Στρατιωτάκια πλαστικά

Αν πάντως ενδιαφέρεστε για απλά στρατιωτάκια (παρόμοια με αυτά που είχαμε μικροί βέβαια) το jumbo έχει φθηνά πακετάκια των 50 (σε κυλινδρική συσκευασία). Πήρα ένα προχθές από περιέργεια και δεν βλέπω να έχουν διαφορές σε σχέση με αυτά που είχα μικρός! :)

Μιχάλης
 
Eiναι αλλο πλαστικο και πολυ χειροτερα καλουπια απ οτι εχω δει εγω. Μπορει ομως να μην μιλαμε για τα ιδια, οποτε αν δεν ειναι μεγαλος κοπος ποσταρε καμια φωτο αν μπορεις
 
Ορίστε:

soldiers2.jpg


soldiers1.jpg


Μιχάλης

soldiers1.jpg

soldiers2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!

Μιχάλη,

πόσο κάνουν αυτά??

Έχω την εντύπωση οτί τα airfix είναι καλύτερα στην λεπτομέρειά (το κουτάκι με 50 κάνεί γύρω στα 5 ευρώ)....Πάντως νομίζω τα καλυτερα στρατιωτάκια είναι της matchbox.
 
Οι φιγουρες των LIDO και της MARX ηταν παντα ολα τα λεφτα στα στρατιωτακια, ειδικα με την ποικιλια τους (space, pirates, american civil war, medieval, sports, ww1, ww2, farming, vehicles, buildings, fortresses, circus, american wild, police κλπ) και με την καταπληκτικη τους ποιοτητα. Και απλα χωρις την LIDO δεν θα ειχαμε πιασει ποτε στρατιωτακια στα χερια μας!

Αν δεν κανω λαθος, τα κουτια της AIRFIX που κυκλοφορουσαν στην Ελλαδα, ηταν μεταγλωτισμενα. Θυμαμαι το κουτι με τους British Commandos που εφερε τον τιτλο "Ελληνικα Κομμαντο" η "Ελληνες Κομμαντο" (ενα απο τα δυο καθως η μνημη των 80's εχει χασει πολλα info!)

Η Matchbox οπως σωστα επισημαινει και ο thamonas, εκανε μια πολυ καλη σειρα με ιδιομορφες φιγουρες (αν και στην ουσια αντεγραψε την Revell) ειδικα στα σετ Afrika Korps (γονατιστος πολυβολητης) και στα British Commandos (ο σκαλα-δορος και ο βαρκαρης με το φουσκωτο). Για καποιο λογο οι εκδοσεις τους στα 1/72 ειναι κατα πολυ καλυτερες απο τις 1/32 (παντα προσωπικη αποψη καθως διεθετα και τα δυο μεγεθη στα παιχνιδια αυτα). Παντα οι εκδοσεις των 1/72 της Matchbox ειχαν ενα prestige και εδειχναν "πανακριβα" στα παιδικα μου ματια. H Stevens International παραγει αντιγραφα απο τα βασικα Infantry της Matchbox για Γερμανους, US GI's, British και Japanese και τα πουλαει σε σακουλακια, οπως και διαφορα αντιγραφα της Airfix.

thamonas είπε:
oταν ήμουν πολύ μικρός, μου είχαν κάνει δώρο ενα μεγάλο κουτί, σε στυλ μεγάλου επιτραπέζιου. Το κουτί είχε μέσα πολλούς (1:72) στρατιώτες Γάλλους (χρώμα έντονο κίτρινο) και Άγγλους (χρώμα γκρι) και αναπαρηστόυσε την μάχη Βατερλώ. Eκτός απο τα κλασσικά στρατιωτάκια, υπήρχαν οχυρά , εφφιποί με άλογα, κανόνια και αλλά πολλά πράγματα που δεν θυμάμαι...
Ξέρεις κανείς για τι πράγμα μιλάω? τα είχε κανείς??μοιάζουν πολύ με αυτά της AIRFIX αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι.
Aν ειχε και πεζικο, κανονια, αλογα και εφιπους, 99% ανηκει στην σειρα Napoleonic Wars της DULCOP η της Italeri.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είχα κι εγώ τέτοια αλλά σε σακουλάκι νομίζω τα πουλούσαν,και στις τύχες!!!!!!
 
Phil εχεις παρει ντοκτορά ΚΑΙ στα στρατιωτακια?? Αν υπηρχε στο πανεπιστημιο εδρα επιτραπεζοπαιχνιδολογιας θα ησουν διδακτωρ :)
 
michpan είπε:
Σιγουρα δεν ειναι ιδια με αυτα που ειχαμε και υπαρχει και μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα. Ειμαι σιγουρος οτι θα εχουν και διαφορετικο πλαστικο οπως αυτα που ειναι σε σακουλες.
 
Wally είπε:
Phil εχεις παρει ντοκτορά ΚΑΙ στα στρατιωτακια?? Αν υπηρχε στο πανεπιστημιο εδρα επιτραπεζοπαιχνιδολογιας θα ησουν διδακτωρ :)
Xεχε.. και να φανταστεις wally οτι δεν ανεφερα καν Ral Partha/IronWind Metals γιατι μετα απλα θελουμε αλλες τεσσερεις ζωες για αναπτυξη και σχολιασμο! Απο τα Καστρα και Πολιορκητες θα επρεπε να εχεις καταλαβει ηδη οτι το ενδιαφερον μου εκτεινεται και σε αλλα ειδη figure board gaming/figures! Ποσο μαλλον για τα δικα μας απλα "στρατιωτακια" που φερουν πισω μνημες με απειρες ωρες παιχνιδιου.

Πως να φανταζουν αραγε τα ταπεινα αυτα στρατιωτακια στα ματια των σημερινων παιδιων που μεγαλωνουν με super-action figures της Mattel/Hasbro?
 
phil_vr είπε:
Οι φιγουρες των LIDO και της MARX ηταν παντα ολα τα λεφτα στα στρατιωτακια, ειδικα με την ποικιλια τους (space, pirates, american civil war, medieval, sports, ww1, ww2, farming, vehicles, buildings, fortresses, circus, american wild, police κλπ) και με την καταπληκτικη τους ποιοτητα. Και απλα χωρις την LIDO δεν θα ειχαμε πιασει ποτε στρατιωτακια στα χερια μας!
Αν δεν κανω λαθος, τα κουτια της AIRFIX που κυκλοφορουσαν στην Ελλαδα, ηταν μεταγλωτισμενα. Θυμαμαι το κουτι με τους British Commandos που εφερε τον τιτλο "Ελληνικα Κομμαντο" η "Ελληνες Κομμαντο" (ενα απο τα δυο καθως η μνημη των 80's εχει χασει πολλα info!)

Η Matchbox οπως σωστα επισημαινει και ο thamonas, εκανε μια πολυ καλη σειρα με ιδιομορφες φιγουρες (αν και στην ουσια αντεγραψε την Revell) ειδικα στα σετ Afrika Korps (γονατιστος πολυβολητης) και στα British Commandos (ο σκαλα-δορος και ο βαρκαρης με το φουσκωτο). Για καποιο λογο οι εκδοσεις τους στα 1/72 ειναι κατα πολυ καλυτερες απο τις 1/32 (παντα προσωπικη αποψη καθως διεθετα και τα δυο μεγεθη στα παιχνιδια αυτα). Παντα οι εκδοσεις των 1/72 της Matchbox ειχαν ενα prestige και εδειχναν "πανακριβα" στα παιδικα μου ματια. H Stevens International παραγει αντιγραφα απο τα βασικα Infantry της Matchbox για Γερμανους, US GI's, British και Japanese και τα πουλαει σε σακουλακια, οπως και διαφορα αντιγραφα της Airfix.

Aν ειχε και πεζικο, κανονια, αλογα και εφιπους, 99% ανηκει στην σειρα Napoleonic Wars της DULCOP η της Italeri.
Εχεις δικιο για τις μεταφρασεις των τιτλων. Το αμερικανικο πεζικο βαπτιστηκε ελληνικο, το συγχρονο(για την εποχη) γερμανικο πεζικο, εγινε ελληνες πεζοναυτες (με εθνοσημο στο κουτι). Οντως τα maτchbox ηταν πολυ καλα. Ειχα το afrika corps.
 
Αν κανενας σας κατηγορησει για το μαζεμα και συλλογη αυτου του ταπεινου παιχνιδιου.. απλα μερικες ιδεες του τι μπορει να γινει με σωστες φιγουρες, λιγη εμπνευση και να αποτελεσει ενα καταπληκτικο display σε καθε σπιτι..

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επαθα πλακα με την λεπτομερεια ,ουαουουουουου.8)
 
thamonas είπε:
Μιχάλη,
πόσο κάνουν αυτά??

Έχω την εντύπωση οτί τα airfix είναι καλύτερα στην λεπτομέρειά (το κουτάκι με 50 κάνεί γύρω στα 5 ευρώ)....Πάντως νομίζω τα καλυτερα στρατιωτάκια είναι της matchbox.
2 ευρώ κάνουν κι έχει 50 μέσα. Είναι σχετικά μεγάλα όμως έτσι; Νομίζω ότι αυτά που λέτε έχουν πιο μικρό μέγεθος.. Για την τιμή τους μια χαρά είναι, όχι δεν έχουν τρομερή λεπτομέρεια αλλά προσωπικά δεν θυμάμαι τα παλιά που είχα να ήταν πολύ καλύτερα. Για άλλα δεν κοίταξα, δεν το ψάχνω ιδιαίτερα το θέμα άλλωστε παρήγγειλα αυτό να φτιάξω:


[deadpic]


 


[deadlink]


Πιστεύω θα μείνω απασχολημένος για καιρό! :)

Μιχάλης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!

φοβερός για άλλη μια φορά ο Phil με τις αξιόλογες πληροφορίες του..Πολλά νέα ονοματα εταιρείών για να ψάξουμε να βρούμε τι μας ενδιαφέρει!!

Μιχάλη, καλή επιλογή το έχω σταμπάρει και γω το συγκεκριμένο κομμάτι μαζί με το Waterloo, το οποίο έιναι τελικά αυτό που είχα μικρός (AIRFIX) και έψαχνα.

εκπληκτικό site με φωτογραφίες για να δείτε τι ακριβώς θέλετε είναι αυτό:

http://www.plasticsoldierreview.com/ManufacturerList.aspx?id=23
 
Σακουλες, κουτια, αμαξια, τανκς, σακοι, χ, σημαιες(ελληνικες, αμερικανικες, γερμανικες, βρετανικες, ιαπωνικες, νορβιγικες, σουηδικες)... Οτι υπηρχε το ειχα αποκτισει...!

Σε οπια παραλια της Ροδου και να πας, αν ψαξεις στης αμους θα βρεις κανα δικο μου θαμενο στρατιωτακι!

Υπαρχουν ακομα αυτα πουθενα; Θελω να παρω κανενα κουτακι, αγου απο τα δικα μου δεν εχει επιζεισει κανενα...
 
Γειά σας παιδιά. Έψαχνα σε λάθος μέρη πόσο καιρό αλλά ευτυχώς σας βρήκα. Γνωρίζει μήπως κανείς που μπορώ να αγοράσω φιγούρες της matchbox από τον wwii ??

Στο δίκτυο όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ.
 
phil_vr είπε:
Απλα παιχνιδια μιας αλλης εποχης.. τοτε που η φαντασια ειχε απολυτη εναρμονιση με το παιχνιδι..
indians-1.jpg


Ατελειωτες ωρες παιζοντας με αυτα με φιλους στις αυλες, πεζοδρομια, στις οικοδομες και στα τοπικα αναχωματα..

Πλεον και αυτη η εικονα με τα gatherings παιδιων με τα παιχνιδια τους στις γειτονιες τεινει να γινει αναμνηση του παρελθοντος..
Φοβερό βρε phil_vr ! Είχα ακριβώς το ίδιο τερέν που ήταν σαν κομμένη σακούλα ! Μου φαίνετε πρέπει να κάνω μια καλή έρευνα στο πατρικό μου...μου φαίνεται θα βρω πολλούς από τους παλιούς θησαυρούς !!!! :) :)
 
Με την ευκαιρια αγορας δωρου για εναν πιτσιρικα φιλου βρηκα την ευκαιρια να ψαχουλεψω το Jumbo. Απογοητευτηκα απο τα αθλια στρατιωτακια που ειχε.. Ηταν παμφθηνα αλλα τοσο κακης ποιοτητας που δεν υπαρχει περιπτωση παιδι να τα γουσταρει... Κριμα.
 
Συμφωνώ, τα έιτις στρατιωτάκια ήταν καλύτερης ποιότητας.
 
Πίσω
Μπλουζα