Στρατιωτάκια πλαστικά

pardalotzatziki είπε:
Και τα υπολοιπα...Τα χρωματιστα ηταν ολα σε ενα κουτι με διαφορα...SOLPA υποθετω..
Τα χρωματιστά, ίσως είναι SOLPA.

Τα "χακί" νομίζω είναι MATCHBOX.
 
exetlaios είπε:
Τα χρωματιστά, ίσως είναι SOLPA.
Τα "χακί" νομίζω είναι MATCHBOX.
Matchbox σε παζαρι? Δεν ξερω...ισως

Εψαξα λιγο τις ποζες απο καθε εταιρια...

Εχω δυο σετ German Africa Korps....το σετ που εβαλε και ο σταυρος απο "Πεταλο" ειναι αντιγραφο απο Matchbox(με τον καθιστο πολυβολητη)

To αλλο και μαλλον ολα τα αλλα ειναι αντιγραφα απο Airfix...

Γιαπωνεζοι, Africa corps, Ρωσσοι και Αγγλοι κομμαντο ειναι Solpa, θυμηθηκα τα κουτια...

Ισως και τα αλλα...δεν θυμαμαι...
 
Εγω την ημερα που εκανα ανασκαφες στις κουτες βρηκα αρκετα αλλα δεν γνωριζω εταιρεια κλπ. Νομιζω οι mini καουμποιδες ειναι της solpa και ισως και οι στρατιωτες. Κατω αριστερα ειναι καποιες φιγουρες απο ενα επιτραπεζιο , πολιορκια αν θυμαμαι καλα και βρηκα και αρκετους αστροναυτες που η ομοιομορφια τους αλλα και το πλαστικο τους θυμιζουν κατι αλλες φιγουρες της solpa που ειδα στο αναλογο θεμα, τους Ανθρωποι-Τερατα/Monsters. Μπορει να υπαρχουν και μερικοι εξωγηινοι μεσα στη στιβα.

attachment.php


attachment.php
 
songless_bird είπε:
Εγω την ημερα που εκανα ανασκαφες στις κουτες βρηκα αρκετα αλλα δεν γνωριζω εταιρεια κλπ. Νομιζω οι mini καουμποιδες ειναι της solpa και ισως και οι στρατιωτες. Κατω αριστερα ειναι καποιες φιγουρες απο ενα επιτραπεζιο , πολιορκια αν θυμαμαι καλα και βρηκα και αρκετους αστροναυτες που η ομοιομορφια τους αλλα και το πλαστικο τους θυμιζουν κατι αλλες φιγουρες της solpa που ειδα στο αναλογο θεμα, τους Ανθρωποι-Τερατα/Monsters. Μπορει να υπαρχουν και μερικοι εξωγηινοι μεσα στη στιβα.
attachment.php
!!! Λιγο απ' ολα..

Εχεις US Marines, 2 Afrika corps, 2 German Infantry, British Commandos...

Βλεπω και ενα MUSCLE νομιζω...
 
Λιγο απο ολα δε λες τιποτα...Πρεπει να ειναι κληρονομια απο τα παιχνιδια του θειου μου. Δεν ξερω αν εκεινη η σακουλα υπαρχει ακομη στο χωριο. Μιλαμε για παιχνιδια 30+ ετων. Εκτος αν την πεταξε η γιαγια μου και πριν το κανει μας ειπε να κρατησουμε ο,τι θελουμε...Τα συγκεκριμενα ειχα να τα δω 20 χρονια παντως.
 
Εχω παρει απο ενα φυλο αυτες κουβμποηδες. 052.jpg

002.jpg
 
Πω....αυτούς τους αστροναύτες τους είχα και γω, τι μου θύμησες ... :eek:
 
Matchbox - American Infantry 1/72 ....αρχές 80'ς και πριν... ενδεικτικές φιγούρες από το Set των 51 κομματιών

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Revell - British 8th Army 1/72 ....αγορασμένα στην Αυστρία 2007... μπροστινή και πίσω όψη κουτιού

attachment.php


Italeri - German Paratroopers 1/72 ....αγορασμένα στην Αυστρία 2007... μπροστινή και πίσω όψη κουτιού

attachment.php


και οι φιγούρες άκοπες

attachment.php
 
α ρε παιδια τι μου θυμησατε......1 σακουλαρα πεταξε η μανα μου..κλαψ σνιφ
 
playmofreak είπε:
α ρε παιδια τι μου θυμησατε......1 σακουλαρα πεταξε η μανα μου..κλαψ σνιφ
Και δεν την αποκλήρωσες???

Για τους φίλους του "αθλήματος"

http://www.plasticsoldierreview.com/Index.aspx

greekeagle12 είπε:
Matchbox - American Infantry 1/72 ....αρχές 80'ς και πριν... ενδεικτικές φιγούρες από το Set των 51 κομματιών
attachment.php


attachment.php


attachment.php


Revell - British 8th Army 1/72 ....αγορασμένα στην Αυστρία 2007... μπροστινή και πίσω όψη κουτιού

attachment.php


Italeri - German Paratroopers 1/72 ....αγορασμένα στην Αυστρία 2007... μπροστινή και πίσω όψη κουτιού

attachment.php


και οι φιγούρες άκοπες

attachment.php
RIO βλέπω πως κρατάς επαφή με την 1/72! Να ρωτήσω αν είδες πουθενά και την επανακυκλοφορία των NATO Paratroopers της Matchbox από τη Revell?? Ξέρω καλούπι 1/76 αλλά κάποιοι από το set είναι ιδανικοί για custom Ελλήνων πρασινοσκούφηδων δεκαετίας 80'. Ελλάδα δεν τους έχω δει πουθενά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωωωωωω έχω 10δες κουτάκια...
 
ποσες εκατοντάδες φιγούρες ...πήγαν στα σκουπιδιαααα. :cry: :cry: :cry:
 
@zisof Πριν από 20-25 μέρες υπήρχε δημοπρασία στο ebay με τους ΝΑΤΟ της matchbox (χωρίς κουτί), μαζί με 3-4 ακόμα πλήρης σειρές... δυστηχώς τις "χτύπησαν" όλες έμποροι αν δεν κάνω λάθος και δεν μπόρεσα να πάρω καμία.


Ψέματα.. πήρα μια και μετά από συνενόηση με τον συγκεκριμένο πωλητή, έψαξε και μου βρήκε ξεχωριστά τεμάχια που έχω χάσει από κάποιες σειρές της matchbox.



 

 

 

 







 
greekeagle12 είπε:
@zisof Πριν από 20-25 μέρες υπήρχε δημοπρασία στο ebay με τους ΝΑΤΟ της matchbox (χωρίς κουτί), μαζί με 3-4 ακόμα πλήρης σειρές... δυστηχώς τις "χτύπησαν" όλες έμποροι αν δεν κάνω λάθος και δεν μπόρεσα να πάρω καμία.
Ψέματα.. πήρα μια και μετά από συνενόηση με τον συγκεκριμένο πωλητή, έψαξε και μου βρήκε ξεχωριστά τεμάχια που έχω χάσει από κάποιες σειρές της matchbox.



Εγώ θα περιμένω την επανακυκλοφορία τους ... εξάλλου 1 1/2 set έχει επιζήσει από τα "παιδικάτα" μου και "κάθεται" στην αποθήκη παρέα με όλους τους υπόλοιπους ... με γειες φιλαράκι πάντως!Είναι άλλη η αίσθηση της αρχικής έκδοσης πάντα ...

 
Το πρωτο ειναι ελλινικα, αντιγραφα απο "ΑΙΛΑΣΤΟΛΙΝ" και "ΜΑΡΞ", δευτερο ειναι "BRITANS" μετα, αλλα μαλλον απο τσικλες...
 
Το καλυτερο κουστουμι για το Halloween.... :)

3-7ljPYco.jpg

Λεπτομερειες και περισσοτερες φωτο.. εδω
 
Πίσω
Μπλουζα