Στρατέγκο - Stratego

Pinco

RetroN00b
Joined
28 Ιουλ 2006
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
5
Εταιρεία: Jumbo


Παιχνίδι: Στρατέγκο - Stratego


Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/992

Θυμαται κανείς περισσότερα οσο αφορά αυτά το παιχνίδι;

Το στρατεγκο το βρίσκω και σήμερα στα Τζαμπο, βέβαια πιο εξελιγμένο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μοναδική μου επαφή με το Στρατέγκο ήταν όταν το πήρε δώρο ένας φίλος του αδερφού μου στον αδερφό μου, πήγαν να παίξουν, ο αδερφός μου φυσικά έχασε και με συνοπτικές διαδικασίες κατέστρεψε το παιχνίδι. Και ήθελα τόσο πολύ να παίξω γιατί με είχαν εντυπωσιάσει οι εικόνες του κουτιού...
 
Εγώ το έχω ακόμα το παλιό μου το Στρατεγκάκι στο πατρικό μου, πραγματικά από τα επιτραπέζια που αγάπησα από την πρώτη στιγμή... :)
 
Aπειρα ξενυχτια με το Stratego......
 
Αυτή είναι η έκδοση του Stratego που κυκλοφόρησε στην χώρα μας στις αρχές των 80ʼς.

Μου την είχαν πάρει Δώρο οι συμμαθητές μου το 1981 και την διατηρώ σε άψογη κατάσταση αν και λείπει το αρχικό κουτί.

picture.php
 
Την είχα και γώ αυτή την έκδοση αλλά μου είχε βγεί ελαττωματική. Τα μαύρα πιόνια δεν ήταν σωστά. Είχε περισσότερους ανιχνευτές αντι για το σωστό αριθμό των σαμποτέρ. Οπότε κάθισα και ζωγράφισα αυτά που έλειπαν :) To ίδιο και οι βόμβες. Ήταν παραπάνω απο τους λοχίες 8).

Ακόμα το πλαστικό στα πιόνια δεν είχε βγει καλά από το καλούπι με αποτέλεσμα να έχουν πρόβλημα αστάθειας :(
 
Ναι με την αστάθεια είχα και εγώ πρόβλημα θυμάμαι. Συγκεκριμένα αν κατα λάθος κούναγες λίγο το ταμπλώ και έπεφταν όλα τα πιόνια, έβλεπες τα πάντα και "χάλαγε" το παιχνίδι.

Δεν βόλευε καθόλου το πιόνι "τοίχος". Μια πιο καινούργια έκδοση στρατέγκο είχε πιόνια πυργάκια που ήταν σαφώς καλύτερα.
 
Τα πιόνια τα χρησιμοποιούσα και σαν ντόμινο μέχρι να αποκτήσω το super domino. Η αστάθεια ήταν όντως πρόβλημα και θυμάμαι ότι είχα φάει αρκετές ώρες με τον χαρτοκόπτη να κόψω της προεξοχές του πλαστικού.
 
εγώ πάλι με τον αδερφό μου τα βάζαμε ξαπλωμένα και έπρεπε να θυμόμαστε σε ποιο τετράγωνο έχουμε βάλει το κάθε πιόνι και κάθε τόσο τα αναποδογυρίζαμε για να τα θυμηθούμε. Ετσι ήταν πιο δύσκολο το επίπεδο παιχνιδιου. Δεν είμαι και σίγουρος για το κατά πόσο είχαν φτιαχτεί για να στέκονται όρθια
 
το στρατεγκο το εχω ακομα απλα ποτε δεν το πολυκαταλαβα οποτε εμεινε κλειστο αρκετα χρονια και εκει θα μηνει
 
Το stratego είναι ένα κλασικό παιχνίδι και έχει κυκλοφορήσει σε τόσες πολλές εκδόσεις λες και συναγωνίζεται τη MONOPOLY. Εγώ θα ήθελα να σταθώ όμως σε μια έκδοση του 96 που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα απ' την AS σε συνεργασία με τη Jumbo. Είναι στο stratego 4 και διαθέτει διπλό ταμπλό για παιχνίδι με 3 ή 4 άτομα!!

Το εν λόγο παιχνίδι διαφέρει αρκετά στους κανόνες απ΄το κλασικό stratego και είναι πολύ πιο αμφίρροπο και συναρπαστικό!! Οι ακίνητες βόμβες έχουν αντικατασταθεί με κινούμενα κανόνια που ''ρίχνουν'' από απόσταση, οι κρυφές σημαίες αντικαταστήθηκαν από σημαίες όπου τις μεταφέρουν τα πιόνια, ο στρατός σου δεν αποτελείτε από 40 αλλά από 20 πιόνια κα

Στο κέντρο του ταμπλό υπάρχει ένας πύργος και ο νικητής του παιχνιδιού είναι αυτός που θα στίσει τη σημαία του εκεί!! Δεν είναι όμως τόσο εύκολο!! Υπάρχουν ακόμη 3 παρατάξεις που μάχονται για το ίδιο αποτέλεσμα!! Επίσης αν νικήσεις στη μονομαχία ένα πιόνι που μεταφέρει τη σημαία του στρατού, του γίνεσαι κάτοχος της εσύ και αυτό φυσικά θα κάνει τον αντίπαλο να σε κυνηγήσει για να την πάρει πίσω!! Φανταστείτε λοιπόν πως μπορεί να εξελιχθεί το παιχνίδι όταν ένας ή περισσότεροι παίχτες ''γυρεύουν'' πίσω τις σημαίες τους!!

Τα πιόνια, κατασκευαστικά, είναι σε μορφή πύργου και όπως και στο κλασικό παιχνίδι ο χαρακτήρας που τα αντιπροσωπεύει φανερώνετε μόνο σε μονομαχία!!

Χαίρομαι που το διατηρώ σε άριστη κατάσταση!! Οι παρακάτω φωτογραφίες δεν είναι απο την προσωπική μου συλλογή!! Είναι από ξένη έκδοση που δεν έχει απολύτως καμιά διαφορά με την Ελληνική!!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρον, δεν ήξερα ότι υπήρχε και 4-player Stratego. Στην δική μου εποχή ήταν ακόμα αποκλειστικά 2-player game.
 
Και τώρα το 2-player game επικρατεί στην αγορά!! Και μάλιστα ''δυναμικά'' μιας και δεν ξέρεις πια έκδοση να πρωτοδιαλέξεις! Το συγκεκριμένο πακέτο ήταν του 1996 και δεν επανακυκλοφόρησε ποτέ απ' όσο γνωρίζω! Πάντως αν δεν είχε ανταπόκριση απ' το κοινό τότε σίγουρα αδικήθηκε!!
 
Ποτέ δεν μπόρεσα να βρω παίκτες για να παίξω Stratego 4 και το έχω απωθημένο. Γενικά το Stratego, πιστεύω οτι, ήταν παιχνίδι με μικρό κοινό.

Θυμάμαι έβαζα την αδερφή μου να παίζει μαζί μου με το ζόρι! Μέχρι που βρήκα Stratego σε DOS έκδοση και ηρέμησε :D
 
Kambia είπε:
Θυμάμαι έβαζα την αδερφή μου να παίζει μαζί μου με το ζόρι! Μέχρι που βρήκα Stratego σε DOS έκδοση και ηρέμησε :D
Εμένα με "μύησε" ένας λίγο μεγαλύτερος ξάδερφος. Παίζοντας μαζί του βαρέθηκα να χάνω στην αρχή, αλλά με τον καιρό έγινα καλός αντίπαλος.

Για χρόνια δεν είχα ασχοληθεί μέχρι που μια μέρα βρήκα στα μαγαζιά την έκδοση για DS στο 10ευρω. Την αγόρασα τιμής ένεκεν, αλλά τελικά έπαιξα αρκετά παιχνίδια. Τραγικό ελάττωμα βεβαια ότι δεν υποστηρίζει internet multiplayer παρά μόνο local wireless, σε άλλη περίπτωση θα ήταν η τέλεια portable διασκέδαση!

PS: Kambia, σου λέει τίποτα το "Stratego fixed by R. Bubba Magillicutty"; ;)
 
Maddog είπε:
PS: Kambia, σου λέει τίποτα το "Stratego fixed by R. Bubba Magillicutty"; ;)
Μα και βέβαια μου λέει :D

Πάντως αν googleαρετε θα βρείτε freeware εκδοσεις για να παίξετε.
 
εχω ενα αθικτο απο τα 90ς stratego original..θυμαμαι ηταν δυο εκδοσεις το 4 και το original..ευτυχως πηρα το original..
 
teo214 είπε:
Αυτή είναι η έκδοση του Stratego που κυκλοφόρησε στην χώρα μας στις αρχές των 80ʼς.Μου την είχαν πάρει Δώρο οι συμμαθητές μου το 1981 και την διατηρώ σε άψογη κατάσταση αν και λείπει το αρχικό κουτί.

picture.php
Πω πω! Ανατρίχιασα στη θέα της φωτογραφίας... Σαν τώρα θυμάμαι τα μεγαλύτερα ξαδέλφια μου να δίνουν ομηρικές μάχες, πότε πότε άφηναν κι εμένα να παίζω... Και επειδή τα πιόνια είχαν θέμα αστάθειας θυμάμαι οτι είχαν φτιάξει ταμπλό παιχνιδιού από φελιζόλ για να στερεώνονται τα πιόνια!!!
 
Και μια εικονα απο το STRATEGO αρχων δεκαετιας του 70, με καποια πιονια ενδεικτικα για συγκριση. Απο ο,τι βλεπω ειναι πανομοιοτυπο με αυτο της δεκ. του 80, με μικρη αποκλιση στο σχεδιο του χαρτονιου.

attachment.php
 
^^ Αν ήξερες πόσο χαρούμενους θα κάνεις κάποιους, θα πόσταρες κι άλλες φωτός! :D

Γνωρίζουμε ποιας εταιρίας είναι? :)

P.S. Ευχαριστούμε πολύ για το άφθονο "οφθαλμόλουτρο" των τελευταίων ημερών! Είχα πολύ καιρό να "σταματήσω" στο συγκεκριμένο υποφόρουμ και χάρη στα ευρήματά σου, κάθε μέρα βλέπουμε και κάτι νέο! :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα