι "λαικοι"..Ουτε "στρατευτηκε"για να πουλησει..

Εκφραζει μια αλλη Ελλαδα,που χαθηκε..

Μπουζουκια(οχι σκυλαδικα)τζογος ,αλογατα,(αλογομουρης ο ιδιος)μερακληδικες φουμες,γυναικες(οχι γκομενες..)

Ναι ,ακομα κι εγω λυπηθηκα οταν εφυγε,απ την αλλη ομως δεν ειδε τον ξεπεσμο του λαικου τραγουδιου.

Για μενα το λαικο ηαν Ζαμπετας κ Διονυσιου..τιποτε αλλο..

παρτε λιγο ελληνικο μεταλ τωρα..

[video=youtube;tGIAu-ET7MI]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο παλιατζής

Τι να πει κανείς...Μάλλον δεν χρειάζεται. Στίχοι:Δημήτρης Γκούτης, μουσική: Αντώνης Ρεπάνης, Δίσκος: "Στράτος Διονυσίου" (1969)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στέλιος Διονυσίου - Bρέχει φωτιά στη στράτα μου

 


Ζωντανή ηχογράφηση από το Θέατρο Βράχων "Μελίνα Μερκούρη" στη μνήμη του αξέχαστου Στράτου Διονυσίου.

[video=youtube;LVeKLfGR-ik]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε λίγες ημέρες (11 Μαιου) συμπληρώνονται 21 χρονια χωρις τον άξεχαστο Στράτο Διονυσίου


δείτε δυο ρεπορτάζ του mega και της Ε.Τ. 2 από τα δελτία ειδήσεων



για τον Στράτο Διονυσίου την ημέρα της κηδείας του



μεταδοθήκανε το 1990


[edit]"ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα