Στρατιωτάκια πλαστικά

phil_vr είπε:
Απλα παιχνιδια μιας αλλης εποχης.. τοτε που η φαντασια ειχε απολυτη εναρμονιση με το παιχνιδι..
indians-1.jpg


Ατελειωτες ωρες παιζοντας με αυτα με φιλους στις αυλες, πεζοδρομια, στις οικοδομες και στα τοπικα αναχωματα..

Πλεον και αυτη η εικονα με τα gatherings παιδιων με τα παιχνιδια τους στις γειτονιες τεινει να γινει αναμνηση του παρελθοντος..

Aχου Φίλ(ε) τί μου θύμησες τώρα... :cool:

Ατέλειωτες ώρες παιχνίδι με όλα τα γειτονόπουλα!!!

Μαζευόμασταν στο πατάρι του καφενείου μας (για να μην είμαστε στους 5 δρόμους σκορπισμένα :D ) και ξεχνούσαμε και να φάμε ( :wait2: τα υπόλοιπα παιδιά... )

Πάντως τα στρατιωτάκια είχαν μεγάλο σουξέ την εποχή που παιζόταν η "Μάχη". Όλα μας θέλαμε να έχουμε το λοχία Σόντερς στο στρατόπεδό μας. Μέχρι και κλήρωση κάναμε...
 
Καταπληκτικη φωτο Phil,παρομοια στρατιωτακια ειχα και εγω (ινδιανακια μαλλον) και αν ειχα στην κατοχη μου και το κουβερλι σετακι θα ημουν στον παραδεισο. :precry:
 
Τα δικά μου στρατιωτάκια ήταν ένα κουτί που έγραφε ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ.Δεν θυμάμαι ποιας εταιρείας.Ο γείτονας είχε γερμανούς της ερήμου και ένας άλλος ελληνικό πεζικό.Και υπήρχαν και αλλά πολλά στη σειρά.Μαζευόμασταν κυρίως απέναντι από το σπίτι μου που είχε αυλή ο γείτονας με κήπο.Στήναμε στρατόπεδα κάναμε συμμαχίες κατασκοπείες,οχυρά ,μάχες μέσα στη ζούγκλά(ραπανάκια,σέληνο,μαιντανό κ.τ.λ) εκστρατείες στο διπλανό γιαπί με σκοπό την δημιουργία αποικίας.Ατελείωτες ώρες ατελείωτα παιχνίδια .Πέρναμε ξύλα από ένα ξυλουργείο στην γειτονιά και φτιάχναμε τα οχυρά μας με μυστικά δωμάτια,αποθήκες,γκαράζ διοικητήριο ,όλα τα κομφόρ δηλαδή .Στις μάχες είχαμε και πέτρες για βόμβες και όπως καταλαβαίνετε μερικά στρατόπεδα καταστρέφονταν ολοσχερώς.Είναι απίστευτο τι παιχνίδι μπορεί να κάνει κανείς με μια χούφτα στρατιωτάκια και αστείρευτη φαντασία!!!
 
στην γειτονιά είχαμε εφεύρει ένα δικό μας παιχνίδι με τα συγκεκριμένα στρατιωτάκια.

Παίζαμε στις αυλές χωρίζοντας τα στρατιωτάκια σε ίσα κομμάτια. Είχαμε κάτι μικρά πλαστικά τσεκουράκια με τα οποία χτυπούσαμε από απόσταση τα πιόνια του αντιπάλου και νικητής ήταν όποιος χτυπούσε πρώτος τα πιόνια του αντιπάλου...παίζαμε με τις ώρες κάνοντας τουρνουά με προημιτελικά-ημιτελικά-τελικά! Χε χε πόσες ώρες ξέγνοιαστο παιχνίδι κάναμε τότε...
 
Tα κλασσικα στρατιωτακια που ειχαμε ολοι στην δεκαετια του 80 τα εβγαζε η Lyra και αποτελουσαν αναπαραγωγες (οχι και πολυ καλης ποιοτητας) κυριως φιγουρων της airfix. Μαλιστα βαπτιζαν ως ελληνικες μοναδες πεζικου των αμερικανων ή αγγλων.

Αυτα ηταν στην 1/35 αλλα υπηρχαν και αυτα στην 1/72.

Μιλαμε για ατελειωτες ωρες παιχνιδιου! Με μερικα κουτια απο αυτα τα στρατιωτακια και μπολικη δημιουργικοτητα μπορουσες να παιζεις 100 διαφορετικες ιστοριες. Ειχα ολα τα σετ εκτος των sas. Θυμαμαι μου αρεσε κλασσικα να παιζω σεναρια με τον ΒΠΠ οπου οι ελληνες και οι συμμαχοι τσακιζαν τους γερμανους και γιαπωνεζους οι οποιοι ηταν παραδοσιακα περισσοτεροι. Καθε φορα εβρισκα και νεους τροπους να εμπλουτισω το παιχνιδι. Μια ημερα μου ηρθε μια ιδεα. Εως τοτε εριχνα τους νεκρους με το χερι, αλλα σκεφτηκα πως θα επρεπε να υπαρχει το τυχαιο στο παιχνιδι. Ετσι αρχισα να χρησιμοποιω καποια αντικειμενα με τα οποια σημαδευα τις φιγουρες. Ενα πολυ κοντο μολυβι ειχε τον ρολο των απλων οπλων αφου μπορουσε να ριξει μονο μια φιγουρα. Ενα πιο μακρυ μολυβι ριγμενο παραλληλα με το τραπεζι ηταν το πολυβολο αφου επαιρνε μπαλα 2-3 καθε φορα. Το ρολο του πυροβολικου επαιζε μια ασπρη γομα. Την εριχνα προς το ταβανι και αυτη εκανε ελευθερη πτωση. Οταν επεφτε αναπηδουσε διαλυωντας τα οχυροματικα εργα και παρασερνωντας φιγουρες με εναν εντελως τυχαιο τροπο. Ετσι ακομα και οι αγαπημενες μου φιγουρες μπορουσαν να σκοτωθουν προσθετωντας στο δραμα.

Τι να πεις! Μεχρι αρματα μαχης απο χαρτονι ειχα φτιαξει βλεποντας εικονες απο αληθινα. Ενα tiger και ενα t72 ρωσικο. Χαρτονι καφε απο πλατη ακουαρελας, καπακια αναψυκτικων για ροδες με χαρτονι απλο για ελπυστριες, ατλακολ, καλαμακι για κανονι, πυργος απο χαρτονι και καπακι αποσμητικου και φυσικα πλαστικο χρωμα.

Αντε να κανει ολες αυτες τις ''ανακαλυψεις'' ενα σημερινο παιδι που παιζει κομπιουτερ...
 
joe είπε:
Tα κλασσικα στρατιωτακια που ειχαμε ολοι στην δεκαετια του 80 τα εβγαζε η Lyra και αποτελουσαν αναπαραγωγες (οχι και πολυ καλης ποιοτητας) κυριως φιγουρων της airfix. Μαλιστα βαπτιζαν ως ελληνικες μοναδες πεζικου των αμερικανων ή αγγλων. Αυτα ηταν στην 1/35 αλλα υπηρχαν και αυτα στην 1/72.

Μιλαμε για ατελειωτες ωρες παιχνιδιου! Με μερικα κουτια απο αυτα τα στρατιωτακια και μπολικη δημιουργικοτητα μπορουσες να παιζεις 100 διαφορετικες ιστοριες. Ειχα ολα τα σετ εκτος των sas. Θυμαμαι μου αρεσε κλασσικα να παιζω σεναρια με τον ΒΠΠ οπου οι ελληνες και οι συμμαχοι τσακιζαν τους γερμανους και γιαπωνεζους οι οποιοι ηταν παραδοσιακα περισσοτεροι. Καθε φορα εβρισκα και νεους τροπους να εμπλουτισω το παιχνιδι. Μια ημερα μου ηρθε μια ιδεα. Εως τοτε εριχνα τους νεκρους με το χερι, αλλα σκεφτηκα πως θα επρεπε να υπαρχει το τυχαιο στο παιχνιδι. Ετσι αρχισα να χρησιμοποιω καποια αντικειμενα με τα οποια σημαδευα τις φιγουρες. Ενα πολυ κοντο μολυβι ειχε τον ρολο των απλων οπλων αφου μπορουσε να ριξει μονο μια φιγουρα. Ενα πιο μακρυ μολυβι ριγμενο παραλληλα με το τραπεζι ηταν το πολυβολο αφου επαιρνε μπαλα 2-3 καθε φορα. Το ρολο του πυροβολικου επαιζε μια ασπρη γομα. Την εριχνα προς το ταβανι και αυτη εκανε ελευθερη πτωση. Οταν επεφτε αναπηδουσε διαλυωντας τα οχυροματικα εργα και παρασερνωντας φιγουρες με εναν εντελως τυχαιο τροπο. Ετσι ακομα και οι αγαπημενες μου φιγουρες μπορουσαν να σκοτωθουν προσθετωντας στο δραμα.

Τι να πεις! Μεχρι αρματα μαχης απο χαρτονι ειχα φτιαξει βλεποντας εικονες απο αληθινα. Ενα tiger και ενα t72 ρωσικο. Χαρτονι καφε απο πλατη ακουαρελας, καπακια αναψυκτικων για ροδες με χαρτονι απλο για ελπυστριες, ατλακολ, καλαμακι για κανονι, πυργος απο χαρτονι και καπακι αποσμητικου και φυσικα πλαστικο χρωμα.

Αντε να κανει ολες αυτες τις ''ανακαλυψεις'' ενα σημερινο παιδι που παιζει κομπιουτερ...

Μιλάμε για ΕΠΙΣΤΗΜΗ :bow:

Ορισμένες φορές στήναμε τα στρατιωτάκια μας στην αλάνα εξομοιώνοντας έτσι περιβάλλοντα από ζούγκλα μέχρι έρημο.
 
Μινι Κομμαντος......


[Προς επισκευη]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αardvark μας έφτιαξες !

Βάλε και καμιά φωτό το περιεχόμενο !
 
Βολεψου με οτι βλεπεις,δεν ειναι δικα μου. :xm:

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι κανεις αλλος που δεν μπορει να δεις τις εικονες???

Ουτε με IE 7 αλλα ουτε με Google Chrome μπορω να τις δω :shake:
 
Περιεργο...τα βλεπω μια χαρα (αν και ο τεμπελχανας ο Aardy δεν τα εβαλε στην Gallery! :) )
 
!

Τι μου θυμίσατε τώρα!!!

και μεις με 5 φίλους τα είχαμε λειώσει στο παιχνίδι...Είχαμε τα πιο πολλά στρατιωτάκια της AIRFIX τότε (1/72), τους γιαπωνέζους, Νεοζηλανδούς με σορτσάκια, Γερμανούς (θυμάμαι το χαρακτηριστικό γκρί χρώμα τους, Βρετανούς κομμάντο, Ιταλούς αλπινιστές, σχεδόν τα πάντα..μάλιστα εγώ είχα πάρει και Ελληνες κομάντος (από ελληνική εταιρεία) αλλά ήταν λίγο "χοντροκοπιά" σε συγκρισή με τα στρατωτιάκια της ΑIRFIX

Παίρναμε και τανκς και αεροπλανα matxhbox και κάναμε επικές μάχες στο Playroom...Τα αφήναμε οπως ήταν στο πάτωμα και συνεχίζαμε την επόμενη μέρα (μιλάμε για εβδομάδες). Είχαμε βγάλει μάλιστα και κανόνες για το πως διεξάγωνται οι μάχες (κάτι μεταξύ turn-based και ρίξιμο ζαριών)

Θα ψάξω μήπως βρω τίποτά..όλο και κάτι θα έχει διασωθεί!!
 
Wally είπε:
Περιεργο...τα βλεπω μια χαρα (αν και ο τεμπελχανας ο Aardy δεν τα εβαλε στην Gallery! :) )
Δεν φταιει ο Αardy ,το συστημα φταιει που δεν μπορει να σηκωσει τον τεραστιο αριθμο επισκεπτων,που θελει να δει τις φωτο μου.

Και σου'πα δωσε 10 ευρω παραπανω να παρουμε τον 600αρη τον server,οχι εσυ τον φθηνο. :angry:

.

.

.

.

.

.

Και Τανκς εχουμε για να βαζετε τα στρατα σας μεσα.

392_pd1076075_th16.jpg
392_pd1076075_th16.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρελή απόπειρα εκμετάλευσης/παραπληροφόρησης αυτό το παιχνίδι !

Στο εξώφυλο δείχνει έναν σαφώς γερμαναρά αρματιστή του Β' Π.Π. με άρμα Panther.

Και το περιεχόμενο είναι ένα άρμα M48 αμερικάνικο, της εποχής του Βιετνάμ !
 
!!

Παιδιά βρήκα την κουτα τα στρατιωτάκια μου!! προσεχώς φωτογραφίες!!!!

...Aυτά με τα κουτια που έβαλε ο Advark είναι οι έλληνες κομαντος από ελληνική εταιρία που είχα και γω. Καλά το θυμόμουν οτί είναι "προχειρα" σε συγκριση με αυτά της AIRFIX...

Μέσα στην κούτα βρήκα και κάτι άλλα τα οποία τα είχα ξεχάσει: oταν ήμουν πολύ μικρός, μου είχαν κάνει δώρο ενα μεγάλο κουτί, σε στυλ μεγάλου επιτραπέζιου. Το κουτί είχε μέσα πολλούς (1:72) στρατιώτες Γάλλους (χρώμα έντονο κίτρινο) και Άγγλους (χρώμα γκρι) και αναπαρηστόυσε την μάχη Βατερλώ. Eκτός απο τα κλασσικά στρατιωτάκια, υπήρχαν οχυρά , εφφιποί με άλογα, κανόνια και αλλά πολλά πράγματα που δεν θυμάμαι...Μιλάμε για φοβερή φάση!! Δυστηχώς όπως είπα ήμουν πολύ μικρος όταν το είχα και το διάλυσα στην κυριολέξια, πρωτού μπω στην ηλικία για να το εκτιμήσω πραγματικά..μόνο λίγες φιγούρες μου είχαν μείνει από τότε και τώρα που τις είδα το ξαναθυμηθηκα..

Ξέρεις κανείς για τι πράγμα μιλάω? τα είχε κανείς??μοιάζουν πολύ με αυτά της AIRFIX αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρελή απόπειρα εκμετάλευσης/παραπληροφόρησης αυτό το παιχνίδι !
Στο εξώφυλο δείχνει έναν σαφώς γερμαναρά αρματιστή του Β' Π.Π. με άρμα Panther.

Και το περιεχόμενο είναι ένα άρμα M48 αμερικάνικο, της εποχής του Βιετνάμ !
Δεν παραπλανάται κανείς. Γράφει ολοκάθαρα Μ48 (κάτω από το Panzer). :D :D
 
thamonas είπε:
Παιδιά βρήκα την κουτα τα στρατιωτάκια μου!! προσεχώς φωτογραφίες!!!!...Aυτά με τα κουτια που έβαλε ο Advark είναι οι έλληνες κομαντος από ελληνική εταιρία που είχα και γω. Καλά το θυμόμουν οτί είναι "προχειρα" σε συγκριση με αυτά της AIRFIX...

Μέσα στην κούτα βρήκα και κάτι άλλα τα οποία τα είχα ξεχάσει: oταν ήμουν πολύ μικρός, μου είχαν κάνει δώρο ενα μεγάλο κουτί, σε στυλ μεγάλου επιτραπέζιου. Το κουτί είχε μέσα πολλούς (1:72) στρατιώτες Γάλλους (χρώμα έντονο κίτρινο) και Άγγλους (χρώμα γκρι) και αναπαρηστόυσε την μάχη Βατερλώ. Eκτός απο τα κλασσικά στρατιωτάκια, υπήρχαν οχυρά , εφφιποί με άλογα, κανόνια και αλλά πολλά πράγματα που δεν θυμάμαι...Μιλάμε για φοβερή φάση!! Δυστηχώς όπως είπα ήμουν πολύ μικρος όταν το είχα και το διάλυσα στην κυριολέξια, πρωτού μπω στην ηλικία για να το εκτιμήσω πραγματικά..μόνο λίγες φιγούρες μου είχαν μείνει από τότε και τώρα που τις είδα το ξαναθυμηθηκα..

Ξέρεις κανείς για τι πράγμα μιλάω? τα είχε κανείς??μοιάζουν πολύ με αυτά της AIRFIX αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι.
Τα θυμαμαι, κοπια απο AIRFIX ηταν και ηταν παρα πολλα, με κανονια αλογα και δεν συμαζευεται. Μου την εσπαγε το οτι ηταν μικρα..
 
Ρε παιδια εχει βρει κανενας καποιο site που να πουλα σε λογικες τιμες και μεταφορικα στρατιωτακια ρεπλικες της airfix? Oσα εχω βρει ζητανε την μανα τους και τον πατερα τους σε μεταφορικα.
 
joe είπε:
Ρε παιδια εχει βρει κανενας καποιο site που να πουλα σε λογικες τιμες και μεταφορικα στρατιωτακια ρεπλικες της airfix? Oσα εχω βρει ζητανε την μανα τους και τον πατερα τους σε μεταφορικα.
Ρίξε μια ματιά εδώ στον τομέα "Sellers", αν δεν το έχεις κάνεις ήδη.
 
!!

και εδω:

http://www.modelhobbies.co.uk/shop/plastic-soldiers-plastic-soldiers-c-30_31.html

http://http://www.emodels.co.uk/plastic-kits/-c-176_287.html?page=2

έχω αγοράσει από τον πρώτο αλλά νομίζω το δεύτερο είναι φθηνότερο. Δεν νομίζω ότι τα μεταφορικά είναι ακριβά στα συγκεκριμένα αλλά ίσως είναι υψηλή η τιμή αν αγοράσεις ένα πακετάκι με στρατιωτάκια. Η τιμή των μεταφορικών εξαρτάται από το βάρος οποτε είτε αγοράσεις 1 είτε αγοράσεις 4 πακετάκια πληρώνεις το ίδιο.

Επίσης θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το ebay Που μπορέις να βρείς auctions ακόμα και για τα matchbox στρατιωτάκια τα οποία δεν κυκλοφορούν πια (και κατα εμέ, είναι τα καλύτερα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα