Στρατιωτάκια πλαστικά

Ειχα και εγω παρα πολλα στρατιωτακια πλαστικα και θυμαμαι οτι με τις ωρες επαιζα και τα εβαζα οπουδηποτε

(πισω απο μαξιλαρια, πανω σε καναπεδες, σε χαρτινα σπιτακια) και εβγαζα απο το μυαλο μου φανταστικα σεναρια

και επαιζα με τις ωρες....
 
Μηποσ ξερει κανης ποια στρατηωτακια ελληνικα ειπηρχαν??? Εγω ξερω μονο ΑΘΗΝΑ και ΕΠΑ. Βρηκα μια μερα καπια στρατηωτακια "ΣΠΑΜ ΤΟΥΣ"... μου ειπαν οτι ειναι ελληνικα...
 
Πάλι καλά να λες. Σε μένα δεν "επέζησε" κανείς από το τσουνάμι - Μάμα - πέταμα :cry:
 
Kambia είπε:
Πάλι καλά να λες. Σε μένα δεν "επέζησε" κανείς από το τσουνάμι - Μάμα - πέταμα :cry:
Γιατι ειχαν αυτο το βιτσιο ολοι οι γονεις να μας πετανε τα παιχνιδια?

Ποτε δεν το καταλαβα...Τι τους εφταιγαν τα παιχνιδια μας?

ΓΙΑΤΙ?:sad: :rant:
 
το θεμα επανηλθε στην επιφανεια μετα απο τοσα χρονια, μαζι με τον κουμπαρο μου που παιζαμε με τις ωρες πιτσιρικαδες με τα στρατιωτακια! πηρα αρκετες πληροφοριες απο τα λεγομενα ολων σας εδω και διαφορες ιστοσελιδες που ειδα και μαλλον σιγα σιγα πρεπει να ξεκινησει να γινεται συλλογη ξανα απο τα περιφημα αυτα στρατιωτακια! :d@redevil :D @redevil

υ.γ. και οπως λεει και ο φιλος stayros ... γιατι ρε μανα δεν κραταγες τιποτα???? τα πηρε ολα το τσουναμι!!! και οχι μονο στρατιωτακια αλλα πολλων ειδων παιχνιδια της εποχης!! γρρρρ.... :animangry:
 
RIO είπε:
Αν θυμάμαι καλά, τα δεξιά στρατιωτάκια ήταν "ελληνικό πεζικό"...
Βασιλη, αν καταλαβα καλα αναφερεσαι στα στρατιωτακια μπεζ χρωματος...ετσι;

Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος αν ειναι/ηταν "ελληνικο πεζικο"... :confused: ...πιο πολυ για "αμερικανακια" μου κανουν... :xm:

Με την πρωτη ευκαιρια θα τα βγαλω μια πιο κοντινη φωτο. ;)
 
Ναι τα μπεζ εννοώ. Θυμάμαι ότι τα είχα μικρός και στο κουτί έγραφε ελληνικό πεζικό. Εκτός και αν είχε πέσει "εγχώρια παρέμβαση"... ;)
 
εγω τα μπεζ που έχεις Σταύρο το είχα σε γκρί.μάλλον αμερικάνικο πεζικό του Βιετναμ ειναι .
 
Οπως υποσχεθηκα χθες,οριστε και η πιο κοντινη φωτο

στα μπεζ στρατιωτακια μου. :)

attachment.php


Και συμφωνα με το link το οποιο ποσταρε ο Omenforever (ποστ #14) ειναι

της Airfix και ειναι Αμερικανοι Β' Παγκοσμιου Πολεμου. :)

Figure Series Pose Color Qty.


Avail.
Price


Each
Condition
WWII Ghurka Infantry Officer Firing Pistol Olive 1 $1.50 Pistol cracked
WWII Ghurka Infantry Guarding w/ Rifle Olive 2 $1.50 Excellent
WWII Ghurka Infantry Marching w/ Rifle Olive 1 $1.50 Excellent
WWII Ghurka Infantry Machine Gun at Waist Olive 2 $1.50 Excellent
WWII Ghurka Infantry Advancing w/ Knife & Rifle Olive 2 $1.50 Excellent

airfix-us-01.gif
airfix-us-02.gif
airfix-us-03.gif
airfix-us-04.gif
airfix-us-05.gif
airfix-us-06.gif
airfix-us-07.gif


Εν τω μεταξυ βρηκα και κατι αλλα καταχωνιασμενα σε μια γωνια.

Οι "τραυματιες" για της αναγκης της φωτογραφισης στερεωθηκαν πανω σε χαρτοταινια. :D

attachment.php


Και για να καταλαβετε για τι μεγεθος μιλαμε,οριστε και μια συγκριτικη με ενα νομισμα του 1 ευρω. :)

attachment.php
 
Εγώ παιδιά την Κυριακή στο Μοναστηράκι (στο γνωστό ''γιουσουρούμ'') βρήκα έναν τύπο, κλασσικά καθήμενο αναπαυτικά να χαίρεται τον ήλιο-τυπική φυσιογνωμία ωραίου και μάγκα παλιατζή, να έχει ένα κουτί παπουτσιών γεμάτο με τέτοια στρατιωτάκια (μην με ρωτήσετε μέγεθος-δεν το κατέχω καλά) διαφόρων χρωμάτων και οπλοκρατούντων, πλην όμως με απογοήτευσε η κακή τους κατάσταση (σπασμένα κλπ.) και δεν τα πήρα. Κατά τα άλλα, ο άνθρωπος τα έδινε ξεφτίλα, 8-10 ευρώ όλο το κουτί. Μάλλον έχει χιλιοειπωθεί, αλλά είναι πραγματικότητα ότι σε τέτοια υπαίθρια παζάρια βρίσκει κανείς θησαυρούς.... Απλά θέλει υπομονή στο ψάξιμο και αντοχή στην σκόνη....
 
zombiesquad3 είπε:
Εγώ παιδιά την Κυριακή στο Μοναστηράκι (στο γνωστό ''γιουσουρούμ'') βρήκα έναν τύπο, κλασσικά καθήμενο αναπαυτικά να χαίρεται τον ήλιο-τυπική φυσιογνωμία ωραίου και μάγκα παλιατζή, να έχει ένα κουτί παπουτσιών γεμάτο με τέτοια στρατιωτάκια (μην με ρωτήσετε μέγεθος-δεν το κατέχω καλά) διαφόρων χρωμάτων και οπλοκρατούντων, πλην όμως με απογοήτευσε η κακή τους κατάσταση (σπασμένα κλπ.) και δεν τα πήρα. Κατά τα άλλα, ο άνθρωπος τα έδινε ξεφτίλα, 8-10 ευρώ όλο το κουτί. Μάλλον έχει χιλιοειπωθεί, αλλά είναι πραγματικότητα ότι σε τέτοια υπαίθρια παζάρια βρίσκει κανείς θησαυρούς.... Απλά θέλει υπομονή στο ψάξιμο και αντοχή στην σκόνη....
Σε συνέχεια του ανωτέρω σχολίου μου, παραθέτω φωτό από ότι στρατιωτάκια βρήκα σήμερα το πρωί στο ''ηρωικό'' πατάρι, αλλά και αυτά που ''τσίμπησα'' από εξορμήσεις μου σε παλιατζίδικα στο κέντρο της Αθήνας τον τελευταίο καιρό.

Είναι σε διαδικασία στεγνώματος, κατόπιν πλυσίματος με χλιαρό νερό, καθώς η σκόνη είχε γίνει σύννεφο....

Μόλις είναι έτοιμα, θα θέσω νέα φωτό σε πλήρη παράταξη...

Περιττό να πω ότι συγκινήθηκα ξαναβλέποντάς τα, ιδίως τους πιο αγαπημένους μου, που ήταν σαφώς οι βατραχάνθρωποι και οι ναρκαλιευτές (βλέπε δεξιά)...

IMG_0286.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτα ειναι!!! :D

Ωραια ευρηματα! :thumbup:

Αντε,καλοπαιχτα! ;)
 
Ευχαριστώ φίλε Stayros, αν και μάλλον θα τα καμαρώσω για λίγο καιρό και μετά αποθήκευση πάλι.... :cry:

Απλώς από τούδε και στο εξής, καλό θα ήταν να μην τεμπελιάσω και να αρχίσω να τα τοποθετώ σε πλαστικά κουτιά, με θήκες, χωρίσματα κλπ για πιο σωστή φύλαξη... :cool:
 
Ε, λοιπον....πολλα παιχνιδα χαλασα, πολλα πεταξα και αλλα χαρισα...

Αλλα παντα ειχα κολλημα με δυο ιστορικες περιοδους, την Επανασταση του 1821 και τον 2ο Π.Π.

Τα στρατιωτακια μου και τα πολεμικα κομικ(ΕΦΟΔΟΣ, ΚΡΑΝΟΣ, Δρασις κλπ) παντα τα ειχα φυλαγμενα μακρια απο τον κακο το λυκο...ξερετε τι εννοω..

Αυτοι ειναι οι μοναδικοι Ρωσοι που μου μεινανε...

Τους ειχα βαψει με οτι μπογιες ειχα απο τα αεροπλανακια...σε διαφορους συνδυασμους..

Τα στρατιωτακια τα αγοραζαμε απο το παζαρι του Βολου... κυριως..

Δεν ξερω απο μαρκες, οποιος ξερει...

Το πλαστικο απο τους Ρωσους ηταν πρασινο σκουρο σε αντιθεση με ολα τα αλλα που ηταν σε λαδι αποχρωση...οπως ο Αγγλος αλεξιπτωτιστης που βλεπετε...

Εχω ακομα και θα ανεβασω Γιαπωνεζους, Αγγλους κομαντο και αλεξιπτωτιστες, Αμερικανακια, Africa corps, Ινδιανους και καμποϊδες

Η φωτογραφιση εγινε στα στουντιο......στο παιδικο μου γραφειο/βιβλιοθηκη....

Και μια λεπτομερεια που ανεφερα και στο θρεντ για τους τερατομαχους...οπου βλεπετε ασημι χρωμα πανω, ειναι γιατι ειχα βαψει 2 τερατομαχους, τα εβαλα ολα στο ιδιο κουτι και η μπογια δεν στεγνωσε ποτε..

Μαλλον το πλαστικο...του τερατομαχου εφταιγε...

P1080593 2.jpg
 
Δεν ξέρω εάν θιχτεί το εν λόγω θέμα, αλλά παραθέτω φωτό με κάποια αγαπημένα πλαστικά στρατιωτάκια-οι Διαστημάνθρωποι.....!!!!!

attachment.php


IMG_0288.jpg
 
Τους είχα μικρός αυτούς τους αστροναύτες!!!! Που να έχουν καταλήξει άραγε...
 
Άσε φίλε Rio, ειδικά το ασημί τους χρώμα ήταν πάντα αυτό που έκανε τη διαφορά.... :award:
 
Από τη συλλογή του αδερφού μου, κάποια σχεδόν μικροσκοπικά στρατιωτάκια, κολλημένα επάνω σε χαρτόνι της ίδιας τους της συσκευασίας (για να μην χάνονται):

IMG_0298.jpg

IMG_0299.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα