Στρατέγκο - Stratego

Καλώς σας βρήκα και θερμά συγχαρητήρια για τα απίστευτες αναμνήσεις που ζωντανεύετε σε αυτό το φόρουμ :)

Λογικά αυτή στην εικόνα είναι η πρώτη έκδοση, και αυτή που ανέφερα ότι έιχα (που επιβεβαιώνει και o metalcandyman) πρέπει να είναι η δεύτερη.

@Kambia : Τι να σου κάνω που είμαι μακριά από Θεσ/νίκη αλλιώς θα λιώναμε πάνω από το stratego :)
 
alexa666 είπε:
@Kambia : Τι να σου κάνω που είμαι μακριά από Θεσ/νίκη αλλιώς θα λιώναμε πάνω από το stratego :)
Μπορούμε να λιώνουμε και διαδικτυακά :D :D
 
Μετά το σκάκι, δεν υπάρχει άλλο! Από τα καλύτερα 2player turn based επιτραπέζια στρατηγικής. Πολύ κάψιμο! Δίναμε επικές μάχες με τον αδερφό μου (boomer)
 
Από τα παιχνίδια που έχω αγαπήσει πάρα πολύ άσχετα αν δεν μετράω και πάρα πολλές νίκες στο ενεργητικό μου. Μου αρέσει ακόμα πάρα πολύ και όποτε βρίσκω χρόνο μπαίνω και παίζω και κανένα online.
 
Αχ βρε φίλε μου και εγώ αυτή την έκδοση είχα με τα πλαστικομούτσουνα πιόνια.

Μια βροχερή όμως ημέρα στις αρχές των 80's, εκεί στην δυτική Αθήνα κοντά στον Κηφισσό που τότε ξεχείλιζε, κατέβαιναν τσούρμο τα νερά και αποφασίσαμε εγώ με τους φίλους μου να κάνουμε βαρκάκια τα πιόνια του.... από τότε stratego πάπαλα... το έφαγε το τσουνάμι
 
Φοβερό παιχνίδι το Στρατέγκο!

Πριν μερικά χρόνια μάλιστα, πήρα μια καινούρια καλύτερη έκδοση από την παλιά που είχα.

Το πρόβλημα με αυτό το παιχνίδι πάντα ήταν ότι δεν είναι πολύ δημοφιλές και δεν βρίσκω συμπαίχτες... :(
 
Eμ τι να σε κάνω... Είσαι μακρυά βρε Lord_Makro :)

Tο κακό με την καινούρια έκδοση, για μένα τουλάχιστον, είναι οτι έχει ανάποδα την αρίθμηση. Στο παλιό με το χάρτινο ταμπλό τα πιόνια ξεκινούσαν έχοντας 1 τον Στρατάρχη, 2 τον Στρατηγό και πήγαινε λέγοντας. Τώρα ο Στρατάρχης είναι το 10 κλπ και όταν παίζω και μου λέει ο αντίπαλος σκέτο νούμερο ψάχνομαι :p
 
Ναι κι εμένα με χάλασε αυτό με την αλλαγή στην αρίθμηση. Κάπου είχα διαβάσει ότι το ένα σύστημα είναι το Ευρωπαϊκό και το άλλο το Αμερικάνικο. Κι εμένα μου φαίνεται λογικό το νούμερο 1 να είναι ο στρατάρχης.

Ασε Kambia... δεν μπορώ να βρω συμπαίχτες. Τελευταία φορά είχα παίξει με ένα φίλο όταν πήρα το καινούριο και επειδή με κέρδισε (βρήκε από τύχη τη σημαία σε "άκυρη" φάση) δεν έχουμε ξαναπαίξει για να μην χαλάσει την επιτυχία του χαχαχα!
 
Εγώ πάντως βρήκα τη διαδικτυακή λύση για να παίζω και τα διάφορα τουρνουά γιατί δε βλέπω αλλιώς χαΐρι.
 
Aπλά τέλειο το Stratego! Κι εγώ έχω την έκδοση που λέει η Alexa, που μάλλον είναι όντως η δεύτερη. Κι εγώ είχα πρόβλημα με το να βρω συμπαίκτες, κι έτσι αργότερα κατέβασα στο κινητό μου ένα Stratego, κι έπαιζα με αντίπαλο το κινητό. Ο αγαπημένος μου είναι ο κατάσκοπος, γιατι και μου αρέσει η κατασκοπεία και με μαγεύει το γεγονός ότι αυτό το πιόνι είναι ταυτόχρονα το πιο αδύναμο και το πιο δυνατό: Όλοι τον νικάνε, αλλά αυτός νικάει τον δυνατότερο. Από τα καλύτερα παιχνίδια στρατηγικής.
 
Για ξεκινήστε σιγά σιγά την προπόνηση... ;)
 
Χθες διαπίστωσα οτι ο 8χρονος γιος μου έχει ταλέντο στο Stratego!!! Στα 6-7 παιχνίδια που έπαιξε με αντίπαλο το pc νίκησε τα 4-5 !!!

Θα αγοράσω σίγουρα το επιτραπέζιο, θα γίνουν ιστορικές μάχες! ;)
 
Στη Θεσσαλονίκη φετος το παγκοσμιο πρωταθλημα Στρατεγκο!
 
Σε ένα από τα CD μου έχω μια ηλεκτρονική PC version, μάλλον θα την έχετε κι εσείς, κάπου κάπου στη δουλειά όταν κλέβω λίγο χρόνο ρίχνω κανα ματσάκι
 
Stratego....Ενα παιχνιδι περιπετειας....:biglaugh:

attachment.php
 
Ευπαλίνος είπε:
Στη Θεσσαλονίκη φετος το παγκοσμιο πρωταθλημα Στρατεγκο!

σε ~ μια βδομαδα

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ STRATEGO 2014
28-8-2014 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

HELLAS STRATEGO FEDERATION

IN COOPERATION WITH

INTERNATIONAL STRATEGO FEDERATION (ISF)

PRESENT:

17TH WORLD CHAMPIONSHIP

Thursday the 28th of August till Monday the 1stof September

THESSALONIKI, GREECE

Αγαπητέ παίκτη του Stratego ,

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας προσκαλέσουμε στο 17ο ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ STRATEGO , το οποίο θα πραγματοποιηθεί από την Πέμπτη 28 Αυγ. μέχρι τη Δευτέρα 1η Σεπτεμβρίου στη διεύθυνση:

Δημαρχείο Θεσσαλονίκης

ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 1

54640 Θεσσαλονίκη

Στο ατομικό WC Stratego στις 29 και 30 Αυγ. μπορούν να συμμετάσχουν ΟΛΟΙ . Τα WC Juniors θα πραγματοποιηθεί στις 30 Σεπτεμβρίου. Δεν απαιτείται πρόκριση ! Οι καλύτερες τέσσερις παίκτες της κάθε χώρας ( με βάση τα αποτελέσματα των ατομικών WC Stratego ) θα προκριθούν για να παίξουν για την εθνική ομάδα τους στο WC Stratego για Εθνικές ομάδες , που θα πραγματοποιηθεί στις 31 Αυγούστου .Για την Ελλαδα δεν ισχυει .Η Εθνικη Ελλαδος είναι πληρες για seniors.

Σε όλα τα τουρνουά που θα διοργανωθούν θα μπορείτε να κερδίσετε έπαθλα !

Κόστος εγγραφής

βʼ OPEN WC Stratego Seniors : ? 15,00 / OPEN WC Stratego Juniors : ? 10,00

βʼ OPEN WC Barrage και Ultimate Lightning ? 5,00

βʼ OPEN Τουρνουά Θεσσαλονίκης ? 5,00

βʼ WC Stratego για Εθνικές ομάδες : ? 0,00

Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες σχετικά με το WC Stratego μέσω του διαδικτύου στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.strategohellas.gr/'>http://www.strategohellas.gr/ , σύντομα . Αυτή τη στιγμή είμαστε απασχολημένοι με την ανοικοδόμηση του ελληνικού site, στο οποίο θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με WC . Εάν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις , παρακαλώ μην διστάσετε να επικοινωνηστε με e-mail στον Mark Kunin , μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Αγώνων :markusha_kiev@hotmail.com . καθως και με τον Σταύρο Σεκερτζη ( Πρόεδρος Stratego Hellas ) τηλ.6947803096
>>> http://www.strategohellas.gr/

wc2014-new-fin.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για όποιον ενδιαφέρεται γίνεται αυτό τον μήνα στην Αθήνα Διεθνές τουρνουά Rank.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ
 
Στρατέγκο του 50

(Πηγή: ο Παλαιοπώλης μου)

DSCN9457-800x600.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα